Автор Тема: Нож на нотариус Делчев  (Прочетена 16572 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1004
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #50 -: 10 Октомври, 2013, 12:57:19 »
Дойде време и за поредния платен репортаж, а и няма как, става все по-трудно да се живее и трябва да се вадят паричкиии... ;D :D :D
Практиката показва, че няма по-добър тест за един нож от това, да го ползваш в реални условия, по съответното предназначение. В този ред на мисли, каква по-реална обстановка от ловен излет и добра слука..
Тази година откриването на лова освен с хубавия курбан, обилното хапване и пийване, ще се запомни и със споходилата ни добра, ловна слука. Не, че е кой знае какво, но дето се казва – на бройка ги докарахме.

На мен се „падна честта", пък и нямах нищо напротив, докато другите окупираха масите, да оправя по-голямото глиганче – трябва да беше около 50 или 60 кг, не повече. Удобен случай да окървавя за сефте новия нож и комплексно да проверя възможностите му.
Общо взето, работата вървеше добре, с изключиние на това, че доста ме мъчеше кръста и дископатията не ми даваше хич мира.
Първото нещо, с което искам да започна е, че съм приятно изненадан от дръжката. Определено смятам, че бай Дозер е успял в много голяма степен да въплати в модела, от който я взаимствахме, опита си, натрупан с годините работа като майстор на ножове.
Със съвсем прости и разбираеми думи бих казал само това –  отлична функционалност и ергономичност, които допринасят за  по-малко умора на ръката при работа и много добро сцепление, благодарение на формата и на микартата.
Дрането на животното протече леко и приятно, ако не се считат болежките в кръста ми.

Ножът се справи много добре с тази задача, но в края на процедурата установих равномерно затъпяване до степен да не бръсне и да не захапва епидермиса в участъка, с който работих (около 3-3,5 см от върха, към коремчето). В действителност, ножът е сведен за много добро рязане, с делтовиден, вторичен скос, доколкото си спомням, на 26-28 градуса и въпреки затъпяването, имаше достатъчно работна острота.
Разфасоването също мина по план, със съответните умишлени, но не и прекалено силни сблъсаци с кости, най-вече по ребрата и гръбнака, при което се образуваха видими проблясъци на места.

Състоянието на ножа на този етап, ме наведе на мисълта, че режещият ръб не показва достатъчно устойчивост, при положение, още не съм стигнал до същинския тест със сечене на кости. Независимо от това, трябваше да разбера все пак какво ще стане с острието, когато при по-сериозен удар срещне здрава кост, тоест, ще се образуват ли отчупвания или само ще проблесне или изкриви леко.
За целта взех една бедрена кост от по-малките прасенца (само не си мислете, че като са малки и костите им са като солети) и направих две разполовявания. След огледа прецених, че няма нужда да продължавам, защото  по режещият ръб се бяха образували 6-7 щръбки с размери оклоло 0,5х0,5 мм.
По-късно, когато се прибрах вкъщи, ги разгледах със силна лупа и установих, че половината от щръбките бяха като отчупвания, а останалите като подбивания.
Съжалявам, че не направих снимки, но вниманието ми беше изцяло насочено към търсенето на отговори за причините да се образуват тези поражения.
Знам, че бате Жоро е изключително стриктен в работата си и не би допуснал отклонение от паспортните изисквания за ТО на стоманата. Това ме накара да насоча вниманието си към две наща – или делтовидния скос не издържа на такива натоварвания, или стоманата по режещия ръб, като по-тънка част от острието, при ТО по-рано се е загряла до необходимата температура и съответно по-дълго е престояла така в сравнение с останалата част, придобивайки други свойства. Сами разбирате, че бивайки пълен лаик в материята ТО на стомани, втората част от предположението ми си е пълно съчинение на свободна тема, но все пак съм бил свидетел на подобни ефекти, а съм го чувал и от доста по-начетени хора.
Разбира се, допуснах, че причината за щръбките може да е и комбинация от тези две хипотези, затова след кратък размисъл реших, че мога да проверя тези предположения, като отнема част от материала на режещият ръб, заличавайки щръбките и създам нов режещ ръб, който вече ще бъде с лек конвекс.
Така и направих, което ми отне около час и половина работа с шкурки 80, 600, 1000 и ДМТ с грит 1200. Получи се това, което исках и трябва да ви кажа, че на 70% бях сигурен, че при повторния тест със сечене на кости, резултатът ще е доста по-различен.
Междувременно се чух с бате Жоро по телефона и обсъдих с него всичко казано дотук. Дето се вика, хвърлих го и него в размисъл, но и той ме подкрепи, че трябва да повторя опита, по начина който съм описал.
Ами, повторих го и този път бедрената кост и подбедрицата бяха от бая голям шопар. :D :D
От това...

стана на това...

и въпреки това. :yikes: ;D :yahoo:

Имах си свидетел, помощник и дегустатор в едно. :D :D

По-късно последва обстоен преглед на острието, при което не констатирах никакви поражения. Няма щръбки  и подбивания, дори проблясъци не се виждат и нокътя върви съвсем гладко по острието. Усеща се само леко затъпяване в участъка, с който удрях по костите. Както се вижда и от по-горните снимките, дори е в състояние да бръсне, макар и с по-голям натиск. И да знаете, че това бялото по режещият ръб не е кир от некъпане, ами парченца от епидермиса ми, щото ипоизгорях малко на Бялото море и сега се лющя като крастав. :D :D

Рекох да го пробвам като Були, преди да го приточа.

Ами, да знаете, че и на платените репортажи им идва края, защото трябва да подготвям следващия... ;D :D :D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Баце

• Гост
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #51 -: 10 Октомври, 2013, 17:16:56 »
Добра слука *palec* Поздравление за репортажа. С шкурките си променил ъгъла на скоса и проблема е изчезнал, нали съм схванал правилно :???

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #52 -: 10 Октомври, 2013, 19:27:40 »
Благодаря, Румене! Да ти се връща и на теб слуката! :nabira:
Що се отнася до вторичния скос, променил съм вида му, тоест от плосък, вече е конвекс и оттам би следвало да има и промяна в ъгъла на режещия ръб. На практика няма как да измерим ъгъл между две изпъкнали дъги, но при всички случаи ще да е по-голям, отколкото беше преди, ако разсъждаваме логически.
Дали е изчезнал проблема, всеки сам може да прецени, но дали само вследствие на променения вторичен скос е изчезнал, аз лично не се наемам да отговоря. В случая имаме още един фактор - отнемане на материал в дълбочина на режещият ръб, което евентуално би могло да доведе и до откриване на стомана с малко по-различно качество. Дали е повлияло това и ако е повлияло, как е станало, нямам нужните познания да обясня, поради което не се и наемам да го правя. Както виждаш, действам на принципа "опит-грешка" и се опитвам по този начин да извлека поне за себе си някакви изводи. Дали те са верни или се заблуждавам, пак експериментите ще покажат.
Дано да съм успял да отговоря разбираемо на въпроса ти!
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1518
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #53 -: 10 Октомври, 2013, 20:03:01 »
Ей този платен репортаж много добър бе, явно добре са ти платили за него ;). Много добра работа , поздравления *palec* :nabira:.
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

Баце

• Гост
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #54 -: 10 Октомври, 2013, 20:52:51 »
Добре си го нагласил *palec* Продължавам с въпросите ::) Зад приплодите, това младо мъжкарче ли е, че не виждам от последната храна устните и зъбите :???

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #55 -: 10 Октомври, 2013, 21:19:29 »
Глиганче е, Румене. Не съм специалист, ама поне двегодишно трябва да беше, защото имаше около 3-4 см глиги, които наистина не се виждат на снимката от клончето и козината. И бая ташаци си имаше, горе-долу, като топки за тенис на корт. :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 314
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #56 -: 10 Октомври, 2013, 21:45:07 »
А честита слука! Все тъй да ти върви и за напред! Ти ли го утрепа тоя мъдуранко? :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #57 -: 10 Октомври, 2013, 21:55:24 »
Не го утепах аз, горски, щото се правя на гонач, да си разхождам сланинките из пусията. Обаче, нерчето е минало на около 30-40 м от мен, без да го усетя, преди да го погнат кучетата, та ако съм имал повече късмет, можеше и да ми налети в гъстото и да се отчета или да се осера, ама здраве да е. :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1276
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #58 -: 11 Октомври, 2013, 08:07:32 »
Господин нотариус, няма какво да се учудвате за причините за различния резултат. ;) Значението на заточката за резултата колкото и нескромно да звучи за което моля предварително да ме извините  :-[ мисля, че демонстрирах нагледно на вас и останалите съфорумци при рязането на манилско въже на сбирката на Паниците, така че тука е точно същото, само че при други условия.  :yes: Неслучайно казах на Гого онзи ден в неговата магЕсническа тема, че неговата механизирана вършачка  :D :ras: не е crem de la creme както той си мисли  :green: и че все още мога да му сторя учение с моите примитивни камичета и нескопосни умения :D Е, по волята на съдбата учението му го сторихте вие уважеми господин нотариус, а  разрешаването на този т.нар. "проблем", който според мен не е бил никакъв проблем, а просто неподходящ вид/ъгъл заточка за вашите кръволошко базибозушки увлечения по касаплъка с които сте целокупно известен пред форумната общност. :D :ras: Т.нар. микроподвод дето му викат или мини вторичен ъгъл, както и добре известния convex еdge  конвексиране  само на режещия участък, каквото е направено в случая са отдавна описани и добре известни способи за разрешаване на подобни "проблеми". Е сега вече наистина се надявам, че като пишем в темата за подръжката повече хора ще разберат, че не го правим за да се изкарваме много можещи и знаещи или колко скъпи камъни си купуваме за да се фукаме. А чисто и просто защото искаме да докажем на самите нас си и на останалите, че висококачествената и според целите на ножа заточка означава  всъщност по дълго запазване на остротата. Благодаря за вниманието ;)
« Последна редакция: 12 Октомври, 2013, 07:40:04 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #59 -: 11 Ноември, 2013, 10:51:32 »
По време на последната, форумна среща в с. Сулица, която се оказа доста напоителна и чревоугодна, благодарение на Тинко успяхме лекинко да се откъснем от тези грехове и да отделим малко време за една доста интересна манипулация. Подложихме няколка ножа на проверка с портативния твърдомер, наричан от всички галено "резиломер" - не знам защо. ::)
Та, възползвайки се от това, прекарах през "резиломера" двата ножа от М390, които имам. Съответно, единият е изработен от Ерко, като ТО е дело на Силвърмен, а другият изцяло е изработен и закален от... Как така от кой? Ами, много ясно от кой, от Ножарят маг, естествено, който се оказа, че когато поиска, може да прави и много хубави мекици между другото. ;) :D :D
И за да не се увличам в повече грешни и небогоугодни словоизлеяния, направо ще приложа снимките с "касовите" бележки от "резиломера". :D :D

Това е ерковият нож,

а този е магесническият.

Ако ви прави впечатление, следите от съчмата на "резиломера" са доста, защото направихме повече от необходимото измервания, с цел да избегнем евентуална грешка. Официалните резултати за твърдостта на двата ножа са еднакви, което говори, че и двамата майстори са работили по една и съща рецепта. В потвърждение на това мога да кажа, че от тестването, ползването и заточването на ножовете до момента, стигнах до извода, че и като поведение, качества и износоустойчивост също са на едно ниво.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 321
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #60 -: 14 Ноември, 2013, 12:11:27 »
Един наивен въпрос - защо трябва да се секат кости с нож? И защо при расфасовка на животно изобщо трябва да се секат кости?

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1245
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #61 -: 14 Ноември, 2013, 12:47:29 »
Вълчо,
Аз ще ти отговоря, щото и аз питАх: Оказва се, че при отстрелване на прасе, то не винаги пада на равно място, на завет, до вода и да има ток .... ; пада в дълбоко дере, дето няма път, човекът е сам - не може да го остави, 100 кг не може да ги извлече на баира и пр.; и почва да се бори, като гледа да намали товара и времето колкото може, щото обикновено това става при сняг....  :noo: разбира се , това е екстремна ситуация, но нотариус Делчев прави тестове, с оглед на подобна ситуация, в която е попадал - точно както маймуната с костилката на прасковата и т.н. Разбира се, че тия тестове не са задължителни - но ножът си е негов..... Дано съм бил полезен  :love:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Старо куче
  • Потребителско име: becko
  • Публикации: 337
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #62 -: 14 Ноември, 2013, 13:11:25 »
За мен беше *palec*
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен Jakks

• Редовен
  • Публикации: 41
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #63 -: 14 Ноември, 2013, 13:13:53 »
Привет,

- първо доколкото съм запознат в България е разрешен лов само групово
- второ - човек винаги може да обезкости кокалите и да се "лиши" от допълнителното тегло, вместо да ги сече

Поздрави.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #64 -: 14 Ноември, 2013, 13:29:01 »
Един наивен въпрос - защо трябва да се секат кости с нож? И защо при расфасовка на животно изобщо трябва да се секат кости?

Въпросът ти въобще не е наивен, а много целенасочен и със замисъл. ;)  Явно не си ловец или ако си, вероятно не си изпадал в такива ситуации, затова ще ти задам една примерна обстановка, която е съвсем реална и доста често се налага да дийстваме при такива обстоятелства. Мисля, че ти сам ще стигнеш до правилния отговор, от който може пък и аз да науча нещо.
Та, представи си, че днес, в самият край на ловния ден, около 16:30 часа си гонач с кучетата и си навътре в пусията, местността е силно пресечена, най- близкият път е поне на километър от теб. Съответно по себе си имаш само ловна пушка, елече с патрони, джобна ножка, тоалетна хартия, телефон, разрешително за оръжие и ловен билет, поводите на кучетата и ловния ти нож. Най-близко до теб, на около 200-300 м са още 1-2 гоначи, а останалите ловци са наредени на същия този път и очакват да приключи гонката.
Чува се лай на кучета, следва дубъл и след 5 минути ти звъни единият от гоначите, че е убил около 70-80 килограмово прасе, както още си лежи в трънаците. Иска помощ от теб, за да го оправите, защото няма как да го извлачите до пътя, който хем е далече, а деретата до там са хем стръмни и дълбоки, хем обрасли с гъста растителност. Единствената помощ е другият гонач. Междувременно е станло 16:45 часа и остават около 30-40 минути преди да се стъмни съвсем, а трябва и да стигнеш до хората. Останалите гоначи са със същото оборудване, като твоето, само че техните ножове са най-обикновени и за да режат горе-долу, през пет минути ги пристъргват в гърба на твоя нож, за да захапят поне малко.
Ти си интелигентен човек с доста опит и смятам, че няма да представлява трудност за теб да излизиш от тази ситуация. Общо взето и ние се оправяме без проблеми, но при мен специално се налага да си използвам ножа и за сечене на кости.
Ами, това е.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1446
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #65 -: 14 Ноември, 2013, 14:07:57 »
........Съответно по себе си имаш само ловна пушка, елече с патрони, джобна ножка, тоалетна хартия, телефон, разрешително за оръжие и ловен билет, поводите на кучетата и ловния ти нож. ..........
Е те това не го разбирам!?!?! Този аксесоар не вдявам за какво се носи!?!? ;)  :nabira:

Неактивен za6o

• Капитан
  • Старо куче
  • Публикации: 141
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #66 -: 14 Ноември, 2013, 14:37:56 »
Ако не уцели прасето тичащо към него  :green:
Или за това се използваше ножа след това?  ::)  :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #67 -: 14 Ноември, 2013, 14:53:57 »
Ако не уцели прасето тичащо към него  :green:
Или за това се използваше ножа след това?  ::)  :nabira:

И двете и двете се използват. :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Vik

• Редовен
  • Публикации: 21
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #68 -: 14 Ноември, 2013, 15:42:55 »
...ще ти задам една примерна обстановка, която е съвсем реална и доста често се налага да дийстваме при такива обстоятелства...
Разбирам как целта е да се замислим и да стигнем до извода, че се налага да се реже бързо.
Обаче все още не възприемам защо не се реже през ставите а се налага да се сече през костта.

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 876
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #69 -: 14 Ноември, 2013, 15:54:25 »
Предполагам, че не им се внимава. Явно е загуба на време да пазиш ножа от среща с кокал. На две на три и бягай. Аз така си го обяснявам.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #70 -: 14 Ноември, 2013, 16:02:54 »
Правилно си схванал. Освен бързо и при отслабваща светлина. Дори при дневна светлина и достатъчно време за работа си има места, където щеш-нещеш опираш или се налага до отрежеш някои кости - гръдната кост, тазовата кост, ребрата, гръбнака, защото не навсякъде може да се работи по ставите. А и в крайна сметка ние не сме професионални касапи, въпреки, че се оправяме с каквото падне.
Не разбирам какво толкова ви учудва или ви притеснява, че си подбирам ножовете така, че да могат да се използват доста по-екстремно и въпреки това да запазват работна острота?
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Vik

• Редовен
  • Публикации: 21
  • диагностициран
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #71 -: 14 Ноември, 2013, 16:28:11 »
Не разбирам какво толкова ви учудва или ви притеснява, че си подбирам ножовете така, че да могат да се използват доста по-екстремно
Точно това ама никак не ме учудва, нито пък притеснява. Инструментите са за да вършат тази работа, за която ти трябват.

Таза, гръбнака и ребрата са относително меки. Не носят голямо натоварване и еволюцията не е намерила причина да ги направи толкова здрави колкото са например черепа и краката. Почти си бях представил как аз нещо не съм схванал и редовно се налага да се режат бедрени кости с нож а това вече не ми се вижда разумно.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #72 -: 14 Ноември, 2013, 16:55:24 »
Мисля, че тук издребняваш, колега. Извинявам се, че го споменавам, но от думитет ти излиза, че аз едва ли не всяко прасе или каквото и да е животно го нахардахушквам с все пищялките на филийки, просто щото си нямам друга работа и ми е кеф. :D :D
При мен лично е практика, когато се сдобия с нов нож, а това съвсем не става всеки ден, да го "прекарам през всички кръгове на ада", защото искам да знам какво и колко може преди да го зачисля на редовна служба. Три неща ме интересуват основно и по тях определям дали ножът ми допада или не. Здравина на цялостнатаконструкция, здравина на острието и износоустойчивост. Съответно го подлагам на такива изпитания, които са максимално близко до реалното използване, но задължително надвишаващи нормалната употреба. Такъв ми е тертипа, кво да правя?  ::)
Та, с две думи, естествено, че бедрените кости са най-здрави, ама щом с тях се справя без проблеми, тоест без отчупвания, подбивания, проблясъци и тем подобни, то спокойно мога да си работя по останалите кости и да съм сигурен, че ножът ми пак ще реже нормално. Не ми е неоходима брадва, сатър и други подобни инструменти, дори да се наложи да направя голямо животно на четири парчета и да не се съобразявам със ставите.
Ами, това е по същество, а всичко останало е плод на фатнтазията ти.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #73 -: 22 Декември, 2013, 13:48:42 »
Съвсем ненадейно, вчера ножът влезе в действие и то сериозно, защото трима човека трябваше да оправим два 180-200 килограмови шопара. По този повод го връчих на единия от касапите (мой съученик) и вероятно в пристъп на безумие го инструктирах да го ползва по свое усмотрение и без ограничения (включително и по костите), докато спре да реже.
Набора взе присърце наставленията ми и подкара ножа като чужда булка. :green: Държа да уточня, че не съм го наблюдавал и следил непрекъснато какво точно прави, но от време, на време хвърлях по едно око и останах доволен от работата и усърдието му. :green: :green: Особено ми хареса, когато се наложи да разцепи тазовата кост, как добре я накълца. :green: :green:
Към края на работата го попитах на шега, дали ножът реже още и отговорът му беше, че няма никакъв проблем.
Когато приключихме, със сериозен вид заявих, че не ми се вярва още да реже добре и затова трябва да проверя. Забърсах ножа, при което констатирах леки проблясъци на две места, след което запретнах ръкава и невъзмутимо обръснах малко косми от предмишницата си. Вярно е, че това стана с незасегнатата част и бръсненето беше малко трудно, но все пак си е факт. Моят човек нищо не каза и само се ухили дяволито. :green:
Направих и няколко снимки по-късно, от които се надявам да придобиете поне обща представа за пораженията.

Като цяло ножът е запазил голяма част от работната си острота и беше в състояние да реже гладко вестник, но запъваше леко на подбитите участъци. Ако трябва да бъда откровен, очаквах значително повече поражения по режещия ръб след приключване на работата, но той се е справил перфектно.
Няма как да не съм доволен от резултата, при положение, че вторичният скос е сведен за много добро рязане.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 321
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #74 -: 02 Януари, 2014, 22:50:28 »
Интересно е как тази стомана се държи при среща с дърво - дялане и цепене. ::)

ArmsBG OlightBG Batteryservice