Автор Тема: MORA OF SWEDEN - Oldies but Goldies: MORA 2  (Прочетена 54537 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 497
  • Reputation Power: 161
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
MORA OF SWEDEN - Oldies but Goldies: MORA 2
« Отговор #250 -: 27 Октомври, 2018, 20:11:54 »

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 41
  • Reputation Power: 0
  • Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #251 -: 11 Ноември, 2018, 17:20:22 »
"В основата на всеки спор не стоят фактите а наименованията на фактите"
Руснаците твърдят че финките(по които е създаден НР) са всъщност руски ножове защото много финландци живеели в Руската империя и СССР.
Кога точно е въведен стандарта 4х13 не знам но вероятно е десителетия след таткото1.4034 от Krefeld:
http://www.steel-photo.org/tag/nirosta/- през 2012 най големия скандинавски производител на стомана купува бизнеса от Крупп.
12c2mod сигурно наистина им прилича на 4х13 защото тя всъщност е 1.4116 а руснаците още нямат такъв стандарт.
Ако има " шведска" стомана това е  AEB-L (13C26) патентована от Uddeholm през 1928г. всички други са аналог на някой DIN.
Между 2005-2010 мой клиент беше и дистрибутор на Esab и получаваше минимум една кутия/кашон от 12 бр Bahco/Mora със всеки продаден заваръчен апарат а аз ги изкупувах,така че през ръцете ми минаха около 3000бр( с толкова закрих ЕТъто). По това време за много хора в България това е било невероятен нож но днес потребителските познания очевидно са различни не че bahco то се е променило много за 15 г.
No name

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.Тератони изглежда не е желан тук.
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #252 -: 11 Ноември, 2018, 19:40:47 »
 :punk: сори ето горния линк работещ
http://www.steel-photo.org/2013/12/08/its-over/
А ето и още една истинска традиция - таткото на Опинела само че с чимширени дръжки с топка накрая поразително напомнящи на старите български ножове..https://coutellerie-nontronnaise.com/en/
« Последна редакция: 11 Ноември, 2018, 19:45:57 от Тератони »
No name

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #253 -: 11 Ноември, 2018, 20:46:53 »
12c2mod сигурно наистина им прилича на 4х13 защото тя всъщност е 1.4116 а руснаците още нямат такъв стандарт.
Ако има " шведска" стомана това е  AEB-L (13C26) патентована от Uddeholm през 1928г. всички други са аналог на някой DIN.

12C27mod на руснаците ли им приличала на 4х13. И каква е връзката с Мора. Да не би онзи химически анализ единствен и поради това малко съмнителен.

12C27 и моднатата версия за мен са си шведски стомани с малко примеси, ситни карбиди. Така съм чувал. Това, че въглеродът и хромът са като в 4116 не ги прави немски. Друга разлика е, че немските са с ванадий и молибден вътре.

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #254 -: 11 Ноември, 2018, 21:48:25 »
Преди време от един български завод не можаха да ми отговорят от каква стомана са ножовете им "или 1.4034 или 1.4116. Ако ги бях питал къде е произведена сигурно щяха да се затруднят още повече. В складовете им сигурно е имало и шведска и немска и японска и руска стомана.
Това са просто наименования , стандарти. Едва ли някой е наясно в коя точно Мора,от коя година, коя част от ножа е произведена в Швеция. 12 C27 не е немски а шведски стандарт. Стомана за нож на който пише 1.4116 German steel едва ли е произведена в Германия. Опинела твърдят че производството на карбона им започва в Германия и завършва във Франция. След химически анализ руснаците сигурно ще я определят като руска
 Сталь 95. Може би единственото което са доказали братушките тествайки Мора без да разберат е че бюджетните ножове не съдържат точно това което е записано срещу стандарта обозначен на острието.

Неактивен poison

• Напреднал
  • Публикации: 115
  • Reputation Power: 64
  • poison няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #255 -: 12 Ноември, 2018, 15:37:04 »
 :punk:

Неактивен dok_vd

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 113
  • Reputation Power: 79
  • dok_vd няма влияние.
  • пристрастен
« Отговор #256 -: 13 Ноември, 2018, 12:18:35 »
Два ламината, вече трудно откриваеми.
П.п. ужасна снимка, но с този телефон - толкоз! :green:

Изпратено от моят SM-J320FN с помощта на Tapatalk

« Последна редакция: 13 Ноември, 2018, 12:24:47 от dok_vd »
Make love, not war!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • Reputation Power: 2088
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #257 -: 02 Декември, 2018, 14:42:24 »
По-нагоре в темата се коментират проблеми с качеството на морите, неравен скос, криви и т.н. Последно съм купувал Мора преди около пет години, беше без забележки. Днес ми подариха mora companion, от човек, който няма представа от скосове и качество на ножове, така че не е била оглеждана за дефекти. Отново ножа се оказа без забележки, равен скос, огледах го внимателно и не намерих нищо за което да се хвана.  С поста си нямам за цел да опровергавам колегите с дефектни бройки(сигурен съм че има и дефектни), а просто да споделя моя опит с тези ножове. През ръцете ми са минали десетина мори в рамките на 11-12 години и всички бяха ОК. За мен, в сегмента на бюджетните outdoor ножове, за цена под 20лв, единствено Хултафорс предлагат по-високо качество.

Ето я и най-новата ми мора :) -

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 616
  • Reputation Power: 687
  • zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!
  • диагностициран
« Отговор #258 -: 02 Декември, 2018, 20:12:35 »
Ами и аз не съм имал досега среща с дефектна или зле направена МОРА.
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1224
  • Reputation Power: 5169
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #259 -: 03 Декември, 2018, 13:51:37 »
За мен, в сегмента на бюджетните outdoor ножове, за цена под 20лв, единствено Хултафорс предлагат по-високо качество.

Това е много вярно, особено синият Хултафорс с острие от AUS-8 още докато го точиш разбираш, че е по твърд, а пък и като почнеш да режеш продължително хептен ти става ясно, че е доста различна тази стомана от мекиците на Мора. ;) Убедил съм се многократно. Изобщо този нож превъзхожда всички ножове със стомана AUS-8, които съм имал и имам, Ontario RAT-1, Cold Steel. Да не говорим за няколкото китайски oт 8cr13MoV, а и маркови на Kershaw Crown особено, че даже и Spyderco Resilence, който много харесвам.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #260 -: 03 Декември, 2018, 20:26:38 »
Определено, при синия хултафорс е извлечен максимума от стоманата с приоритет износоустойчивост на РР при рязане . Не знам точно какъв режим на ТО са използвали, при точене и употреба  имам чувството че карбидите са сравнително едри, не се точи свръхфино, но пък има отлична износоустойчивост. Иначе, за мен номер 1 като съотношение цена/качество е оранжевия хултафорс, на цена под 15лв предлага оптимално закалена sk4,  въпреки твърдост от по 59-60HRC стоманата е жилава и с приятен баланс между здравина и износоустойчивост.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 410
  • Reputation Power: 801
  • Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.
  • диагностициран
« Отговор #261 -: 03 Декември, 2018, 20:31:21 »
Определено, при синия хултафорс е извлечен максимума от стоманата с приоритет износоустойчивост на РР при рязане . Не знам точно какъв режим на ТО са използвали, при точене и употреба  имам чувството че карбидите са сравнително едри, не се точи свръхфино, но пък има отлична износоустойчивост. Иначе, за мен номер 1 като съотношение цена/качество е оранжевия хултафорс, на цена под 15лв предлага оптимално закалена sk4,  въпреки твърдост от по 59-60HRC стоманата е жилава и с приятен баланс между здравина и износоустойчивост.

Е ква стана сега тя - не стига, че днес заради вас с Були си поръчах синия Хултафорс да го тествам, ами сега и оранжевия ще трябва да поръчвам :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 137
  • Reputation Power: 710
  • nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.
  • Стоманено-мозъчно разстройство
« Отговор #262 -: 03 Декември, 2018, 20:56:24 »
С мненията за острието на синия хултафорс съм напълно съгласен. Харесван нискобюджетен нож. Слабото му място е материала на дръжката. След около година ползеане премина в режим атомен полуразпад. Демек взе да лепне  :D Все едно пипаш гранядало олио.  :blink: Или само моята бройка е с този уникален дефект.  :D След ползване винаги е бил измиван и подсушаван.
Такова явление не съм имал нито при морите, нито при баховците с подобен материал дръжки.
От половин година на сам съм в ремонти. От тогава до сега синият хилтафорс се въргаля в какви ли не строителни отпадъци. От полепналата прах повърхностния слой на дръжката взе че се стабилизира. :nabira:
Желязо в кръвта и кръв по желязото

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1933
  • Reputation Power: 413
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #263 -: 03 Декември, 2018, 20:58:27 »
...... предлага оптимално закалена sk4,  ...........

Нали уж за SK5 я спрягаха ръждавейката на Хултафорс ??? Не, че ги знам и каква им е разликата де ?!?

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 639
  • Reputation Power: 3205
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #264 -: 03 Декември, 2018, 21:09:38 »
С мненията за острието на синия хултафорс съм напълно съгласен. Харесван нискобюджетен нож. Слабото му място е материала на дръжката. След около година ползеане премина в режим атомен полуразпад. Демек взе да лепне  :D Все едно пипаш гранядало олио.  :blink: Или само моята бройка е с този уникален дефект.  :D След ползване винаги е бил измиван и подсушаван.
Такова явление не съм имал нито при морите, нито при баховците с подобен материал дръжки.
От половин година на сам съм в ремонти. От тогава до сега синият хилтафорс се въргаля в какви ли не строителни отпадъци. От полепналата прах повърхностния слой на дръжката взе че се стабилизира. :nabira:
Има една българска поговорка- за грош петел, за грош пее. :D При такава цена, още повече за стока, произведена в Европа, просто няма как всичко да е ОК. Да, ножчетата са бюджетни, но говорим за ширпотреба. Идеята е ползваш и хвърляш. Всички знаем, че е така, но малко ни е трудно да приемем тази идея за ножове, защото сме свикнали този вид вещи да се пазят, да се полагат грижи за тях и да се предават поне от баща на син... Само че попаднахме в друг свят- потребителско общество, и някак с разума си разбираме идеята, но тя е чужда на сърцата ни. Поне за ножовете...
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #265 -: 03 Декември, 2018, 21:16:07 »
Тази дръжка би трябвало да е от гумираните. Трудно ми е да повярвам, че пластмасовите могат да лепнат.

