Автор Тема: Всичко за тактическите ножове и ножовете с военно предназначение.  (Прочетена 101122 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3346
  • Горянин
Аз познавам няколко човека дето са я разкарали.
Това също е оценка,нали ти е ясно.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1328
...Знам,че не го приемате,но действията на човека са тактики не ножа...
Анджък де, виж какво е писал Косача за Кабар-а.

С тоя нож не можеш да вършиш това което ще свършиш с болото или изброените от тебе и от мене по различен повод специализирани военни ножове,
 демек за действията на човека ( тактиката) си требе специализиран истУрмент господа специалисти  по американски изгъзици дето не са наистина американски ако си дадете труда да прочетете два реда...  :green:
Μολων λαβε !

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
В ръцете на обучен боец ,вярвай ми същата работа ще свърши и парче от счупена ножица! (Формата на ножа е такава) Не знам кое е тактическото тук освен пластмасовата канийка и надписа бенчмейд  :green:
Внимателно прочети всички описания за боен нож!Острието трябва да е минимум 160мм :nabira:
Да, така е, щото счупени ножици се намират под път и над път.  :green:
 А това за дължината на острието ходи го разправяй на някой доктор или например на Майкъл Янич:
https://www.swatmag.com/article/get-grip-complete-guide-knife-grips/
Μολων λαβε !

Неактивен Абакумов

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 18
  • любопитен
И тук дължината има значение ,колега :nabira:
Понеже отдавна не са масова практика схватките с ножове , ще си позволя да потърся информация по темата в историята.Това да вярваш на пенсионирани ветерани си е свято право на всеки!Ето в това се състои и естеството на нашата дискусия.
Според скромното ми мнение боеца и неговите умения и действия правят ножа оръжие.Със същия успех може да се използва и отвертка,парче от счупена ножица,шило и прочие.Както писах по-рано епохата на общовойсковите ножове е отминала.Тактиката налага промени в оборудването!Например не се сещам за армия използваща окопна лопатка вече!Същото се / ще се случи и с армейските ножове.Това ,че дадено подразделение използва определено по вид и производител ХО не означава,че ножа има същия статут в ръцете на даден колекционер, любител или диванен командос тип нинджа.Това,че фирмите,търговците и разни интернет промоутъри ги кръщават тактически - не ги превръща автоматично в такива  :nabira: Поне според мен ,разбира се!
Всичко хубаво в живота е или незаконно и неморално,или те кара да надебеляваш.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1004
  • диагноза - див селянин
Този, като какъв ще го класифицираме?

Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 404
  • диагностициран
Този, като какъв ще го класифицираме?

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Супер маняшки и ме радва много. Иначе моето предложение за квалификация е баш дискотечен мезеджия  :green: :chukane:  :yahoo:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Като мина малко време от поста ми с обсъждането на КОК-а, се досетих за две неща, които не съм успял да коментирам.

Едното е недостатък, който по моя преценка е съществен и касае липсата на тъмно или матово покритие по острието. Да, то е изработено от неръждаема стомана, но гладката, бяла повърхност се явява много опасен, демаскиращ признак. Отблясък при използване на ножа в бойна обстановка и ясно време може да привлече вниманието на противника и да издаде местоположението на боеца или съответно на цялата група, а това е възможно най-лошият сценарий.

Другия момент, който ще засегна е сравнително ниската стойност на ножа. Изхождайки от личния си опит смятам, че екстремните условия, при които обикновено се налага да действат военнослужащите и необичайните задачи, които изпълняват, както и въздействието на адреналина, умората, недоспиването, силното психическо и физическо натоварване, като цяло правят ножа доста "оборотна" част от екипировката. Под "оборотна" имам предвид, че той е подложен на много силна амортизация и голям риск от повреда, а нерядко се и губи. При такива обстоятелства използването на скъп нож е меко казано нерентабилно.
В това отношение КОК-ът има предимство и евентуалната му подмяна, вследствие на повреждане или изгубване, не би натоварила притежателя му от финансова гледна точка.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Супер маняшки и ме радва много. Иначе моето предложение за квалификация е баш дискотечен мезеджия  :green: :chukane:  :yahoo:

То и мен много си ме радва ;D, Анатоли, ама откак не ходя по дискотеки, остана само по гората да го нося и най-много някой циганин да подплаша. :D :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
И тук дължината има значение ,колега :nabira:
Понеже отдавна не са масова практика схватките с ножове , ще си позволя да потърся информация по темата в историята.Това да вярваш на пенсионирани ветерани си е свято право на всеки!Ето в това се състои и естеството на нашата дискусия.
Според скромното ми мнение боеца и неговите умения и действия правят ножа оръжие.Със същия успех може да се използва и отвертка,парче от счупена ножица,шило и прочие.Както писах по-рано епохата на общовойсковите ножове е отминала.Тактиката налага промени в оборудването!Например не се сещам за армия използваща окопна лопатка вече!Същото се / ще се случи и с армейските ножове.Това ,че дадено подразделение използва определено по вид и производител ХО не означава,че ножа има същия статут в ръцете на даден колекционер, любител или диванен командос тип нинджа.Това,че фирмите,търговците и разни интернет промоутъри ги кръщават тактически - не ги превръща автоматично в такива  :nabira: Поне според мен ,разбира се!

Абсолютно съм съгласен с казаното товарищ Абакумов. Но пенсионираните ветерани, да кажеме тези на които може да се вярва до някъде, са определено фактологичен ресурс заради опита който са имали, не е ли ?
Разбира се, че тактиката на използване, уменията на боеца правят оръжието оръжие. Но със счупената ножица ще постигнеш по-лош резултат от колкото със шилото което показва Косача, това е факт който е очевиден.
Освен това ние приказваме за различни бойци, нещо което също отдвна споменах. Така казано, не може да се отрича съществуването на едни специализирани инструменти за специализирани бойци,
 само защото тези за които приказваш ти например са повече, това е факт, те съществуват и не са единствено американски примери, камата на Fairbairn Sykes e все още на въоръжение в SAS а тея джентълмени в никакъв случай не се занимават с изгъзици...
Именно това е и моята точка, че тактиката ( начина на използване) налага промени в оборудването, нали за това говориме от началото на темата,
всички хладни оръжия които аз специално коментирам са с определена форма и елементи, наложени от тактиката ( начина на използването ) им.

И за да не съм голословен, ето ти два конкретни примера от една и съща марка - Кабар ТДИ:

...и ЮСМК:

Първият е нож със конкретно предназначение, сигурен съм си запознат с техниката му на използване и за какво предимно служи,
вторият е именно това за което говорите с Кукрито - военен нож с който се покрива сравнително широка гама дейности които редовният кашик може да върши.
При единият дължината на острието не е толкова важна стига да може да се вади светкавично и да реже добре на слаш, това му е тактитката,
при другият важи всичко което си написал до сега - дълго острие, относително евтин, дизайн който покрива и изискванията за оръжие и тези за оцеляване...

Що ми се струва, че говориме за едни и същи неща, просто погледнати от две различни точки.
И казаното от тебе в цитата абсолютно отговаря и на американската изгъзица за определение на "тактически" и на тази която Сейко е цитирал от преди 2 години, не е ли ?
Предмети с определен специфичен дизайн, които са създадени за да ти дадат някакво предимство когато са използвани с определена цел.
Не мога да не се съглася и с края на цитата, но аз отдавна споменах, че не се занимавам с тоновете измислици обявени за "тактически" ножове, логичният въпрос е защо заради масата боядисани в черно боклуци,
всички специфични ножове създавани за оръжия се обявяват за изгъзици когато очевидно не е така.
Μολων λαβε !

Неактивен iron maiden

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 27
  • диагностициран
 Чета темата с интерес! Попитах едни приятели, които служеха в чуждестранния легион, как е седял въпросът с ХО. Казаха, че единственото задължително хладно оръжие е щикът към автоматите им Famas. Можели са да си носят по свое предпочитание и друго. Много бегло се разглеждало употребата на ХО.
  Това потвърждава по-горните твърдения за слабото приложение на ХО при съвременните бойци, но това не ни пречи да се изкажем по темата.
  Личното ми мнение, е, че трябва да обсъдим и дръжките...и най-доброто острие, независимо от профила си, не може да проникне, ако няма правилната дръжка.
  Лично аз много одобрявам  захвата на щик за АК 47, се водеше. Този съм го заточил доста добре..., че и стоманата му е корава(не я знам каква е). Трябва да отбележим и тактиката му с ножицата за тел.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 562
  • диагностициран
Бях решил да не пиша повече в темата, след като се стигна до тактическо "вадене на материал от раната", за да не си развалям настроението, а и за да не засегна опонентите, но постовете се трупат ли трупат, а май основното не е ясно. Нека си изясним първо термините - какво във военното дело означава ТАКТИЧЕСКИ и СТРАТЕГИЧЕСКИ (има и ОПЕРАТИВЕН, но доколкото знам не е общоприет). Не съм специалист, за разлика от някои тук, но се интересувам от темата и каквото съм прочел, няма нищо, ама нищо общо с нещата за които се говори. Ножове, гащи, шапки, раници, очила нямат ТАКТИЧЕСКИ функции. Минималното оборудване, изпълняващо тактически задачи е снайперската винтовка, и то в редки случаи - например да се неутрализира командир на танкова колона, по време на движение. След като съществува термин "тактическо ядрено оръжие", не е ли абсолютно нелепо да се повтаря като папагал за "тактически ножове"!? Има малка разлика между чекия и атомна бомба, нали?
Относно полицейската употреба на термина, тук май има достатъчно хора, които да отговорят професионално, аз само ще спомена за любимия на холивудските фенове SWAT. Абревиатурата означава Специални оръжия и тактики, не Специални тактически оръжия. Разликата е тънка, но очевидна  :D 
Както вече спомена Кукриблейд, не бъркайте "тактика" с "техника".

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Чета темата с интерес! Попитах едни приятели, които служеха в чуждестранния легион, как е седял въпросът с ХО. Казаха, че единственото задължително хладно оръжие е щикът към автоматите им Famas. Можели са да си носят по свое предпочитание и друго. Много бегло се разглеждало употребата на ХО.
  Това потвърждава по-горните твърдения за слабото приложение на ХО при съвременните бойци, но това не ни пречи да се изкажем по темата.
  Личното ми мнение, е, че трябва да обсъдим и дръжките...и най-доброто острие, независимо от профила си, не може да проникне, ако няма правилната дръжка.
  Лично аз много одобрявам  захвата на щик за АК 47, се водеше. Този съм го заточил доста добре..., че и стоманата му е корава(не я знам каква е). Трябва да отбележим и тактиката му с ножицата за тел.

(Щракни за да видиш изображението.)

Ще си позволя, да поправя колегата. Щик-ножът от снимката, която е дал и който притежава е за АКМ 7,62 мм, а това е щик-ножът на АК 47.

Стивън Хокинг

Неактивен iron maiden

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 27
  • диагностициран
Благодаря!  В казармата бях моряк и бяхме точно с този, който сте показали, и оттам ми е грешката.

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1256
  • диагностициран
Нека си изясним първо термините - какво във военното дело означава ТАКТИЧЕСКИ и СТРАТЕГИЧЕСКИ
  В темата вече писахме за това,и колегата изясни какво означават термините. Как искате да ви вземаме насериозно,като давате мнение в тема,в която не знаете какво пише ?

Бях решил да не пиша повече в темата

Това е  адекватна идея за всички колеги,които смятат,че тактически ножове не съществуват.Какво биха могли  да напишат в тази тема? Да формулират скрижалите си :D  в нова тема и моля,без спам в хубавата тема на Сейко.
Paradise is where I am.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 703
  • диагностициран
 В темата вече писахме за това,и колегата изясни какво означават термините. Как искате да ви вземаме насериозно,като давате мнение в тема,в която не знаете какво пише ?
Мринайсе колеги дадоха мринайсе определения. Кой точно колега и кое точно изясняване имаш в предвид.
Аз така и не разбрах каква е разликата между Тактически, Комбат и Милитъри.
Най тъмно е под лампата

Неактивен Абакумов

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 18
  • любопитен
Абсолютно съм съгласен с казаното товарищ Абакумов. Но пенсионираните ветерани, да кажеме тези на които може да се вярва до някъде, са определено фактологичен ресурс заради опита който са имали, не е ли ?
Разбира се, че тактиката на използване, уменията на боеца правят оръжието оръжие. Но със счупената ножица ще постигнеш по-лош резултат от колкото със шилото което показва Косача, това е факт който е очевиден.
Освен това ние приказваме за различни бойци, нещо което също отдвна споменах. Така казано, не може да се отрича съществуването на едни специализирани инструменти за специализирани бойци,
 само защото тези за които приказваш ти например са повече, това е факт, те съществуват и не са единствено американски примери, камата на Fairbairn Sykes e все още на въоръжение в SAS а тея джентълмени в никакъв случай не се занимават с изгъзици...
Именно това е и моята точка, че тактиката ( начина на използване) налага промени в оборудването, нали за това говориме от началото на темата,
всички хладни оръжия които аз специално коментирам са с определена форма и елементи, наложени от тактиката ( начина на използването ) им.

И за да не съм голословен, ето ти два конкретни примера от една и съща марка - Кабар ТДИ:
...и ЮСМК:
Първият е нож със конкретно предназначение, сигурен съм си запознат с техниката му на използване и за какво предимно служи,
вторият е именно това за което говорите с Кукрито - военен нож с който се покрива сравнително широка гама дейности които редовният кашик може да върши.
При единият дължината на острието не е толкова важна стига да може да се вади светкавично и да реже добре на слаш, това му е тактитката,
при другият важи всичко което си написал до сега - дълго острие, относително евтин, дизайн който покрива и изискванията за оръжие и тези за оцеляване...

Що ми се струва, че говориме за едни и същи неща, просто погледнати от две различни точки.
И казаното от тебе в цитата абсолютно отговаря и на американската изгъзица за определение на "тактически" и на тази която Сейко е цитирал от преди 2 години, не е ли ?
Предмети с определен специфичен дизайн, които са създадени за да ти дадат някакво предимство когато са използвани с определена цел.
Не мога да не се съглася и с края на цитата, но аз отдавна споменах, че не се занимавам с тоновете измислици обявени за "тактически" ножове, логичният въпрос е защо заради масата боядисани в черно боклуци,
всички специфични ножове създавани за оръжия се обявяват за изгъзици когато очевидно не е така.

В синхрон с добрия тон до тук ще се опитам да формулирам моята представа за термина тактически нож.Вид хладно оръжие използвано от професионални бойци за решаването на специфични задачи!Определението тактически  е допустимо само в случай,че се използва от професионалист!!!
В ръцете на екзалтирания диванен Рамбо ,единствената приложима тактика е мазане на лютеница и дялкане на клечки  :yahoo:
Всичко хубаво в живота е или незаконно и неморално,или те кара да надебеляваш.

Неактивен mdinkov

• Напреднал
  • Публикации: 73
  • диагностициран
Цитат
ж., само ед. Съвкупност от средства, начини на действие, насочени към постигането на определена цел; линия на поведение.
Според речника .

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
https://bobshepherdauthor.com/2019/03/29/my-fairbairn-sykes-fighting-knife/

Меко казано интересни мемоари относно ножа,разказани от САС ветеран,господа.Цъкнете линкчето.
Ето за какъв човек иде реч:

Bestselling author Bob Shepherd has spent nearly forty years operating in conflict areas around the world. A twenty year veteran of Britain’s elite 22 SAS Regiment with nearly two decades of private security work to his credit, Bob has successfully negotiated some of the most dangerous places on earth as a special forces soldier and a private citizen. Bob comments regularly on security issues and has appeared on CNN International, BBC, SKY News, and BBC Radio. He has also authored numerous articles and books including the Sunday Times Top Ten bestseller The Circuit. In addition to writing and lecturing, Bob continues to advise individuals operating in hostile environments. For more of his insights on security and geopolitics
Пп:   :green:
« Последна редакция: 09 Октомври, 2019, 01:57:55 от Kukriblade »

Неактивен Sound Blaster

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 29
  • диагностициран
Според мен ножовете биват няколко вида:

- Бойни (combat) - Предназначени за употреба срещу жива сила. Т.е. от тях се изисква да режат и да мушкат добре. За което най-оптимална форма има камата. Важно е да са добре балансирани. И корозионно устойчиви, за да не се затъпяват сами, стоейки в ножницата. Износоустойчивостта на острието не е особено важна по обясними причини - едва ли някой ще успее да затъпи ножа си в една битка, убивайки хора :) Използват ги добре подготвени бойци от малки подразделения, които могат сами да избират оръжието си. Както и цивилни, които се надяват никога да не им се наложи да ги ползват, но предпочитат да бъдат подготвени за най-лошото... Примери - камите на F-S, A-F, S.O.G. Pentagon, Cold Steel Peacemaker, Кизляр Самур...

