Автор Тема: Как се полират остриета?  (Прочетена 6096 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mldj

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 17
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« -: 25 Юни, 2014, 00:59:53 »
Здравейте, момчета (и момичета),

Така и не видях тема за полиране, а мъча една Endura 4 от ZDP-189 повече от очакваното от мен, та реших да питам...

Как полирате остриетата си, като тук включвам както страните на режещия ръб, така и страните, и гърба на острието?
Аз съм фен и заради естетическия ефект, и защото уж трябва да се подобряват устойчивостта към корозия и toughness-a.
Само че с водна шкурка 600 (Al2O3) -> 800 (Al2O3) -> 1200 (Al2O3) -> 2000 (SiC) нещо не ми се получава, като по 20 мин шкурене с 600 и 800, ползвайки алуминиевия гръб на Atoma за основа, не дават задоволителен резултат, съответно и с 1200 и 2000 няма как да е добре.
Мисля да пробвам с дремелче на ниски обороти, но ще се радвам ако споделите опит - виждал съм, че бая колеги постигат много готини резултати.

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 867
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Re: Как се полират остриета?
« Отговор #1 -: 25 Юни, 2014, 04:06:15 »
Аз все си мисля, че трябва да минеш над 2000 грит. Пасти и кече та до най- фините, ако искаш огледало.

koceto

• Гост
Как се полират остриета?
« Отговор #2 -: 25 Юни, 2014, 08:59:19 »
За огледално полиране трябва да минеш през 2500,3000,и след това полирпаста и кече,може и наръка но ще ти трябват поне 2,3 дни.

Amon Ra

• Гост
Как се полират остриета?
« Отговор #3 -: 25 Юни, 2014, 09:46:10 »
Според моя жалък опит в полирането първо трябва да се мине с шкурки 2000-2500-3000 . Като натиска с 2000 е малък ,а с 3000 натискам доста. После си направих 3-4 малки стропчета 2см на 4 см. Намазах ги с различни пасти и пак започнах от най-грубата до най-финната. Има ефект, но и търкането е убийствено. По-слабички стомани ги полирам за един ден по този начин, но с30в я търкам трета седмица ... С кече ще стане за 10 минути, но на ръка .... мамата си трака. Иначе ето ефекта . Белите петна са облаци отразени в остието. В средата където е надписа е оригиналния вид на острието.

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1445
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #4 -: 25 Юни, 2014, 09:52:14 »
За огледално полиране трябва да минеш през 2500,3000,и след това полирпаста и кече,може и наръка но ще ти трябват поне 2,3 дни.

Напълно съм съгласен с колегата и да вметна че ZDP-189 се полира доста трудно. Аз полирах на ръка гърбът на endura от ZDP-189 и да ти кажа че беше доста трудоемко. Предишният собственик на въпросната ендура беше полирал острието, но при ползването на кече или нещо подобно острието беше надрано доста дълбоко на няколко места.
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

nikikin

• Гост
Как се полират остриета?
« Отговор #5 -: 27 Юни, 2014, 09:51:07 »
С помощта на някаква машинка става по-бързо полирането, но трябва да се вземе в предвид, че неравномерния натиск или задържане на едно място, води до неравна повърхност(задълбава се).Колкото и да е меко и фино кечето, при достигане на огледална полираност, това ще проличи.Все пак не е само кече, а и сме намацали с полир паста.По-малки шайби кече могат повече да задълбаят от по-големите, защото се заиграваме на една позиция за достигане на видим ефект от полировката, а после виждаме, че сме задълбали.
За това ти препоръчвам на настолен шмиргел с голяма и широка шайба от кече да го правиш, ако не искаш да търкаш на ръка.
Аз предпочитам ръчното, че кефа е по-голям от труда.

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 867
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Re: Как се полират остриета?
« Отговор #6 -: 27 Юни, 2014, 10:12:13 »
За ръчното, от тоя ми ти кеф. Какви мазоли могат да ти излезнат.

Неактивен Renaissance Man

• Напреднал
  • Публикации: 485
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #7 -: 06 Юли, 2014, 15:00:00 »
Добре, а как ще препоръчате да подходя към острие с голяма повърхност (Колд Стийл Гуркха Кукри) и доста дълбоки надлъжни бразди. СК-5 ръждясва много бързо и при такова острие полирането е задължително. (После е добре да има и ецване, но това е друга тема.)
Аз съм изтъркал една част на ръка, но линиите остават. От каква едрина шкурка е добре да почна, ако искам да го направя ръчно и какво е добре да ползвам за основа, на която да сложа шкурката? Лапа за шкурка става ли или не е подходящо за ножове?
Дремел нямам и бих предпочел да опитам на ръка поне заради опита. Ако не става, тогава ще мисля за машинни варианти.

Ето го горе-долу как изглеждаше:

Сега е малко по-гладко и не хваща ръжда така, но линиите са си там.

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1067
  • често подпийнал
Как се полират остриета?
« Отговор #8 -: 06 Юли, 2014, 18:43:47 »
Голяма играчка ще падне. Взимаш шкурка 600, 800, 1000, 1500, 2000 и търкаш яко. После ако ти се   занимава може и с кожа, но до тогава мисля че ще си отчаян от живота. Предлагам ти това http://arms-bg.com/%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B0/%D0%B8%D0%B7%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%89-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%89-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA-leras-lansky.html няма да полира но по дребната ръжда и сваля с поглед.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 758
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #9 -: 06 Юли, 2014, 18:53:02 »
Има едни гумени дискове с диамантен прах - виждал съм да се продават такива за шмиргели. С такова дали няма да стане?
Si non confectus, non reficiat.

• Напреднал
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #10 -: 06 Юли, 2014, 20:04:37 »
Голяма играчка ще падне. Взимаш шкурка 600, 800, 1000, 1500, 2000 и търкаш яко. После ако ти се   занимава може и с кожа, но до тогава мисля че ще си отчаян от живота. ...

Със сигурност ще е играчка. Затова мислех да почна с нещо по-едро, например шкурка 380. И да карам надлъжно, защото линиите са напречни. Дали обаче няма да ми трябва още по-едър абразив? И другият момента: сигурно някъде повърхността ще е изкривена, защото се прави на ръка. Това проблем ли е? Искам компетентен съвет, не ми се съсипва острието.

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1067
  • често подпийнал
Как се полират остриета?
« Отговор #11 -: 06 Юли, 2014, 21:43:38 »
Можеш и от по едър абразив от 600 да. Не мисля че неравностите които могат да станат ще окажат каквото и да е влияние. Е все пак гледай да триеш равномерно навсякъде и си златен. Аз увих шкурката около 3 слим цигарени филтри и получих добри резултати докато полирах моят Енлан 04 както е направил колегата Амон Ра.

Amon Ra

• Гост
Как се полират остриета?
« Отговор #12 -: 06 Юли, 2014, 21:51:56 »
много е важно да не търкаш натискайки шкурката с пръст. Така винаги се получава неравномерно полиране. В средата ножа се полира, а в краищата остава матов. Това е поради факта,че самия ти пръст натиска по-силно в средата. Направи си малки дървени трупчета и залепи шкурки на тях. Напр. 2 на 3 см.
И не забравяй,че 5 дни търкане на ръка се равняват на 5 минути при някой точилар.  :chukane:

Неактивен Monk

• Напреднал
  • Публикации: 8
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #13 -: 06 Юли, 2014, 22:02:00 »

клипа е за джобни ножове но предполагам че успешно може да се приложи и за по-голми

Неактивен Токи

• Напреднал
  • Публикации: 4
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #14 -: 07 Юли, 2014, 10:01:10 »
Вместо малки трупчета,може да се използва стара самобрасначка със сменяемите ножчета.Поставяш шкурката от горната страна,подпъхваш крайщата към мястото на бр.ножче,затягаж /със завиване/ и готово!

• Напреднал
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #15 -: 07 Юли, 2014, 21:17:19 »
Джентълмени, благодаря за отзивите! Трупчетата е по-добрата идея според мен, защото повърхността на кукрито е голяма, равна, няма къде какво да се замаже. Още не съм се захванал с това, ще посъбера акъл, за да не правя глупости. Благодаря още веднъж за помощта, ще се радвам да чуя и други мнения.

Amon Ra

• Гост
Как се полират остриета?
« Отговор #16 -: 13 Юли, 2014, 20:09:05 »
И едно последно откритие от мен ...  Току що открих,че най-добър ефект има когато шкурката не се залепя директно върху дървеното трупче, а когато е върху кожа ,която е залепена на трупчето. Т.е. - върху трупчето залепяте кожа , в върху кожата слагате шкурка 3000 . По този начин се полира бързо и равномерно. Шкурката може и да не се залепя, а просто да се увие добре върху трупчето.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1218
Как се полират остриета?
« Отговор #17 -: 13 Юли, 2014, 21:36:41 »
Епоксидна боя пада лесно с телена четка в бормашина. Спестяваш си няколко часа търкане и мускулни трески, повърхноста остава награпена все едно е бита с пясъкоструйка и е полирана след това.
После се полира лесно, или на ръка или с някакъв полиращ диск от кече и със полир-паста, пак хванат на бормашината, теглиш на не много бързи повтарящи се движения от гърба на ножа, към заточеното, не задържаш на едно място за да не остане по-полирано петно.
Това със шкурките в-у трупчета и кожички е много добро решение, но според мене за по-малко острие, за кукрито на КС ще се изчекнеш но ти си знаеш, то дето се вика "ножоман" умора няма...  :green:
Почти всеки стрипър за боя с метилен-хлорид ще го разкичи покритието за нула време, но до колкото аз знам са забранени в Европа, ако си намериш такъв ще ти спести много труд, просто го нанеси навънка, не в затворено помещение и след нанасянето, увийй острието в някакъв найлон за да задържиш газовете около него.
Μολων λαβε !

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
Как се полират остриета?
« Отговор #18 -: 17 Юли, 2014, 00:51:17 »
Колегите забравят че става въпрос за кукри,а не за сгъваемо ножче.Бая търкане ще падне според мен ако ще и от 120 шкурка да почнеш,за 600 забрави на тоя етап.Я питай Наско Николов какво може да направи.. ;)
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен mldj

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 17
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #19 -: 04 Август, 2014, 00:01:51 »
Аз се мъчим със ZDP-189 като грешен дявол, пък хората как полират К390, нищо че има една кофа ванадий в нея:

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 177
  • диагностициран
Как се полират остриета?
« Отговор #20 -: 31 Август, 2014, 09:16:31 »
И едно последно откритие от мен ...  Току що открих,че най-добър ефект има когато шкурката не се залепя директно върху дървеното трупче, а когато е върху кожа ,която е залепена на трупчето. Т.е. - върху трупчето залепяте кожа , в върху кожата слагате шкурка 3000 . По този начин се полира бързо и равномерно. Шкурката може и да не се залепя, а просто да се увие добре върху трупчето.

Пробвах го наистина е ефикасно, благодаря колега :nabira:

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
Как се полират остриета?
« Отговор #21 -: 02 Септември, 2014, 01:49:40 »
А конвекс ефекта? ;)
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

ArmsBG OlightBG Batteryservice