Автор Тема: Дайте съвет за болистола  (Прочетена 3312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 321
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Дайте съвет за болистола
« -: 14 Ноември, 2013, 21:25:37 »
Тук има доста колеги, които го ползват, но аз не съм пробвал.

1. За премахване на начална ръжда как се използва (колко време трябва да се нанесе върху метала, с какво да се търка и пр.)?

2. Кой точно продукт на "Балистол" е за тази цел, защото май има най-различни?

3. Същото ли се ползва за смазка? Безопасно ли е да се използва за нож, с който се реже храна?

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1067
  • често подпийнал
Дайте съвет за болистола
« Отговор #1 -: 14 Ноември, 2013, 22:58:47 »
1. Ще бастисаш една кърпа.
Час, два? По вкус  ;D
2. Смазка за оръжие, не мога да ти кажа точно кои продукт защото не е при мен.
Не не е добре смазано острие с Балистол да се ползва за храна защото е силно казано токсично и мойто смърди кофти.

Ръждата можеш и с ВД-40 да я махнеш и след което да измиеш острието обилно и да го намажеш с зехтин или олио.
Видях че и вазелин ползваш за ръждилниците което ми се струва най-удачно  :nabira:

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Дайте съвет за болистола
« Отговор #2 -: 14 Ноември, 2013, 23:47:17 »
1. Както каза колегата ползвай ВД-40. То по принцип се ползва за почистване и премахване на ръжда, не толкова за смазка. Пръскаш, оставяш малко и търкаш с кърпа.
2-3. По принцип оръжейната смазка, но както каза колегата е токсична и не бива да режеш храна - ако ще режеш почистваш острието добре от смазката.

По-добре ползвай силиконов спрей за смазване. Безвреден е (до колкото знам). Друг вариант е да продължаваш с вазелина.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1253
  • диагностициран
Дайте съвет за болистола
« Отговор #3 -: 15 Ноември, 2013, 14:26:29 »
Този  вид универсална смазка на Balistol не е токсична, даже напротив изрично е описано в упътването, че има дори леко изразен антисептичен ефект и понеже е безвреден дори може да се ползва върху козина на кучета. ;) Макар че има друг вид смазка, специално предназначена за рани по животни BALLISTOL Animal, този също не е токсичен по данни на производителя. Така че едва ли ще е проблем за ползване върху ножове, след предварително избърсване естествено. Поне аз не съм забелязал проблем и то след години ползване. А че смърди на непрани чорапи, смърди наистина. :D

По скоро точно WD-40 e по токсично за тези цели по моето скромно мнение, иначе като за сваляне на ръжда сигурно е по добрия избор от двете.
А иначе като средство за предпазване от ръжда ето една кратка информация: http://www.theopenrange.net/forum/index.php?topic=9308.0
« Последна редакция: 15 Ноември, 2013, 14:46:15 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Баце

• Гост
Дайте съвет за болистола
« Отговор #4 -: 15 Ноември, 2013, 15:34:08 »
Ползвам Балистол спрей от много време, за чистене на барутен нагар и съхранение на няколкото ми ръждилника. Както е отбелязал Були, водят го нетоксичен, даже на флакона е показано куче. Не е нещо кой знае какво, но върши работа. За сериозна корозия обаче ме съмнява да ти реши проблема.
WD 40 е разтворител и обезмаслител, а не смазка, та той по може да ти свърши работа.

Неактивен Maverick

• Горски
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 445
  • диагностициран
    • СИЛЕН
Дайте съвет за болистола
« Отговор #5 -: 15 Ноември, 2013, 22:04:31 »
Абсолютно прави са Були и Баце,
доколкото знам Балистол-ът е направен
за целите на войниците като универсален спрей-
смазка, а дори и за третиране на одрасквания, ожулвания
и т.н. в полеви условия.
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Неактивен autosvet

• Редовен
  • Публикации: 57
  • диагностициран
    • Svet Photography
  • Скайп: autosvet
Дайте съвет за болистола
« Отговор #6 -: 15 Ноември, 2013, 23:11:59 »
Балистола като е направен е бил на шишенца нормални и служел за почистване и поддръжка на оръжия и снаряжение. Измислен е от немците в началото на миналия век като универсална смазка - носиш едно шишенце дето може да се ползва за много неща. Става за почти всичко което тогава се е ползвало от войниците - почистване и леко смазване на оръжие, поддръжка на дърво и кожа, а също така и за мазане на ръце и краци, че маршировката и кесенето в окоп не прощава. Не е токсичен!

Всъщност и ВД 40 така е станал популярен защото М16-ките много запецвали във Виетнам, а янките нямали много опит в чистенето на фините им механизми и американската армия пуснала конкурс за универсално почистващо-смазващо средство. ВД 40-то го спечелил щото освен, че леко смазва разтваря гняста дето водела до засечки.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 829
  • диагностициран
Дайте съвет за болистола
« Отговор #7 -: 16 Ноември, 2013, 01:21:02 »
аз до сега се въздържах, да не се покажа като глупав и странен, но и аз не мисля, че вд40 е токсично, а и много ми харесва как мирише  :green:. на работа го ползваме за почистване и наистина леко смазване.. примерно ако ми се налага да почистя и смажа вентилатор /на комп примерно/ разглобявам, пръскам обилно с ВД, забърсвам старателно с пацалче /е остава мазно малко, че парцалчетата са кът../ и после слагам смазка според случая. разбира се, колкото и да се срамувам  :whip: имало е случаи да пръскаме директно ВД през "сламката" направо във вентилатора на захранването на компа /както си е цял компа/. но това е много селско и наистина в много крайни случаи се прави /примерно в петък в 17:45 някой като каже "много ми бучи компютъра.."/
инак го ползвам и по ножовете - нямам наблюдение върху механизмите на сгъваемите, но фиксираните които ръждясват след като ги измия на чешмата и ги забърша/подсуша с кърпа, пръсвам малко вд на една салфетка и ги минавам с него. също нося ВД от време на време като ходя по гората /тва признавам го видях от ютуб и нътфенси/ да си пръскам по джагата и брадвата, та уж да не полепва толкоз смола и други гадости по тях.
абе верно ползвам го с повод и без повод.
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен autosvet

• Редовен
  • диагностициран
    • Svet Photography
Дайте съвет за болистола
« Отговор #8 -: 16 Ноември, 2013, 04:11:43 »
Бъркаш ВД-то си е отровно, Балистола не е (но не е и нужно да се пие де).

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 867
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Дайте съвет за болистола
« Отговор #9 -: 16 Ноември, 2013, 10:25:13 »
Истината за WD40 е, че има близо 15% минерално масло. И със сигурност е токсичен и запалим иначе нямаше да има обозначения на опаковката. И да не съм оффтопик. Балистола баща ми го ползва за пищаците от както се помня и щом не го е сменил, явно има защо.

Неактивен borg666

• Редовен
  • Публикации: 256
  • диагностициран
Дайте съвет за болистола
« Отговор #10 -: 16 Ноември, 2013, 18:17:26 »
Балистола не само, че не е токсичен, но той въобще първоначално е бил направен на основата на вазелиново масло, като антисептическо средство за армията. Чак след това се е оказало, че добре става и за очистване, смазване и поддържане на оръжието. При това става за всичко - за металните части, за дървения приклад и ложата, за кожата на ремъците, кобурите, ботушите, за защита от ръжда на ножове, лопати и пр.
Смело може да го използваш, като антисептическо средство при порезвания, драскотини и пр. Лично аз съм го използвал по тоя начин много пъти и почти винаги нося в чантата малък флакон със спрей 50 мл.
Освен това, по мои наблюдения, отлично подхожда за смазване на аксис-лока и на фрейм-лока там където заключващия фрейм с топчето се движи по петата на острието.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
Дайте съвет за болистола
« Отговор #11 -: 25 Ноември, 2013, 09:57:13 »
В събота, онзи ден, купих от Лидл универсален силиконов спрей W5 за 2.49 лв.
Не съм го ползвал още, но опаковката изглеждаше съвсем прилично.

Неактивен autosvet

• Редовен
  • диагностициран
    • Svet Photography
Дайте съвет за болистола
« Отговор #12 -: 16 Декември, 2013, 18:14:45 »
Истината за WD40 е, че има близо 15% минерално масло. И със сигурност е токсичен и запалим иначе нямаше да има обозначения на опаковката. И да не съм оффтопик. Балистола баща ми го ползва за пищаците от както се помня и щом не го е сменил, явно има защо.
И освен тези 15% останалата по-голяма част е разтворител по състава близък до керосина (газ за лампи) т.е. силно летлив и запалим. Идеята на ВД-то е да прониква и да разтваря мърсотия, нагар и други неща, да спомага разглобавянето и почистването.

Humanoid силиконовия спрей не е лош вариянт - дава добър водоустойчив филм, държи сравнително чисто, но някак не ми се струва най-доброто за ножове и шарнирчетат им. За пластмаса, гума и кожа е много добър, но за метал не е най-оптималното според мен. Може да пробвам някой ден на нож. Аз го ползвам по колелото - за поддържане на маншоните на вилката, седалката, страниците на гумите. Ползвал съм го доста и по автомобили - там гуми и пластмаса да искаш.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
Дайте съвет за болистола
« Отговор #13 -: 16 Декември, 2013, 18:19:33 »
Всъщност, силиконовият спрей влезе в употреба още на другия ден. Започна да скърца много силно вратата на хладилника, някъде в долната панта (която обира и тежестта на вратата на хладилника, където може да има бутилки, уфкорс).
Напръсках и двете панти, много икономично и внимателно (не ми се вадеше храната от вратата), засега не съм чул да проскърца отново.  :nabira:

ArmsBG OlightBG Batteryservice