Автор Тема: Gerber от доброто старо време  (Прочетена 9390 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1192
  • Reputation Power: 1719
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
Gerber от доброто старо време
« -: 15 Юли, 2012, 08:05:15 »
Тъй като имам честта да притежавам една изключително ценна за мен кама Guardian I от времето, когато фирмата Gerber беше една обиколка пред повечето тогавашни американски фирми  ;)
Качвам тази тема предимно за по младите ни колеги, за да видят, че нищо не започва от днес и че продукцията на тази велика фирма е била ама съвсем друга преди да стане собственост на Fiskars и тотално да си промени политиката, асортимента и съответно развали качество, замествайки остриетата от ATS-34, L6, М2 - инструментална бързорежеща стомана / и това още през 1978 година ;) / със сегашните китайски алпаки ;)

Снимка на два ловни от старото производство с  дръжки от  алуминий с покритие cat`s tongue / котешки език  заради грапавината за сцепление  ;D /
Gerber A-475,  от серията Armorhide ловен нож , M2  с хромово покрите бързорежеща инструментална стомана (HSS) drop point острие HRC 60-62, black Armorhide дръжка (цяло парче фрезован плътен алуминий ). Обща дължина is 9,19" с 4" острие. Тъмно кафява кожена кания, оформена по калъп  10,5" дълга с марката на Gerberна гърба, ограничена серия /горния /

Gerber A-400,  от серията Armorhide ловен нож , M2  с хромово покрите бързорежеща инструментална стомана (HSS) drop point острие HRC 60-62, черна Armorhide дръжка (цяло парче фрезован плътен алуминий ). Обща дължина is 9,19" с 4" острие. Тъмно кафява кожена кания, оформена по калъп  10,5" дълга с марката на Gerber на гърба, ограничена серия:

Gerber  # 06770 E-Z-Out, частично серетирано острие от Hitachi ATS-34 стомана, с черна на цвят полимерна дръжка  и черно оцветен клипс, First Production Run  /продаваше се и  в един магазин на Витошка и никой не му обръщаше внимание  ;) :

На този доста употребяван стар ловен  модел ясно си личи останалото по тъмно сиво хром покритие за което говоря по горе

Тука особенно ясно си личи

Gerber Mark II модел BA2, частично серетирано острие от L6 въглеродна стомана, черна Armorhide тип 2 дръжка, черна кожена кания, година на производство 1978:   

Gerber Mark I, частично серетирано острие от L6 въглеродна стомана, черна Armorhide тип 2 дръжка, черна кожена кания, година на производство 1978

Gerber Flayer за дране обща дължина 8-1/4" с 4" острие с  Armorhide дръжка. Кания по калъп. В предния джоб диаманетна /ми изглежда /точлика на Gerber.

А eто такъв Gerber International рядко японско производство в зората на демокрацията продаваха в магазин "Берета трейдинг"  / ако не бъркам името / в Пловдив и беше  преди около 10 - 15 години, струваше около 250 кинта по памет ::)

Забележете за онези години още колко хитро е прикрит беклока от материала на дръжката

Наистина рядкост - произведен в периода 1970-80г.  модел C375 Gerber ловен нож с дръжка от рог на индийски замбар.

>

« Последна редакция: 16 Юли, 2012, 11:26:05 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен VPT

• Напреднал
  • Публикации: 420
  • Reputation Power: 102
  • VPT няма влияние.
  • диагностициран
Re: Gerber от доброто старо време
« Отговор #1 -: 15 Юли, 2012, 10:15:43 »
Айде и от мен нещо от читавото производство, което не е чак от зората на Герберите, но  днес не се намира много лесно ;)

« Последна редакция: 15 Юли, 2012, 10:44:56 от VPT »

Неактивен Maverick

• Горски
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 440
  • Reputation Power: 117
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #2 -: 15 Юли, 2012, 11:26:45 »
Еее, чичо Мите, евала!
Разровил си се из колекцията ;)
На мен ми беше много интересно
да прочета за миналото на тази фирма
и да видя образци от "онова" време.
Мисля, че в този раздел е мястото
и за други подобни дискусии...
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Неактивен VPT

• Напреднал
  • VPT няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 15 Юли, 2012, 12:15:13 »
Еее, чичо Мите, евала!
Разровил си се из колекцията ;)
На мен ми беше много интересно
да прочета за миналото на тази фирма
и да видя образци от "онова" време.
Мисля, че в този раздел е мястото
и за други подобни дискусии...

Той бай ти Митко има една много арна кама, на която не е правил ревю ;) Може да вземе да драсне два, три реда. Интересно ще е  ;)
Днес е колекционерска рядкост и е от доброто старо време, когато Гербер бяха име...

