Автор Тема: MORA OF SWEDEN - Oldies but Goldies: MORA 2  (Прочетена 61761 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 654
  • диагностициран
MORA OF SWEDEN - Oldies but Goldies: MORA 2
« Отговор #250 -: 27 Октомври, 2018, 20:11:54 »

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 52
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #251 -: 11 Ноември, 2018, 17:20:22 »
"В основата на всеки спор не стоят фактите а наименованията на фактите"
Руснаците твърдят че финките(по които е създаден НР) са всъщност руски ножове защото много финландци живеели в Руската империя и СССР.
Кога точно е въведен стандарта 4х13 не знам но вероятно е десителетия след таткото1.4034 от Krefeld:
http://www.steel-photo.org/tag/nirosta/- през 2012 най големия скандинавски производител на стомана купува бизнеса от Крупп.
12c2mod сигурно наистина им прилича на 4х13 защото тя всъщност е 1.4116 а руснаците още нямат такъв стандарт.
Ако има " шведска" стомана това е  AEB-L (13C26) патентована от Uddeholm през 1928г. всички други са аналог на някой DIN.
Между 2005-2010 мой клиент беше и дистрибутор на Esab и получаваше минимум една кутия/кашон от 12 бр Bahco/Mora със всеки продаден заваръчен апарат а аз ги изкупувах,така че през ръцете ми минаха около 3000бр( с толкова закрих ЕТъто). По това време за много хора в България това е било невероятен нож но днес потребителските познания очевидно са различни не че bahco то се е променило много за 15 г.
No name

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #252 -: 11 Ноември, 2018, 19:40:47 »
 :punk: сори ето горния линк работещ
http://www.steel-photo.org/2013/12/08/its-over/
А ето и още една истинска традиция - таткото на Опинела само че с чимширени дръжки с топка накрая поразително напомнящи на старите български ножове..https://coutellerie-nontronnaise.com/en/
« Последна редакция: 11 Ноември, 2018, 19:45:57 от Тератони »
No name

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #253 -: 11 Ноември, 2018, 20:46:53 »
12c2mod сигурно наистина им прилича на 4х13 защото тя всъщност е 1.4116 а руснаците още нямат такъв стандарт.
Ако има " шведска" стомана това е  AEB-L (13C26) патентована от Uddeholm през 1928г. всички други са аналог на някой DIN.

12C27mod на руснаците ли им приличала на 4х13. И каква е връзката с Мора. Да не би онзи химически анализ единствен и поради това малко съмнителен.

12C27 и моднатата версия за мен са си шведски стомани с малко примеси, ситни карбиди. Така съм чувал. Това, че въглеродът и хромът са като в 4116 не ги прави немски. Друга разлика е, че немските са с ванадий и молибден вътре.

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #254 -: 11 Ноември, 2018, 21:48:25 »
Преди време от един български завод не можаха да ми отговорят от каква стомана са ножовете им "или 1.4034 или 1.4116. Ако ги бях питал къде е произведена сигурно щяха да се затруднят още повече. В складовете им сигурно е имало и шведска и немска и японска и руска стомана.
Това са просто наименования , стандарти. Едва ли някой е наясно в коя точно Мора,от коя година, коя част от ножа е произведена в Швеция. 12 C27 не е немски а шведски стандарт. Стомана за нож на който пише 1.4116 German steel едва ли е произведена в Германия. Опинела твърдят че производството на карбона им започва в Германия и завършва във Франция. След химически анализ руснаците сигурно ще я определят като руска
 Сталь 95. Може би единственото което са доказали братушките тествайки Мора без да разберат е че бюджетните ножове не съдържат точно това което е записано срещу стандарта обозначен на острието.

Неактивен poison

• Напреднал
  • Публикации: 131
  • диагностициран
« Отговор #255 -: 12 Ноември, 2018, 15:37:04 »
 :punk:

Неактивен dok_vd

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 150
  • пристрастен
« Отговор #256 -: 13 Ноември, 2018, 12:18:35 »
Два ламината, вече трудно откриваеми.
П.п. ужасна снимка, но с този телефон - толкоз! :green:

Изпратено от моят SM-J320FN с помощта на Tapatalk

« Последна редакция: 13 Ноември, 2018, 12:24:47 от dok_vd »
Make love, not war!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 544
  • диагностициран
« Отговор #257 -: 02 Декември, 2018, 14:42:24 »
По-нагоре в темата се коментират проблеми с качеството на морите, неравен скос, криви и т.н. Последно съм купувал Мора преди около пет години, беше без забележки. Днес ми подариха mora companion, от човек, който няма представа от скосове и качество на ножове, така че не е била оглеждана за дефекти. Отново ножа се оказа без забележки, равен скос, огледах го внимателно и не намерих нищо за което да се хвана.  С поста си нямам за цел да опровергавам колегите с дефектни бройки(сигурен съм че има и дефектни), а просто да споделя моя опит с тези ножове. През ръцете ми са минали десетина мори в рамките на 11-12 години и всички бяха ОК. За мен, в сегмента на бюджетните outdoor ножове, за цена под 20лв, единствено Хултафорс предлагат по-високо качество.

Ето я и най-новата ми мора :) -

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 663
  • диагностициран
« Отговор #258 -: 02 Декември, 2018, 20:12:35 »
Ами и аз не съм имал досега среща с дефектна или зле направена МОРА.
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1251
  • диагностициран
« Отговор #259 -: 03 Декември, 2018, 13:51:37 »
За мен, в сегмента на бюджетните outdoor ножове, за цена под 20лв, единствено Хултафорс предлагат по-високо качество.

Това е много вярно, особено синият Хултафорс с острие от AUS-8 още докато го точиш разбираш, че е по твърд, а пък и като почнеш да режеш продължително хептен ти става ясно, че е доста различна тази стомана от мекиците на Мора. ;) Убедил съм се многократно. Изобщо този нож превъзхожда всички ножове със стомана AUS-8, които съм имал и имам, Ontario RAT-1, Cold Steel. Да не говорим за няколкото китайски oт 8cr13MoV, а и маркови на Kershaw Crown особено, че даже и Spyderco Resilence, който много харесвам.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #260 -: 03 Декември, 2018, 20:26:38 »
Определено, при синия хултафорс е извлечен максимума от стоманата с приоритет износоустойчивост на РР при рязане . Не знам точно какъв режим на ТО са използвали, при точене и употреба  имам чувството че карбидите са сравнително едри, не се точи свръхфино, но пък има отлична износоустойчивост. Иначе, за мен номер 1 като съотношение цена/качество е оранжевия хултафорс, на цена под 15лв предлага оптимално закалена sk4,  въпреки твърдост от по 59-60HRC стоманата е жилава и с приятен баланс между здравина и износоустойчивост.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 469
  • диагностициран
« Отговор #261 -: 03 Декември, 2018, 20:31:21 »
Определено, при синия хултафорс е извлечен максимума от стоманата с приоритет износоустойчивост на РР при рязане . Не знам точно какъв режим на ТО са използвали, при точене и употреба  имам чувството че карбидите са сравнително едри, не се точи свръхфино, но пък има отлична износоустойчивост. Иначе, за мен номер 1 като съотношение цена/качество е оранжевия хултафорс, на цена под 15лв предлага оптимално закалена sk4,  въпреки твърдост от по 59-60HRC стоманата е жилава и с приятен баланс между здравина и износоустойчивост.

Е ква стана сега тя - не стига, че днес заради вас с Були си поръчах синия Хултафорс да го тествам, ами сега и оранжевия ще трябва да поръчвам :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 149
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #262 -: 03 Декември, 2018, 20:56:24 »
С мненията за острието на синия хултафорс съм напълно съгласен. Харесван нискобюджетен нож. Слабото му място е материала на дръжката. След около година ползеане премина в режим атомен полуразпад. Демек взе да лепне  :D Все едно пипаш гранядало олио.  :blink: Или само моята бройка е с този уникален дефект.  :D След ползване винаги е бил измиван и подсушаван.
Такова явление не съм имал нито при морите, нито при баховците с подобен материал дръжки.
От половин година на сам съм в ремонти. От тогава до сега синият хилтафорс се въргаля в какви ли не строителни отпадъци. От полепналата прах повърхностния слой на дръжката взе че се стабилизира. :nabira:
Щансът е на страната на подготвения

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1978
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #263 -: 03 Декември, 2018, 20:58:27 »
...... предлага оптимално закалена sk4,  ...........

Нали уж за SK5 я спрягаха ръждавейката на Хултафорс ??? Не, че ги знам и каква им е разликата де ?!?

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 795
  • диагностициран
« Отговор #264 -: 03 Декември, 2018, 21:09:38 »
С мненията за острието на синия хултафорс съм напълно съгласен. Харесван нискобюджетен нож. Слабото му място е материала на дръжката. След около година ползеане премина в режим атомен полуразпад. Демек взе да лепне  :D Все едно пипаш гранядало олио.  :blink: Или само моята бройка е с този уникален дефект.  :D След ползване винаги е бил измиван и подсушаван.
Такова явление не съм имал нито при морите, нито при баховците с подобен материал дръжки.
От половин година на сам съм в ремонти. От тогава до сега синият хилтафорс се въргаля в какви ли не строителни отпадъци. От полепналата прах повърхностния слой на дръжката взе че се стабилизира. :nabira:
Има една българска поговорка- за грош петел, за грош пее. :D При такава цена, още повече за стока, произведена в Европа, просто няма как всичко да е ОК. Да, ножчетата са бюджетни, но говорим за ширпотреба. Идеята е ползваш и хвърляш. Всички знаем, че е така, но малко ни е трудно да приемем тази идея за ножове, защото сме свикнали този вид вещи да се пазят, да се полагат грижи за тях и да се предават поне от баща на син... Само че попаднахме в друг свят- потребителско общество, и някак с разума си разбираме идеята, но тя е чужда на сърцата ни. Поне за ножовете...
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #265 -: 03 Декември, 2018, 21:16:07 »
Тази дръжка би трябвало да е от гумираните. Трудно ми е да повярвам, че пластмасовите могат да лепнат.

В тази връзка при един апокалипсис би било добре човек да има два-три хултафорса. От пластмасовите дръжки.

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #266 -: 03 Декември, 2018, 21:21:46 »
От синя пластмаса е само гарда и петата. Вдичко останало е черна гума. Именно тя доста бързо започва да лепне.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #267 -: 03 Декември, 2018, 21:39:37 »

Е ква стана сега тя - не стига, че днес заради вас с Були си поръчах синия Хултафорс да го тествам, ами сега и оранжевия ще трябва да поръчвам :)

Няма да  сбъркаш :) При тази цена оранжевият е направо подарък.

Нали уж за SK5 я спрягаха ръждавейката на Хултафорс ??? Не, че ги знам и каква им е разликата де ?!?

Прав си, колега по погрешка съм написал SK4, a стоманата e SK5 . Разликата между двете е сравнително малка, в рамките на около 0.1-0.2% повече въглерод при SK4.

От синя пластмаса е само гарда и петата. Вдичко останало е черна гума. Именно тя доста бързо започва да лепне.

Заради това е, от черната гума е проблема, аз имам от по-евтиния вариянт, изцяло от твърда синя пластмаса. От първите бройки които се появиха в БГ и е един от най-използваните ми ножове, досега не е мръднала дръжката. Зеленият Хултафорс  е от същата пластмаса и съм бухал по дръжката с чук, без никакви сериозни последствия, наистина здрав материал.
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 21:58:57 от nomad »

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #268 -: 03 Декември, 2018, 21:40:03 »

С гаранция SK5 на 57-59 hrc е острието на bahco 2449. Или поне така пише на кутията  :D Ръждавейките на мора и хултафорс не ги ли водят да са от 1095 или нещо подобно?

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #269 -: 03 Декември, 2018, 21:44:09 »
Зеленият Хултафорс  е от същата пластмаса и съм бухал по дръжката с чук, без никакви сериозни последствия, наистина здрав материал.

Аз съм бухал и по дръжката на оранжевия без сериозни последствия.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #270 -: 03 Декември, 2018, 21:56:54 »
Между другото, руснаците бяха замервали твърдостта на оранжевия/зеления(sk5) и на синия хутафорс(aus8). И при двете стомани бяха отчели 60HRC, но при тестовете на въже, синия беше показал по-добри резултати, което е логично предвид наличието на повече и по-едри карбиди в AUS8.
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 22:03:02 от nomad »

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 469
  • диагностициран
« Отговор #271 -: 03 Декември, 2018, 22:03:44 »
Между другото, руснаците бяха замервали твърдостта на оранжевия/зеления(sk5) и на синия хутафорс(aus8). И двете при двете стомани бяха отчели 60HRC, но при тестовете на въже, синия беше показал по-добри резултати, което е логично предвид наличието на повече и по-едри карбиди в AUS8.

Интересно - това са може би най-добрите ножове в класацията цена-качество заедно с Мора и Опинел.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #272 -: 03 Декември, 2018, 22:26:07 »
Интересно - това са може би най-добрите ножове в класацията цена-качество заедно с Мора и Опинел.

При бюджетните фиксове, повече ми харесват хултафорс от мора, поне при бройките които имам, термообработката на хултафорс е по-добра. Иначе, за мен и неръждаемата стомана на морите си има плюсове, предвид цената. Първият плюс е добрата устойчивост на корозия, за разлика от синия хултафорс,при който макар да го водят неръждаем са ми избивали повърхностни петна. Вторият плюс на  неръждаемите мори, за мен е, че макар и по-меки или може би точно заради това са доста здрави и имат висока стабилност на апекса, при синият хултафорс трябва да се внимава повече и съм имал отчупвания по РР при невнимателно използване. Но ако става въпрос просто за износоустойчивост при рязане морите не могат да се сравняват с него, отстъпват му значително.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1978
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #273 -: 03 Декември, 2018, 22:44:08 »

Значи аз ползвам в работата два оранжеви хултафорса !!! Единия е с изцяло оранжева, пластмасова дръжка. Другия е с оранжеви,пластмасови гард и пета, а останалата част е черна гума. И с двата нямаме никакви ядове, а ги ползваме от около 3 години !!!

п.п. Тъй, като се нуждаем от секундно възвръщане към работна острота, и двата минават през шмиргела !!! И на двата ножа осртриетата са на половина,  дръжките обаче са цели !!!
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 22:47:50 от Punky »

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #274 -: 26 Декември, 2018, 16:32:53 »
Тъй като ножовете Hultafors си нямат тема, а са много сходни с Мора, ще си позволя тук да пусна нещо ново от известният с макетните си ножове производител Stanley.

Става въпрос за Stanley FatMax фиксирани ножове. Във варианти карбон и неръждавейка.
Острието изглежда копие на малките хултафорси с дължина 90 мм и дебелина 2.5 мм. Заявена твърдост 60 HRC.
Канията като че ли е същата. Дръжката - различна. Има дупка за въженце.

ArmsBG OlightBG Batteryservice