Автор Тема: Заточване на сканди  (Прочетена 19377 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1172
  • Reputation Power: 30
  • bully работи за форума.bully работи за форума.bully работи за форума.
  • диагностициран
Re: Заточване на сканди
« Отговор #25 -: 22 Юли, 2012, 08:52:11 »
Това е възможно "най кофти" серията от най старото производство , т.нар.  Naniwa waterstone, която даже вече не знам дали се произвежда или просто продават стари наличности.  ;) Колегата Knifefan имаше такъв само че единичен в грит 1000 и съм го пробвал лично / при това на един карбонов касапски Frosts, който се точи зверско остро само с поглед :D /, като въобще не бях впечатлен от резултата, много далече е от истината в постигането на острота. По немските магазини, в които се продават японски кухненски ножове - евтините ръждаеми ламинати с дръжки от магнолия и пластмасов накрайник   ги продават в комплект тип  "За начинаещия" , най вероятно за да ги пласират :D : В стария форум ако някой е обърнал внимание  колегата Aira 786 го беше охарактеризирал много точно, много бавно отнема метала. Аз мисля, че дори на някои високолегирани неръждаеми стомани като N 690 може да се поозори да изкара косъм въобще. ;) Моето лично мнение е категорично да се избягват тази серия освен в краен случай ако не разполагаш с нищо друго и ако не се точат на него само меки карбонки и  евтини неръждаеми стомани като на европейските кухненски ножове, но дори на тях не си струва да си губи времето човек.  ;D Може определено да се използва за покриване на следите по скоса от по едър абразив, демек матиране като подготовка за полирането и доколкото си спомням бързо се издълбаваше.   От Naniwa предимно Chosera серията/наистина инженерно произведен висококласен абразив /, а ако се търси по скоро  прецизна полировка въпреки на цената на по бързо издълбаване по меките в грит 10 000 или 12 000 от серията Super stones. Всичко друго от марката според мен  си заслужава взависимост от това какъв видо стомана искате да точите. Ако целта е евтини комбинирани японски водни камъни то поне се ориентирайте към KING или SUEHIRO/CERAX, макар че и те се дълбаят бързо и са далеч от бързината и скоростта на "истинските" в бранша, но са все пак са добри от горепосочения Naniwa waterstone  по скромното ми мнение.
KING Combination Stone small fine
Grain size: 1000/6000

Suehiro Combination Stone 1000/3000

CERAX Combination Stone small
Grain size: 1000/3000

Безмислено е да си давате парите за  морално остаряла  и с характеристики далеч от оптималните точилка по скромното ми мнение. ::)
П.Сл Дискусията като че ли поизбяга от предемета на темата, така че ако модераторите преценят да  преместят съответните постове някъде с нужното заглавие ::)
« Последна редакция: 04 Март, 2013, 10:39:44 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 4
  • Cobra3 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 22 Юли, 2012, 17:41:47 »
Аз на ситния грит го минавам, като на строп, само теглене без натиск, защото много лесно се образува косъм. Като цяло ме впечатли това, колко бързо се точи с този камък, непонятно за мен, но става много по-бързо от диамантите ::).
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 22 Юли, 2012, 18:15:02 »
Предполагам, че ако пробваш с Naniwa  Chosera или Shapton ще си още по доволен от бързината. ;D Много отдавна аз лично предпочитам водни камъни пред диамантените точилки, които същото си имат предназначението и в някои случаи са най подходящото решение :)
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 4
  • Cobra3 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 22 Юли, 2012, 21:22:45 »
При препрофилиране диамантът определено е по-добър :), всичко си има и плюсове и минуси ;D
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 23 Юли, 2012, 08:02:18 »
От друга страна обаче дори при нормална и грамотна употреба  устойчивостта  на покритието  даже на монокристалинната диамантена точилка на DMT е в пъти по малко от ресурса на един качествен воден камък.   ;) Който обикновенно  с полагане на  нужните грижи  изкарва съзнателната част на човешки живот и най вече дава много по трайна, макар и не чак толкова агресивна заточка. ;) А и с воден камък 400 грит Chosera  или 200 грит Shapton може да се намаляват ъгли, макар и съвсем малко по бавно да става. Така че за мен лично преимуществата им са повече отколкото недостатъците. ;)
Следите които оставя Shapton 120

Следите които оставя Shapton 220

Shapton 320

След Shapton 1500

За сравнение след Shapton 15000 със стропинг

Оправяне на щръбки с  Naniwa Chosera по класическата схема  от грубо към финно за създаване на пределена острота  от 400, 600, 800, 1000, 2000, 3000, 5000 до  10000  на японски кухненски нож Global /мисля, че стоманата е Cromova 18 ::) /

230 кратно увеличение

10 000 Grit Naniwa Chosera

Стропинг с 1 микрон диамантена паста

Крайният резултат  ;D

« Последна редакция: 23 Юли, 2012, 10:49:09 от bully »

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1574
  • Reputation Power: 74
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
« Отговор #30 -: 24 Юли, 2012, 00:37:12 »
Були,/нямам право да пиша колега/,знаех че си много добър..,но с тези снимки ми спря дъха :yes: :yes:,благодаря... :nabira:.Ти си го издигнал в наука заточването,каквото всъщност си е  :yes: :chukane:
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 24 Юли, 2012, 07:51:35 »
Колега, дано не си останал с погрешни впечатления от видяното.  ::) Микроскопското увеличение е правено от човек, който е любител като мен, но е доста по оборудван, качих го просто за да покажа че водняците се справят безпроблемно с отчупвания и щръбки и какво случва с острието извън обсега на човешкото око. :-\  Аз просто се интересувам  от различните съвременни инженерно проектирани абразиви каквито са и водните камъни в частност и как действат върху видовете стомани на практика. Лошото е че струват немалко пари и докато ги събера тези, които ме интересуват отива известен ресурс.  :-[ Точа само на ръка, по интуиция и памет  на финната моторика  и едва ли чак толкова перфектно ми се получава спазването на ъгъла до микрон.  ;) Въпреки че понякога си виждам грешките, особенно ако съм тръгнал твърде амбициозно да оправям криви фабрични скосове и ъгли,  но така съм свикнал от дете като стереотип /а не твърдя , че е най добре   :blink: / и за мен точилките с фиксиран ъгъл са рамки, в които не бих искал да се вмъквам.
Малко хай клас Naniwa Chosera, готови за употреба.

Поръчковата точилка Wicked edge на нашия събрат по хоби

Крайният резултат

В продължение  написаното от предния си пост сравение между 400 грита диамант с 20 движения

320# Shapton   Има известна разлика ми се струва ;)
« Последна редакция: 24 Юли, 2012, 08:57:23 от bully »

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 553
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #32 -: 26 Юли, 2012, 13:02:25 »
Колега, ще те помоля ако ще пускаш информация да е на български.
Все пак сме в такъв форум.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен Божо

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2077
  • Reputation Power: 100
  • Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.Божо има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 02 Август, 2012, 17:51:09 »
Oт всички видове скосявания,за мен скандито е най-лесно за заточване - като се положи плосък скоса върху твърда повърхност (била тя диамант,камък или шкурки) , нещата стават много лесно и бързо.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Sataniel

• Черен дук
  • Редовен
  • Публикации: 67
  • Reputation Power: 3
  • Sataniel няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на сканди
« Отговор #34 -: 12 Май, 2015, 21:52:12 »
Питам тук, защото тук, камъка е споментат.  Някой да има идея тия камъни Нанива, дали имат ментаци в ИБей? Аз съм залитнал също по 1000/3000 и намерих няколко търговеца дето продават камъни за по 30-40 долара, с доставката. Въпроса е ако някой има опит с конкретен търговец и е доволен, ако може да драсне едно лично, с линк, примерно. Много ще съм благодарен за което.  *palec* :nabira:
Аз съм българче. Обичам
против законите да тичам...

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1861
  • Reputation Power: 39
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
Заточване на сканди
« Отговор #35 -: 12 Май, 2015, 21:54:03 »
И на камъните ли да правят ментета, ба го, да го .ба !!!

Неактивен Sataniel

• Черен дук
  • Редовен
  • Публикации: 67
  • Reputation Power: 3
  • Sataniel няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на сканди
« Отговор #36 -: 12 Май, 2015, 22:06:47 »
На всияко правят, за жалост. А не ми се дават 60-70 лева за менте със сигурност.  :-[
Аз съм българче. Обичам
против законите да тичам...

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 553
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Заточване на сканди
« Отговор #37 -: 12 Май, 2015, 23:53:24 »
А пък аз си мисля, че е добре да се направи тема за коректните търгови из нета /БГ и останалата част от Земята/ - кой от къде е пазарувал и е останал доволен/недоволен.
Който каквото пазарува да може да влезе, да пита, да прочете и да поръчва без страх и притеснение.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice