Автор Тема: Умно зарядно Xtar VP1  (Прочетена 2112 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

upotrebitel

• Гост
Умно зарядно Xtar VP1
« -: 03 Април, 2014, 02:04:51 »
Колеги, най-после реших и аз да се обзаведа с нещо светещо. Отдавна чета ревютата на най-различни фенери и на края реших какво ми трябва: средна дължина (15-16 см), колкото може по-тънка глава, за да е по-удобен за носене, да издържа на удар и изпускане, да свети под вода и да има бутон отстрани или отделен пръстен за смяна на режимите (идеите да цъкам по няколко различни начина бутона за включване отзад, както и да въртя главата на фенера изобщо не ми допадат). И при всичко това - да свети колкото може по-силно, разбира се :) В крайна сметка се спрях на Fenix PD35 и в понеделник използвах намалението в оръжеен магазин "Магнум" по случай 20-годишния им юбилей, за да си го купя. В момента го нямаха наличен, но независимо от това ми го продадоха на чудесната цена от 117 лева с уговорка като дойде, да ми се обадят да си го взема.

После, разбира се, възникнаха следващите два въпроса - зарядно и батерии. След известно ровене из нета се спрях на зарядното "Xtar VP1", за което ще стане въпрос в настоящото ревю. На оригиналния сайт, посочен по-горе, изобилства от качествени снимки, така че не виждам смисъл да правя свои.

Признавам си, че от зарядни не разбирам кой знае колко. Конкретният модел ме привлече с няколко екстри:

- поддръжка на всякакви литиево-йонни батерии - 10440, 16340, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 18700 (за презареждаеми никел-кадмиеви AA и AAA си имам зарядно "Maha MH-C9000", така че не търсех универсално решение);

- възможност за едновременно зареждане на различни батерии в двете гнезда;

- избор на големината на зареждащия ток - 0.25А, 0.5А и 1A;

- възможност за рециклиране на прекалено разредени батерии чрез автоматично определяне на оптимален зареждащ режим;

- всякакви защити - от презареждане, от неправилно поставяне на батерията;

- и на края - компактен размер (118 × 62 × 34 мм) и привлекателен външен вид, с показване напрежението с точност до 0.03V на всяка от поставените батерии.

Намерих зарядното на промоция ето тук, поръчах го в понеделник вечерта и от днес съм щастлив собственик на Xtar VP1 :) При което държа да отбележа коректността на търговците от сайта DC Power. Посочената в страницата им цена е 67 лева. Оказа се, че зарядното има два варианта - с и без допълнителен кабел за зареждане от запалката на кола, като във втория случай стойността му е 72 лв. А в момента нямали налично от по-евтиния вид, посочен в сайта им. Независимо от това търговецът ми продаде за 67 лева модела с кабел за зареждане от кола, като крайната цена с доставката беше 71 лева.

Зарядното пристигна много добре опаковано, в здрава картонена кутия, запълнена с парченца стиропор, в средата на която се намираше устройството в оригиналната си опаковка, както и гаранционна карта за 24 месеца от "DC Power". Комплектът включва зарядно, захранващ адаптер с еднометров кабел, отделен навит като телефонен кабел за зареждане от кола с дължина в разпънато състояние 1.5 м и кратка инструкция на английски език. За мен лично отделният адаптер е допълнителна екстра, защото съм се убедил от опита си с най-различни електроуреди, че трансформаторите се повреждат най-лесно. А къде по-удобно е човек да си вземе нов адаптер 12V, ако оригиналният изгори, отколкото да ходи да се разправя по сервизи и да чака да му го оправят...

Като изработка зарядното е без забележки. Контактите за батериите са леко изпъкнали, което позволява зареждане на акумулатори с напълно плоски краища. Ходът на притискащите пластини е плавен и гладък, като дори късите 16340 се захващат достатъчно сигурно. Копчето за избор на зареждащ ток щрака отчетливо и изисква известно усилие, така че няма опасност да бъде натиснато неволно. Индикацията за зареждането е на течнокристален дисплей в красив син цвят на черен фон, който се вижда добре на светло и не дразни очите на тъмно.

Следващата приятна изненада беше кодът за проверка за автентичност на устройството. Върху здраво залепен към зарядното етикет

има ивица с надпис "Scratch inquiry", под която при изтриване с нокът се появява уникален номер от 18 цифри, разположени в 3 групи по 6. След това се отива на този адрес, където кодът се въвежда и при натискане на бутона "Verify" ако устройството е оригинално се извежда съобщение:

This product is made by HONGKONG XTAR CO.,LIMITED, Please rest assured to use.

В случай, че кодът е невалиден, съобщението е:

Security code dos not exist!

А ако точно този код вече е проверяван (което би означавало, че устройството е фалшиво, ако току-що сте му изтрили защитния слой на лепенката), съобщението е:

The first time to query 2014-4-3 5:08:00

Спомням си, че преди време Nokia въведе подобна система за проверка оригиналността на батериите за телефоните си. Леко неудобство е, че в сайта полето за въвеждане на кода е разделено на 4 групи по 5 символа, а не на 3 по 6, но това по никакъв начин не пречи на проверката.

Все пак, аз като стар махнаджия намерих два леки недостатъка на Xtar VP1. Първо - зарядният ток се определя едновременно за двете гнезда, а не за всяко поотделно. Така че ако се поставят различни батерии в двете гнезда, най-добре да се мине на средната стойност от 0.5A. Второ - никъде в отпечатаната инструкция и в сайта на продукта не е посочено с какъв ток трябва да се зареждат различните батерии. Намерих нужната информация

но защо трябваше да я търся по форумите?

И на края - да попитам потребителите с по-голям опит каква батерия 18650 биха ми препоръчали? Колебая се между EagTac 18650 (3400 mAh) от една страна и Olight 18650 (3400ma/h) от друга. Разликата в цената е 1 лев, капацитетът - еднакъв, и двете са с клетки на "Panasonic", и двете имат защита... "Olight" като че ли е малко по-маркова, а "EagTac" (за разлика от повечето други 18650) имала изпъкнал, а не плосък положителен терминал за по-добър контакт... Някой може ли да даде съвет коя от двете да купя и има ли изобщо разлика между тях?

Между другото, в момента зареждам две сини на цвят батерии с надпис RCR123A по 650 mAh, на които пише, че са с PCB и напрежение 3.0V, а производител не е посочен. При измерване с мултицет обаче напрежението им се оказа 3.6V, въпреки че стоят от половин година без да са използвани. Пуснах ги на 0.25A и се чудя - нормално ли е вече цял час да се зареждат? Мига само последният от 5-те сегмента за графично представяне на заряда, което според инструкцията означава, че са заредени между 80% и 99%, а цифрово и на двете показва напрежение 4.20V, при което теоретично зареждането би трябвало да спре.

Edit:
След още около 45 минути спря. Индикаторите светеха без да мигат и с 5-те си сегмента, т.е. 100% зареждане, като на едната показваше 4.07V, а на другата - 4.08V. След сваляне от зарядното ги измерих с мултицета си - едната ми даде 3.85V, а другата - 3.84V. Мултицетът е възможно най-малкия и плосък, удобен за носене в джоб - MASTECH MS8216 DMM.
« Последна редакция: 03 Април, 2014, 03:00:14 от upotrebitel »

Неактивен awsom50

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 19
  • диагностициран
Re: Умно зарядно Xtar VP1
« Отговор #1 -: 03 Април, 2014, 07:04:29 »
Последните батерии са 3 волтови, заради различната химия, от която са направени - LiFePO4. Зареждат се САМО в специални зарядни с по нисък зареждащ ток! Не ги слагай на това зарядно.

upotrebitel

• Гост
Re: Умно зарядно Xtar VP1
« Отговор #2 -: 03 Април, 2014, 14:18:24 »
Последните батерии са 3 волтови, заради различната химия, от която са направени - LiFePO4. Зареждат се САМО в специални зарядни с по нисък зареждащ ток! Не ги слагай на това зарядно.
Зная, че 3V RCR123A не трябва да се зареждат до 4.2V. Само че като ги измерих преди това, те даваха 3.6V, а не 3V напрежение. Което ме навежда на мисълта, че са обикновени литиево-йонни, а не LiFePO4. Пък и последните се намират доста трудно и не зная има ли китайски такива, на които дори производителя не е посочен?

Активен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3635
Умно зарядно Xtar VP1
« Отговор #3 -: 03 Април, 2014, 14:35:42 »
По отношение на батериите 18650 бих ти препоръчал Olight ,SupBeam или Skilhunt 3400Ma/h бате Андро ги предлага и трите марки, аз имам от SupBeam или Skilhunt 3400Ma/h към 15 броя и нямам грижи. Още не съм тествал Олайтските, но не вярвам да има разлика, относно Eagletac също няма какво да кажа имам три фенера на тази фирма и са страхотни, така че и там няма да сбъркаш, но при бате Андрей(Olight) ще имаш и добра отстъпка.

Активен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3635
Умно зарядно Xtar VP1
« Отговор #4 -: 03 Април, 2014, 14:41:59 »
Забравих да те поздравя за страхотното зарядно отдавна му се плюнча, но високата цена ме спира, пък и имам Nitecore I4 и засега май ми стига, пък и се задава ново Найткорско зарядно с дисплей - Nitecore's  Intellicharger D4.

ArmsBG OlightBG Batteryservice