Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 94889 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1012
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Естествени камъни за заточване
« Отговор #375 -: 13 Април, 2017, 12:14:36 »
Днес се сдобих с твърд Арканзас на PIKE, с размери 127 * 50 * 9 мм. На етикета пише, че е предназначен за бижутери, стоматолози, шлосери и машиностроители. Според мен не е омасляван или ако е, то много малко е ползван с масло, защото въпреки, че твърдият Арканзас почти не поема масло, то след фино подравняване и неколкократно омасляване никога епидермиса на палеца не може да усети такова осезаемо сцепление като фина шкурка, каквото е усещането при този камък. Цветът му е светло мишо сив, даже леко синее на дневна светлина.Има леки дефекти, но предвид предполагаемата възраст е в повече от добро състояние, че даже му се виждат ясно и неначупени фабричните радиусни фаски на повърхността. Като го полирам и докарам до нужния вид ще споделя впечатления как работи.

Коя всъщност е компанията PIKE ? Според оскъдната информация от  производителя и специализираните форуми излиза, че е функционирала до 1934 под това име, въпреки че отдавна е била собственост на Norton Emery wheel co,  а от 1934 вече се казва NORTON PIKE с логотип  щука

Ето и по нататъшните трансформации и дъщерни компании от 1956г. нататъка, но информацията по въпроса е доста оскъдна, затова може само да се предполага кога е произведен камъка съобразно външни белези като етикета и дървената кутия, но не е и да сме 100% сигурни по въпроса

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен kendo

• Редовен
  • Публикации: 117
  • Reputation Power: 7
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #376 -: 16 Април, 2017, 15:00:36 »
Камък от централна Стара планина. Добит от кариера, използвал се при полагане настилка на пътната основа. Много твърд, но не крехък, с характерни зелени петна и преливащи цветове.
Намокрен

Сух

Кора

Камъкът определено е в групата на фините абразиви с грит по сравнение с други негови събратя над 2000. Работи бързо и чисто с вода и масло. Подравнил съм го засега на 150 и 280 SIC. Предполагам, че би могъл още да се изфини, но засега ще го оставя на това ниво. При допир изгладената повърхност е като меко гладко кадифе, но яде метала без значение карбонка или неръждавейка. Резултатът от заточването е заличени напълно следи от фабричния гриндер, като при това изравнява всички неравности по режещия ръб и полира до матово стоманата.  Ще пратя парче за определяне точно какъв е видът му, но определено е много различен от всички познати и коментирани във форума досега български естествени камъни.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #377 -: 19 Април, 2017, 14:37:18 »
Да допълня съвсем малко по въпроса за зеления камък от Централен Балкан. Подравнен на SiC F 400 дава състояние, което повече или по малко може да се опише като предполировка, почват  ясно да се  отразяват предметите във вторичния скос. ;) По финно на  SiC F 600, засега не съм го шлайфал да видя намалява му се производителността на работа.Не съм забелязал да поема масло.  Тъй  като е определено твърд и плътен камък с парче TYROLIT 1200 може да се създава суспензия от синтетика като нагура, която съчетана с минимален натиск на ръката, за да се избягва доколкото е възможно създаване на косъм води до осезаем прираст на острота. Острието на кухненските ножове след тази процедура спокойно срязва космите на главата ;) Междувпрочем се сетих, че съм чел в американски източници,  че подобно на този нашенски камък, който само предполагам, че е шиста и арканзасът се е ползвал за насипите на траверсите по железопътните линии. ;D
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #378 -: 19 Април, 2017, 17:14:56 »
Ето как изглежда обработения от предната страница джобен размер Norton, Bear brand. Полиран е до F 1200 на ново стъкло за максимално фина работа по ножове. Считам за излишна и дори вредна в определен смисъл по фина обработка ако се цели довършване на ножове . Но ако с камъка  се точат преимуществено бръсначи може би ще е наложително и достигане на  по фина повърхност. ;)
Снимките се увеличават

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 1
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #379 -: 26 Май, 2017, 10:19:16 »
Здравейте колеги,

Бихте ли ми казали, кръстеният от вас ''капучино'' камък от човека с камъните Владо, как да му го опиша, под какво име го е продавал той.Разбира се, ако въобще още се предлага.

Благодаря предварително  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #380 -: 26 Май, 2017, 10:26:08 »
 Ако му кажеш доломит или варовик със сигурност няма да разбере какво му искаш, пробвай с  кодова дума "капучино" и му го опиши на цвят, мисля че ще сгрее.  :D Ако не той, майка му която му помага в продажбите със сигурност ще разбере какво искаш. Ако въобще може да се свържеш с него, сложна личност е Владко с мозъчето гладко :D

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 1
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #381 -: 26 Май, 2017, 11:24:54 »
Хаха, ок

Мерси bully  :nabira:

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice