Автор Тема: Заточване на сканди  (Прочетена 18141 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1026
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Re: Заточване на сканди
« Отговор #25 -: 22 Юли, 2012, 08:52:11 »
Това е възможно "най кофти" серията от най старото производство , т.нар.  Naniwa waterstone, която даже вече не знам дали се произвежда или просто продават стари наличности.  ;) Колегата Knifefan имаше такъв само че единичен в грит 1000 и съм го пробвал лично / при това на един карбонов касапски Frosts, който се точи зверско остро само с поглед :D /, като въобще не бях впечатлен от резултата, много далече е от истината в постигането на острота. По немските магазини, в които се продават японски кухненски ножове - евтините ръждаеми ламинати с дръжки от магнолия и пластмасов накрайник   ги продават в комплект тип  "За начинаещия" , най вероятно за да ги пласират :D : В стария форум ако някой е обърнал внимание  колегата Aira 786 го беше охарактеризирал много точно, много бавно отнема метала. Аз мисля, че дори на някои високолегирани неръждаеми стомани като N 690 може да се поозори да изкара косъм въобще. ;) Моето лично мнение е категорично да се избягват тази серия освен в краен случай ако не разполагаш с нищо друго и ако не се точат на него само меки карбонки и  евтини неръждаеми стомани като на европейските кухненски ножове, но дори на тях не си струва да си губи времето човек.  ;D Може определено да се използва за покриване на следите по скоса от по едър абразив, демек матиране като подготовка за полирането и доколкото си спомням бързо се издълбаваше.   От Naniwa предимно Chosera серията/наистина инженерно произведен висококласен абразив /, а ако се търси по скоро  прецизна полировка въпреки на цената на по бързо издълбаване по меките в грит 10 000 или 12 000 от серията Super stones. Всичко друго от марката според мен  си заслужава взависимост от това какъв видо стомана искате да точите. Ако целта е евтини комбинирани японски водни камъни то поне се ориентирайте към KING или SUEHIRO/CERAX, макар че и те се дълбаят бързо и са далеч от бързината и скоростта на "истинските" в бранша, но са все пак са добри от горепосочения Naniwa waterstone  по скромното ми мнение.
KING Combination Stone small fine
Grain size: 1000/6000

Suehiro Combination Stone 1000/3000

CERAX Combination Stone small
Grain size: 1000/3000

Безмислено е да си давате парите за  морално остаряла  и с характеристики далеч от оптималните точилка по скромното ми мнение. ::)
П.Сл Дискусията като че ли поизбяга от предемета на темата, така че ако модераторите преценят да  преместят съответните постове някъде с нужното заглавие ::)
« Последна редакция: 04 Март, 2013, 10:39:44 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 4
  • Cobra3 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 22 Юли, 2012, 17:41:47 »
Аз на ситния грит го минавам, като на строп, само теглене без натиск, защото много лесно се образува косъм. Като цяло ме впечатли това, колко бързо се точи с този камък, непонятно за мен, но става много по-бързо от диамантите ::).
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 22 Юли, 2012, 18:15:02 »
Предполагам, че ако пробваш с Naniwa  Chosera или Shapton ще си още по доволен от бързината. ;D Много отдавна аз лично предпочитам водни камъни пред диамантените точилки, които същото си имат предназначението и в някои случаи са най подходящото решение :)
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 177
  • Reputation Power: 4
  • Cobra3 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 22 Юли, 2012, 21:22:45 »
При препрофилиране диамантът определено е по-добър :), всичко си има и плюсове и минуси ;D
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 23 Юли, 2012, 08:02:18 »
От друга страна обаче дори при нормална и грамотна употреба  устойчивостта  на покритието  даже на монокристалинната диамантена точилка на DMT е в пъти по малко от ресурса на един качествен воден камък.   ;) Който обикновенно  с полагане на  нужните грижи  изкарва съзнателната част на човешки живот и най вече дава много по трайна, макар и не чак толкова агресивна заточка. ;) А и с воден камък 400 грит Chosera  или 200 грит Shapton може да се намаляват ъгли, макар и съвсем малко по бавно да става. Така че за мен лично преимуществата им са повече отколкото недостатъците. ;)
Следите които оставя Shapton 120

Следите които оставя Shapton 220

Shapton 320

След Shapton 1500

За сравнение след Shapton 15000 със стропинг

Оправяне на щръбки с  Naniwa Chosera по класическата схема  от грубо към финно за създаване на пределена острота  от 400, 600, 800, 1000, 2000, 3000, 5000 до  10000  на японски кухненски нож Global /мисля, че стоманата е Cromova 18 ::) /

230 кратно увеличение

10 000 Grit Naniwa Chosera

Стропинг с 1 микрон диамантена паста

Крайният резултат  ;D

« Последна редакция: 23 Юли, 2012, 10:49:09 от bully »

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1572
  • Reputation Power: 74
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
« Отговор #30 -: 24 Юли, 2012, 00:37:12 »
Були,/нямам право да пиша колега/,знаех че си много добър..,но с тези снимки ми спря дъха :yes: :yes:,благодаря... :nabira:.Ти си го издигнал в наука заточването,каквото всъщност си е  :yes: :chukane:
С всяка жена можеш да се разбираш отлично,стига да не я обичаш.Марк Твен

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 24 Юли, 2012, 07:51:35 »
Колега, дано не си останал с погрешни впечатления от видяното.  ::) Микроскопското увеличение е правено от човек, който е любител като мен, но е доста по оборудван, качих го просто за да покажа че водняците се справят безпроблемно с отчупвания и щръбки и какво случва с острието извън обсега на човешкото око. :-\  Аз просто се интересувам  от различните съвременни инженерно проектирани абразиви каквито са и водните камъни в частност и как действат върху видовете стомани на практика. Лошото е че струват немалко пари и докато ги събера тези, които ме интересуват отива известен ресурс.  :-[ Точа само на ръка, по интуиция и памет  на финната моторика  и едва ли чак толкова перфектно ми се получава спазването на ъгъла до микрон.  ;) Въпреки че понякога си виждам грешките, особенно ако съм тръгнал твърде амбициозно да оправям криви фабрични скосове и ъгли,  но така съм свикнал от дете като стереотип /а не твърдя , че е най добре   :blink: / и за мен точилките с фиксиран ъгъл са рамки, в които не бих искал да се вмъквам.
Малко хай клас Naniwa Chosera, готови за употреба.

Поръчковата точилка Wicked edge на нашия събрат по хоби

Крайният резултат

В продължение  написаното от предния си пост сравение между 400 грита диамант с 20 движения

320# Shapton   Има известна разлика ми се струва ;)
« Последна редакция: 24 Юли, 2012, 08:57:23 от bully »

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 550
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #32 -: 26 Юли, 2012, 13:02:25 »
Колега, ще те помоля ако ще пускаш информация да е на български.
Все пак сме в такъв форум.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1735
  • Reputation Power: 45
  • Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 02 Август, 2012, 17:51:09 »
Oт всички видове скосявания,за мен скандито е най-лесно за заточване - като се положи плосък скоса върху твърда повърхност (била тя диамант,камък или шкурки) , нещата стават много лесно и бързо.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Sataniel

• Черен дук
  • Редовен
  • Публикации: 67
  • Reputation Power: 3
  • Sataniel няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на сканди
« Отговор #34 -: 12 Май, 2015, 21:52:12 »
Питам тук, защото тук, камъка е споментат.  Някой да има идея тия камъни Нанива, дали имат ментаци в ИБей? Аз съм залитнал също по 1000/3000 и намерих няколко търговеца дето продават камъни за по 30-40 долара, с доставката. Въпроса е ако някой има опит с конкретен търговец и е доволен, ако може да драсне едно лично, с линк, примерно. Много ще съм благодарен за което.  *palec* :nabira:
Аз съм българче. Обичам
против законите да тичам...

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1680
  • Reputation Power: 35
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Заточване на сканди
« Отговор #35 -: 12 Май, 2015, 21:54:03 »
И на камъните ли да правят ментета, ба го, да го .ба !!!

Неактивен Sataniel

• Черен дук
  • Редовен
  • Публикации: 67
  • Reputation Power: 3
  • Sataniel няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на сканди
« Отговор #36 -: 12 Май, 2015, 22:06:47 »
На всияко правят, за жалост. А не ми се дават 60-70 лева за менте със сигурност.  :-[
Аз съм българче. Обичам
против законите да тичам...

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 550
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Заточване на сканди
« Отговор #37 -: 12 Май, 2015, 23:53:24 »
А пък аз си мисля, че е добре да се направи тема за коректните търгови из нета /БГ и останалата част от Земята/ - кой от къде е пазарувал и е останал доволен/недоволен.
Който каквото пазарува да може да влезе, да пита, да прочете и да поръчва без страх и притеснение.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice