Автор Тема: Туристически обувки  (Прочетена 150358 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1262
  • диагностициран
Туристически обувки
« -: 08 Юли, 2012, 21:59:46 »
Не знам дали и е в този раздел мястото, но ако не е и модераторите счетат за необходимо да я преместят.  ::) Въпреки че не сме форум за обувки или туризъм, мисля че практикуващите от нас това хоби ще им е интересно да разберат от първо лице единствено число нещо, което не се казва в магазините и по рекламите в сайтовете. :P
Съвсем накратко ще се опитам да изразя впечатленията си от предимствата и недостатъците на обувките, които имам или съм носил досега, а и продължавам да нося.

Обувки Grisport, модел DAKAR V.50, мембрана SYMPATEX, есен-зима; кожени изцяло. Повече от 3 години ги нося и са ползвани наистина доста интензивно в абсолютно всякакви метереологични условия: от сняг над височината им, през кал, дъжд и летен пек. Основният им недостатък са определено "дървените" подметки, които зверски се хлъзгат на мокра гладка скала и не са особенно еластични и огъваеми. Много бавно се раздвижиха, така че да станат по удобни за носене, но това е типично за всички изцяло кожени обувки. На Сабазий докато се изкача по гладката, мокра от дъжда скала ми се разказа играта. :'(   Без необходимите чорапи от съвременни влакна запарват краката в температури около и над 30 градуса. Но като цяло  с чиста съвест мога да твърдя, че са много здрави като изработка и материали. След каменистите терени на Рила единствените последици са драскотини и то  не много дълбоки на бомбето на лявата отпред  и  един леко стърчащ конец от един шев, въпреки че нямат старничен гумен  борд  ;) До момента не са пуснали грам вода от дъжд, роса или сняг, стоял съм с тях и в река неведнъж безпроблемно. Мисля, че има доста хляб в тях все още. Препоръчвам ги с горните забележки относно подметката, които биха  отпаднали тутакси, но с подметка Vibram при по новите модели на фирмата.

Къси трисезонни ходачки   Salomon Exit Sport GTX   ,

най вече за пролет, есен и лято на по лек и не толкова несечен терен. Този месец  направиха една година вярна служба, много удобни като цяло, абсолютно здрави и водонепропускливи до момента. GORE ТЕХ-а все още не е сдал багажа и се държи подобаващо.  ;D На тези обувки точно една седмица след закупуването им направих такъв тест на сбирката на Широка поляна миналата година, че да съм искал да ги поставя в по кофти условия едва ли щях да мога.  :D За няколко часа  върху ми се изсипа наистина пороен дъжд с градушка и мълнии, газих горска кал, абе въобще пълна програма ;) Буквално ги носих и зимата в града в доста обилен сняг и киша като кракато ми останаха сухи тотално. Но това не са зимни кундри с подходяща изолация и студът определено си се усеща през плата ако походиш по дълго, да се има впредвид за да не стават изненади. ;)  Естествено за това не са виновни обувките, а ползването им в неподходящи условия.  Защото те са с друго предназначение, което до момента изпълняват перфектно.  ;) Лятото в жегата с чорапи на Fuse с Coolmаx или на Lastingq, Bridgedale  почти не запарват , но с обикновенни памучни далеч не е така. ;)

Т.нар. фирмена подметка Contra Grip има малко по добро сцепление на гладки мраморни стъпала, мокри стълбища и камъни от подметката на горепосочените, но въпреки това все още не е  това което трябва за пълноценен туристически чепик. Туристическите модели на марката ползват т.нар. Mountain Contragrip, ма понеже не съм  я пробвал не мога да кажи има ли съществена разлика  между двата вида.  Ама тези късаци не са и предназначени за трекинг в истинския смисъл на думата.  ;) Ortholite стелките явно наистина са антибактериално покритие, щото след година време носене и досега не миришат почти ;D. Невероятно, но факт. Определено си струват 130-те лева, които дадох за тях и горещо препоръчвам за къси летни ходачки в града или по лек планински терен. Ще си купя пак обувки на тази фирма определено. ;)

Обувки Karrimor, модел Hot Rock  са първите обувки, които си купих от английския магазин за да видя дали ще ми паснат на краката и дали няма да има фалове при покупката. Е, убедих се в безпроблемността на  последните две неща, но не и в качествата на обувките. По ирония на съдбата обувките идеално ми легнаха на краката, не ми направиха никакви мазоли и подметката им ако и да е тънка и сравнително мека съвсем прилично "лепи" на скали и камъни. Макар че последните се усещат на стъпалото донякъде, не е фатално. Газих час и половина на мартенската сбирка с тях в сняг, не пропуснаха, пресичал съм за кратко поточета и рекички също безпроблемно.  ::) Да, обаче на четвъртото им обуване / цифром и словом / в една доста дъждовна планинска разходка с бай Васил май месец след два часа джапане в мократа гора зацвърчаха като сюнгери и вадеха мехурчета отвътре чак. ;) Мдаааа, това дето пише waterproof въобще не го вярвайте или поне не при всякакви обстоятелства ;) Всъщност аз не съм изненадан въобще ;) За 34 паунда, после намалени на 21 не съм очаквал никакви чудеса.  ;) Като цяло обаче наистина са ми доста удобни за продължително ходене, лекички са и могат да се ползват за не толкова влажни преходи, страничният борд не се надира лесно от камъните, което също ме зачуди но в никакъв случай не разчитайте на точно този модел, за да се приберете със сухи крака , собенно ако преди това в планината или гората е валяло обилно дъжд или сняг. Иначе са ми много удобни, за което не смея да си кривя душата.

От три месеца за резерва на Саломона като къси летни ходачки  си купих тези Karrimor, модел Motion eVent
Да ви кажа по друга бира са от горните определено.  ;) Неслучайно струват и по скъпо, купих ги за 45 паунда, сега са намалени на   40 , но нито пени по долу.  ;) Още като ги взех им накиснах външния плат под чешмата здраво да видя ще пусне ли eVent- а и синтетичната тъкан. Е, поне до момента нямам никакви проблеми с водоустойчивостта и след час, два ходене в сутрешна роса също. Определено комплименти за подметката Vibram, много удобна като сцепление за ходене по неравен и скалист терен сух или мокър, никакви ядове за крачката ми след навъртяни вече няколко  похода и доста градско ходене. Не съм усетил сериозно запарване, така че да го определя като проблем, но когато нося  чорапите на чешката фирма lasting или Bridgedale, иначе си потят повечко. Както и  си искат спрей за обувки като прекалиш с ходенето в жегата.  :D Едната връзка загуби външната си намотка  в един участък  заради металните капси през които е прекарана , но това е единствения и дребен козметичен проблем с тях досега.  Един от страничните релефни фрагменти на подметката  се отлепи от основата  след ходенето до хижа Грънчар , но не се е скъсал, това са по скоро градски и за по лек терен, а не туристически обувки  явно На този етап не съжалявам за похарчените пари, но може би още е рано да направя сравнение пълно със саломонките ми. Стелките им обаче си искат сериозно пране след дълго ходене, е не са антибактериални определено ама за толкова пари нищо им поне засега :D Много лесно се подържат с четка и течаща вода. Определено ги харесвам заради удобството за краката ми, въпреки че като дизайн не са нищо особенно. ::)

Това е личното ми мнение за качествата след ползването на гореизборените марки и модели чепици. Държа да се знае, че не претендирам за експертни познания по въпроса или мнение  като  последна инстанция. Просто изразявам личните си впечатления, така като ги усещам по краката си в качеството на средностатистически потребител.
Тъй като ползвам обувки с мембраните SYMPATEX, eVent и GORE ТЕХ не от вчера определено не подкрепям мнението че първата запарвала повече от последната, а пък тя видиш ли дишала прекрасно даже и с обикновени чорапи. ДА ама НЕ, поне при гореизброените марки :P

Предстои продължение......................
« Последна редакция: 04 Октомври, 2012, 15:18:53 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Божо

• Гост
Туристически обувки
« Отговор #1 -: 08 Юли, 2012, 23:44:15 »
Chiruka Torkaz са моите чепици - вярно ми служат вече 4 или 5 години.Много съм доволен,нося ги през всички сезони и до сега не са ме подвели. С Гор Текс са,но не съм си купил специални чорапи - нещо,което трябва да направя,за да се възползвам максимално от възможностите на мембраната..

highlander

• Гост
Туристически обувки
« Отговор #2 -: 08 Юли, 2012, 23:48:39 »
Тя на 5 години, мембраната вече има приличен задух, та новите чорапи с новите обуща. ;)

Божо

• Гост
Туристически обувки
« Отговор #3 -: 08 Юли, 2012, 23:54:17 »
Може и така да е.Чепиците обаче са здрави кучета и нямат ни най малко намерение да се предават,скоро не мисля да ги сменям.Пък и не съм кой знае колко сериозен турист - ползвам ги за всичко от преходи,риболов и разходки из полето/гората.

