Автор Тема: Техники за минимизиране на косъма  (Прочетена 8397 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
Техники за минимизиране на косъма
« Отговор #25 -: 23 Ноември, 2018, 13:05:50 »
Да не говорим за касапски нож с който трябва да режеш месо с дебела ципа, примерно на теле, голямо прасе каква хлъзгавица става с острието.  ;) Аз довършвам в такива случаи единствено на washita Pike №1 quality, подравнена на 220 Sic. Скоро при трупно обезкостяване на теле с един нож от RWL-34 се убедих, че съм на прав път. ;) Строп ползвам единствено при ножовете с конвекс и то предпочитам ако мога да го избягвам. Най финно довършвам до 1500 водна шкурка, но не и за касапски нож, прекалено финно е, да не говорим за пасти. При ножове дялане на дърво правя точно обратното,  довършвам на Suehiro G-8, 8000 grit  или Suehiro Cerax 6000, Imanishi Bester 4000.
« Последна редакция: 23 Ноември, 2018, 13:14:36 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 23 Ноември, 2018, 13:34:31 »
Да не говорим за касапски нож с който трябва да режеш месо с дебела ципа, примерно на теле, голямо прасе каква хлъзгавица става с острието.  ;) Аз довършвам в такива случаи единствено на washita Pike №1 quality, подравнена на 220 Sic. Скоро при трупно обезкостяване на теле с един нож от RWL-34 се убедих, че съм на прав път. ;) Строп ползвам единствено при ножовете с конвекс и то предпочитам ако мога да го избягвам. Най финно довършвам до 1500 водна шкурка, но не и за касапски нож, прекалено финно е, да не говорим за пасти. При ножове дялане на дърво правя точно обратното,  довършвам на Suehiro G-8, 8000 grit  или Suehiro Cerax 6000, Imanishi Bester 4000.

Така е, при ножове за дялане на дърво, полирания РР е желателен. Аз все още използвам строп с паста понякога, но само за финиширане на бръсначи. За касапски цели, уашитите и меките арканзаси, наистина са супер. Също, много добра острота за месо с ципа, дават т.нар. "ломбардски" камъни(опинел продават малко камъче от тях).

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 638
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 26 Ноември, 2018, 12:33:23 »
Здравейте всички.
Колебаех се къде да постна по-долу написаното, но понеже все пак става въпрос за минимизиране на косъм реших че ще е тук.
Имам Kanetsugu Saiun VG-10 Santoku и  Hiromoto Tenmi Jyuraku Damascus VG-10 Gyuto 210mm, както и няколко сгъваеми ножове на Мкаста и Spayderco пак от тази стомана. При Сгъвамите ножове на нямам  никакъв проблем с  заточването, даже я предпочитам за ЕДЦ екземплярите, точно защото ми е лесна за точене. При кухненските ножове от тази стомана обаче минимизирането на косъма и  премахването му, са големият ми проблем, а постигането на лазерна острота както при другите ми куненски ножове, поне за мен е мисия невъзможна.  До грит 1000-1200 всичко си е ОК, бързо сеапексира и бързо се минимизира косъма. И след това колкото по-фин камък използвах толкова по лош резултат  получавах. Изпробвах различни комбинации от прогресии , камъни, шкурки и строп. Първо меки камъни, После шкурки, после твърди камъни, после редуване на финни с твърди камъни. Дори на фикситаната точилка пробвах и резултатът винаги беше почти един и същ що годе остър нож който се справя някак си с хартията, дори бръсне макар и трудно през косъм-два, но се пързаля по кожата на домата. Въобще не можах да достигна остротата която докарвам на сгъваемите Мкасти..... Последното което пробвах и при което получих най-добър резултат беше прогресия с голям скок  между гритовете - Naniwa proff  400, Naniwa prof 1000, Shapton proff  6000, Shapton proff 12000  и строп на хартия /последните 3 почти без натиск/. Резултатът бе огледален РР с ясно видими следи от грубите гритове..  Подозирам че естествените камъни които имам ще се справят също добре, но не ми се хабят за тези точно ножове.
В тази връзка искам да попитам:
1. Има ли друг колега с кухненски ножове от VG 10 и как ги точи. Това ли е пътят: апексиране и минимизиране на косъма на максимално нисък грит и после финиширане с минимален брой повторения?
2. Мисля си че малкият ъгъл на който се заточват кухненските ножове и  малката дебелина за режещият ръб зад него са от голямо значение при финиширането на кухненските ножове. Ако това е вярно да не си и помислям за ножове в кухнята от инструментални/бързорережещи или високовъглеродни прахови неръждаемии стомани.
3. Може ли да се прави микро скос на нож чийто РР няма и 1 мм широчина дори при ъгъл на заточване от 16 градуса и сигурно е ок. 0,2 мм зад РР/ не съм ги мерил но при дебелина на гърба от ок.2мм и височина 50мм едвали има и толкова/
4. При такива ню-ню размери на режещият ръб и дебелина на клинът зад, него ще има ли осезаема разлика в режещите качества на ножът при "V"гринд и "Конвекс"   
Най тъмно е под лампата

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 26 Ноември, 2018, 15:15:41 »
Според мен, от това което описваш, проблема е в термообработката. При оптимална термообработка, vg10 понася добре висока полировка на РР. За разлика от други висококарбидни стомани. Имено това е причината, японците да я използват масово за кухненските им ножове. При тяхната традиция, се търси финиш на по-висок грит и ако дадена стомана не понася финиширане на поне 6000 грит, ще е пълен крах. Самият факт, че някои ножове от същата стомана, които имаш, се точат без проблем на фини камъни е показателен. Химическия състав е еднакъв, но структурата на стоманата не. При дефектна ТО, може да се образуват прекалено големи карбиди, а също и самата стомана да стане податлива на микроотчупвания от РР при по-тънък апекс, какъвто се получава на високи гритове.

Аз лично, не съм се сблъсквал с такъв проблем при vg10, а при vg1, при нож от кухненската серия на cold steel, произведен в Секи, Япония. Докарвам го да бръсне криво-ляво, да реже хартия, но апекса се усеща груб и не се постига зад