В тази връзка при един апокалипсис би било добре човек да има два-три хултафорса. От пластмасовите дръжки.

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.nacmopa има силна воля.
« Отговор #266 -: 03 Декември, 2018, 21:21:46 »
От синя пластмаса е само гарда и петата. Вдичко останало е черна гума. Именно тя доста бързо започва да лепне.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #267 -: 03 Декември, 2018, 21:39:37 »

Е ква стана сега тя - не стига, че днес заради вас с Були си поръчах синия Хултафорс да го тествам, ами сега и оранжевия ще трябва да поръчвам :)

Няма да  сбъркаш :) При тази цена оранжевият е направо подарък.

Нали уж за SK5 я спрягаха ръждавейката на Хултафорс ??? Не, че ги знам и каква им е разликата де ?!?

Прав си, колега по погрешка съм написал SK4, a стоманата e SK5 . Разликата между двете е сравнително малка, в рамките на около 0.1-0.2% повече въглерод при SK4.

От синя пластмаса е само гарда и петата. Вдичко останало е черна гума. Именно тя доста бързо започва да лепне.

Заради това е, от черната гума е проблема, аз имам от по-евтиния вариянт, изцяло от твърда синя пластмаса. От първите бройки които се появиха в БГ и е един от най-използваните ми ножове, досега не е мръднала дръжката. Зеленият Хултафорс  е от същата пластмаса и съм бухал по дръжката с чук, без никакви сериозни последствия, наистина здрав материал.
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 21:58:57 от nomad »

Неактивен nacmopa

• Предозиран
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #268 -: 03 Декември, 2018, 21:40:03 »

С гаранция SK5 на 57-59 hrc е острието на bahco 2449. Или поне така пише на кутията  :D Ръждавейките на мора и хултафорс не ги ли водят да са от 1095 или нещо подобно?

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #269 -: 03 Декември, 2018, 21:44:09 »
Зеленият Хултафорс  е от същата пластмаса и съм бухал по дръжката с чук, без никакви сериозни последствия, наистина здрав материал.

Аз съм бухал и по дръжката на оранжевия без сериозни последствия.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #270 -: 03 Декември, 2018, 21:56:54 »
Между другото, руснаците бяха замервали твърдостта на оранжевия/зеления(sk5) и на синия хутафорс(aus8). И при двете стомани бяха отчели 60HRC, но при тестовете на въже, синия беше показал по-добри резултати, което е логично предвид наличието на повече и по-едри карбиди в AUS8.
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 22:03:02 от nomad »

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 410
  • Reputation Power: 801
  • Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.
  • диагностициран
« Отговор #271 -: 03 Декември, 2018, 22:03:44 »
Между другото, руснаците бяха замервали твърдостта на оранжевия/зеления(sk5) и на синия хутафорс(aus8). И двете при двете стомани бяха отчели 60HRC, но при тестовете на въже, синия беше показал по-добри резултати, което е логично предвид наличието на повече и по-едри карбиди в AUS8.

Интересно - това са може би най-добрите ножове в класацията цена-качество заедно с Мора и Опинел.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #272 -: 03 Декември, 2018, 22:26:07 »
Интересно - това са може би най-добрите ножове в класацията цена-качество заедно с Мора и Опинел.

При бюджетните фиксове, повече ми харесват хултафорс от мора, поне при бройките които имам, термообработката на хултафорс е по-добра. Иначе, за мен и неръждаемата стомана на морите си има плюсове, предвид цената. Първият плюс е добрата устойчивост на корозия, за разлика от синия хултафорс,при който макар да го водят неръждаем са ми избивали повърхностни петна. Вторият плюс на  неръждаемите мори, за мен е, че макар и по-меки или може би точно заради това са доста здрави и имат висока стабилност на апекса, при синият хултафорс трябва да се внимава повече и съм имал отчупвания по РР при невнимателно използване. Но ако става въпрос просто за износоустойчивост при рязане морите не могат да се сравняват с него, отстъпват му значително.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1933
  • Reputation Power: 413
  • Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...Punky някой ден ще бъде някой...
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #273 -: 03 Декември, 2018, 22:44:08 »

Значи аз ползвам в работата два оранжеви хултафорса !!! Единия е с изцяло оранжева, пластмасова дръжка. Другия е с оранжеви,пластмасови гард и пета, а останалата част е черна гума. И с двата нямаме никакви ядове, а ги ползваме от около 3 години !!!

п.п. Тъй, като се нуждаем от секундно възвръщане към работна острота, и двата минават през шмиргела !!! И на двата ножа осртриетата са на половина,  дръжките обаче са цели !!!
« Последна редакция: 03 Декември, 2018, 22:47:50 от Punky »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice