Автор Тема: Машинки за точене на бръснарски ножчета  (Прочетена 12127 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 935
  • Reputation Power: 2
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Машинки за точене на бръснарски ножчета
« Отговор #25 -: 11 Юни, 2013, 13:37:06 »
История не знам, но ще опиша как се точи, щото съм го правил. В жлеба на рамката има два реда зъбци/не се виждат на снимката/, като едните са горе, другите долу, но разстоянето между двата реда е по-голямо от размера на зъбните колела, които са в края на оста на острието; така че движението става само по единия ред зъбци. Снимката вдясно е в процес на точене с дърпане назад и когато стигне края почва да бута напред, тогава острието се премята и влиза в отвора на дръжката и при бутане напред точи другата страна на острието. когато свършиш с розовия камък, прибираш дръжката в кутията/снимката вляво/, сваляш розовия капак и монтираш черния, на неговото си ясто - цялата джаджа се обръща на 180 градуса по дължината и започва същият процес напред-назад по черния камък. Накрая острието се сваля и се закачва на дръжката за бръснене. Някъде в цялата джаджа - в оста на острието имаше някаква затегачка, защото при точене на острието, зъбците се движат по гребена, но някъде в оста има приплъзване с регулируема сила, защото при дърпане/бутане/ острието се притискаше с определена сила в камъка. Стана малко сложно - но ако нямаше това приплъзване, то нямаше да има и движение. Ебаси.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен ovit

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 138
  • Reputation Power: 12
  • ovit няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: ovitoo
« Отговор #26 -: 11 Юни, 2013, 15:22:58 »
По повод на бръсначите не знам какво мога да напиша интересно, но смятам да публикувам снимките и после да отговарям на въпроси.Два са бръсначите от всичките(засега) които са по интересни а именно единият Солинген който е изработен от неръждаема стомана , нещо напълно неестествено и японският бръснач, с геометрия напълно различна от всички останали.

Винаги когато се бръсна си слагам очилата(това не се е случвало от 1985 година, а тогава не ми се налагаше)!

Извинявам се за гадните снимки, но ги правих с телефон и то по метода "млада репортерка снима Б.Б."!
Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било."
       Оскар Уайлд.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1036
  • Reputation Power: 18
  • heykel_nikolov няма влияние.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
  • Скайп: heykel_atanas_nikolov
« Отговор #27 -: 13 Юни, 2013, 17:08:11 »
Мнго хубави антики!  ;)

Неактивен divaka

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 2
  • Reputation Power: 1
  • divaka няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: divaka6708
« Отговор #28 -: 14 Юни, 2013, 21:59:44 »
Да попитам господине....вие колко често използвате бръснарски ножчета :-\
Ами аз през ден!

Неактивен borg666

• Редовен
  • Публикации: 256
  • Reputation Power: 4
  • borg666 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 16 Юни, 2013, 09:12:59 »
Аз си мислех, че вече е трудно с нещо да ме удивиш, ама тия машинки просто ме тушираха. Даже хабер си нямах, че такова чудо някога е съществувало въобще.
А интересно, чия направа е тая финна механика? На едната се вижда гравировка "Швейцария"

Неактивен Maverick

• Горски
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 437
  • Reputation Power: 11
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
  • Reputation Power: 0
  • Humanoid покрил се в гората.
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #31 -: 19 Юни, 2013, 17:19:23 »
Дядо ми (да е свят духа му) ползваше това със зелените камъчета (беше кафяво отвън). Колко съм му точил ножчетата... ;)
Едни спомени ме налегнаха... да сте живи и здрави  :nabira:

Неактивен ZmeiGorski

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 9
  • Reputation Power: 0
  • ZmeiGorski покрил се в гората.
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 04 Март, 2015, 18:34:45 »
Здравейте и от мен!
Летях си из мрежата и зяпах за ръчни машинки за подстригване, и изведнъж попаднах тук.
Прочетох, прочетох пак, прочетох трети път, накрая повярвах, че е възможно и не се стърпях та се регистрирах.
Много благодаря за чудната тема!
Много ме радва мисълта за всякакви такива чудесийки, които човек може да си ползва дълго и с удоволтвие, а не да захвърли след употреба.
Пък и ми харесват старите и здрави вещи, които продължават да са по-красиви и здрави от всички нови изтъркалки.
Лично аз съм си кьосав, та се бръсна в месеца веднъж, въпреки приблизителната ми възраст, но си спомних за първото ми казармено бръснене със купеното от старшинката ножче  *нинджа*  :D
Поздрави на всички и пак благодаря за темичката :)

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 54
  • Reputation Power: 2
  • rusen plovdiv няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: брат Русен
« Отговор #33 -: 05 Май, 2015, 08:46:26 »
Повечето машинки са били направени за да се компенсира недостигът на бръснарски ножчета през воините . Или иначе казано просто изобретателите не можели да променят мисленето на хората , че бръснарското ножчи е за еднократна , или неколкократна употреба .
Понеже навремето хората са имали привързаност към вещите , и са  ги поправяли , са започнали масово да си заточват бръснарските ножчета на вътрешността на стъклена чаша със малко абразив вътре .
Обикновенно се е ползвало паста за зъби , финна пепел смесена с олио , или някакъв друг финн абразив . По това време хората още са точили бръсначи , скалпели , ножици и т.н. и са имали представа как се заточва фнно до висока острота  *нинджа*
Най дълго време със ено ножче е един австралийски златотърсач , със едно ножче е изкарал близо 3 години .
В началото са имали проблеми със закаляването на бръснарските ножчета , понеже са ги секли първо и после са ги закалявали
После са започнали да ползват друга технология и така наречените химични и лазерни заточвания .
Та тези машинки са били създадени за да се покрие дефицита на ножчета по време на войните .
Даже жилет са имали договор и са правили във военно време неща за американската армия , измежду тях походнота кутия със бръснарски принадлежности на Армията .

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 650
  • Reputation Power: 13
  • Zagy няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 08 Юли, 2015, 16:26:27 »
Поръчах си такава - ето клипче как работи:

Ето клипче и на другия чешит:

Si non confectus, non reficiat.