Автор Тема: За любителите на Китайската ножарска индустрия.  (Прочетена 222605 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 929
  • диагноза - див селянин
Бях решил повече да не изнасям информация от подобен тип и най-вероятно ще го направя занапред, запазвайки я само за лично ползване и за тези, които се нуждаят от нея, от професионална гледна точка.
Тъй като това е ножарски форум и една от насоките в него е да се запознаваме с възможностите на различните ножарски стомани, считам за необходимо да ви представя резултатите от тест на манилско въже, с един от добрите и качествени представители на Китайската ножарска промишленост.
Става въпрос за INRON MY803 с острие от познатата и широко използвана китайска стомана - 9Cr13MoV, закалена според производителя на 59-60 HRC, твърдост, която нееднократно е била измервана от наши колеги и на практика съвпада със заводските данни.
Купих ножа за подарък на брат ми и след като препрофилирах вторичния скос на и без това добре сведеното, с вдлъбнат скос острие за по-добро рязяне, се получи отличен резултат. Повдигнатият вторичен скос и намаленият ъгъл подобриха значително режещите качества на ножа и не се стърпях да го пробвам на манилата. Тук трябва да спомена, че при работата с шкурките се усети добрата твърдост на стоманата и постигнах впечатляваща острота, позволяваща, ножът да дяла косми с лекота. Подготвих терена и съответно се настроих за добри резултати.

Честно казано, не можах дори да започна рязането, ако мога така да се изразя. Още след първите рязове усетих, че нещо не е както трябва. На десетия ряз усилието, което беше необходимо, за да се отреже едно колелце, стана необичайно голямо. Пробвах ножа на хартия от тетрадка и той едва се справи да направи един-два среза. Отново натиснах въжето и след още пет ряза ножът се предаде тотално, сдъвквайки хартията.
Не повярвах на очите си и въпреки, че бях сигурен в липсата на какъвто и да е оставен косъм по режещия ръб при заточването, го разгледах внимателно с лупа. Нямаше подгъване, но по целият участък, където режещият ръб е контактувал с въжето, силното затъпяването беше факт.
Въпреки всичко, повторих още два пъти процедурата със заточването и рязането на въже, при което резултатът си остана същият - цифром и словом 15 (петнадесет) ряза.
Ето това е всичкото въже, което отрязва ножа при един опит.

А, това е пробата на лист от ученическа тетрадка. Отляво са срезовете преди началото на теста, а отдясно, след петнадесетото, отрязано парче от въжето.

Сами можете да си направите изводи от резултатите, но най-очевидният е, че високата твърдост изобщо не е панацея за рязането, респективно - износоустойчивостта, ако стоманата си е калпава.
Отново се затвърждава мнението, че за толкова пари, толкова и получаваме, пък ако ще и на 78 HRC да е закалено. Няма как да се минат китайците, че наистина за тези пари да ни продадат нещо качествено, обратното е факт.
Това беше и причината да напиша този пост и да ви запозная с резултатите. Нека всеки сам решава за себе си.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

brinel

• Гост
идеален е за стъргане на гащи
имам инрон мъ901 не съм го пробвал на въже

Неактивен Маклауд

• Редовен
  • Публикации: 103
  • Грррррррр?!?
Толкова за резливостта на тая марка китайци... То няма да е зле всичките да минат по тоя път...  :blink:
"Всички знаят, че това е невъзможно. Но ето идва невежата който не знае това, и точно той прави откритие."
Алберт Айнщайн

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1236
  • диагностициран

Отново се затвърждава мнението, че за толкова пари, толкова и получаваме, пък ако ще и на 78 HRC да е закалено. Няма как да се минат китайците, че наистина за тези пари да ни продадат нещо качествено, обратното е факт.
Това беше и причината да напиша този пост и да ви запозная с резултатите. Нека всеки сам решава за себе си.
Бачо Антоне, само да ти припомня какво съм написал тук, преди време и в същата темата http://bladeforum.bg/index.php/topic,1614.175.html и по същия въпрос ;) А дано сега вече им стане ясно на някои наши съфорумци, които силно вярват, че си купуват хубави и евтини ножове, че не съм го казал само за да си чеша езика и да се правя на интересен и че при евтините китайски ножове в пълна сила важи лафа на нашите дядовци " От цървул лачена обувка не става" и " Колкото пари, толкова и музика"  :D :green:  И това не важи само за тази марка, щото моите дето съм ги пробвал са от друга и са същото говно ;) Колкото и да разтягаме акордеона и пак да не искаме да погледнем истината в очите, това е положението.
« Последна редакция: 04 Юни, 2014, 21:37:26 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 756
  • диагностициран
Най-добре и едно Ганзо и един Енлан да минат през това въже - да видим какви резултати ще изкарат и те.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1304
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Китайците са известни с непостоянността  си в ТМО-то, ако ще се правят сравнения, преди да се изключи твърдостта като фактор, по-добре първо сравняващите се ножове на твърдомер и чак тогава на въже и тест! ;)

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3121
  • Горянин
Китайците са известни с непостоянността  си в ТМО-то, ако ще се правят сравнения, преди да се изключи твърдостта като фактор, по-добре първо сравняващите се ножове на твърдомер и чак тогава на въже и тест! ;)
И заедно с маркови ,да се пробват-паяци,пеперуди, мухи и други насекоми и животинки от сходни стомани.
Та тогава да се цепим кое е такова и кое онакова.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Аз не виждам никакъв смисъл да се пробват разните там енлани-менлани и тем подобни, а и Були всъщност го е правил преди време с абсолютно същия резултат. Не виждам какво толкова има да им мерим и твърдостта на тия ножове, като и при висока и при ниска твърдост, все е тая. Като сравнение мога да посоча, че Онтарио РАТ-1 от АУС-8, който по данни на производителя  е на 55 HRC, толкова показа и на твърдомера, с идентично оформен вторичен скос като Инрона, направи 150 ряза на същото въже.
Явно, че разковничето се крие в качеството на стоманата, а не в твърдостта. Единствено виждам смисъл, да се пробват какво ще покажат на същото въже няколко различни представители на реномирани марки, като Бенчмейд, Спайдърко, Кершоу, произведени в Китай, от китайска стомана, под фирмен контрол.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Антъни, има разлика брат! Има разлика, дали Онтарио ще дадат материал на китайците, ще им дадат "дата шийт" и малко цифри и ще и кажат ей така ги искаме и това което ще решат да произведат китайците от 6 вида стомани по 6 методики! Даже в Алиекспрес ножовете са подредени и цената им е различна! ;)  :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
И какво от това, че Инрона е на 59 HRC? Ся да вземем да пробваме цялото китайско производство, щото имат шес бичима ТО и не знаем на какъв ще случим ли? Точно това исках да подчертая, че е безконтролна работата и нищо сигурно няма в откровените китайци, пък на каквото и да случим, все същият ще е резултата. Има смисъл да се пробва контролираното марково, китайско производство, с китайски материали, защото там качеството е по-постоянно. :nabira: :nabira:

п.п Ако пък от Онтарио решат да дават материал и дата шийт на китайците да им правят ножките, аз лично няма да си купувам от тези ножки. :D :D
« Последна редакция: 04 Юни, 2014, 23:22:23 от seiko »
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1584
И заедно с маркови ,да се пробват-паяци,пеперуди, мухи и други насекоми и животинки от сходни стомани.
Та тогава да се цепим кое е такова и кое онакова.

Съгласен съм,но Джак е прав!Кой ти гарантира два еднакви китайски ножа? Няма такива.Не разбирате ли че може да попаднеш на добра стомана,защото 9Cr13MoV и други не са лоши,но може и да не е ? Или ако стоманата отговаря,но ТО е осрано....?А за тези пари естествено китайците не преливат от желание да се стараят.Защо ги мислите за изостанали глупаци?Цените на по качествените реплики са доста адекватни както виждаме... ;) А и там не се знае.
Какво изобщо гарантират китайците за сега, освен ниски цени?

п.п Ако пък от Онтарио решат да дават материал и дата шийт на китайците да им правят ножките, аз лично няма да си купувам от тези ножки. :D :D

Тони,Онтарио си имат тайвански китайци.... :nabira:
« Последна редакция: 04 Юни, 2014, 23:29:38 от riboulovec »
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1152
...Защо ги мислите за изостанали глупаци?Цените на по качествените реплики са доста адекватни както виждаме...Какво изобщо гарантират китайците за сега, освен ниски цени?
Риболовец не ги мисли никой китайците за глупаци... те ако бяха глупаци нямаше да кешират луди пари на пазара за евтини ментета, това глупав човек не го прави... Докъто има пазар за евтини ножове, жълтурите нямат сметка да правят нищо скъпо или да разработват каквото и да е, не е рентабилно...
Аз не намирам цените на качествените реплики за адекватни да ти кажа честно... Един кайзер дето си е ужким оригинален дизайн, от ужким гарантирани материали ще е $80-$15-60 кинта, а разни Диви Свини и Кевин Джонсове ще са по $200+... ? Кое му е адекватното на това, и двете продукции се въртят на цифрови машини и са в много по-малко бройки от да кажеме разни ганзовци, Енлани и т.н.т. На по-евтините материалите са доказано каквито са, на другите не се знае какви са щото нямаш нищо подобно на гаранция, кой е връщал дефектен нож на китайски продавач ? Никой... Ако нещо изпищи човек, онея просто му пращат още един продукт и то ако си късметлия... Китайците не са нито изостанали, нито глупави, дадено им е отдавна и ноу-хау и подходящи машини а самите те са работливи и усърдни, ясно е че ако искат ще пускат качествен продукт, единственото обяснение, че не го правят в голям мащаб е, че все още не им изнася... Когато пазарите на общо взето боклуците им ( без да се обижда никой от личното ми мнение) се наситят и хората почнат да търсят по-високо качество, тогава китаеца ще им го даде, търсенето диктува предлагането... Това сигурно ще се види първо на целевите им пазари, там от където правят най-много продажби. Виждаш, че почнаха да настъпват открито със собствени дизайни на американският пазар, демек - предлагат вече ценово ( качествено) разнообразие, хем продукта им е хубав, хем го продават за повече пари, кой от американците ще даде $200 за Кевин Джон когато може да даде $100 за Кайзер и никой да не му се смее че влачи менте с неясно качество... Това е образно казано, знам че КДж не са толкова лоши но аз лично никога не бих дал толкова пари за китайски нож, особено - реплика...
Μολων λαβε !

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1584
Точно същото имах предвид,но не се изразих ясно...... *palec*
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
То и аз имах предвид че просто въпросната бройка може да е мекица и че не трябва да се пренебрегва твърдоста като фактор,  ама и аз се огелпих лекинко! ;)  :nabira:

Неактивен Маклауд

• Редовен
  • Грррррррр?!?
Ако някой знае от къде да се намери манилско въже в Стара Загора, ще пробвам моя Текът от АУС 8. За момента имам страхотни впечатления за него по отношение на резливостта му. Върху дъска като режа мезета не мърда дори след 2 кила суджук и луканка, а и дяла хубаво. въпреки че не го държа полиран напоследък. Не знам дали ще достигне до 150 ряза, като горепосочения плъх, но мине ли 100 ряза, ще оправдае 35те лева, които струва та дори ще ги изпревари  :nabira:
"Всички знаят, че това е невъзможно. Но ето идва невежата който не знае това, и точно той прави откритие."
Алберт Айнщайн

Неактивен Маклауд

• Редовен
  • Грррррррр?!?
Здравейте,
взе че ме ухапа мишката и набарах малко картон, за да направя тест на горепосочения от мене нож Текът Флайер Ц (Tekut Flayer C). Ето какъв е резултата, има и две видеа скалъпени набързо за невярващите   8)
Ножа беше заточен на грит 800 на водна шкурка с 10 търкания по стропа на зелена пастичка до бръснеща острота.

0-50 спря да бръсне с отскок, реже лист от тефтерче без промяна
50-100 трудно бръсне, реже лист от тефтерче без промяна
100-150  не бръсне въобще, реже лист от тефтерче не толкова злобно, появи се един много малък проблясък
150-200 няма осезаема промяна, пази си нормална работна острота
200-250 реже по трудно лист от тефтерче без да задира
250-300 появи се задиране по листчето на едно място, има добра работна острота, съвсем леко се усеща по трудното рязане на картона. Срезовете са прилично гладки, а картона свърши.
Обобщение. Ножа мина теста както очаквах, дори надмина очакванията ми. Стоманата бързо загуби бръснеща острота, но запази работна такава до края. Не мисля, че някой би изпаднал в ситуация в която да си избръсне ръката на живот и смърт  ;D По мое мнение, ако полирам острието както си знам ножа ще отнесе още 200 ряза с тази геометрия, като това си е мое усещане, с което не ангажирам никой.
Мислех да заснема целия процес, но не ми се правеше 20 мин клипче. Ето обещаните видеа:

Алберт Айнщайн

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1019
  • често подпийнал
Моя Енлан от първата нарязана бутилка бира получава сериозно проблясъци. Не знам какво очаквате от ножове за по 20лв. То верно цената не винаги е фактор за качество ама все пак. Даже мисля че Инрона на колега добре се е справил. Моя Енлан дори едно парче нема да отреже  ;D

brinel

• Гост
притежавам цяла кофа разни китайци и не съжалявам
за мен са идеални
цените варират от 8 до 38 лева

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 756
  • диагностициран
Все пак имайте предвид, че един нож реже прекрасно храна и дялка дърво дълго след като е престанал да реже гладко хартия...
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1209
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
притежавам цяла кофа разни китайци и не съжалявам
за мен са идеални
цените варират от 8 до 38 лева
Ти пък що в кофа ги държиш  :ras:
Имам менте милитари и няма да повторя, но това са лични девиации

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Ти пък що в кофа ги държиш  :ras:
Имам менте милитари и няма да повторя, но това са лични девиации
И аз ги държа в кофа,  иначе се разсипват!  ;)

brinel

• Гост
в кофа по лесно ги мия
поддържам ножовете си винаги чисти

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1175
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Що не ги минаваш с пароструйката?  :D

brinel

• Гост
само с течен сапун

Неактивен Sataniel

• Черен дук
  • Редовен
  • Публикации: 67
  • диагностициран
Тука да покажа един работен нож на фирмата Стенли, произведен в Китай, естествено. Хубавотона ножа е, че както си дялам някакви кабелаци на работа, така и мога да си свърша някаква по-сериозна работа изискваща нормално острие, а не макетен нож. Интересно е , че когато едно от остриетата е отворено, другото посредством механизъм е заключено и не може да се отвори. Стоманата на ножа е средностатистическа китайска неръждавейка. Точи се с поглед -  изтъпява се от вятъра, но върши работа. Като цяло, до скоро не съм си мислел, че подобен нож може да ми хареса, но открих доста удобства в този и сега се ползва постоянно. Аз съм слаботоков електротехник и за моята работа се вписва идеално. Ето и малко снимки, които направих след почистването и смазването му, че имаше нужда милия  :nabira:

Аз съм българче. Обичам
против законите да тичам...

ArmsBG OlightBG Batteryservice