Автор Тема: Всичко за тактическите ножове и ножовете с военно предназначение.  (Прочетена 101130 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 751
  • диагностициран

Оставям анализа на вас.

Само да отбележа,че ножовете са на практика еднакви-ширина,дължина и дебелина,само върха е различен.
Старах се да бия с еднаква сила,за да е коректен теста,само последният удар с боуито го нанесох по-силно,че ме хвана яд от резултата.
Не съм бил с пълна сила никой от ударите ,обаче,че ги усещах в преебаната ръка
Пп:вдигнете звука,че пак говоря тихо...

Извода е - който се учи той ще сполучи! Та момчета, учебната тетрадка винаги с вас.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3346
  • Горянин
Ама по-дебела,да ви пази от Кукри с ноШ  :D
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1004
  • диагноза - див селянин
Изводът е много елементарен, докато не опиташ на практика, какво се получава, разчиташ на теорията, обаче пък тази теория, всеки я тълкува по своему, демек, както му е удобно и затова много често и резултатите са различни. ;)
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Добре казано.
Аз чакам малко дискусия да се заформи и ще се включа по някое време.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1328
Данчо,обърни внимание,колко разумно сейко гледа на ножа като на инструмент който обединява боен и полеви в едно.Или по скоро обратното-полеви и боен.
Функцията на ножа като оръжие не е първа,първо е инструмент,после всичко останало.
Просто такава е реалната нуждата от него,да върши съвсем други неща,а за убиване има разработени по-ефективни оръжия вече :)
Аз говоря конкретно за специализираните ножове които според някой не съществуват, за останалите  е ясно, никой не оспорва нито на Сейко възгледите, нито твоите, аз самият казах, че говориме за различни неща.
Μολων λαβε !

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 703
  • диагностициран
Смятам че никой не отрича съществуването на специализираните ножове. Поне за мен беше интересно да разбера съдържанието и смисъла на определението "тактически нож" и какво отличава един от друг ножовете които биват определяни като "милитъри", "комбат", "тактически"
Или това са просто синоними.
От постовете по-горе оставам с впечатлението че "Тактически нож" е лицеприятен термин с който без значение от форма, цвят и големина се означават всички ножове предназначени за нараняване и убиване на хора
Най тъмно е под лампата

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Тук ще докажем,че има тактически нож,после ще докажем ,че има и стратегически нож.
Само имай търпение ;)
Никой не качи снимка на тактически нож както помолих.Сам се сещай защо.
И никой не коментира клипа и ножа,както сейко опита да вкара темата в релси.
Силна ни е теорията и приказките "по-принцип".
« Последна редакция: 07 Октомври, 2019, 00:51:28 от Kukriblade »

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Този КОК сме го дъвкали и по други теми. Кво да му обсъждаме. Остава и при кухненските да цъфне за обсъждане
Най тъмно е под лампата

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Този Кок беше наплют доста безпричинно,мога да ти кажа.
Това,че не ти харесва на теб,примерно,на вид,не значи точно нищо.

Тва дето гали окото и това дето върши работа често се разминават доста.
Ножа го ползвам предостатъчно ,за да кажа с чиста съвест,че е повече от ок.

А и колегата каза,че е с военен замисъл,коя тема е по-подходяща?

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1909
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
Тук ще докажем,че има тактически нож,после ще докажем ,че има и стратегически нож.
Само имай търпение ;)

Ето стратегически нож!
 :ohhoho:

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
...Никой не качи снимка на тактически нож както помолих.Сам се сещай защо...
Ножовете които коментирах с тебе са толкова добре известни, че едва ли някой има нужда от снимки,
да не говориме, че някой от тях се употребяват до ден днешен и то не "по принцип".
Относно КОК-а, като му се махне засечката както е направил Сейко и му се сложи свестна дръжка си става съвсем приличен нож, тея неща са коментирани в съответната тема отдавна.
Относно клипа аз няма какво да го коментирам поради простата причина, че тея неща които показваш са общо взето добре известни - пробиването на един нож е функция на определени геометрични особености и ако не се прави строго стандартизиран тест в конкретен стандартизиран материал в който се цели да се сравни пробиването на два различни ножа, клипове като твоят са просто клипове,
те показват как някой забива ножове в нещо, не виждам какво точно има за коментиране тука. На Сейко поста има много повече за коментиране но аз умишлено не го правя защото както вече казах - мене ме интересуват повече специализираните ножове а не тези  които стават за всичко, темата разглежда именно ножове употребявани с определена "тактика".
Освен това Сейко е казал каквото има да се казва за тоя нож, аз и това споменах - когато говориме за ножове с със широк спектър на употреба при военни, аз нямам различно виждане от неговото или твоето например, какво да коментирам тука...
Μολων λαβε !

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Относно КОК а - Може и да върши работа, може и да е корав... Но е като Франкенщайн- механично събрани елементи които водят до отблъскваща визия. В тази тема има толкова много доказано можещи и корави железа които "галят" окото ... Не виждам друго предимство освен цената. И може би това че е неръждаем..... Като порнеш някого, той няма да търчи да се ваксинира против тетанус.. 
Най тъмно е под лампата

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1256
  • диагностициран
Никой не качи снимка на тактически нож както помолих
  Това е може би най-чисто тактическият нож,който съществува в момента. Ако ме питаш защо,ще го приема за заяждане.

« Последна редакция: 07 Октомври, 2019, 19:50:40 от Косача »
Paradise is where I am.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1443
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Kak ги виждам аз нещата!
Да разгледаме примерно, последния форумен фикс.
1. Нож + кайдекс, щипка, паракорд, малко оксидация, закачен на тактическа военна униформа (презрамка на раница) - става тактически нож!
2. Нож + кожена кания, закачен на колана - става ловен или туристически!
3. Нож залепен на магнита или в чекмеджето в кухнята - става кухненски нож!

99% от нормалните хора гледат на ножа по този начин! ;)  :nabira:

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
Димо, такива като нас с това хоби не сме нормални бре...  :green:
Μολων λαβε !

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1443
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Димо, такива като нас с това хоби не сме нормални бре...  :green:
Анджък де!  ;) :nabira:

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  Това е може би най-чисто тактическият нож,който съществува в момента. Ако ме питаш защо,ще го приема за заяждане...
Косач, примери - тонове, стига човек да  му се рови специално за ножове правени за армията и активно използвани...
Аз не случайно споменах да се чете инфоро за Кабар-а, там конкретно се споменават бойни ножове с които е снабдявана армията,
и които редовният войник е разменял за Кабар, защото стават само за ръгане и колене.
Знаеш прекрасно за "окопните" ножове, това е още един пример, ками и   подобни, има ги и до ден днешен.

Ето една скромна колекция от около 30-40 производителя за щатската и някой други армии, от преди ВСВ, кефт ти ютилити ножове, кефт ти такива дето не стават за друго освен за тактическо използване:

http://www.militaryfightingknives.com/collection.html

Цитат
WWII V-42 made by Case for the US Navy. In February 1943 the US Navy received 70 V-42's. They were issued to the members of the U.S.S. Omaha's "Ship's Landing Force".
They were issued with the Raider style short sheath and marked U.S.S. Omaha and a serial number.
Later in the war the U.S.S. Omaha was defaced to prevent identification.
This exact knife is pictured on page 103 of Mike Silvey's WWII Book..
Μολων λαβε !

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
Μολων λαβε !

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Аз не случайно споменах да се чете инфоро за Кабар-а, там конкретно се споменават бойни ножове с които е снабдявана армията,
и които редовният войник е разменял за Кабар, защото стават само за ръгане и колене
Oтдавна съм писал че това е една от причините за появата на Кабар- да замени Марк 1 от ПСВ,който не е достатъчно адекватен на условията през ВСВ.
Paradise is where I am.

Неактивен Абакумов

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 18
  • любопитен
Дискусията е приятна  :nabira: Термина "тактически нож" е американска изгъзица , целяща да обясни прости неща по сложен начин.Куха,лишена от смисъл и логика дума ,за която се дъвчем 10 тина дни.Ще се опитам да направя историческа ретроспекция относно късото хладно оръжие.Ножа като средство за водене на бойни действия е известен на човечеството от хиляди години!До масовото навлизане на огнестрелното оръжие е едно от основните оръжия господстващи по бойните полета.Всичко като тактика и прийоми е известно много преди да се пръкнат американските беър гриловци и спец.тактици  :yahoo:
През многовековното си развитие ,ножа минава през различни метаморфози.В зависимост от региона и периода е имал различна конструкция ,плод на философия , традиции и технологии ,както и специфична тактика на водене на бой.Като споменах тактика на водене на бой искам да подчертая огромната разлика в начина на боравене с тези ХО.Катара в Индия , кинжала в Кавказ , криса в Азия , стилета на Апенините   и Иберийския п-в., каракулака на Балканите , кукрито в Непал  и много много други!Това според американската класификация би трябвало да са тактически ножове  :) Или някъде бъркам?
Всичко хубаво в живота е или незаконно и неморално,или те кара да надебеляваш.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 913
  • диагностициран
Уф, ама много не ми се влиза в спорове и мислех да не пиша по тази тема, ама... Налях си тази вечер две чашки концентриран акъл и... :D
Ето как ги виждам нещата аз- терминът "тактически" при ножовете се използва като синоним на "боен" и/или "военен", респективно нож, който има и някакво специфично, не цивилно проложение, въпреки че чисто граматически тези думи не са синоними. Терминът е непрецизен, тъй като тактиката е преди всичко поредица от действия, поведение, прийоми, използвани от оператора на ножа.Несъмнено се ползва с маркетингова цел и не винаги коректно. Някои елементи на ножа обаче целят осигуряване на удобство за съответните прийоми, които би ползвал операторът на даден нож. Например шипът за чупене на стъкло е по-удобен за чупене на автомобилни стъкла от обикновен масивен помел. Той би бил полезен елемент на нож, който се използва от пожарникар при вадене на пострадал от катастрофирал автомобил и е абсолютно безполезен за ловец. Става дума за класификация, с която не е задължително всички да са съгласни, но мисля, че няма спор, че някои ножове са ловни, други кухненски и т.н.т. Не, че ловен нож не става за работа в кухнята, но има елементи, които го правят подходящ за дране, за разлика от много модели кухненски ножове.
С развитието на въоръжението и изобщо снаряжението на съвременните войници ролята на хладното оръжие и в частност на ножовете е намаляла. Но нуждата от тях не е изчезнала напълно. Ролята на ножа за "унищожаване живата сила на противника" е станала второстепенна и той се превръща все повече в инструмент, необходим за по-второстепенни задачи- нарязване на клони за камуфлаж, рязане на въжета, свински опашки, отваряне на сандъци със снаряжение и др. подобни. Да напомня само, че Victorinox са швейцарски армейски ножове. :) Това, че повечето мъже имаме сантимент към онези времена, в които битките са се решавали от атаките с, или на нож е друга тема. Тези времена безвъзвратно са отминали.
Та по тези причини и за да избегнем безплодни спорове има или няма такова животно "тактически нож", и за да започнем в темата да обсъждаме конкретни модели, нека да приемем, че "тактически" са онези ножове, коити имат бойно и/или военно предназначение. Това предназначение обикновено е заявено от дизайнера или производителя на ножа и мисля, че повечето пишещи тук са в състояние да преценят кога и дали е само маркетингов трик, или се касае за специализиран нож. Та давайте да обсъждаме конкретни модели и да спрем с чисто теоретичните спорове. :nabira:
« Последна редакция: 07 Октомври, 2019, 22:22:00 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
През многовековното си развитие ,ножа минава през различни метаморфози.В зависимост от региона и периода е имал различна конструкция ,плод на философия , традиции и технологии ,както и специфична тактика на водене на бой.
  Това са нови, и в същото време езотерични знания,за които нито сме чели по форумите,нито бихме се досетили сами.
Paradise is where I am.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
  Това е може би най-чисто тактическият нож,който съществува в момента. Ако ме питаш защо,ще го приема за заяждане.
(Щракни за да видиш изображението.)
(Щракни за да видиш изображението.)
На клипа нанасям с 2 ножа чиито дръжки по никакъв начин не ограничават хвата.И двата са да го кажем най-общо "класичкески" бойни/военни ножа.Остриетата са със стабилна дължина от грубо 170мм. Застанал съм в относително  удобна позиция и бия с едни 80% от силата ми,примерно.Мишената не се бори,не бяга,не се опитва да ме убие.Защитата с коята мишената разполага с/у мен е една учебна тетрадка,която незнам кой клас на защита има.
На нея пише 7ми клас...
Та тия ножове ,при тези условия се подават някакви мижави саниметри от другата страна,или едвам едвам.
Щом за теб това мини боцкало ,което предлага 1 единствен хват е нож който ти дава предимство в боя и ще разчиташ да елиминираш боец със жилетка и екипировка по него,хубаво.Най-чисто тактически нож...това...
Може пък грешката да е в мен,незнам.
Твоя пост така написан по ми звучи като заяждане обаче.
 Серго на военният нож не трябва да се хареса визията нито на теб нито на мен.Трябва да е корав и да върши работата за която е създаден.И да ти отърве гъзерете ако се наложи.Толкова е просто.
За последно казвам,че няма такова нещо тактически нож,съвсем целенасочено се ползва този термин.
Има бойни,полеви и специализирани ножове като последните са по-скоро инструменти(парашутен нож,инжинерните боло,тесаци и мн др.)
Знам,че не го приемате,но действията на човека са тактики не ножа.
Моя опит се ограничава до убиването на животни,затова може и да греша,незнам
ПП:евала Николай.право в 10ката
« Последна редакция: 07 Октомври, 2019, 22:36:58 от Kukriblade »

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Щом за теб това мини боцкало ,което предлага 1 единствен хват е нож който ти дава предимство в боя
  На мен нищо не ми дава,защото не участвам в боеве.Ножът е оценен от професионалисти,вкл. и във форума,заради конкретно предимство,което дава в определени случаи.Колелото отзад не служи,за да се правиш на филипински земеделец,а има точно предназначение. Които се интересува,да прочете какво е.На мен ми го е казал човек,който използва ножа.
 П.П. Преди доста време бях обещал на един колега да намеря тоя клип:
« Последна редакция: 07 Октомври, 2019, 23:22:04 от Косача »
Paradise is where I am.

Неактивен Абакумов

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 18
  • любопитен
  На мен нищо не ми дава,защото не участвам в боеве.Ножът е оценен от професионалисти,вкл. и във форума,заради конкретно предимство,което дава в определени случаи.Колелото отзад не служи,за да се правиш на филипински земеделец,а има точно предназначение. Които се интересува,да прочете какво е.На мен ми го е казал човек,който използва ножа.

В ръцете на обучен боец ,вярвай ми същата работа ще свърши и парче от счупена ножица! (Формата на ножа е такава) Не знам кое е тактическото тук освен пластмасовата канийка и надписа бенчмейд  :green:
Внимателно прочети всички описания за боен нож!Острието трябва да е минимум 160мм :nabira:
Всичко хубаво в живота е или незаконно и неморално,или те кара да надебеляваш.

ArmsBG OlightBG Batteryservice