Автор Тема: Молба - търся ножодоктор за два ножа Kai Shun  (Прочетена 9220 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
Една молба към колегите, които се занимават с правене на ножове.
Може ли някой да ремонтира сниманите по-долу остриета?
Нямам идея кой така е зловредил с тях и какво се е опитвал точно да направи. А и никой не си признава...
На по-малкото ножче (снимано отгоре) има сериозно отчупване, там сигурно ще трябва да се скъси острието, на по-големият нож върхът е отчупен. И двете остриета са изкривени, дъгата на изкривяването започва на 2-3 сантиметра от върха на остриетата.
32 дамаскови пласта и VG-10 стомана.

Благодаря предварително!

Неактивен iivetza

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1127
  • Шопски катил
Re: Молба - търся ножодоктор за два ножа Kai Shun
« Отговор #1 -: 20 Юли, 2012, 13:07:51 »
Направо ме заболя сърцето!!Със сигурност ще трябва да се препрофилират,при това доста сериозно,което си е работа за човек който се занимава с гриндене!Най добре се обърни към някой от колегите които правят ножове,а те ще преценят може ли да се оправят или не!?

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1180
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #2 -: 20 Юли, 2012, 13:22:40 »
 :rock: :rock:Никакви проблеми!Ако ти се занимава ми ги изпрати по Еконт-ще ти ги върна същия ден!Ако пък желаеш ги дай на някой от колегите в София!

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1208
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 20 Юли, 2012, 14:44:38 »
Копирах си целия пост от другата тема, щото с ХЮманоида сме писали по едно и също време

Ще споделя един малък "експириънс" с такъв нож, но битката ми още не е финализирана, така че за ремонта на двата ножа не поемам ангажимент - засега

Ето това е пациентът
http://www.1couteaujaponais.eu/KAI/UniversalKnife-SHUN-KAJI-KDM0016.php,
на личен приятел, сякъл свински крачета и по острието имаше и липса на метал и леко подгънати участъци/кешки да го бях снимал.../. Признавам си, че намерих горния линк, чак след като проведох битката без да знам с какво се боря. Подравних остриено на гриндер, на някаква шкурка, на по-фина докарах режещ ръб и оставих останалото за камъните - зер бях точно на тази вълна. И се почна едно стъргане и премятане на 20 камъка - нулев резултат, груби, фини - но все от тези карборундови, купувани по незнайни места и пр. - нямаше нито един "ножарски" американски или японски, но все пак имах доста голям избор. Ако единият камък успееше да пусне някакъв малък косъм, следващият го замазваше тотално..... Реших проблема, защото имам много джаджи  :green:, та на един мотар с ниски обороти - 1450 об/мин, имам кръгли водни шкурки на велкро - Smirdex 400, 600, 800, 1000 и 1200... По памет го оставих на 1000 и остието захапва пръсти, домати и пр. Просто го оставих за довършване, защото тия шкурки бяха на финала на епопеята и ми писна. Та ще видя на какво ще го довърша, междувременно ще ми пристигне оня Нортън, 4000/8000 дето Були го препоръча, може и да го сефтосам на тоя нож.
Та накрая намерих ножа в нета, видях как е сътворено острието и видях неговите 64 Рокуела на режещия ръб от некаво SG2, което сигурно е някаква видия, като за стругарски нож....... Една скоба - чудех се защо тая калпава десетослойна дамаска, дето е ламинирала режещия ръб, седи така грапава вместо да е полирана, както си му е редът - а то горе в линка пише, че е така за да не залепват картофите, месото и пр..... - мислена работа.
Това е, тука по-скоро говорих за заточването, а не за качествата на тия ножове, но ако трябва, постът може да се премести при заточването.
Дамяне, като оправя тоя и реша, че съм се справил - ще ти се обадя за твоите пациенти  :rock:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #4 -: 20 Юли, 2012, 14:58:57 »
Благодаря, Наско и бате Гого! Наистина ще е по-лесно някой от тукашните колеги да го пипне, че напоследък се виждам повече с куриери, отколкото с моите колеги в работата ;) Ще изчакам колкото е необходимо, разбира се!

Иначе и мен много ме заболя сърцето като видях... А още повече ме заболя, че това го е направил някой, който ми е бил гост. И не е имал честта и достойнството да ми каже. Както и да е...

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 20 Юли, 2012, 15:09:25 »
Ти си лесен, че повредите са само по върховете - на оня щръбките бяха по средата на острието - Ама така де, свински крачета се млатят със средата на ножа :headbang:

www.gogotattoo.net

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 431
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 20 Юли, 2012, 15:15:34 »
Тази случка е още едно напомняне, че с тази твърдост ножовете са доста крехки, така че си искат повече внимание при употреба. Тоест, не са за всеки.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #7 -: 20 Юли, 2012, 15:18:48 »
Дано!
Аз лично не мога да си представя да млатиш нещо с подобен нож. Особено кости! Доста варварско отношение, IMHO.
Все едно да си хирург и с най-добрия си скалпел да пробиваш дупка в стената. Не че не може, но тия ножчета са направени за рязане. Дори повече - да си доставяш удоволствие при работа с тях и храната. Нещо като ритуал е приготвянето на храна с тях  :nabira:

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #8 -: 20 Юли, 2012, 15:21:45 »
Абе за какво ми говорите...Удоволствие от рязане,ритуал при приготвянето на храна....Бай Ганю и Опера....  :chukane: :chukane:С един нож се ползва за всичко и от всички....От рязане на ляб,до млатене по кости и подостряне на колци за доматите и копане в градината! :D :D

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 23 Юли, 2012, 11:44:22 »
...................... Та ще видя на какво ще го довърша, междувременно ще ми пристигне оня Нортън, 4000/8000 дето Були го препоръча, може и да го сефтосам на тоя нож.
Гого, имам Blur от Super Gold Powder Steel 2 или накратко SG 2, но не ми се е налагало да го ползвам, че да го и точа. ;) Иначе за Нортъна мога да ти кажа, че не те съветвам ако си му правил вече ножагеометрията  на гриндера да го минаваш на по финно от 4000 грита. Даже аз бих го оставил след 220, 1000 ,4000 директно на стропинг. :blink: Според група съветски учени например най добро окончателно довършване на ZDP-189, известна с "капризния си нрав" се получава с гълъбовосивата керамика на Lansky. Аз от мен си бих добавил че TYROLIT грит 800 и 1200 и връщат за минути агресивната острота и оправят микроотчупвания дори след отваряне на консерва.
« Последна редакция: 24 Юли, 2012, 10:18:12 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 23 Юли, 2012, 14:38:17 »
То понеже ми беше първа среща с SG2, та така и ще го оставя малко да пофтаса, и тогава ще пробвам - тоя приятел си го ползва, така че сигурно ще го оставя на по-нисък грит, че по-лесно да минава през свинските крачета  :headbang:

www.gogotattoo.net

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #11 -: 22 Август, 2012, 10:45:17 »
След намесата на Хейкела, ножовете са като новородени!

Огромни благодарности, а за качеството на лечение и перфектния скос: +1

:nabira:

Надявам се скоро да ми остане време да им направя качествени снимки та да се порадвате и вие с мен ;)

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #12 -: 22 Август, 2012, 16:58:40 »
Важно е най-вече че се свърши полезна работа!  :nabira:

Неактивен Amateur

• Редовен
  • Публикации: 170
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 23 Август, 2012, 22:04:47 »
Абе Наско не е прост доктор, той си е направо професор по ножовете! :nabira:
Ножът е важно да е точен.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
Молба - търся ножодоктор за два ножа Kai Shun
« Отговор #14 -: 26 Август, 2012, 12:31:58 »
Ето и веществените доказателства ;)

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 180
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 04 Септември, 2012, 21:24:34 »
Евала Насе, грамотна работа! :)
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен Звяра

• Редовен
  • Публикации: 153
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 04 Септември, 2012, 21:45:56 »
Значи счупването някак си го разбрах, ама изкривявено направо ми събра погледа :yikes: Как става тоя номер да изкривиш острие от VG-10 предполагаемо на 60 единици твърдост без да го счупиш? Тоз въпрос ме развулнува истински и неподправено. :blink:

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 180
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 05 Септември, 2012, 20:33:51 »
Лазаре, Канецунето и аз го дадох на един човечец и ми го върна криво, но то е по-тънко към 7 мм е.
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен Humanoid

• Напреднал
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #18 -: 06 Септември, 2012, 02:32:47 »
С Наско дискутирахме, че най-вероятно тия 59-61 HRC са само на книга... Еластичност и твърдост са на двата края на везната ;)

Boris Petrov

• Гост
« Отговор #19 -: 06 Септември, 2012, 19:09:03 »
Всъщност еластичността е някъде между Твърдостта и Пластичността...

Неактивен kova4ev

• Напреднал
  • Публикации: 164
« Отговор #20 -: 07 Септември, 2012, 10:17:46 »
Как става тоя номер да изкривиш острие от VG-10 предполагаемо на 60 единици твърдост без да го счупиш?
Че ще го изкривиш до известна степен без да се счупи, ще го изкривиш(ако е тънко). Питането би трябвало да е по-скоро: "Как става тоя номер да изкривиш острие от VG-10 предполагаемо на 60 единици твърдост и да си остане изкривено?"

ArmsBG OlightBG Batteryservice