- За оцеляване (survival) - Тук можем да включим всички добре обмислени, правилно проектирани и качествено изработени сравнително "универсални" ножове, с които може да се реже, да се сече, да се дяла, да се цепят дърва и да се използват за лов и самоотбрана, които са част от оцеляването. От тях се очаква и да режат добре, и да мушкат, и да се затъпяват трудно, и да не ръждясват лесно, и да са максимално здрави като конструкция. Не са евтини, защото ги ползват хора, умеещи да оценят добрия инструмент и разбиращи, че качеството струва пари. Но има и изключения от последното, като Peltonen. Типични примери - A-серията на Fallkniven (въпреки че Pro-то им със 7-те си милиметра дебелина на мен лично ми идва прекалено), Fobos Legion и Strike force на Bark River, TRC Apocalypse...

- Военни (military) - При тях най-важно е себестойността да е едноцифрена, а продажната цена - двуцифрена при производство в големи серии. Що годе трябва да имат вид на изглед и да са практически неубиваеми, защото от обикновения боец не се очаква ножева култура. Изработват се от евтини въглеродки и се оксидират (като най-евтин начин за намаляване на корозията, а не за да не блести острието). Типични примери - щиковете за АК (без последния за АК-12), различните глоци...

- Традиционни - Ножове, които са били използвани (като правило - в началото само като инструменти) в продължение на векове в определени региони, поради което местното население е развило способи за употребата им практически за всякакви цели. Такива са кукрито, паранга, мачетето, финката, карамбита...

И, както вече писах, всичко, което не се включва в нито една от изброените групи, но за сметка на това е криво, грозно, недомислено, черно на цвят и достатъчно скъпо, е "тактическо" :) Ако острието му е "американско танто" (чудесна форма единствено за инструмент, използван като шпакла - за стъргане на бои, лепило и втвърден цимент) - "тактичността" е извън всякакво съмнение :D Типични примери - небезизвестният "Арсенал Командо", M.O.D. CQD Mark IV, V, VI, Extrema Ratio Fulcrum... Ако производителят на обсъждания в темата КОК му сложи 200-300 лева надценка и го боядиса - може да го прекръсти на TOT (Tactical Over Tacticals) :green:

Както каза колегата Абакумов, във време, когато има тактическо ядрено оръжие, да се говори за тактически ножове е чисто маркетингов трик. Да, по принцип всяко занимание може да следва определена тактика, но "тактическият нож" ми напомня един диалог:

- Извинете, това ритуалната зала ли е?
- Да, господине.
- А защо тогава по пода има локви кръв и нарисувани пентаграми, а на стената виси обърнато разпятие?
- Ами, ритуали разни...
« Последна редакция: 09 Октомври, 2019, 03:44:49 от Sound Blaster »

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
...В ръцете на екзалтирания диванен Рамбо ,единствената приложима тактика е мазане на лютеница и дялкане на клечки  :yahoo:
Моят тон винаги е бил добър когато и отсрещната страна го поддържа, както се казва "каквото повикало, такова се обадило".
Радвам се че мнението ти е именно такова, за съжаление и ти си прескачал тук и там с четенето, защото това беше споменато сигурно 10 пъти до сега.
В това число и моя милост спомена че е на същото мнение поне 3 пъти.
До тука единствените хора които отричат специализираните инструменти за професионалисти са тея които смятат същите хладни оръжия за американска измислица за диванни командоси.
Което в светлината на тоновете профилирани хладни оръжия за армията от преди десетилетия та до ден днешен,
 е най-малкото признак на не достатъчна информираност да не кажа друго и да не замине добрият тон в киреча...   :ohhoho:
Μολων λαβε !

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
Много по-интересни факти за разсикваните "несъществуващи" ножове от колкото мемоарите на един съвременен специалец.

The First Commando Knives

Кукри не знам колко си запознат с тактиките на SAS но тея момчета обикновенно се движат в джипове с по две леки картечници,
естествено, че ножа ще им е последното нещо което ще им мине през главата да използват, да не говориме, че първо това вече беше споменато сигурно 20 пъти,
после в интернет може да се намерят по 10 факта поддържащи две противоположни твърдения, просто човек трябва да отсява историческите факти,
не да рови за доказателства в подкрепа на собствените си твърдения...  Така казано всъщност до сега не е ясно какво точно искаш да кажеш - според тебе тея ножове са измсилици ?

Историята и промените в тея ножове, свързани с използването им са много по-силен аргумент от колкото мемоарите на господина, те единствено доказват неговият случай 
докъто историята на конкретният нож е базирана на много повече от отваряне на писма от един или пет души,
но както Абакумов спомена цитирам по памет: всеки е свободен да си вярва на на неговите си източници.

Μολων λαβε !

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 562
  • диагностициран
От една страна имаме форума с n на брой страници, писани от всякакви хора, повечето от които не казват с какво се занимават. От друга имаме мемоари и трудове на най-известните военни специалисти и ветерани. Какво ли да избера за източник на информация, та да ме вземат насериозно?!  :yaaa:   
И сега един въпрос по темата - моля дайте съвет за дръжка на КОК! Дали да са чирени от микарта (струва ми се, че тангът е малко тесен за това) или да са шайби от микарта, оформени като полимерните дръжки на Ка-бар?
Нещо такова наприер:

Благодаря!

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
...И сега един въпрос по темата - моля дайте съвет за дръжка на КОК! Дали да са чирени от микарта (струва ми се, че тангът е малко тесен за това) или да са шайби от микарта, оформени като полимерните дръжки на Ка-бар?
Нещо такова наприер:
Благодаря!

Идеи за дръжка можем да ти дадем много, но в случая е важно, коя от тях е изпълнима и удачна. Отговор на това могат да дадат майсторите, които биха се заели с тази задача, след като се запознаят с формата и параметрите на танга, а той е доста специфичен.

Аз бих се спрял на варианта с чирени от микарта, които да са по-големи от танга и той да бъде скрит в тях. Там, където не достига ширина, може да се запълни с епоксид или нещо подобно. По този начин ще се избегне ограничението на танга и ще се запази неговата здравина, а дръжката ще бъде с желаната големина и форма.
Имам предвид нещо такова.

От друга страна, за низана дръжка, вероятно ще трябва да се намали ширината на танга, което неминуемо ще го отслаби в областта, където са отворите за олекотяване.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
И аз съм за идеята с по-широки чирени и пълнеж.
Но трудно се намира подходящ материал,като ширина,ще се наложи да си правиш май.По 4см са широки плочките

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
За 40 години на него и бойните му другари не се е наложило да си ползват ножовете.40 години е огромен период от време,ясно е колко е важен този факт,нали.
Нали го говориш англйиския,недей типично  да извърташ пак ясни факти моля те.
Сасовец от елитна част имаме,не какъв да е военен.
Камата им е символ за боен нож,който става пределно ясно,че мнооого отдавна е изгубил тази функция,нещо което много пъти се каза(човека е почнал службата си в САС 70 те) още от преди това бойната функция на ножа е почнала да отпада.След ПСВ още.Затова и камите като цяло отстъпват място на военните ножове с общо предназначение.
Псв е имало дори окопен боен меч,но нали това говорехме назад-отдавна тези ХО са изгубили позициите си по ред причини.Спри да слагаш думи на хората в устите и да се правиш на неразбрал моля те.
В интерес на истината търсех някоя интересна случка,но след войните,в която да е описана мисия или нещо подобно,изпълнена с употреба на нож и в частност с камата на САС.
Намирам само от войните и то разказвани от хора които са я чули от други хора,които...
Но не съм търсил много де,може и да има някоя интересна.Ако някой намери нека я качи,моля.

ПП: ето това представлява окопния меч от ПСВ ,сигурно ще е интересно за тези които не го знаят

« Последна редакция: 09 Октомври, 2019, 10:36:13 от Kukriblade »

ArmsBG OlightBG Batteryservice