Неактивен Maverick

• Горски
  • Напреднал
  • *
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #4 -: 15 Юли, 2012, 21:13:54 »
Знам я камата, но пак ще е интересно
да се прочете ;)
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1574
  • Reputation Power: 749
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
« Отговор #5 -: 16 Юли, 2012, 01:07:59 »
Ееех,дълго време смятах че Gerber са най добрите ножове,а много хора все още го мислят.Няма да забравя 1996 г. на базара в НДК как ми течаха лигите по едно фолдърче,струваше 100 долара,а тогава бяха много пари.Продавачката се поряза помня,а като се замисля май щанда беше + Фискарс.Жалко за хубавата фирма,глобализма не винаги е полезен...
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
  • Reputation Power: 0
  • Humanoid покрил се в гората.
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #6 -: 20 Юли, 2012, 20:47:44 »
Казвате, по-зле им е модерното производство?
Но пък наблягат май на реклама повече ;) Братът ми прати това, много е добро (Gerber Instant):

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
« Отговор #7 -: 20 Юли, 2012, 23:22:43 »
Супер е клипчето,ама серетацията ми бърка в душата.Каква е стоманата?
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 20 Юли, 2012, 23:29:50 »
Моля ви се не тровете темата с евтини сурогати, с вкус на претоплен вчерашен обед. ;) Говорим за по простичките времена, в които се знаеше кое какво е и колко струва / успешно развита във филма "Фенът" с Робърт де Ниро /  и Беър Грилс не беше ценност :D
« Последна редакция: 20 Юли, 2012, 23:35:26 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Maverick

• Горски
  • Напреднал
  • *
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #9 -: 20 Юли, 2012, 23:30:49 »
Да пуснем тема за новото производство?  ;D :chukane:

Неактивен Сивия

• Редовен
  • Публикации: 110
  • Reputation Power: 25
  • Сивия няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 24 Юли, 2012, 15:14:26 »
Интересно е, че в САЩ още считат Гербер за голяма работа - поръчах си един нож на сестра ми и тя ми каза "Що не си вземеш на Гербер?" Същото и един друг приятел, който живее там.

Хайде, сестра ми е женена за бивш военен и той се интересува от ножове, предполагам, но приятелят ми е далеч от тия теми и, въпреки всичко, е с идеята, че Гербер са най-доброто - явно рекламата им е доста агресивна.

Американски овърхайпнати продукти съм си купил няколко и все съм съжалявал, обаче "кака вече се ожени"...  :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 24 Юли, 2012, 15:28:24 »
Новите им неща  наистина   са боклук с едно, две изключения, но  старите въобще не бяха такива, а точно обратното, бяха  лидери в бранша, когато от БМ и Спайдърко още са пикали на лопка да им тропка тези са работили остриета от бързорежещата М-2 ;) Да не кажа че превъзхождат и сега повечето от съвременната американска ножарска продукция в средния клас. Така че има защо американците да живеят с това чувство, не знаейки  че е безвъзвратно отминало времето на истинската продукция на тази фирма.
« Последна редакция: 24 Юли, 2012, 15:49:14 от bully »

Неактивен Freeman

• Редовен
  • Публикации: 61
  • Reputation Power: 24
  • Freeman няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 24 Юли, 2012, 15:46:03 »
Според скромните ми наблюдения Гербир все още имат какво да покажат!!! Проблема им е, че прекалено се хвърлят в тактикъл и сървайвър моделите!!!

Ето един четав боен модел на сериозна цена!!!
Gerber Mark I Limited Edition стомана S30V!!!

Ето и читав ловен модел за 70 долара!!!

Gerber Freeman от S30V

Действително 9/10 от останалите им неща са от по нисък клас стомана, но пък цените им са народни!!!

Аз лично в момента имам само Гербер Гатор 2

Доста добре направен нож, но като стомана (440А) не впечатлява особено!!!

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
« Отговор #13 -: 25 Юли, 2012, 00:29:15 »
Аз се чудя защо налагат тая серетация?Макар че напоследък май не е така.Болно ми е любима фирма да се излага.

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1105
  • Reputation Power: 1010
  • Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.
  • диагностициран
    • Zenker
« Отговор #14 -: 26 Юли, 2012, 00:11:13 »
Ами просто в момента няма какво друго да предложат.Изчерпани са идейно и компенсират с автоматици,серетация и Б.Грилс.
Veritas odium parit.

Неактивен VPT

• Напреднал
  • VPT няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 27 Юли, 2012, 11:40:52 »
По- скоро са намерили една пазарна ниша, в която извличат максимална печалба с минимална инвестиция и едва ли им пука за доброто старо време. Днес полуфабрикатите и нискокочествената, но "еФтинджос" продукция е най-вървежна. Факт, че е Световна тенденция, а "герберите" са си напипали пазара. Ако може без много копане, или както казват у шопско " Оти да се косим, като че ми мине"... ;) Големи яйца от дива гъска, като 50, 100, или 10 000 потребителя са възмутени и няма да купуват боклуците, произведени за без пари... Нали остават няколко милиарда... От тях 1 на 10000  да си купи назъбено боклуче със снимка на бай Беър, си е сериозна заработка за световно известната фирма ;)

Неактивен colonelo

• Редовен
  • Публикации: 21
  • Reputation Power: 36
  • colonelo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 29 Юли, 2012, 12:44:54 »
Супер е клипчето,ама серетацията ми бърка в душата.Каква е стоманата?

Модела Instant се прави в Китай от 7Cr17.

Gerber Emerson Alliance  - това доста ми допада :)

« Последна редакция: 29 Юли, 2012, 12:50:09 от colonelo »

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1120
  • Reputation Power: 1003
  • heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #17 -: 29 Юли, 2012, 19:36:11 »
Точно този модел съм го държал в ръце и съм го точил поне 5 пъти!На един познат от Пазарджик е,занимаващ се с агроаптеки и складове!Мой клиент е!Ножа е корпоративна изработка и е поне на 10-12 години!Много солиден и здрав добитък!Заключването му е също много солидно!

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.heykel_nikolov има аура около него.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #18 -: 22 Септември, 2012, 11:27:49 »
http://www.bladehq.com/item--Gerber-06-Automatic-Knife--1471
Преди малко си поиграх малко с ето този модел!Гербер 06 със серетация и стомана С30В!ножа е минал успешна служба в Афганистан и има трайни следи и белези от употреба!Ето и снимките:
Общ вид.

-Общ излгед на заключващия механизъм

Тук заедно с един друг Гербер,но с китайско потекло!
Солиден,як,тежък и от добра стомана с добра серетация!Фолдър тип"Зеро Толеранс",който може да свърши работа на любителите на тактикъл Фолдърите!

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 785
  • Reputation Power: 266
  • joy_boy някой го чете.joy_boy някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 23 Септември, 2012, 23:23:35 »
Тоя МАРК1 е култов!
А батка това сгъваемото танто ще ме извиняваш, ама няма такава грозотия друга  ;D
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Жоро

• Гост
« Отговор #20 -: 23 Септември, 2012, 23:36:12 »
верно е голяма лопата тва танто :green: :nabira:

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #21 -: 24 Септември, 2012, 12:58:26 »
Тоя МАРК1 е култов!
А батка това сгъваемото танто ще ме извиняваш, ама няма такава грозотия друга  ;D
Нали....? :D Дори незнайно защо за такъв тип тактикъл фолдър от прахова стомана,дизайнерите на Гербер са решили че алуминиевата дръжка е най-подходяща за него!Можеше да бъде от Г-10 и едва ли би имал толкова поражения,драскотини и белези от ползване! ;) Иначе въпреки нестандартната и ръбеста форма,самото усещане при държане в ръка е за  нещо доста солидно и яко!

Активен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1366
  • Reputation Power: 2328
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #22 -: 11 Януари, 2016, 20:04:51 »
Я моят гербер,преди да стане мой,колко нов и красив е бил  :D
Доста солиден нож е,но трябваше да го пипна леко за да стане истински танк.
Друг любим гербер ми е Апалгейтският комбат фолдер и марк 2 и дотук май...
тия Гаторите нали ги водят ловни,тоя гуменяк не се разкашква от кръв и пот  ::)

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1105
  • Reputation Power: 1010
  • Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.Косача има аура около него.
  • диагностициран
    • Zenker
« Отговор #23 -: 13 Януари, 2016, 01:48:38 »
Следващия път когато обсъждам нож на Gerber, то това ще бъде този нож: http://www.gerbergear.com/Collections/Gator/Gator-Premium-Fixed-Drop-Point_30-001083 :)
  Днес го огледах този и сгъваемия в един магазин в Сф.Понагласили са ги, няма спор.Лошо впечатление прави незаточения участък на острието откъм дръжката,особено при сгъвайката.И двата ножа са с прекалено къса работна част на острието спрямо дължината на целия нож.
Veritas odium parit.

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1810
  • Reputation Power: 6419
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
« Отговор #24 -: 13 Януари, 2016, 02:26:34 »
  Днес го огледах този и сгъваемия в един магазин в Сф.Понагласили са ги, няма спор.Лошо впечатление прави незаточения участък на острието откъм дръжката,особено при сгъвайката.И двата ножа са с прекалено къса работна част на острието спрямо дължината на целия нож.
Доста симпатично моделче,дабра стомана,предполагам е със ловна насоченост?
"На мъжа може веднъж в живота да му потрябва нож и тогава той трябва да му е подръка“

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice