Автор Тема: Още един клонинг, само че този път от К390, в изпълнение на Тинко  (Прочетена 11910 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 990
  • диагноза - див селянин
Здравейте, колеги!
С удоволствие ще ви представя най-новото попълнение в моя работен комплект от ножове. Получих го от Тинко в събота, по време на традиционната, пролетна среща в Пловдив.
Не се стряскайте, ако ви се струва, че виждате един друг нож, който е дело на Ножарят Маг. :yikes:  Всъщност, сигурно много от вас вече с право си задават въпроси от рода, защо аджаба, тоя тъп селянин си е направил още един такъв нож и така ли не можа да измисли нещо по-различно. :D В интерес на истината, няколко разумни колеги ми го казаха директно или поне ми го намекнаха, за мое добро, естествено, ама пуста, дебела кратуна не взема от дума и това си е. :chukane: Все пак имаше и един, който подкрепи идеята ми, а на мен толкова ми е достатъчно. ;D
Ще излъжа, ако кажа, че не съм размишлявал върху този въпрос и трябва да призная, че проектът беше коренно различен отначало. Единственото ясно нещо беше, че трябва да имам нож от стомана К390 на Бьолер-Удехолм. Първоначално в главата ми блуждаеше идеята за една хубава финка с 13-14 сантиметрово острие и дръжка от брезова кора, но постепенно си дадох сметка, че за стомана с такива възможности и качества е далеч по-подходящо и бих казал достойно,  да се вложи в нож с широко приложение, където тя ще е в състояние да покаже пълния си капацитет. Така за мен нещата се опростиха съвсем, защото откакто активно ползвам ножа на гоготату от М390, май към друг нож не съм поглеждал, освен когато го отстъпвам на някой да работи с него, за да сверя впечатленията си. Параметрите, формата и ергономиката на този модел засега удовлетворяват на 100% всичките ми изисквания, а аз смятам да го използвам активно.
Ами, с няколко думи, ето така се стигна до създаването на този клонинг, чиято изработка след съгласуване с Тинко, поверих на него.
Предлагам на вниманието ви няколко снимки, от които да придобиете обща представа за ножа като цяло и за изработката му.

А, ето как изглеждат двата ножа един до друг.

Параметрите им са почти еднакви, с минимална разлика в дължината и ширината на острието.
Основната разлика на двата ножа е в стоманата и съответно ТО.  Както по-горе споменах, единственото ясно нещо в началото на този проект беше стоманата. Крайно време беше да си направя душевна чикия и за да е кефа на мах, реших  в този нож да съчетая освен всичко друго и някой супер хайтек чилик. Хората, които ме познават, спокойно могат да кажат, че пак ме е засърбяла главата, ама отвътре и с ръка на сърцето ще си призная, че са прави. :(
От доста време се заглеждах по К390  и от това, което понаучих оттук-оттам, изборът падна върху нея. Ето още една от съществените причини.

BÖHLER
GRADE   EN/DIN   AISI          C        Si       Mn     Cr       Mo       Ni      V       W        Co
K390
MICROCLEAN   PATENT -     2,47   0,55   0,40   4,20   3,80   0,20   9,00   1,00     2,00

Оказа се, че Тинко може да осигури материал за един нож и така всичко си дойде на мястото, с което изпълнението на проекта беше стартирано. С Тинко се познавам от доста време и съм наясно със способностите му, затова единственото нещо, за което го помолих, е да приложи всичко, което знае и може в ТО, за постигане на оптимални резултати от ножа , като износоустойчивост.
Въобще не съм се съмнявал, че той ще си свърши работата както трябва, но все пак ми се искаше с помоща на неговия опит да се получи един отличен състезател по рязане.
Когато ми даваше ножа, в канията беше затъкната и ето тази „касова бележка”, която ми се стори добър атестат за това, което очаквах.

От нетърпение възнамерявах още на хижа „Здравец” да сборя ножа с манилското въже, но се оказа, че заточката му не е подходяща за тази дисциплина, а за съжаление не разполагахме с никакви пособия, които да ни позволят, да я оправим.
В крайна сметка, вчера, след работа се справих и с тази задача, като повдигнах вторичния скос, намалих малко ъгъла му и леко го конвексирах за по-голяма устойчивост. При тази твърдост ми отне около 2 часа стъргане на шкурките, но все пак го докарах до степен да дяла косъм с лекота. Поиграх си малко и на камъните, единият от Владо, а другия, лилавата шиста, дето гоготату ми я заръча от... не помня откъде. Не знам какво съм направил с тях или по-точно, дали въобще съм направил нещо с тях, но от мерак не се стърпях и подкарах ножа пробно, на манилкото въже. С кеф, за норматив отбацах 50 филийки по 2-3 мм дебели, та направо се изкефих иии... неможах да се запра до... 400. Тогава взе да запъва по-сериозно на касовата бележка и преустанових рязането. Като се прибрах вкъщи, на светло прегледах режещия ръб с лупа и констатирах множество проблясъци. Сравних пораженията с тези по ножчето на Митев от CPM D2, което на хижа „Здравец” отряза 250 търкалца и се оказа, че са сходни, като размери и количество. По сходен начин режеха и хартията, като при ножчето на Митев много му помагаше и геометрията, която определено е по-подходяща за целта.
Друга я бях намислил аз за тестовете на ножа, ама се получи от главата, та за краката. Пусти мерак, не се трае, да е... ;D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1493
  • диагностициран
Голямо честито   :nabira:. Много добър избор на стомана *palec*. Чакам следващият тест :D :D :D.
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

nikikin

• Гост
Честито! Тази коравина не те ли тревожи, че може да е крехък като за ловен нож? Дано да се лъжа за това.Той, майсторо, по ги разбира тея неща, ама я да си кажем.  ;) :nabira:

Неактивен тинко

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 901
  • диагностициран
    • tinkoknives
За тая стомана твърдост от 64 HRC е нормална, с крио е нормално да се качи още една единица. Такова инато желязо не бях стъргал.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
*NikikiN - Абе, то и на Митев ножа от СРМ D2 е на 64-65 HRC, ама не успях да откъртя и едно парченце от него, хем съм го напъвал дзверски. Като гледам как се държи К390 на манилското въже и какви са пораженията след това по режещия ръб, разлика между двете стомани почти няма (има проблясъци, но няма отчупвания) и това ме обнадеждава, че няма да има проблеми с крехкостта. При всички случаи обаче, ще го проверя и този момент. Бъди сигурен! ;)

*тинко - Ти не си стъргал такова инат желязо, Тинко, ама на гриндера. А, питаш ли ме мен на ръка как е?! ;) Обаче, да си ме чул да се оплаквам?! :D ;D *palec* :nabira: :nabira: Перфекто си е желязото, ей такова ми дай на мен. ;D
                                                                                                       Стивън Хокинг

nikikin

• Гост
Ще чакам за резултатите от твоите тестове.Знам, че не жалиш време и усилия, за да си докажеш, че си заслужава една стомана.Пък и да ни се похвалиш на нас, а ние да поцъкаме "завистливо".  ;) :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Ще чакам за резултатите от твоите тестове.Знам, че не жалиш време и усилия, за да си докажеш, че си заслужава една стомана.Пък и да ни се похвалиш на нас, а ние да поцъкаме "завистливо".  ;) :nabira:

Тук много грешиш, това е твоя интерпретация. Истинската дума за мен е да разбера дали си заслужава една стомана или не. За мен това е важното, пък ако не ви е интересно, няма да се "хваля" и толкова.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3256
  • Горянин
Я го виж ти него,цели два/2/ еднакви ножа  :)
Честито ,бачо Тони,знам че няма да лентяйстват ,при тебе  :nabira:
А третият от каква стомана ще е?!  ;) :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Я го виж ти него,цели два/2/ еднакви ножа  :)
Честито ,бачо Тони,знам че няма да лентяйстват ,при тебе  :nabira:
А третият от каква стомана ще е?!  ;) :nabira:

А, сега де! Тук ме хвана съвсем неподготвен. Амиии, може би от... криптонит, а?! :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3256
  • Горянин
А, сега де! Тук ме хвана съвсем неподготвен. Амиии, може би от... криптонит, а?! :D :D :nabira: :nabira:
Що пък не,може да се окаже добър избор  :) 
Жив и здрав,с удоволствие ще чета ,как си го тествал  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1404
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Никакви криптонити!?!?! Започнал съм да ти събирам жички от крушки! Ще ти ковем нож от волфрамов карбид! Докато събирам стари крушки, копам за корунд! ;)  :nabira: Белким кандисаш! ;)  :ras: :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Никакви криптонити!?!?! Започнал съм да ти събирам жички от крушки! Ще ти ковем нож от волфрамов карбид! Докато събирам стари крушки, копам за корунд! ;)  :nabira: Белким кандисаш! ;)  :ras: :nabira:

Димо, Димооо! Кой ще жив да чака, брате, дорде ги събереш тия жички и изкопаш корунда. Аз да не съм на 25-30 години, барем три пъти ша ритна камбаната дотогава, бре. Ама и да дочакам, пак няма да кандисам!  :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Димо, Димооо! Кой ще жив да чака, брате, дорде ги събереш тия жички и изкопаш корунда. Аз да не съм на 25-30 години, барем три пъти ша ритна камбаната дотогава, бре. Ама и да дочакам, пак няма да кандисам!  :D :D :nabira: :nabira:
Ми защо ги пухам в дувара тез ламби, като си решил толкоз рано да се предаваш бре?!?!? Ще чакаш и ще траеш!  Докато стане Тинковия нож така:

Ще съм готов! ;)  :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Пухай, пухай по-бързо ламбите тогава, че коня го изядоха мухите. Не мога да чакам толко аз. Изчака ми са чаканката и ши купя 5-6 камъка за шмиргела. :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1241
  • диагностициран
Пропуснал съм да попитам бачо Антон - кат изряза четиристотното въжие - изпразни ли се като за световно?  :D :D :D
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Пропуснал съм да попитам бачо Антон - кат изряза четиристотното въжие - изпразни ли се като за световно?  :D :D :D

Еми, то ако не се изпразня, ква е файдата тогава?! ;D Обаче ми хареса много и някой ден пак ша го замаам по манилата, ама ша гледам да държа повече и чак към 5-600-ния ряз да са оцъкля. :ras: :D :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Здравейте отново, колеги!
Днес отделих около час време, за да дам воля на дяволчетата, които понякога влизат в главата ми. Обикновено прибягвам до този трик, когато ми предстои да проведа "сериозна, научно-изследователска дейност" ;D :D :D по отношение на някоя нова придобивка, а настоящата заслужава особено внимание според мен. Защо мисля така ли?! Ами, по две причини. Първата е, че ще си имам работа с една от "най-назобаните", ако не и "най-назобаната" стомана, а втората е, че Тинко се е постарал да я докара до доста сериозна твърдост.

Та, в този ред на мисли, хем очакванията ми бяха големи, хем трябваше да бъда и достатъчно внимателен, за да не предизвикам някоя сериозна инфекция. :D
В интерес на истината, трябваше да започна тестовете на този нож именно от този етап, защото едно от най-важните неща е да се провери устойчивостта на режещия ръб при сериозни и дори екстремни натоварвания. Въпреки това, от мерак го подкарах първо на манилското въже, където показа много сериозен резултат.
Време беше да поставя нещата на мястото им и подготвих ножа за предстоящите изпитания. Приточих го подобаващо на издуханото вече ДМТ екстра файн, след което последва лека полировка на каиша с ГОИ-то и взе да дялка космите с лекота. Във връзка с това трябва да кажа, че въпреки голямото съдържание на молибден, ванадий, волфрам и кобалт, както и доста високата твърдост, тази стомана без особена трудност се поддава на заточване до голяма острота.
За да избегна нежелателен инцидент с ножа, предвид високата твърдост на стоманата, прецених, че е най-добре да започна с по-леко натоварване и постепенно да го увеличавам.
За тази цел избрах една много суха и здрава, дъбова цепеница

и в продължение на около 10 минути дялах здраво, като се стремях да прилагам усукващи движения, за да проверя дали ще се появят признаци на откъртвания по режещия ръб. Такива не последваха и дори ножът запази бръснещата си острота, с тази разлика, че го правеше малко по-трудно отколкото в началото.

Това ми даде кураж и пристъпих към следващото упражнение - стъргане с режещия ръб по дървената повърхност, като се стремях острието да бъде винаги перпендикулярно на дървото и по този начин натоварването да е максимално.
Последствия не констатирах и постепенно усилвах натиска, докато взех да го правя с почти пълната сила, която позволяват ръцете ми.
Отново не констатирах промяна по режещия ръб на ножа, освен загуба на още малко острота, но същият отново беше в състояние да бръсне косми от предмишницата ми, макар и доста по-трудно.

Последната част от издевателството върху дървото беше да се опитам със средни по сила, сечащи движения да издълбая поне половината от него и ножът се справи отново без последствия с това упражнение, а остротата му се запази същата.

Нямаше смисъл повече да се занимавам с дъбовата цепеница и смело пристъпих към коронната си дисциплина.
За целта бях набавил две бедрени кости, заедно с подбедриците от голямо прасе

и както се казва, дойде мигът на истината.

Както очаквах, никакви проблясъци, никакви отчупвания, никакви поражения, а ето каква е остротата в зоната, с която сечах костите. ;D

Тъкмо бях приключил с планираното, съзнателно тестване на ножа и се готвех да събирам панаира, когато несъзнателно го подложих на още един тест - падане от близо метър височина и среща на режещия ръб в областта на коремчето с утъпкана и твърда почва.

Този път не се размина без поражения, но за мое учудване бяха съвсем леки. Един по-голям и 2-3 съвсем микроскопични проблясъка.

Разгледах големия проблясък със силна лупа и със задоволство констатирах, че в случая не става въпрос за отчупване, а по-скоро за леко подбиване.
Изключително съм доволен от поведението и състоянието на ножа след проведените тестове и в крайна сметка, напълно отпаднаха опасенията ми за проява на крехкост от стомана К390, при тези 65 HRC. Независимо от екстремните натоварвания на режещия ръб, ножът запази перфектно работната си острота, което го прави много полезен помощник при всякакъв вид дейности сред природата.
За да бъде пълна картината, остава да проведа още едно изпитание - силово сечене на дебело, сухо дърво. Все пак трябва да съм сигурен, че ножът притежава достатъчен запас от здравина, като цялостна конструкция.

« Последна редакция: 05 Април, 2014, 15:51:46 от seiko »
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
 *palec* :punk: :yahoo: :nabira:

Начеса си крастата пак! ;)

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 760
  • диагностициран
Страхотна карбонка е тая К390 - заедно с М4 това са ми любимите карбонки :D  :nabira:

Надявам се да доживея и аз до деня, в който ще си заръчам едно ножле от М4 или К390 :green:
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
*palec* :punk: :yahoo: :nabira:

Начеса си крастата пак! ;)

Е, човещинка бе, Димчо. ;) :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Страхотна карбонка е тая К390 - заедно с М4 това са ми любимите карбонки :D  :nabira:

Надявам се да доживея и аз до деня, в който ще си заръчам едно ножле от М4 или К390 :green:

Наистина е страхотна стоманата. М390 се държеше по почти същия начин на тези екстремни тестове, но отстъпва в известно отношение при продължителното рязане и износоустойчивостта. Виж с М4 не съм имал вземане-даване и нямам впечатления от нея.

Пожелавам ти и ти да си си направиш кефа някой ден с тези хай тек стомани!  :nabira: Търпение само трябва! ;)
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
Добре де Тони,как така ще се подбие,а няма да се отчупи която и да е стомана закалена на 65 HRC?
Благодаря за теста,но това не го разбирам. :nabira:

Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Добре де Тони,как така ще се подбие,а няма да се отчупи която и да е стомана закалена на 65 HRC?
Благодаря за теста,но това не го разбирам. :nabira:

Аз също не го разбирам, Стефко, но е факт. При все, че съм пълен лаик в металургията и ТО, се опитвам да открия поне за себе си някакво обяснение или причина за това, но освен за ролята на СРМ технологията и донякъде, наличието на голямо количество молибден, ванадий, волфрам и кобалт, за друго не мога да се сетя. Освен това, по подобен начин се държеше на същите тестове и СРМ D2 на 65-66 HRC.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1252
  • диагностициран
 Тони ,щом е толкова малко нараняването,сигурен ли си,че се вижда ясно дали е счупено или подбито?
Аз под ПОДБИТО разбирам метала да си е там,но от удара да е променил формата си-да се е изместил вляво и вдясно от режещия ръб.
Paradise is where I am.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Тони ,щом е толкова малко нараняването,сигурен ли си,че се вижда ясно дали е счупено или подбито?
Аз под ПОДБИТО разбирам метала да си е там,но от удара да е променил формата си-да се е изместил вляво и вдясно от режещия ръб.

Ами, зяпах го със сравнително силна лупа, Христо. Защо предположих, че е подбиване, а не отчупване?! Първо, когато го разглеждах с лупата, а и с невъоръжено око се вижда дори на снимките, че мястото на нараняването блести силно, което говори, че става въпрос за гладка повърхност, докато при отчупванията повърхността е грапава и се определя от големината на зърната и няма как да заблести толкова силно според мен. Вторият признак за подбиване е, че когато прокарах странично (откъм скоса) нокът по нараненото място, се усеща съвсем леко изпъкване, това изпъкване се усети още по-добре, когато започнах да оправям поражението на ДМТ-то, тоест осезаемо стържеше по повърхността на точилото, докато не се заглади.
Все пак, не разполагам с уред, който позволява достатъчно силно увеличение, та да кажа категорично, какво точно е нараняването и вследствие на по-горните признаци допуснах, че по-скоро става въпрос за леко подбиване, както съм написал и в поста си.
                                                                                                       Стивън Хокинг

ArmsBG OlightBG Batteryservice