Автор Тема: Арнаутска примитивна и люта чекия ARNAVUT ÇAKILARI  (Прочетена 4951 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 757
  • Reputation Power: 14
  • bully няма влияние.
  • диагностициран
Влизам днеска аз в магазина на Батката и какво да видя, донесъл той десетина костури от интересна направа, ябанджийски от Турция  Бре,  викам си я да ги поразгледам щателно, обърнах нагоре с краката всичките останали бройки и си избрах една, оставена на витрината дето Наско беше съвестно тунинговал - полирал и заточил. :thumbup: Истината е, че такъв нож малко по къс преди години имах. На една случайна среща преди години в Родопите с мой стар приятел от района билкар, турист и едно друго заслужено звание дето пак започва с б.......р  го загледа и моного му се зарадва. Като го усетих, че му легна много на сърце подарих му го без да се колебая на този стар верен приятел, който ми е помагал неведнъж в добро и най вече в зло. Среща ме най случайно един ден и ми казва, че това от всичките му ножове, с които ходел по баирите да бере билки /сред които един самоделен от ппиборен немски нож, китайски, български и един Викторинокс / този най дълго издържал да реже жилавите стъбла на кантариона и др. билки, които бере, пък му се и събирал идеалоно без го ръби в задния джоб на дънките щото е със сравнително плоска дръжка. Това като малко лирическо отклонение и предистория по въпроса.

Та естествено и както се досещате не излязах празен от магазина, а ето с тази Арнаутска примитивна ма люта чекия ARNAVUT ÇAKILARI", производство на ножаря от Бурса İsmet Yetişkul

Те го те в профил и анфас 

Острието е ковано,/личи си му даже с просто око ако знае какво да гледа човек - вълните по острието от чука например леко се усещат като прокараш пръст по дължината му/ карбоново, но за вида на стоманата нищо не мога да кажа със сигурност освен че е широко около 26 мм и дълго 107, острие , с дебелина малко над милиметър, реже като змей не по-зле от Опинела и е с конвексен режещ ръб. Примитивна като тип изработка, обаче има нещо първично и примитивно като усещане, което много ме кефи ви казвам. В интерес на обективната истина доста по стегнато седи острието от костурата с дръжка от еленов рог, която донесе Брадлешко на последната ни сбирка. Ето заснет част от процеса на изработка за един турски ножарски форум, където е поместена и малка тема за автора. 

Завършва с характерна капковидна приплесната с чука опашка, която е пробита за да се прекара халка и да се носи със синджир на гащите като на хаджи Генча и на деда Либен костурките от старо време  Ето на тази снимка се вижда какво имам предвид, тази джиджавка /на снимката през нея са нанизани на тел костурките /при по хлабавите екземпляри аз пробвах да я използвам като флипер и о чудо,   действително успях да отворя две от всички бройки с една ръка. Без никакъв майтап.  Като си сложиш при нормален хват палеца отгоре е известна предпоставака за избягване на трудови злополуки,  щото както виждате ножа няма никакво заключване. 

Дръжката е от черен масивен кравешки рог /ако не бъркам/ като виждате с форма донякъде наподобяваща револверната, не знам ама е много удобна поне за мен, сравнително плоска и удобна за носен в джоб на панталон или яке.Пробвано. 
Други чекии от майстора с характерната форма

Ще се опитам съвсем накратко да направя нещо като резюме на тази ми ти арнаутска чекия. Изработката е примитивна в интерес на истина, острието се държи на разплескана с чук метална ос, която пък от двете страни е "лагерована"  с две месингови гривни, за да не се разбива "леглото", отвора пробит в рога най вероятно, върви малко трудно при отваряне и затваряне моето ножче, но не се заклинва в дръжката и има съвсем малък луфт.   Хубавото на тази примитивна конструкция е че, винаги може да пречукаш с чук оста или да позатегнеш с лек натиска на менгемето оста и луфта изчезва. А и да си го заточиш с камИк от рЯката и това без майтап.  Пробвал съм предишния ми и затова го твърдя без колебание. С предишната ми костура съм дялал дърво, рязал съм гъби и храна и си се държеше прилично, че и по-нагоре като износоустойчивост и в интерес на истината повече от китайския ми "офисен" Магнум за раздаване на разни неграмотни какавани, да не кажа голяма дума и от Викторинокса.  Абе хубава или лоша, едно ще ви кажа аз в този нож не търся перфектната изработка на швейцареца, или едноръчното отваряне и износоустойчивоста на американеца или японеца или типичната средиземноморска красота на разните сгъвайки - италиански, френски или испански. Даже напротив търсил съм нарочно архаизма, примитивизма на някои от ножовете, ползвани на Балканския полуостров от онова време, защото мисля, че интересите на един запален ножоман не трябва да силно стеснени,а по широки в различни аспекти и и да се обогатява арсенала и знанията с разни стари калъчки или съвременни техни реплики. Че то в British museum има цяла зала с антични хладни оръжия сред които една камар турски ятагани и калъчи, та аз дето живея в България и на Балканския полуостров да нямам една арнаутска чекия примерно.

П.С. Ще допълня ревюто ако ми се отдаде възможност с видеомат`рял.

Не на последно по значение място благодарности на Батката за днешната ми арнаутска придобивка.
« Последна редакция: 14 Юли, 2012, 01:08:58 от Admin »
Доброто без меч в ръката служи на злото.

Неактивен Maverick

• Горски
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 398
  • Reputation Power: 10
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
Re: Арнаутска примитивна и люта чекия ARNAVUT ÇAKILARI
« Отговор #1 -: 02 Август, 2012, 11:47:10 »
  • Publish
  • На моята арнаутска чикия и се е изметнал рогът
    и сега не мога да я отворя :(
    Кажете какво да правя... :(
    Топнах я преди малко във вода-
    да видим дали ще стане нещо.
    Обмислям в краен случай да счупя
    дръжката и да пробвам да правя фикс,
    ама не ми се ще да развалям хубавия нож.
    www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
    http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!

Неактивен bully

• просто човек
    • Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • bully няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #2 -: 02 Август, 2012, 12:02:37 »
  • Publish
  • Не се ли подава поне малко острието да го хванеш с клеща и да го издърпаш внимателската  ?  ::) Да не си я държал на прекалено влажно или на слънце , та се е изметнал рога бе Яска ? С топъл въздух и с нагряване може и да може да се поизправи.
    « Последна редакция: 02 Август, 2012, 12:28:45 от bully »

Неактивен Божо

• Гнявинатор
    • Общо събрание
    • Редовен
    • *
    • Публикации: 267
    • Reputation Power: 5
    • Божо няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #3 -: 02 Август, 2012, 12:31:48 »
  • Publish
  • На моя пък му е много хлабава оста,притягах я веднъж,пак се разхлаби и от тогава събира прах само  :) Някой яко я иска ще му я пратя без пари,да се занимава  :nabira:
    Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Maverick

• Горски
    • Редовен
    • *
    • Maverick няма влияние.
    • диагностициран
      • СИЛЕН
    « Отговор #4 -: 02 Август, 2012, 12:34:15 »
  • Publish
  • Не се ли подава поне малко острието да го хванеш с клеща и да го издърпаш внимателската  ?  ::) Да не си я държал на прекалено влажно или на слънце , та се е изметнал рога бе Яска ? С топъл въздух и с нагряване може и да може да се поизправи.
    В моята стая, на рафта съм го държал-
    може от горещината да е станало :(
    Ще пробвам ей сега с клещите.
    Яд ме е , защото ножката е супер чаровна :(
    Ще докладвам какво е станало.
    www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )

Неактивен Maverick

• Горски
    • Редовен
    • *
    • Maverick няма влияние.
    • диагностициран
      • СИЛЕН
    « Отговор #5 -: 02 Август, 2012, 12:45:06 »
  • Publish
  • Не става, да го е*а. :(

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
    • Старо куче
    • Публикации: 667
    • Reputation Power: 13
    • heykel_nikolov няма влияние.
    • диагностициран
      • www.heykelbg.com
    • Скайп: heykel_atanas_nikolov
    « Отговор #6 -: 02 Август, 2012, 13:19:11 »
  • Publish
  • Ако не можеш да се справиш изпрати ми е по някакъв начин-аз ще е оправя:)

Неактивен Vuli

• баш горски
    • Напреднал
    • Публикации: 221
    • Reputation Power: 7
    • Vuli няма влияние.
    « Отговор #7 -: 02 Август, 2012, 15:06:36 »
  • Publish
  • На моята арнаутска чикия и се е изметнал рогът
    и сега не мога да я отворя :(
    Кажете какво да правя... :(
    Топнах я преди малко във вода-
    да видим дали ще стане нещо.
    Обмислям в краен случай да счупя
    дръжката и да пробвам да правя фикс,
    ама не ми се ще да развалям хубавия нож.
    Накисни я в конска пикня, гаранция, че ще се оправи!!! :yahoo: Ако не вярваш на мен, питай Joy boy!!! *palec*

Активен joy_boy

• Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • Публикации: 522
    • Reputation Power: 19
    • joy_boy няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #8 -: 02 Август, 2012, 18:52:14 »
  • Publish
  • аве горски голям си :)
    инак моята арнаутка затегна след като отворих една бира с нея - нещо се поизкриви оста сигур. аз така или инак си я държа само за колекцията и рядко се сещам сланинка или някоя луканка да понаситня :). сега си затяга, ама се отваря все пак, а и е плюс, че не се отваря от самосебе си като се разклати само (направо си е като заключване в затворено състояние :)
    Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен Maverick

• Горски
    • Редовен
    • *
    • Maverick няма влияние.
    • диагностициран
      • СИЛЕН
    « Отговор #9 -: 05 Август, 2012, 11:14:05 »
  • Publish
  • Арнаутска чикия

И малко натюрморт

*liboF*

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • Публикации: 46
    • Reputation Power: 1
    • sika няма влияние.
    « Отговор #10 -: 05 Август, 2012, 19:03:31 »
  • Publish
  • Без да ми се обиждате момчета ама тази чекийка май си е за темата с костенските ножове  ;D Прочетах всичко квото беше написал Були и останах с впечатление ,че говорим за айде да не е меча на Вейдер ама джобната му ножка.
    После прочетох за проблема на Маверик ама си викам е хайде чак пък толкоз ,допустимо е някои неща да се скапват /в случая без употреба лежейки на рафт/ после друг колега напира да се отърве от въпросното желязо на два пъти водил борба с нитове и ала бала .Ама пак си викам "е хайде де чак пък толкоз". И накрая виждам клипчето същият проблем с отпуснатото нитче острието хлопа ,лопа ,лети си на къде що сака .
    Мисля ,че ми се изясни вече т.н. арнаутска чекийка.  :protest:
     Виждал съм къде по стройни български сойки  :nabira:
    лодкаря на подземното царство

Неактивен bully

• просто човек
    • Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • bully няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #11 -: 05 Август, 2012, 19:14:00 »
  • Publish
  • Колега, не знам какво точно  не си разбрал в  написаното ясно на български език от мен по горе "Изработката е примитивна в интерес на истина" ;) И не знам с какви впечатления си останал, но аз не разбрах   въобще държал ли си го в ръце  и  ползвал ли си го този нож ? ;)
    « Последна редакция: 22 Януари, 2014, 16:04:25 от bully »

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • sika няма влияние.
    « Отговор #12 -: 05 Август, 2012, 19:19:27 »
  • Publish
  • Були,без нерви човеко. Изказах си мнението ако не съвпада с твоето незначи ,че не е важно и тнт.
    Не съм имал и неща да имам такава ножка ,в този случай за мене клипа е достатъчен.

Активен joy_boy

• Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • joy_boy няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #13 -: 05 Август, 2012, 19:29:16 »
  • Publish
  • ми то няма място за нерви - ножката си е примитивна изработка (заради което и повечето колеги са си я взели предполагам - като част от колекцията). въпреки това си е съвсем ползвателна, много резлива и голям мезеджия. за цената и от 10тина лева пък (в която влиза и доработка от Наско Николов) незнам дали могат да се намерят много по стойностни ножки и на какво ниво ще са.

Неактивен bully

• просто човек
    • Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • bully няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #14 -: 05 Август, 2012, 19:37:14 »
  • Publish
  • Були,без нерви човеко. Изказах си мнението ако не съвпада с твоето незначи ,че не е важно и тнт.
    Не съм имал и неща да имам такава ножка ,в този случай за мене клипа е достатъчен.

Никой не те и кара да си я купуваш разбира се, нито пък   е   и задължително  ти или някой друг да споделя моето мнение по въпроса, но след като ясно  и съвсем обективно  съм написал, че се касе за типична примитивна сгъваема костура без контра с всичките и недостатъци и "чар" за определена група хора, а не за  високотехнологичен съвременен продукт твоите лични очаквания и възприятия по въпроса са си твой личен проблем .  :D Да не ти харесва е съвсем нормално, твоя воля. Но ще се съгласиш, че не е задължително и аз да  възприемам и да се съгласявам   с разсъжденията ти по картинка.   :noo:
    « Последна редакция: 05 Август, 2012, 20:08:47 от bully »

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • sika няма влияние.
    « Отговор #15 -: 05 Август, 2012, 19:47:29 »
  • Publish
  • Бре събра се целият УС  да защитава разхлабената ножка.10 кинта си е добра цена за тази ножка .Понякога в плявата расте и някоя друга билка  ;D

Активен joy_boy

• Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • joy_boy няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #16 -: 05 Август, 2012, 19:49:43 »
  • Publish
  • дали съм от УС или не няма значение в случая - и аз изказвам лично мнение като тебе.

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • sika няма влияние.
    « Отговор #17 -: 05 Август, 2012, 20:08:29 »
  • Publish
  • Пичове,ценно ми е времето и затва на кратко. Гледам клипа ,имам очи ,имам си и глава на раменете. Не ми въртете тоя номер дето го въртят и амриканците на останалият свят с разнасяне на демократични идеали. Кво искате да ми кажете с тва дали го имам нож ,дали съм го държал? Нима немога да го видя как хлопа в клипа и трябва да си го купя щото струвал само 10 кинта?Тва малко като "купи си го пък после се оплаквай".
    Без лоши чувства и както вече натъртваме в 5 пореден пост лично мнение  :nabira:
    п.п. и Були ,ти ми кажи къв е оня камък дето е в темата за естествените камъни ,че ми се късат нервите с нашите волейболисти и неможенето да намеря повече инфо за него! :punk: :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
    • Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • bully няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #18 -: 05 Август, 2012, 20:16:52 »
  • Publish
  • Виж, колега ще ти го кажа в прав текст и за последно не е задължително като ножът не ти харесва непременно да пълниш темата основно и единствено с това, още повече , че и  ти е кът времето.  Разбрахме го още първия път. >:(  За камъка питай някой който е специалист  разпознаване по снимка, аз не мога да ти кажа дистанционно нищо обективно и достоверно по въпроса. ;)
    « Последна редакция: 05 Август, 2012, 20:46:38 от bully »

Неактивен Maverick

• Горски
    • Редовен
    • *
    • Maverick няма влияние.
    • диагностициран
      • СИЛЕН
    « Отговор #19 -: 05 Август, 2012, 22:14:08 »
  • Publish
  • @sika - тук има доста фенове на традиционните
    сгъвайки, които имат и колекции за хиляди долари
    от бенчове, дозери, ханкали и какво ли не още ;)
    Едва ли някой ще възхвалява или дава подвеждаща информация
    за арнаутската чикия ;)
    Аз съм на мнение, че щом имам опинел, лагиол и прочие,
    е срамота да нямам тази костура.
    Ако се намери българска костурка
    с прилична стомана или прилична изработка,
    веднага ще я взема.
    Но, уви, не съм видял нито едното, нито другото.

А ако съм искал да те заблудя-
    щях да го нащракам на снимки и да ти
    кажа, че няма луфтове и че съм правил батонинг с него.

Абсолютната истина обаче е, че ножката
    реже като скалпел и ме кефи на макс  :yahoo:

Неактивен Божо

• Гнявинатор
    • Общо събрание
    • Редовен
    • *
    • Публикации: 267
    • Reputation Power: 5
    • Божо няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #20 -: 05 Август, 2012, 22:16:18 »
  • Publish
  • Моето мнение е,че много се различават бройките от тези ножове - моята хлопа,но съм виждал и отлично изработени - въпрос на късмет и подбиране :)
    Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • sika няма влияние.
    « Отговор #21 -: 05 Август, 2012, 23:33:05 »
  • Publish
  • @sika - тук има доста фенове на традиционните
    сгъвайки, които имат и колекции за хиляди долари
    от бенчове, дозери, ханкали и какво ли не още ;)
    Едва ли някой ще възхвалява или дава подвеждаща информация
    за арнаутската чикия ;)
    Аз съм на мнение, че щом имам опинел, лагиол и прочие,
    е срамота да нямам тази костура.
    Ако се намери българска костурка
    с прилична стомана или прилична изработка,
    веднага ще я взема.
    Но, уви, не съм видял нито едното, нито другото.

А ако съм искал да те заблудя-
    щях да го нащракам на снимки и да ти
    кажа, че няма луфтове и че съм правил батонинг с него.

Абсолютната истина обаче е, че ножката
    реже като скалпел и ме кефи на макс  :yahoo:
    Чакай ся никой не съм обвинявал в заблуда ,само споделих мнение обосновано на два такива ножа със същият/подобен проблем и клипчето от твоят нож. Ако трябва да не изказваме негативно мнение  във форума кажете го със време,да знам.
    Аз самият обичам традициите и също имам някой друг ножец ,кой за повечко ,кой за по-малко долари.
    Даже чекията ме накефи в самото начало ,и ревюто и тнт.
     :)

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
    • Горски
    • Старо куче
    • *
    • Публикации: 408
    • Reputation Power: 20
    • incubus някой го чете.incubus някой го чете.
    • освидетелстван
    • Скайп: gpetrov_fos
    « Отговор #22 -: 05 Август, 2012, 23:49:18 »
  • Publish
  • Ами освен да те поканим на някоя сбирка да я подържиш в ръка, да подялаш и пак да кажеш как е.
    Чекията съм си играл с нея и въпреки първобитният си вид много ме радва (аз не си падам по такива изпълнения по принцип).
    Селянина на Сворд ме впечатли също много с ряз от тогава тия ножчета гледам да не ги пренебрегвам...
    Та тия дни (по заплата) смятам да ида да си взема една Габровска костурка... от един търговец защото искам да видя той как се справя, а пък често го засичам по ножарски и ловни изложения във Варна. Поканих го и той да се включи при нас - има интересни изработки, макар и да работи със стомани, които повечето от нас подминават с насмешка. Айде стига с офф-а, че след малко ще трябва сам да се банна.

П.П Сика, негативните мнения са също част от мненията, но когато са обосновани. Никой не трябва да си спестява критиките, когато вижда проблеми.
    Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен sika

• Новобранец
    • *
    • sika няма влияние.
    « Отговор #23 -: 06 Август, 2012, 00:09:23 »
  • Publish
  • М-у другото и аз от дълго време търся БГ качествена костурка или сойка. Прави ми впечатление ,че майсторите като че ли леко подминават този нож в БГ ,винаги е претупана работа и от към стомана и от към дръжка както Маверик се изрази.
    С радост бих дошъл на някоя среща ала за съжаление живея в Полша  :nabira:

Активен joy_boy

• Управителен съвет
    • Старо куче
    • *
    • joy_boy няма влияние.
    • диагностициран
    « Отговор #24 -: 06 Август, 2012, 02:24:54 »
  • Publish
  • Сика, радвам се, че дискусията върви към все по добър тон :). разбира се, че всеки от нас има различни вкусове и предпочитания. разни ножки вземани по една или друга причина. надявам се коментарите (ми) да не са ти се сторили като офенс - просто да повтаряш посочените от други хора недостатъци и на базата на тях да заключаваш си е плява в темата. всеки има глава на раменете и може да направи твоите заключения /или други/ въз основа видяното/прочетеното. /модераторите да се чувстват свободни да разчистят моя офтопик/

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG