Автор Тема: Нож на нотариус Делчев  (Прочетена 16368 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 995
  • диагноза - див селянин
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #75 -: 02 Януари, 2014, 23:19:48 »
Интересно е как тази стомана се държи при среща с дърво - дялане и цепене. ::)

Ами, горе-долу ето така. ::)

Днес дойде ред за следващия, бих казал също "силов" тест на ножа, чиято цел беше да проверя каква е устойчивостта му на деформация или отчупвания по режещият ръб при сечене на сравнително дебело, сухо и много твърдо дърво.
Няколко часовата разходка с кучетата по ловните ни полета се оказа подходяща за провеждане на теста, от гледна точка на това, че имах богат избор от дървен материал. Всъщност, предварително вече бях направил избора си и трябваше само да избера подходящото дърво. Спрях се на един доста стар, осакатен от бракониерска, циганска сеч бадем.

(Щракни за да видиш изображението.)

Защо бадем ли? Ами отдавна ми е направило впечатление, че когато изсъхне, това дърво става много здраво и плътно, та е трудно да го сечеш дори с много остра брадва и при всички случай, ако ножът има някакви недостатъци, те ще си проличат.
Прецених, че клон с дебелина 11-12 см е напълно достатъчен и го подпуках здраво.

Трябва да призная, че си беше бая зор. Докато ми държаха ръчичките, маах доста яко по туй сухо дърво, но постепенно отмалях. Бяха ми необходими 20 минути да отсека този клон.

Нанасях удари под различен ъгъл с голяма сила, при което режещият ръб без съмнение е подложен на значително натоварване, но не мръдна за моя радост. Дори ножът не загуби и бръснещата си острота до края на теста. Все пак трябва да подчертая, че конвексираният, вторичен режещ ръб е доста дуракоустойчив, но не е най-подходящото нещо за сечене, тоест здравината винаги е за сметка на резливостта.

Впоследствие подялах малко пръчки за да преценя доколко все пак му се отдава това упражнение и очевидно не бе в състояние да се справи като кованата от ресор и тънко сведена габровска чикия, която ползвам за скалпиране на чакали, но все пак е добре.

Резултатът от двата проведени до момента теста ме удовлетворява напълно и в зависимост от представянето на ножа в следващият, който ще е свързан изцяло с работа по някакво едро животно, ще преценя дали е необходимо да променя, в смисъл да намаля още малко ъгъла на заточване.

п.п. Ще направя само едно уточнение, че от извършените измервания, ножът показа средна твърдост 59,2 HRC и резултатите от всички тестове, които съм провел с него се отнасят именно за тази твърдост и този режим на закаляване. Нямам база за сравнение и не мога да кажа как ще се държи М390 при по-висока твърдост.

п.п. Още информация може да се намери и в тази тема http://bladeforum.bg/index.php/topic,888.0.html.
« Последна редакция: 02 Януари, 2014, 23:49:23 от seiko »
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 321
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #76 -: 03 Януари, 2014, 00:06:07 »
А, ясно. :)

nikikin

• Гост
Нож на нотариус Делчев
« Отговор #77 -: 06 Януари, 2014, 20:28:45 »
Прегледах цялата тема и допълнителните материали към нея и бях силно впечатлен от прочетеното и видяното!  :blink:
Много добър дизайн и много добро изпълнение!  *palec* Направо завист ме обзе  :mad:, че не аз съм си поръчал този нож. Много добра и силна ще да е магията на майсторо  :oldtimer: !!!  *palec* :nabira:

ArmsBG OlightBG Batteryservice