highlander

• Гост
Туристически обувки
« Отговор #4 -: 09 Юли, 2012, 00:02:03 »
Не бре носи ги колкото изкарат със здраве, просто не разчитай много на мембраната и не търси скъпи чорапи. ;)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #5 -: 09 Юли, 2012, 00:10:55 »
Аз високите Кариморки поради непригодност за туристическа служба ги подарих на баща ми, че той и без това  ще ги носи само в града, а пък аз си заръчах тези Brasher , модел Lithium XCR, че били лекички и вододържеливи според ползватели в нета. Пристигнаха  и днеска походих малко с тях след работа по една пътечка  за около час , а като им навьртя километраж ще допълня как се представят ::) Живи и здрави есента съм си нарекал един модел на Scarpa обаче. Стига вече евтини трисезонки. >:(

Първото ми впечатление беше, че са  твърдички заради заради трислойния композит на подметката и т.нар. им конструкция narrow fit, демек подходящи са по издължено и тясно стъпало, а моето е по скоро широко и първочално като им стегнах много връзките получих усещане за здраво стягане на глезена, което въобще не ми се понрави. >:( При слизане надолу петата на десния ми крак опираше в системата за укрепване на глезена отзад, макар имат свободно място и не са тесни. Като поразхлабих връзките това усещане обаче тутакси изчезна. ::)
Тези  полимерни сиви на цвят линии са т.нар. Tri Fit технология, измислица на Brasher ::), чието предназначение е да укрепи лицевата част на обувката. Лицевата част  слой е от 1.6-1.8mm износоустойчив  велур  в комбинация с някакъв полиестер, приличащ на Кордура, укрепен с тези гореспоменати зигзагообразни панели.  От там като че ли се допълва  чувството за лека скованост на движението  първоначално като ги обуеш. Струват ми се осезаемо по подплатени от Каримора и Саломона. Мембраната е Gore-Tex XCR Technology или т.нар. Gore-Tex Ехtended Comfort Range. По данни на производителя този клас е по висок в сравнение със стандартния и води като последица след себе си по добра дишаемост на мембраната. Това предстои да разбера. Във всеки случай тези два дни докато малко разтъпквам обувките нарочно ги нося с обикновен дебел  памучен чорап, за да проверя достоверността на написаното от някой от колегите преди, че Gore Tex работи и не спарва даже без да се носят специализирани чорапи. След като събух тези чисто нови обувки установих за пореден път, че чорапите са леко влажни и то с видимо доказателство за това -петна при глезена и на пръстите, което въобще не ме изненада. Но краката ми не ги чувствах спарени, макар че не съм ходил на истински преход, което определено трябва да се отчете. Просто за пореден път го констатирах и то при друга марка и модел с такава мембрана. Ето защо заявявам, че горното твърдение е абсолютно несъстоятелно. .  ::)Ortholite са  стелките. От ползването на същата марка при обувките ми Salomon съм повече от доволен :D

Частичен гумен борд отпред

Тази по светло сивата част  е твърдия и по трудно огъващия се среден слой от трислойната подметка

Платката за укрепване на ахилеса, която поне за сега ми седи малко твърдичка, сравнително леки обувки наистина по данни на производителя 1266g (чифт, размер 9) Това са съвсем бегли първоначални впечатления от днешното съвсем кратко носене по пътеката и по стълбите, за да се отрошат по бързо. ;) Дано не ме разочароват, макар че ми струваха само 120 лева.
« Последна редакция: 18 Юли, 2012, 11:25:55 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

highlander

• Гост
Туристически обувки
« Отговор #6 -: 09 Юли, 2012, 20:37:26 »
Да ви представя зимните си кондури за планина.
Моделът е TRANGO S EVO, а марката е La Sportiva.
Перфектна обувка за зимни условия. Твърда подметка, на Vibram,  Cordura® с водоустойчив+ Flex Tec 2. Подплата: Gore-Tex. Стелка: 7 мм найлон. Тегло-1250 гр/чифта.
Технична зимна лека и топла обувка. Възможност за автоматични котки и снегоходки. Много добре се държат върху снега. Както всяка зимна туристическа обувка не е желателно да се ходи с нея по асфалт, щото е много твърда и скапва краката. Само за планина и много сняг.

Неактивен geraka

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 276
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #7 -: 10 Юли, 2012, 09:38:21 »

Аз пък съм доволен от сандалите, Karrimor K2. Леки и удобни... Васко знае, къде съм се катерил с тях, безпроблемно!

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
Туристически обувки
« Отговор #8 -: 10 Юли, 2012, 10:04:26 »
Колеги,

препоръчайте ми моля някакви летни туристически обувки, които мога да купя от магазините в София, а тъй като не съм страстен баирбудалист, да е нещо до около стотина лева?

Аз иначе ползвам едни отворени сандали на Каримор, които дойдоха с поръчка от СпортсДирект и съм много доволен, почти непрекъснато ги нося, доста качествени се оказаха, а с доставката излязоха някъде около 50 лЪвчета :)

Благодаря предварително.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #9 -: 10 Юли, 2012, 10:15:33 »
Аз не съм чак толкова доволен от моите сандали на Karrimor, модел  Dominica Sport поради факта, че ремъците, въпреки че са доволно добре и дебело подплатени отдолу /особенно заключващия с катарамата/ първоначално ми  направиха ранички първо на левия, а след време и на десния крак. >:( В момента проблеми нямам с това при все че ги нося всеки ден.

Виж, подметката им от Vibram  определено  е стабилна и удобна даже и за ходене по пресечен терен. Нищо лошо не мога да кажа за нея.  ;) Като цяло не мога да ги окачествя като боклуци в никакъв случай, даже бих си позволил да кажа, че не са хич лоши за парите си / с горната сериозна забележка/, особенно ако ги купиш на разпродажба, но са далече от удобството на KEEN, които пък са много по тежки ;)

Виж от горепосочените ниски ходачки на Karrimor, моделMotion eVent съм напълно доволен като удобство за краката ми и в планината, и в града ;)

П.С. Задният пластмасов елемент -  U образна тип халка, на който е нанизан ремъкът за разхлабване с велкро отзад се счупи на левия сандал, но това може да се оправи със "свинска опашка". ! Иначе като оставим настрана тези кусури  след  пълна експлоатация това  лято, включително и малко по скали и камъни са здрави.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2013, 17:19:01 от bully »

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
Туристически обувки
« Отговор #10 -: 10 Юли, 2012, 10:32:45 »
Моите са Antibes Leather:

Яко носене от ден 1. Никакви мазоли или ранички по краката. Много приятно асистиране при ходене - даже усещам как се разпределя равномерно по крака силата при ходене по леко наклонен терен, явно има мислено в подметката ;)

Само че си мисля, че няма да са много подходящи за ходене, да кажем до Рилските езера. ;)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #11 -: 10 Юли, 2012, 10:36:58 »
Зависи колко те хапе главата отвътре. :D Преди сипея на Мръне водопад, който изкачваш за да спуснеш до  Заврачица с Васко срещнахме един луд чех, който носеше сандали от тези със синтетичните ремъци, обути  с чорапи и беше тръгнал от Долна Баня с цел да отиде до Мусала за един ден, така че........ :D
« Последна редакция: 05 Септември, 2012, 09:30:28 от bully »

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
Туристически обувки
« Отговор #12 -: 10 Юли, 2012, 10:53:08 »
Като се гледам в огледалото напоследък - все повече почва да ме хапе  ;D
Освен да ги тествам този уикенд (съпружеското тяло ми подари някакви ваучери за организирано ходене в група до Рилските езера), тъкмо ще имам и по-реални впечатления от качеството на сандалите в по-истински условия и ще споделя после. Явно няма да е екстремно ;)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #13 -: 10 Юли, 2012, 11:03:17 »
Е с тези без проблем ще идеш и отвъд Рилските езера, но са много по тежки /350 -500 грама взависимост от модела /, за сметка на това далеч по стабилни и яки. Носил съм сандали на тази марка и като оставиш настрана теглото са си напълно туристически галоши.  ;)

П.С.
Дамяне, виж сандалите на Scholl, по софийските магазини ги има. Васко е много доволен от неговите. ;)
« Последна редакция: 10 Юли, 2012, 11:08:20 от bully »

Неактивен VPT

• Напреднал
  • Публикации: 420
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #14 -: 10 Юли, 2012, 13:02:36 »
Eто ги моите, водят се Scholl SALALOM barna. Стелката е biomechanics
 и са много удобни. За пътуване, в града, или на селски туризъм, за море са идеални. Залепват за крака и изобщо не изморяват, а аз съм много капризен предвид плоскостъпието ми. В планината обаче нещата с чепиците са друга бира.  Не бих тръгнал с подобни сандали по ред причини ;)

Неактивен VPT

• Напреднал
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #15 -: 10 Юли, 2012, 13:15:47 »
За зимата ползвам тия. Дават ги до -40 , което незнам какво значи  ;D ,но иначе са много комфортни. Мембраната е на Норт Фейс,

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1391
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Туристически обувки
« Отговор #16 -: 10 Юли, 2012, 14:11:46 »
Ммммм, тез последните много ми допаднаха - много красиви! Само дето из нашия вилает няма къде да ги нося, че да си оправдаят инвестицията! ;)

Неактивен VPT

• Напреднал
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #17 -: 10 Юли, 2012, 15:16:20 »
Въпрос на приоритети. Винаги има, къде да се носят. А по отношение на инвестицияата, щом е за кеф, оправдания има много но пък 100% си на загуба...

Неактивен Veliar-Uzbek

• Редовен
  • Публикации: 23
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #18 -: 10 Юли, 2012, 15:36:14 »
здравейте колеги! ползвам ето тия обуща, HIGH COLORADO
 материали , кожа някаква hightex мембрана и vibram подметка за скромните 135лв.
не мога да дам още реално мнени за качествата им защото ги ползвам от скоро   

харесал съм си ето тия лекичките за разходки по сукаците, обаче не съм ползвал
продукти на тая марка, та някои ако е запознат и има лични наблюдения за марката
и по специално за обувките им
да сподели ще съм благодарен   :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #19 -: 11 Юли, 2012, 11:27:57 »
Обувал съм само веднъж на краката си един модел на Garmont, Dragon tail се казва. Докато си търсих къси трекинг ходачки го пробвах и него, та ми направи впечатление на добре изработен и удобен чепик, но поради липсата на мембрана предпочетох Salomon /тези които съм качил по горе  в темата/. Страхувам се, че не съм го ползвал по пълната програма, за да мога да дам по обективно и обсновано мнение за марката и модела. ;)

Неактивен VPT

• Напреднал
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #20 -: 11 Юли, 2012, 11:34:31 »
Тоя чепик е много добре изработен. Солиден и сравнително лек. Аз също се колебаех много дали да го взема, но имаше нещо, което ме смути докато го мерих. Просто не ми пасна на 100% като усещане и се разколебах. То е въпрос до крак-заспи ли ти още в магазина, значи това е обувката...;)

Неактивен Veliar-Uzbek

• Редовен
  • Публикации: 23
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #21 -: 11 Юли, 2012, 11:52:08 »
в магазина се спрях на Dragontail и Sticky Beast двата модела на Garmont които сме показали с  bully от първия намаха размера ми и неможах да го пробвам а Sticky Beast направо ми залепнаха, конфорт и лекота, това усетих докато се мотах из магазина с тях, а за ниска обувка ще мина и без мембрани, ще расчитам на чорапите  ;D

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1520
Туристически обувки
« Отговор #22 -: 11 Юли, 2012, 12:37:37 »
Да покажа и моите чепици :)

Малко инфо за обувките моделът е SALOMON "XTempo Mid GTX
За дъжд, роса, сняг и вообще мокро време, обувките са повече от добри  - никакво пропускане. Влага също не съм усетил, нося ги с обикновени чорапи.
Минуса е при подметките - пързалят се на дъжд и на сняг. Другият минус е че  не държат топло зимата, но да не забравяме все пак , че това е летен модел. Този минус е нормален за летните модели.
За лятото модела е идеален, държат се стабилно на неравни повърхности ( с изключение на мокро време както писах по-отгоре) - каменисти местности, а също и за градски условия. Не изморяват по никакъв начин при продължително ходене - никакви мазоли и т.н.
Интересното за този модел е че при стъпване, сякаш обувките те изтласкват напред, което се дължи на подметката.

тук още малко инфо за моделът http://www.sport-bittl.de/OutdoorBergsport/Bergschuhe-Herren/SALOMON-X-Tempo-Mid-GTX-Men::7525.html
« Последна редакция: 11 Юли, 2012, 15:28:23 от grisha »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Туристически обувки
« Отговор #23 -: 11 Юли, 2012, 14:33:18 »
Мога ли да те помоля в поста ако не ти представлява особенна трудност да добавиш непосредствените си впечатления и   доволен ли си от обувките въобще. Как се държат при сняг, дъжд, роса, запарват ли в сухо и много топло време с обикновенни и/или специализирани чорапи. Подметката има ли добро сцепление и ако не на какви повърхности ;) Мисълта ми е тази тема да стане достоверен източник на информация от собствениците на съответната марка и модел обувки за реалното им качество, че ако тръгне евентуално някой да се оборудва да не го къпят с хладка вода продавачи и сайтове, а да е наясно повече или по малко  какво точно купупва.  ;) Предварително благодаря.
« Последна редакция: 11 Юли, 2012, 14:55:06 от bully »

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1520
Туристически обувки
« Отговор #24 -: 11 Юли, 2012, 15:31:29 »
bully, оправено ;)

ArmsBG OlightBG Batteryservice