Автор Тема: KLARUS XT11(2014) Ревю  (Прочетена 1589 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

• FlashLion
  • Прохождащ
  • **
  • Публикации: 73
  • диагностициран
KLARUS XT11(2014) Ревю
« -: 06 Юли, 2014, 20:57:42 »
Здравейте
Имах шанса да тествам новата обновена версия на един от любимите ми фенери Klarus XT11.
Версия 2014 на тактическият фенер идва с новият Cree XM-L2 светодиод,повече лумени,метален пръстен подпомагащ хвата,леко обновен бутон за режимите и малко по-голяма стоманена корона.

Режимите са както преди Силно-Средно-Слабо,като фенера винаги тръгва на силно.
Както и преди е наличен и режим Строб,който може да се активира не само за постоянно,но и моментно (от изключено положение) благодарение на характерният за Klarus XT11 двоен бутон. Бързото активиране на Строб може да е полезно като средство за самозащита или за сигнални цели.

Щипката за закачане не е променена.Стандартен модел,който може да се види и при фенерите от други марки.
Закрепена е добре,не е прекалено стегната или хлабава.Не е заключена от допълнителен пръстен така,че не е напълно защитена от случайно откачане при прекалено натоварване.
Пръстенът подпомагащ хвата е изработен от алуминий,така че вече няма опасност да бъде счупен при удар.

Cree XM-2 LED. Закалено,ултра-прозрачно стъкло с анти-рефлексно покритие.
Нещо което не може да не направи впечатление е,че стъклото е съвсем чисто и дори в някои случаи е трудно да се види че е там.
Качеството на стъклото допринася много за намаляване на загубите на светлина при преминаването и през стъкло.
Рефлекторът е непроменен. Алуминиев,релефен(orange peel) за гладко преливащ,добре разлят лъч.

Фенерът има един от най-сполучливите дизайни като комбинация от компактен размер,стабилен хват,релеф допринасящ за охлаждането,лесно управление и разбира се изглежда чудесно.
Тялото на фенера е изработено от алуминий.
Анодизиран в сив цвят характерен за всички модели на Кларус.
Както обикновено качеството на обработка и анодизацията на алуминия са извършени на високо ниво.
Анодизацията е плътна,без никакви пропуски,петна или надрасквания. Всички ръбове са прецизно заоблени-чувства се грижата към детайла.
Накатката е напревена отлично.Осигурява достатъчно съпротивление за стабилно хващане на фенера.
Не мога да не спомена,че това е любимият ми вид накатка ^-^
Klarus XT11 стои много стабилно в ръка.

Стандартна за Klarus картонена кутия.
Включени са-резервни О уплътнения,резервна шапка за бутона,малка метална хълка,връзка за носене на ръка,калъф.

Калъфът е много добре изработен и съвсем достатъчен като размери.
Фенерът пасва идеално и може да се пренася достатъчно добре защитен.
Калъфът може да се закача на колан или чанта без проблем.Има велкро лепенка което прави възможно закачането му към чанта.
Като цяло за мен това е най-добрият калъф който съм ползвал(имам още два същите).Важното за мен е да не губя време чудейки се как да сложа фенера в калъфа,на коя страна да го завъртя за да влезе и други такива излишни неща.
Като размер е достатъчен за почти всички други фенери с една 18650 батерия.

Технически данни
Сила на светене 820 Lumens, 8217cd най-ярка част от лъча
CREE XM-L2 LED
Работно напрежение: 3.5V-8.4V
Захранване: 2x CR123A / 1x 18650
Цвят: Military grey
Reflector: Textured orange peel reflector
Размери: 149mm (Дължина) x 35mm (Глава) x 25.4mm (Тяло)
Тегло: 132g (Без батерия)
Материал: Aircraft grade aluminum
Водоустойчивост IPX-8 Standard (до 2 метра)

Три дебели ребра подпомагат извеждането на топлината от свтодиода навън.
Стоманената корона е малко-по дълбока от преди.
Матова,за по добър вид и за да не дава нежелани отражения на светлина.
Може да се използва за самозащита или за чупене на стъкло например.

Една от важните промени във новата версия на XT11 е новият,подобрен бутон за превключване на режимите и активиране на режим Строб.
На практика,над добре познатият двоен гумен бутон е поставена добълнителна алуминиева плочка която стои нат бутона за режимите и при натиск го натиска по-сигурно,като главната цел е по-лесното намиране(напипване) и натискане на бутона дори и с ръкавици.
Това е добра идея.Много по-сигурно и стабилно е да се натисне твърд бутон отколкото мек гумен.
Бутоните наистина са удобни в този вид и използването им не създава проблеми.

Кръглият бутон е за Вкл/Изкл.Възможно е моментно включване на светлината чрез натискане без бутона да щракне.
Металният превключва режимите чрез кратко натискане.
Строб може да се активира както от включено положение,така и директно от спряно.
Активиране на Строб при включена светлина става чрез натискане и задържане на бутона за режимите за 1,5 сек.
Активиране на Строб при спряна светлина е възможно чрез задържане на бутона за режимите натиснат за 3сек.
При натискане за по-малко от три секунди Строб ще се активира моментно и при пускане на бутона ще спре.
Режимите са:
High(820Lm)-Mid(160Lm)-Low(11Lm) и Strobe(820Lm).
Няма памет за последно използван режим.Фенерът винаги стартира на най-силният режим.
Това дава сигурност,че фенерът няма да тръгне на слаб режим в някой важен момент,особено ако фенера е част от работна екипировка.

Единственият недостатък за мен в старият а и за съжаление в новият Klarus XT11 е дължината на тръбата за батерията.
Нямам представа защо,но много фенери(не само XT11)биват проектирани за батерии без защита.
Аз лично не използвам батерии без защита.
Единственият начин да се побере 18650 батерия със защита е да се развърти малко главата на фенера.Това не е проблем,но така главата няма да е стегната,завъртяна докрай.
Една от причините за малкото място е използването на две пружини-една при минуса на батерията,една при плюса с цел омекотяване на вибрациите при откат или изтърване на фенера.
Моят XT11 няма да бъде закрепван към оръжие и аз разпоих пружината при плюса.Сега мястото е с около 3 мм повече,
достатъчно за батерия със защитна платка.

Резбата е с триъгълна форма.Много добре изработена.Анодизирана.

Тук резбата също е с триъгълна форма.

Тръбата е с достатъчна дебелина.

Ето сравнение с предишната версия на XT11(отдясно).

XT11 с XM-L LED ляво / 2014 XT11 с XM-L2 LED дясно.

На режим Силен светлината не се регулира чрез PWM.
Среден и Слаб режим се регулират чрез PWM сигнал.
При определени условия като бързо движещи се обекти,това мигане може да се усети.
До колкото знам използването на PWM е нужно за да може вторият бутон за режимите да функционира.

Тест за време на светене с батерия Keeppower 3400.
Можете да видите как се променя силата на светлината през времето.
XT11 намаля светлината автоматично след 4,5 минути при пускане на максимален режим.
Това е направено за да се предпази фенера от прегряване.
Ако фенерът се рестартира Изкл/Вкл ще се върне отново на максималната възможна за момента сила на светене.

Много приятно съм изненадан от качеството на светлината и като цяло на лъча от новия XT11.
Видимо рефлекторът не е променен,така че всичко се дължи на по-добрият светодиод.
Светлината е много по-'топла' от преди и по-топла от светлината на много други фенери със студено бял светодиод.
Лъчът е добре разлят с плавно преливащи централно петно и периферия.
Има значително увеличение на силата на светене в сравнение с предишния модел.
Фенерът свети достатъчно надалеч,като се има предвид,че изобщо не е проектиран за далечно осветяване.
Като качество на лъча Klarus XT11(2014) получава голям плюс + от мен  *palec*

Перфектно центриран Cree XM-L2 LED.
Orange peel reflector.
Стоманената корона може да се развърти и на нейно място да се постави дифузер или цветен филтър.

1 meter 1/20sec
High-Mid-Low

1 meter, 1/250sec

1 meter, 1/1000sec

5 meters, 1/6sec

5 meters, 1/50sec

Eagletac T25C2, Nitecore SRT6, Klarus XT11, Klarus XT11(2014), Klarus ST11

Малко измервания на силата на светене с приблизителна точност.
Не мога да гарантирам за точност на стойностите,но разликите между фенерите са тези:
Захранване само чрез 18650 батерии(4,2В).
Повечето от фенерите ще светят по-силно с две CR123A батерии.
Klarus XT11            530
Klarus XT11(2014) 740-800 (при няколко измервания получих доста различни измервания и е малко трудно да кажа точно колко е яркостта на този модел :-\ )
Klarus ST11           690
Nitecore SRT6        780
Skilhunt S2            780
Eagletac T25C2     760
Olight M22             860
Olight M18 Striker  650
Lumintop TD16      765
ThruNite Lynx       1000

В моята не много голяма ръка.

Klarus XT11 е добър избор ако Ви трябва фенер използващ една 18650 батерия.Дава полезна светлина и е удобен за ползване.
Достатъчно надежден. Качеството на изработка е на най-високо ниво. Достатъчна сила на светене.Много добра форма на лъча.
Харесва ми,че свети по-тобло бяло от повечето студено бели светодиоди.
Като цяло без сериозни недостатъци.Малкото място за батерия е поправимо чрез отрязване на част от плюсовата пружина или разпояването и.
 XT11 е подходящ за почти всякакви случаи.Спорт,излети,като част от работната екипировка-за оглеждане на обекти например и др.

Радвам се,че успях да направя това ревю за Вас. Благодаря за четенето *palec*
« Последна редакция: 06 Юли, 2014, 22:59:29 от Fisher »

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 775
  • диагностициран
KLARUS XT11(2014) Ревю
« Отговор #1 -: 06 Юли, 2014, 22:58:30 »
Благодаря за интересното ревю. *palec*