Автор Тема: Заточване, техники и последователност.  (Прочетена 66986 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 50
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Заточване, техники и последователност.
« Отговор #450 -: 12 Април, 2018, 19:47:10 »
Благодаря!
като позадобрея в заточването, ще пробвам ... мислех го като вариант, но към момента не съм сигурен, че няма да докарам острието като диамант :)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 504
  • Reputation Power: 13847
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #451 -: 25 Април, 2018, 12:00:23 »
Реших, да експериментирам, как Серакс 3000 и 8000, се справят с полировката на по-твърди стомани и широки скосове. В случая, използвах самоделно киридаши от съветска механична ножовка, с предполагаема твърдост 63-64HRC, не знам дали е толкова, но драска стъкло, без проблем. Целият процес, включваше, 1-2 минути, работа на кинг 1000, после 60 движения на серакс 3000, накрая 60 движения на серакс 8000. От повече търкане, нямаше смисъл. Получи се, по-добре, от колкото очаквах, предвид широчината на скоса и твърдостта на стоманата.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1232
  • Reputation Power: 5170
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #452 -: 25 Април, 2018, 12:23:25 »
Напълно обяснимо, предвид факта че японските водни камъни по презумпция / като има и изключения / са предназначени да работят по стомани с висока твърдост и то не само карбонови и на по широки скосове от западното традиционно производство в повечето случаи пълен или частичен плосък /вдлъбнат скос с вторичен такъв . Там си разкриват потенциала напълно, затова поне за мен  не е учудващо, че дори и на тази високоскоростна или бързорежеща стомана, която се полира доста трудно резултатът е такъв.
След машинна виброшлифовка със шкурка Р320, Р6М5, твърдост предполагаема HRC 61- 63. По-финните водни шкурки почти не допринасят за по фината шлифовка.

След паста ГОИ, която не може да повлияе съществено на финиша и не може да покрие и почисти следите от абразива

След добре подготвена повърхност и диамантени шлайфпасти
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #453 -: 25 Април, 2018, 12:42:20 »
Да, напълно си прав, наистина с широки скосове и твърда стомана им е силата. Те са си проектирани, за японски ножове. Но, японците предпочитат, да използват, по-лесни за заточване и полиране стомани, чисти карбонови, като white paper. При неръждаемите, търсят, стомана, която максималко наподобява по качества традиционните карбонови(висока твърдост, лесно заточване и полировка, екстремна острота), но не ръждясва.
Съветската бързорезна Р6М5, особено с ТО която получава за механична ножовка, се полира трудно на ръка. Точно, затова се изненадах, колко бързо постигнах, прилично ниво на полиране. На 3к и на 8к, бяха буквално, по 60 движения на камъка(от край, до край).

Яд ме е, че забравих да снимам първоначалният финиш, беше, от съветски диамантен брус, поне 30 микрона и повърхността на скоса не отразяваше нищо. Прецених, че от 30-40 микрона диамант, да мина направо на 3к воден, ще е прекалено. Затова вкарах кинг 1к, който е 16 микрона. Но, дори и на кинга, не работих повече от 1-2 минути, преди да продължа със Серакс 3к.
« Последна редакция: 25 Април, 2018, 12:49:46 от nomad »

Неактивен nervak

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • Reputation Power: 48
  • nervak няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #454 -: 25 Април, 2018, 22:41:31 »
След машинна виброшлифовка със шкурка Р320, Р6М5, твърдост предполагаема HRC 61- 63. По-финните водни шкурки почти не допринасят за по фината шлифовка.
За Р6М5 ,моите уважения към знанията и уменията с камъните,но някак не съм съгласен за шкурките.
От 120 до 2000 през 100,като на всяка шкурка се задържам макс 5 мин. и при това не се заигравам получавам доста добра полировка.При това не ги и мокря шкурките.
Но моята е на 64HRC,закалена от Тинко.Пробвах да я снимам, но с нокиата не става видно.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #455 -: 26 Април, 2018, 09:36:40 »
Повечето шкурки, както и много от масово разпространените синтетични камъни са с един и същи вид абразив - Sic и Alo / корунд, електрокорунд и т.н. /, но при последните закрепването към матрицата от хартия, текстил или  по рядко от др. материал е по доста различен начин от този при камъните, което е от съществено значение, но това е тема на друг разговор. При няколко ножа, направени от готово закалено платно за ножовка за метал с фабричната закалка водните шкурки от 400 нагоре, незовисимо сухи или мокри не дадоха по високо ниво  на полировка. Пробвал ли си да сравниш резултата от шкурките с този на диамантените шлайф пасти ?
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nervak

• Напреднал
  • Публикации: 132
  • Reputation Power: 48
  • nervak няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #456 -: 26 Април, 2018, 10:29:06 »
Може да има разлика при моята стомана от Стева и заводските ножовки...Нямам  диамантени шлайф пасти за да сравня резултат.Но скоро ще се мъча да полирам малко по-добре пак едно острие от Р6М5 ...накрая ще ползвам средното ГОИ-дано даде малко повече като резултат.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #457 -: 22 Май, 2018, 21:10:23 »
Тествах кинг 8000, как полира след фина Индия. Оказа се, че се справя отлично със скока в гритовете. Буквално, за 3 минути полира широк скос от р6м5(63HRC) огледално. Първата снимка е финиша от Индията, загладил съм я доста и според мен като финиш съотвтства на японски с грит 1000-1200. Втората снимка е след прибл. 3 минути полиране на скоса, с кинг 8000.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #458 -: 22 Май, 2018, 21:17:44 »
Като знам, колко трудно се полира р6м5, това си е постижение!  *palec*

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #459 -: 22 Май, 2018, 22:06:53 »
Като знам, колко трудно се полира р6м5, това си е постижение!  *palec*

Да, сравнително трудно се полира, най-вече с ТО, за механична ножовка. Не знам, при какъв режим точно ги закаляват тези ножовки, но определено, са тегави за полиране.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #460 -: 23 Май, 2018, 09:37:14 »
От това по нагледни и безспорни доказателства за ефективната работа на японските водни камъни и то на такава  високо легирана с волфрам и молбиден стомана здраве му кажи. ;)  Както писах вече в по горните си постове заточването и полировката на фабрично закалените ножовки за рязане на метал от стомана Р6М5 е в пъти по ефективна с японски водни камъни отколкото с водни шкурки. Аз лично съм го пробвал на няколко ножа от готови ножовки с комбиниран камък  Naniwa Super stone 3000/10 000, която даде видимо по - добър резултат, но и  Suehiro Cerax 1000/ 6000 и 8000 не се изложи, но разлика имаше и беше видна с просто око. Съжалявам, че не съм ги заснел, с това съм малко скаран, но Вальо го демонстрира по безспорен начин. *palec*

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #461 -: 23 Май, 2018, 11:01:32 »
Определено superstone 10k, полира по-добре от cerax 8k. От синтетичните камъни, които съм пробвал, най-добре полират, norton 8k, superstone 10/12k, king 8k. Недостатъка на тези камъни е, че се зацапват лесно с метал, от което пада скоростта.

Cerax 8k, полира, но не толкова огледално. От друга страна е чувствително, по-бърз. Не съм пробвал високите гритове на шаптън, но за момента cerax 8k e най-бързо работещият, синтетичен камък с висок грит, минал през ръцете ми. Всеки път, като точа на него, оставам изумен, с каква скорост яде стоманата, а е с абразивни частици в рамките на 1.5 микрона.

Кинг 8к беше изненада, не очаквах нещо особено, а се оказа, че полира огледално, съпоставимо със superstone 10k. Явно, не случайно е близо два пъти по-скъп от кинг 6к.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice