Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 94888 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Редовен
  • Публикации: 141
  • Reputation Power: 4
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Re: Естествени камъни за заточване
« Отговор #25 -: 30 Юли, 2012, 20:20:03 »
Зависи кога е произведен камъка,до средата на 80-те години на миналия век тъмният камък използван за основа винаги е BBW(Belgian Blue Whetstone),след това Морис започва да използва някакъв виетнамски шист,който няма заточващи свойства,а се опитва да продава  BBW отделно.Все пак поне около 10% от съвремените камъни са естествена комбинация с BBW.По принцип в Ардените двата камъка са на тънки слоеве които контактуват(плас жълт,пласт син),при част от добитите камъни дори и след разрязването тази естествена комбинация се запазва.BBW не е по-груб от жълтия,еднакво фини са просто белгията(жълтия) е много по-бърз особено някои жили.

http://uk.ardennes-coticule.com/index.asp?id=395 -това е онлайн магазина на производителя

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1036
  • Reputation Power: 18
  • heykel_nikolov няма влияние.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
  • Скайп: heykel_atanas_nikolov
« Отговор #26 -: 30 Юли, 2012, 21:18:46 »
Един подобен като този по-тъмния показан на снимката го има и един наш общ познат с Були-Наско от Пазарджик!Младежа държи едно от кафетата на центъра на нашия град и един път го беше домъкнал за да го рагледаме!Доста фин е и той!Не знам дали е белгийски камък,но е стар доста и е по-скоро тъмен на цвят от колкото светъл!Бил на неговия дядо,така че е преди 9-ти.....!Були го пробва тогава-нека да каже той,ако е запомнил какво описание ние е дал нашия общ приятел?

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 46
  • Reputation Power: 1
  • sika няма влияние.
« Отговор #27 -: 30 Юли, 2012, 22:19:13 »
Към запознатите ,ще ви помоля момчета да ми кажете ,тъй като си поръчах от розсоутеца с който започнах темата,а камъни с толкова висока градация не съм ползвал до сега,изключвайки арканзъс ала аз имам софт версията ,която не е от с най-висока градция.Та след що годе каква шкурка е уместно да вклюиш градация 6-8к в финното точене ?
лодкаря на подземното царство

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 30 Юли, 2012, 22:52:13 »
Въобще не приемай на доверие гритовете давани от производителите на естествени камъни.Във един от форумите за бръсначи( http://straightrazorplace.com/hones/57434-rozsutec-sharpening-stone.html )  имаше снимки под микроскоп с 200 кратно увеличение на режещият ръб на бръснач завършен на розсутец и макар да мразя да посочвам гритове за естествени камъни,съдейки от снимката според мен е с грит около 12000.Според мен трябва да си купиш шкурка 5000( http://www.ebay.com/itm/5-x-Wet-and-Dry-Sandpaper-5000-grit-Highest-Quality-STARCKE-Waterproof-Paper-/150806555105?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item231cc569e1 ) и от нея да се прехвърляш на розсутеца.Лошото на тия фини шкурки е че излизат към 4лв парчето,по изгодно ще ти е да си купиш кинг 1/6к комбо и от него да минаваш на розсутеца.А ако искаш изцяло натурална прогресия също има варианти,но не много евтини,поне като начална инвестиция.

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • sika няма влияние.
« Отговор #29 -: 30 Юли, 2012, 23:05:52 »
Ами разкажи за изцяло натуралният вариянт ,все пак темата е за естествени камъни.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1012
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 31 Юли, 2012, 07:39:43 »
Един подобен като този по-тъмния показан на снимката го има и един наш общ познат с Були-Наско от Пазарджик!Младежа държи едно от кафетата на центъра на нашия град и един път го беше домъкнал за да го рагледаме!Доста фин е и той!Не знам дали е белгийски камък,но е стар доста и е по-скоро тъмен на цвят от колкото светъл!Бил на неговия дядо,така че е преди 9-ти.....!Були го пробва тогава-нека да каже той,ако е запомнил какво описание ние е дал нашия общ приятел?

Батка, на адаша ти камъка, поставен в издълбано орехово трупче по стар тертип  по скоро силно прилича по вид и свойства на  твърд черен критски, комбиниран с  по едър от другата страна антрацитен на цвят, не е чак толкова фин колкото горецитираните.   Наско ми се хвалеше как хубаво точел 30 V- то на тънкото острие на Vantage, та затова и аз го пробвах и то с газ. Е, не споделям това мнение определено. :D  Получава се острота като на позатъпен нож,  който почва вече да накъсва хартията, а не да я реже.  ;) Много далече от истината / и при моите е така, пробвал съм неведнъж  ;)/, затова ви казвам че за съвременните високолегирани и неръждаеми, и прахови стомани, особенно ако острието е с по голям ъгъл и по затъпено забравете въобще да се получи истинска острота с това. В повечето случаи се получава едно заглаждане и острието си седи тъпо, камъкът "буксува" по ножа просто. ;) При бръсначите, които са на около 15 градуса и в повечето случаи карбонки това работи поради тези две причини основно - малък ъгъл без "бузи", сравнително беден на лигатура състав на стоманата,  с липсващи елементи като ниобий, ванадий, молибден, хром и т.н. по ниска твърдост ;) Това мисля, че е редно да се отчете като се води тази дискусия. ;)
« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 16:08:20 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • sika няма влияние.
« Отговор #31 -: 31 Юли, 2012, 21:06:15 »
Още едно въпросче.Къв е тоя камък?
 Черната му страна е по-финната и според мене има страшно висока градция. Имам го от баща ми ,който твърди ,че е белгия /типично за човек ,който нарича всеки брус белгия/. :rock: За камъка знам ,че той го ползваше навремето да си точи длетата за резба.Той го има съответно от друг резбар и баща ми много не го е ползвал ,тъй като мързеливата се научи да си точи длетата на киче с паста  ;D. Общо взето както той го е получил так си седеше докъто аз не му го отмъкнах. Камъкът е ползван с масло ,което обуславя по нататъшното му ползване с такова.
Та ако някой има идеи нека ги сподели ,вид,градция ,черена ,сива страна и тнт.

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 31 Юли, 2012, 21:11:51 »
Ами разкажи за изцяло натуралният вариянт ,все пак темата е за естествени камъни.
Моят опит е предимно с белгии.Никога не съм точил на розсутец,нямам опит конкретно с този камък,така че всичко което ще напиша са само предположения.Доколкото разбрах имаш софт арканзас,при това положение най-евтино ще ти излезе да запълниш дупката между него и розсутеца с твърд арканзас.Ако този вариант проработи ще е идеално,защото хард арканзас може да се купи  за ок. 30лв.Днешните твърди арканзасци не са много фини,от това евентуално може да възникне проблем,ако розсутеца е прекалено бавен и фин за да рафинира режещият ръб от твърдия арканзас,в такъв случай можеш да пробваш с Dragon's Tongue( http://www.inigojones.co.uk/products/Honing-Stone.php ) на мястото на твърдия арканзас.

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Re: Естествени, камъни за заточване
« Отговор #33 -: 02 Август, 2012, 15:23:34 »
Някой,знае ли нещо повече за финия камък добиван във врачанско, т.нар. "врачански мрамор"(не вярвам да е мрамор,истинският мрамор не става за заточване,защото няма абразивни свойства)?Къде точно се намира находището,дали продължават да се добиват камъни от там и ако да,от къде могат да се купят?Ще съм благодарен на всякаква информация по въпроса.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 02 Август, 2012, 15:47:28 »
Купувал съм си от битака преди две, три години от един димитровградски амбулантен търговец, който продваше предимно камъни за заточване и промишлени абразиви, кечета и тем подобни уйдурми един комбиниран камък  с пясъчник  от едната страна и черен камък, мек и "мазен", който обира много добре даже и по голям косъм, но ако прекалиш замазва ножа ;) Доста старо производство, имаше правоъгълен лилав печат с цена от  потребителна кооперация с. Курново, Врачанско. От тогава не съм виждал някой да изкарва за продан подобни. ::) Едва ли се произвеждат промишлено вече, но знае ли човек. ::)
« Последна редакция: 02 Август, 2012, 16:18:51 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 02 Август, 2012, 16:12:22 »
Точно черният, "мазен" камък ме интересува!Благодаря за информацията,особено за мястото на производство!

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • sika няма влияние.
« Отговор #36 -: 05 Август, 2012, 19:15:43 »
Аре ве хора, никой ли не знае нищо за камъка за ,който съм питал по горе?

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 935
  • Reputation Power: 2
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 06 Август, 2012, 21:42:05 »
Точно тоя дето го е показал Сика - го имам :) ,имам и още няколко такива. Значи, имаше един стар майстор - от Враца :), който правеше такива камъни, като от едната страна беше някакъв пясъчник, а от другата е точно това черно, мазно, лъскаво, гладко -  като лигнитни въглища от "Маришкия басейн".... Тоя чичка предлагаше тия камъни в София на Централна гара, на края на Христо Ботев - магазин ХЕС, /в който магазин съм инвестирал доста средства :( /, та наобикалям тоя магазин и сега, чичката се появил, казал че пак ще носи, ама още не е донесъл, освен това вече бил стар и не му се правели големи и щели да бъдат по-малки.... - стана плевенската трагедия.
По същество - винаги ми е приличал на "белгия" - критския камък, но съвсем наскоро го пробвах интензивно, когато правех моите експерименти за заточване само на камъни на целия сканди скос - голямата ми изненада беше, че на определен етап този лигав никакъв камък СВАЛЯ доста интензивно - като се образува сериозна черна кал. Но все пак, това е тоя камък дето е попаднал при мене от безименния врачански майстор - дали на Були е същия, дали на Сика е същия, .... от същия пласт...., е.а ли му мамата, да не говорим, че имам един от същия майстол - чисто сив...
Дойдохме си на приказката за разликата между естествените и изкуствените камъни - при естествените, както се видя, е чиста лотария и кой кво има по никакъв начин не може да се сравни/освен да се съберем всички с камъните си и да почнем жулене и да се види - това е тра-ла-ла. Така че, личното ми мнение е ЗА изкуствените камъни - там имаш сертифициране на абразива, на слепващия материал, на качествата на зърното, че и КАК СЕ ЧУПИ ЗЪРНОТО и как изглежда след чупене и пр. и пр.
П.П. Дойдоха ми американските камъни - Индия-та и Нортъна 4000/8000 - стоят ми под възглавницата  :green: и ЗНАМ КАКВО ИМАМ. Тва е. :nabira:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • sika няма влияние.
« Отговор #38 -: 06 Август, 2012, 23:02:55 »
Гого ,а ти с какво си го ползвал камъка с вода или масло? Аз нямам избор и търкам с масло ала каша не прави поне черната част де ,както и горе споменах там е супер фин  и  забрави дълго търкане и натискане .Аз например тъй като все още немога да си наглася гритовете ,кой камък колко и тнт и все съм в процес на експеримент   8) съм го пробвал като финален камък. И нещата се получават за сега*.
Иначе сивата страна вади каша ала е чувстително по-едра въпреки ,че също е много финна.Ако мога да го набарам тоя дядо бих си купил още един да имам на склад  :D
А на мене ми дойде Розсутеца и е чудесен за сега**.

*- ползван е само на въглеродни ножове
**- виж горната звездичка  ;)

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #39 -: 06 Август, 2012, 23:11:36 »
Само с вода, ама да уточня, че под СВАЛЯНЕ разбирам сваляне след камък 600-800...

www.gogotattoo.net

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • sika няма влияние.
« Отговор #40 -: 06 Август, 2012, 23:16:55 »
Да не се окаже ,че тва е този "врачански мрамор" за ,който пита Номад  :) щото споменаваш ,че старецът е от врачанският край.....

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 07 Август, 2012, 12:16:22 »

Дойдохме си на приказката за разликата между естествените и изкуствените камъни - при естествените, както се видя, е чиста лотария и кой кво има по никакъв начин не може да се сравни/освен да се съберем всички с камъните си и да почнем жулене и да се види - това е тра-ла-ла. Така че, личното ми мнение е ЗА изкуствените камъни - там имаш сертифициране на абразива, на слепващия материал, на качествата на зърното, че и КАК СЕ ЧУПИ ЗЪРНОТО и как изглежда след чупене и пр. и пр.
П.П. Дойдоха ми американските камъни - Индия-та и Нортъна 4000/8000 - стоят ми под възглавницата  :green: и ЗНАМ КАКВО ИМАМ. Тва е. :nabira:
По принцип, съм съгласен,че  някои изкуствени, хай-тек камъни имат доста предимства пред естествените.Все пак,всичко зависи от гледната точка,ако изхождаме от чист прагматизъм,за заточване на ножове, най-добрия вариант, според мен е чосера,имат висока концентрация на абразив,което ги прави много бързи,в същото време не се издълбават лесно и почти не поемат вода.От друга страна повечето хора ,които се интересуваме от ножове и/или бръсначи сме водени повече от сантиментални подбуди отколкото от прагматизъм.В  този смисъл и естествените камъни имат своето място и приложение в нашето хоби.Има едно особено удоволствие в заточването на нож с естествен камък, така както са го правели нашите предци,удоволствие което ,аз лично не изпитвам при заточване на изкуствен абразив,макар и да е много по-лесно и бързо.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 07 Август, 2012, 14:03:33 »
Не изпитвам аз лично никакво удоволствие и носталгия когато тръгна да точа затъпен нож от  D-2, 154 СМ, 30 V  и т.н. на естествен камък и когато виждам, че точно нищо не става. ;) Виж точно обратното усещам при японските водни, кеф ми доставят, но всекиму неговото, то е така. С носталгия  и емоции такива ножове не се точат. Иначе всичко това свързано с емоциите и симпатиите го приемам и разбирам, затова не съм изхвърлил и моите павета все още, но то не точи ножа в крайна сметка. ;)
« Последна редакция: 07 Август, 2012, 14:12:11 от bully »

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 07 Август, 2012, 14:28:12 »
За изброените от теб стомани съм съгласен.От друга страна,аз имам ножове само от обикновени и лесни за заточване стомани като 1095,12С27,440,AUS-8 и други подобни,тези стомани се заточват без поблем с естествени камъни,дори когато ножовете са силно затъпени.Имам и изкуствени камъни,но рядко ги използвам, с изключение на най-грубите,за оправяне на нащърбени остриета.Със ежедневното заточване на обикновени стомани, естествените камъни се справят с лекота,така че, лично мен, напълно ме устройват.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 07 Август, 2012, 15:45:28 »
Номад-е/както Георги Данаилов в една чудесна книга казваше - Джон-е :) /; да сложим нещата по местата им:
1. Азе - азе трябва да финиширам произведени от мене остриета на камъни......, ми то е ясно, че ще търся изкуствените камъни, да не говорим, че ще ми трябват и количества  :yikes: .
2. Ти - ако ще точиш личната си колекция за кеф - ехеееее, твойта е лесна, обикаляй и търси всякакви екзотични камъни и им се кефи...; допреди известно време и аз бях на тая вълна и затова имам камъни от кол и вЪже....
3. Трети вариант нема, но ще дам пример - един комшия ми наду главата за камък да наточи ножевете у дома и му дадох един от Ямбол - Краси - Пурко, ама от ситните - той на пипане е "едва ли не" като коприна, много приятно усещане - но си е чист Градешки пясъчник; оня пич наточи у тях, у мама си, у баба си и пр., и като човек , който не е спец на точенето - беше във възторг, колко лесно и качествено е наточил кухненските боклуци на всички - при това без зор, с първо приближение е точил всичко около 4х13...
П.П. Така че, Киосера или Чосера - немам, ама от тоя "копринения" имам сигурно два - дай да метнем некой бартер.... с добавки... с духа..., пардон - както доде  :punk:
« Последна редакция: 07 Август, 2012, 15:53:03 от gogotattoo »

www.gogotattoo.net

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 07 Август, 2012, 16:50:22 »
Номад-е/както Георги Данаилов в една чудесна книга казваше - Джон-е :) /; да сложим нещата по местата им:
1. Азе - азе трябва да финиширам произведени от мене остриета на камъни......, ми то е ясно, че ще търся изкуствените камъни, да не говорим, че ще ми трябват и количества  :yikes: .
2. Ти - ако ще точиш личната си колекция за кеф - ехеееее, твойта е лесна, обикаляй и търси всякакви екзотични камъни и им се кефи...; допреди известно време и аз бях на тая вълна и затова имам камъни от кол и вЪже....
3. Трети вариант нема, но ще дам пример - един комшия ми наду главата за камък да наточи ножевете у дома и му дадох един от Ямбол - Краси - Пурко, ама от ситните - той на пипане е "едва ли не" като коприна, много приятно усещане - но си е чист Градешки пясъчник; оня пич наточи у тях, у мама си, у баба си и пр., и като човек , който не е спец на точенето - беше във възторг, колко лесно и качествено е наточил кухненските боклуци на всички - при това без зор, с първо приближение е точил всичко около 4х13...
П.П. Така че, Киосера или Чосера - немам, ама от тоя "копринения" имам сигурно два - дай да метнем некой бартер.... с добавки... с духа..., пардон - както доде  :punk:
Напълно съм съгласен,че ако човек се занимава професионално с производство или заточване на ножове е длъжен да използва изкуствени камъни и то по възммжност най-добрите.
Имам и от трте вида камъни на пурко и по мое мнение са боклук,отнемат метал сравнително бавно и в същото време са доста груби.Всъщност добрите естествени камъни са рядкост и струват доста пари.Фин японски естествен или добра белгия са в пъти по-скъпи от чосера при еднакъв размер,което е още един аргумент в полза на изкуствените.Аз не отричам иползването на изкуствени камъни,просто твърдя че с нормални стомани и за лично ползване,естествените също могат да вършат отлична работа.

Неактивен nomad

• Редовен
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 16 Август, 2012, 23:53:39 »
Вчера имах възможност да пробвам  черния "врачански" камък.Оказа се,че във село Курново се добива само пясъчника,черният по-фин камък се е добивал край село Батулия до Своге.Поне такава е информацията от хора от Курново.Парчето черен камък с което успях да се сдобия беше доста малко(ок. 7х7см).Честно казано,въобще не съм впечатлен,дори бих казал съм разочарован от представянето на камъка.За моите критерии,не е достатъчно фин,може би ще върши работа за дърводелски длета или ножове,при липса на по-фин камък,но определено,използването му е компромис,поне за мен.Да не говорим за заточване на бръснач,въобще не може да се сравнява с качествените естествени камъни,традиционно използвани в Европа за целта.Пробвах и пясъчниците,но за тях дори не ми се говори,бих предпочел някой китайски брус за 1 лев от железарията отколкото тези пясъчници,въпреки,че са малко по-фини от тези на Пурко,са ужасно бавни спрямо грита си(финиша който оставят по острието),който бих определил като среден.След проведените тестове,не счетох за нужно да си запазя нито един от трите камъка(два пясъчника и малко парче от черния).
Тъй като по нагоре в темата говорихме за използването на естествените камъни от гледна точка на майстор на ножове прилагам едно клипче на Matt Lesniewski,майстор с добра репутация,който използва BBW(Belgian Blue Whetstone) при заточване на изработваните от него ножове и определя камъка като отличен за подържане на ножовете.

Неактивен GUEVSKI

• майстор
  • Новобранец
  • *
  • Публикации: 4
  • GUEVSKI няма влияние.
  • Длета за дърворезба,точиларски и ковашки услуги
    • WWW.DLETA.NET
  • Скайп: mihail_bg
Естествени камъни за заточване
« Отговор #47 -: 11 Септември, 2012, 15:59:41 »
Здравейте на всички   :nabira:

От скоро съм във форума и много  ми хареса темата за камъните . Покрай моята работа често ми се налага да заточвам на естествени камъни и доскоро използвах само критски камък и  translucent  hard Арканзас . Миналата година реших да пробвам с един немного известен за БГ  камък от Guangxi province of China. Закупих известно количество и останах  много  доволен . Невероятно фин и приятен за точене камък , давaт му по сертификат 12000 Grit  http://www.tcblades.com/articles__tutorials/about_our_natural_hones__whetstones
Ако някой има желание да пробва камъка с който са си точили мечовете китайските императори  :medieaval: мога да му  пратя по с куриерска фирма

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.171668649586305.45346.164857796934057&type=3
WWW.DLETA.NET- Изработване на инструменти за дърворезба ,скулптура , дървоструговане, ножове и др.
..:: КОВАШКИ И ТОЧИЛАРСКИ УСЛУГИ ::..

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Reputation Power: 33
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
« Отговор #48 -: 11 Септември, 2012, 16:06:44 »
На какви пари възлиза горе - долу такова камъче. Аз бях попадал някъде на такива китайски камъни, които мисля бяха на прилични пари !?!

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #49 -: 11 Септември, 2012, 16:10:06 »
То това добре, ама много му нюню размера на това камиче.  :D Може и да е подоходящо за резбарски длета, но на мен лично ще ми е доста некомфортно да точа среден или голям кухненски нож примерно на това без да си "обеля" пръстите, с които ще го държа :D
« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 16:15:10 от bully »

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice