Автор Тема: Японски Дамскови Ножове  (Прочетена 5570 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kisaki

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 6
  • диагностициран
Японски Дамскови Ножове
« -: 12 Октомври, 2013, 15:31:56 »
Сте ви представя този пят по правилата на форума един от най впечатляващите ножове които го има в България за продан>

Модел   ГУИОТО  или още универсален нож в Японската кухня

Дължина                        19 см
Стомана на острието      Прахова, Хром Никелова Многослоен Дамаск
Твърдост на острието     64HRC
ъгъл на заточване         15°   в острата част( ot kisakito do Bikito ) и 18° в задната част до дръжката
дръжка                          стабилизиран коренна част от Дюля
Цена                              960 лева с ДДС
Доставка                        Наличен в магазина в София
Произведен                    в 8  бройки от Майстор АЗАЙ сан от Ешизен Япония

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #1 -: 12 Октомври, 2013, 22:10:05 »
Много добре,но какво точно означава описанието на стоманата?За мен лично може да се отнася към много стомани.Предполагам сърцевината е прахова стомана,каква?Или майстора кове дамаск от прахови стомани? :???
Цитирам:
Прахова, Хром Никелова Многослоен Дамаск
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен kisaki

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #2 -: 13 Октомври, 2013, 00:59:47 »
Да добър вапрос колега! Прав си трябва да поясня..

"Хагането" или сърцевината на Ножа е от SG -2. Или още я познават с инициалите R-2. Отгоре 32 слоя Никел нераждама, а самата обработка се нарича Шиминагаши. Има една, на БГ език "Задруга на Майсторите" от 18 майстора, все велики имена които ползват една обща ковалня, в която имах честа да вляза, там изправят, коват и заточват, а всеки си има своя пещ из краищата на града и там тайничко си обработва заготовките. Аз при Азай в неговата не сам ходил но ме покани САДЖИ сан. Майстор от същия град и ми показа как работи ...  наистина са големи! В Токио един му погледна визитката и се клани на визитката му....!
Дано да съм се изяснил в представянето.....  ;)

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #3 -: 13 Октомври, 2013, 01:24:15 »
На мен лично SG -2 и R-2 нищо не ми говори,по света също не знам да са я чували.,а "Никел нераждама" пък съвсем.
Състав на стоманата може ли,или е тайна?
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен ceco-boker

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 10
  • диагностициран
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #4 -: 13 Октомври, 2013, 08:30:49 »
За SG-2 имам рядък Kershaw Blur от нея, но и в някои ламинати на Fallkniven я използват, само че с името SGPS
Super Gold No.2 - закалява се до 64 HRC
C 1.25 to 1.45 
Cr 14.00 to 16.00
Mo 2.3 to 3.3
V 1.8 to 2.2 
Mn 0.4
Si 0.5
За R-2 има противоречива информация - според едни е същата като SG-2, а според друг източник е ръждаема и с 17-19% W, аз не съм виждал стомана с толкова много волфрам.

Сигурно е чудесен ножът, но не е съвсем като за българските стандарти, дори и за хората от форума, които имат финансови възможности и ценят качественото, си остава доста скъп - за почти 1000 лв се купуват спокойно 3 други хубави ножа.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1275
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #5 -: 13 Октомври, 2013, 11:35:31 »
Були също го има този модел на Кершоу Блър от СГ-2 стомана!Острието е ламинат със сърцевина от тази стомана и от двете страни с друг вид метал!Не си спомням точно какви?Нека Були да каже!
За готварския нож мога да кажа лично мнение,че предполагам е хубав?Не знам дали би се продал или не,но може да му се намерят мераклии!
Интересното е че при повечето японски майстори и производители на ножове тайните и мистиките относно стомани и направа на ножовете са едни от най-главните приоритети за да може да му се фиксира и то сравнително висока  цена!

Неактивен kisaki

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #6 -: 13 Октомври, 2013, 12:26:11 »
Първо да благодаря на Николов и ЦЕЦО за пояснениета.
Абсолютно вярно е че при Нипон майсторите рецептите се пазят в тайна. Дори са го измислили че за да влезеш при ковач на "благородно острие", трябва да се пречистиш. Нямаш право да говориши за цени и пари на такова място. Преди да вляза при майстор Фуживара 26 генерация ковач, минах несто като инструктаж при Президента на Канецуне, как да се държа. .... Престави си как разпитваш за тайни рецепти....._! *cheti* .... ! Меките слоеве при дамаска със сърцевина, правят много трудна задачата при закаляването.... !

Иначе ножовете са много красиви и много скъпи дори в Япония.... явно ще да има защо. А и там най/нискта заплата е 3/4000 евро. Но и в Америка и в Франция също много ги тачат...  Така че мераклий има,а и те не се призвеждат на конвеир....

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 577
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #7 -: 26 Декември, 2013, 23:21:19 »
Тая тема защо сега я виждам?
Колега, оправи малко правописа, моля.
Още с първият си пост тая тема ми се струва като да е по-скоро за раздел търговия...
Иначе и на мен ми стана интересно за тая стомана.
Були дали ще ни осветли как стоят нещата?
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен borisgp

• Редовен
  • Публикации: 231
  • диагностициран
Японски Дамскови Ножове
« Отговор #8 -: 21 Февруари, 2014, 11:05:47 »
Поредния уникален японски нож! Иначе за правописа ми изглежда, че направо е преведен с гугъл преводач текста :)
Скоро гледах един филм за японските майстори и резултатите които постигат. Учените заявиха, че нито един от майсторите не може да каже с точност какъв е химичния състав на стоманата, която използват, но незнайно как той просто е съвършен както и крайният резултат.
Мен лично изобщо не ме интересува какъв химичния саъстав на въпросната стомана защото едва ли ще е някакво доказателство за качество, даже като гледам и при български и европейски производители се наблюдават едни и същи стомани по хим. състав с големи разлики след ТО.

Иначе не смятам, че цените са завишени заради тайната на технологията, а по скоро за вниманието и старанието, което влагат във всеки един нож. Японски нож изработен на такова ниво носи собствен дух в себе си, това не е просто нож, това резултат на 1000 години себеотдаване и търсене на съвършенството във всеки един детаил, колко да струва подобен нож?

ArmsBG OlightBG Batteryservice