Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 98334 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1026
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Естествени камъни за заточване
« Отговор #375 -: 13 Април, 2017, 12:14:36 »
Днес се сдобих с твърд Арканзас на PIKE, с размери 127 * 50 * 9 мм. На етикета пише, че е предназначен за бижутери, стоматолози, шлосери и машиностроители. Според мен не е омасляван или ако е, то много малко е ползван с масло, защото въпреки, че твърдият Арканзас почти не поема масло, то след фино подравняване и неколкократно омасляване никога епидермиса на палеца не може да усети такова осезаемо сцепление като фина шкурка, каквото е усещането при този камък. Цветът му е светло мишо сив, даже леко синее на дневна светлина.Има леки дефекти, но предвид предполагаемата възраст е в повече от добро състояние, че даже му се виждат ясно и неначупени фабричните радиусни фаски на повърхността. Като го полирам и докарам до нужния вид ще споделя впечатления как работи.

Коя всъщност е компанията PIKE ? Според оскъдната информация от  производителя и специализираните форуми излиза, че е функционирала до 1934 под това име, въпреки че отдавна е била собственост на Norton Emery wheel co,  а от 1934 вече се казва NORTON PIKE с логотип  щука

Ето и по нататъшните трансформации и дъщерни компании от 1956г. нататъка, но информацията по въпроса е доста оскъдна, затова може само да се предполага кога е произведен камъка съобразно външни белези като етикета и дървената кутия, но не е и да сме 100% сигурни по въпроса

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен kendo

• Редовен
  • Публикации: 127
  • Reputation Power: 7
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #376 -: 16 Април, 2017, 15:00:36 »
Камък от централна Стара планина. Добит от кариера, използвал се при полагане настилка на пътната основа. Много твърд, но не крехък, с характерни зелени петна и преливащи цветове.
Намокрен

Сух

Кора

Камъкът определено е в групата на фините абразиви с грит по сравнение с други негови събратя над 2000. Работи бързо и чисто с вода и масло. Подравнил съм го засега на 150 и 280 SIC. Предполагам, че би могъл още да се изфини, но засега ще го оставя на това ниво. При допир изгладената повърхност е като меко гладко кадифе, но яде метала без значение карбонка или неръждавейка. Резултатът от заточването е заличени напълно следи от фабричния гриндер, като при това изравнява всички неравности по режещия ръб и полира до матово стоманата.  Ще пратя парче за определяне точно какъв е видът му, но определено е много различен от всички познати и коментирани във форума досега български естествени камъни.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #377 -: 19 Април, 2017, 14:37:18 »
Да допълня съвсем малко по въпроса за зеления камък от Централен Балкан. Подравнен на SiC F 400 дава състояние, което повече или по малко може да се опише като предполировка, почват  ясно да се  отразяват предметите във вторичния скос. ;) По финно на  SiC F 600, засега не съм го шлайфал да видя намалява му се производителността на работа.Не съм забелязал да поема масло.  Тъй  като е определено твърд и плътен камък с парче TYROLIT 1200 може да се създава суспензия от синтетика като нагура, която съчетана с минимален натиск на ръката, за да се избягва доколкото е възможно създаване на косъм води до осезаем прираст на острота. Острието на кухненските ножове след тази процедура спокойно срязва космите на главата ;) Междувпрочем се сетих, че съм чел в американски източници,  че подобно на този нашенски камък, който само предполагам, че е шиста и арканзасът се е ползвал за насипите на траверсите по железопътните линии. ;D
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #378 -: 19 Април, 2017, 17:14:56 »
Ето как изглежда обработения от предната страница джобен размер Norton, Bear brand. Полиран е до F 1200 на ново стъкло за максимално фина работа по ножове. Считам за излишна и дори вредна в определен смисъл по фина обработка ако се цели довършване на ножове . Но ако с камъка  се точат преимуществено бръсначи може би ще е наложително и достигане на  по фина повърхност. ;)
Снимките се увеличават

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 1
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #379 -: 26 Май, 2017, 10:19:16 »
Здравейте колеги,

Бихте ли ми казали, кръстеният от вас ''капучино'' камък от човека с камъните Владо, как да му го опиша, под какво име го е продавал той.Разбира се, ако въобще още се предлага.

Благодаря предварително  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #380 -: 26 Май, 2017, 10:26:08 »
 Ако му кажеш доломит или варовик със сигурност няма да разбере какво му искаш, пробвай с  кодова дума "капучино" и му го опиши на цвят, мисля че ще сгрее.  :D Ако не той, майка му която му помага в продажбите със сигурност ще разбере какво искаш. Ако въобще може да се свържеш с него, сложна личност е Владко с мозъчето гладко :D

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 1
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #381 -: 26 Май, 2017, 11:24:54 »
Хаха, ок

Мерси bully  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #382 -: 12 Октомври, 2017, 11:24:19 »
Да съживим малко тази дълбоко заспала тема. ;D  Днес след многократно търсене през годините назад  най накрая се сдобих с байкалит. Навремето се е добивал за нуждите на промишлеността с цел да замени повече или по малко успешно трудния за набавяне тогава и по скъп американски арканзас.  Не знам нито кога е произведен, ново или старо производство от СССР, но е равен, до степен да няма никакъв забележим просвет нито с просто око, нито с поставяне на метална линийка. Типичен класически размер за джобен камък с размери, 10х2х1 см. Светлозелен, макар че от снимката не си личи много истинския цвят  и напълно еднороден, което си е характерно за тази геоложка порода. Пробвах  го само за 5 минути първо  с вода и после с малка капчица течен парафин върху две боклучави и меки китайски и пакистански неръждавейки, които  имаха начеващи признаци на затъпяване и след тази процедура срязваха почти без разрошване на краищата хартия от лист А4 и намачкана касова бележка. И то без камъкът да е финно обработен и с подходящото количество и вид смазваща течност. Разбира се, това са само най-бегли първоначални впечатления, които не казват нищо съществено за работата му, но за това се иска доста време първо за привеждане на повърхностите в нужния вид и доста работа с различни стомани, техники и най-вече микроскопски снимки.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 9
  • Combo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #383 -: 12 Октомври, 2017, 14:27:56 »
БУли, коя колекция е по богата, тази на остриетата или тази на камъните за заточване?
Най тъмно е под лампата

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #384 -: 12 Октомври, 2017, 15:14:04 »
Аз за разлика от всички ножове които имам, всичките ми камъни до един  ги използвам повече или по малко ;D Постоянно търся определени, но все по трудно намирам това което търся и все по скъпи стават с годините една определена категория такива, особено японските.  :yikes: И все пак без да съм ги броил като че ли ножовете са малко повече , но моята ножарска колекция в сравнение с тази на едни мои приятели и съфорумци общо взето е скромна. ;D А камъните все по трудно им намирам място вече, макар че излишните ми отдавна съм разкарал и търся само и единствено качество, а не количество. Още не съм се разделил с идеята да инвестирам в едно малко жилище, за да си пренеса  специално моите неща там, а и за други цели разбира се. :D

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #385 -: 03 Ноември, 2017, 13:35:14 »
Малко снимки на камъка от централна Стара планина, за който Краси писа по напред в темата. В процес на допълнително проучване и изясняване на смазващата течност с вода или с масло работи по добре и до колко следва да се изглажда повърхността. Както и следва да се изясни чисто геоложки вида му от специалист. Добит от кариера благодарение на Краси, формован и нарязан пак благодарение нему  изцяло поради желанието ни, моето и на Краси да попълваме този раздел с достоверна, пробвана от различни ъгли информация защото за българските естествени точиларски камъни досега се знаеше твърде малко. Сега колкото и нескромно да звучи смея да се надявам, че сме вече една крачка напред. ;D
От най-груба заготовка, през частична обработка. При рязане се отчупват парчета и иска доста сериозна допълнителна обработка, но далеч не е от най-трудните камъни за шлайфане. ;)

До вече придобила на грубо форма работната повърхност без напълно да са заличени следите от диска за рязане. Като усещане е средно твърд и плътен камък, без все още да мога да кажа нещо за твърдост по скалата на Моос, но това предстои скоро да го изясним. ;D

След Sic прах 800 продължава да работи много злобно. Засега е тестван само върху "прости" неръждавейки и карбонки.Мисля, че си струваше усилията и парите за траспортни разходи за добива му.

Засега ще се огранича само с това. По късно ще пиша за работните му свойства, за който се интересува от материята.

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 297
  • Reputation Power: 10
  • Vuli няма влияние.
« Отговор #386 -: 03 Ноември, 2017, 17:47:07 »
И само това парче ли успяхте да открътите? ;)

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #387 -: 03 Ноември, 2017, 18:36:38 »
И само това парче ли успяхте да открътите? ;)
Направихме бартер с Владо, наряза безплатно няколко правилни големи парчета срещу останалия 40-50 кила мат`риал.  :) Абразивът определено е с интересни свойства и "хаплив" - S90V на форумния я яде като мека халва, CTS® XHP също. Едва ли е шиста, защото съдържа кварцови жили и желязо в някои от големите късове скала. Ще разберем какъв му е състава, има отделени парчета за анализ.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #388 -: 12 Ноември, 2017, 17:50:02 »
Макроснимки на повърхността на старопланинския камИк. Авторът е Краси
След 150 SIC

След 280

След 400

След 400 е полиран до матово, но вече отразява под малък ъгъл околната среда перфектно. Нарочно се подготвят два камъка при едни и същи условия, за да се види какво се случва накрая при работа с вода и масло, за да има по голяма сигурност  в обективните резултати.

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #389 -: 12 Ноември, 2017, 18:06:01 »
Старопланинецът се оказа много кораво, зъбато и зло куче. Най-после намерих достатъчно време за подготовка на две парчета камък как си требе, че да имам обективни резултати. Бяха подготвени за работа при едни и същи условия, като едното щеше да работи накрая с вода, а другото със масло. Много търкане падна, но си струваше. Накрая и двете парчета се превърнаха в полирани черни огледала, отразяващи в ясни цветове образите под ъгъл около 30 градуса. Сигурен съм, че може да се ползва и 1200 прах, ама нямах подръка. Були ще продължи на другото ниво, ако му се занимава.  ;)
Повърхността на абразива под портативен микроскоп след 150 SIC: Яки зъби има  :D

След SIC 280:

След SIC 400:

След SIC 800:

След приключване на работата по камъните дойде време за сравнение, затова реших днес тестът да е на 2 популярни стомани от високия клас с доказана ТМО - 154СМ на Бенчмейд 551 и S90V на форумната сгъвайка. Досега при ползването му е нямало стомана, която да не изяде, но въпросът беше как ще финишира остриетата при вече подготвена добре повърхност. Ще спестя детайлите, но категорично камъкът работи много по-добре с масло, като при това поема от него. Резултатът като качество и бързина на заточката напомня на критския камък, но е много по-фин определено. Освен това финиша е значително по-добър, а и след него нямаше нужда от друг камък за финално довършване. Май ще си продам останалите камъни, че станаха излишни...  ;D

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #390 -: 12 Ноември, 2017, 18:28:29 »
Абе само аз ли виждам три ярко сини снимки и две ярко черни ..... с Далтон сме братовчеди, ама все пак - коренна разлика, не са нюанси ... :) Моля отговорете  или да ода на доктор :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #391 -: 12 Ноември, 2017, 18:55:33 »
Първите три снимки са обработени за по-голям арт ефект, Велики Маг!  :ras: Накрая се махнах предпазната лента, дето даваше синия нюанс. Те ги Raw.  ;D

Черните в горния пост са на омасленото парче след работа.

Активен ViktorKitov

• Напреднал
  • Публикации: 103
  • Reputation Power: 3
  • ViktorKitov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #392 -: 13 Ноември, 2017, 17:50:03 »
Поука - зарежете магазините и почвайте да обикаляте чукарите в търсене на камъни :D

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 9
  • Combo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #393 -: 13 Ноември, 2017, 18:07:22 »
Да бе и после да ти окапят ноктите и изгният ръкавите от търкане. Да не говорим какви пари струват прахчетата, изравнителите и прочие нещица от които ще имаш нужда, за да направиш от павето брусче. При това без каквато и да е гаранция, че полученият камък ще става за нещо..
Най тъмно е под лампата

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #394 -: 13 Ноември, 2017, 20:41:50 »
От всеки камък абразив не става. Но българските естествени камъни, които вече са о/познати като такива, по нищо не отстъпват на купешките, даже някои са и много по-добри.  ;) А на някои им се изтриват ноктите и от търкане на клавиатури...  ;D

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
« Отговор #395 -: 15 Ноември, 2017, 17:19:25 »

По препоръка на приятел  :nabira: и благодарение на ред обстоятелства се сдобих с един отличен стар Charnley Forest - легендарен камък, добиван в Англия в далечни времена.  :) Моментално беше проверен как работи, при това изненади нямаше. Фин, бърз, впечатляващ.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice