Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 152733 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GUEVSKI

• майстор
  • Новобранец
  • *
  • Публикации: 4
  • Длета за дърворезба,точиларски и ковашки услуги
    • WWW.DLETA.NET
  • Скайп: mihail_bg
Естествени камъни за заточване
« Отговор #50 -: 11 Септември, 2012, 16:19:24 »
На какви пари възлиза горе - долу такова камъче. Аз бях попадал някъде на такива китайски камъни, които мисля бяха на прилични пари !?!

този на снимката  7.5 х 5 см  ми е на 25лв  имам и  7х7 см  е 30 лв ...такива са им размерите ,понеже ги режа и им правя профили отстрани за заточване на малките  длета
WWW.DLETA.NET- Изработване на инструменти за дърворезба ,скулптура , дървоструговане, ножове и др.
..:: КОВАШКИ И ТОЧИЛАРСКИ УСЛУГИ ::..

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1989
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #51 -: 11 Септември, 2012, 16:22:22 »
Ще мина някой път да ги погледна и  да си взема едно камъче !!!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 564
  • диагностициран
« Отговор #52 -: 11 Септември, 2012, 18:49:51 »
Аз имам същия вид камък,показал съм снимка по напред в темата.Наистина е много фин,но и страшно бавен.Просто не си струва за ножове,ако се използва в прогресия трябва да е след грит 6-8000,но за ножове по-добре строп с паста отколкото този камък.Един поляк ги продава в ибей,15х5см ми излезе 30лв с доставката.

« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 18:55:38 от nomad »

Неактивен GUEVSKI

• майстор
  • Новобранец
  • *
  • Публикации: 4
  • Длета за дърворезба,точиларски и ковашки услуги
    • WWW.DLETA.NET
  • Скайп: mihail_bg
« Отговор #53 -: 11 Септември, 2012, 22:48:08 »
Да за бързо точене трябва първо с нещо по-едро. С тази камък точих три бръснача на един клиент , първо направих малко "кал" като търках още едно парче от същия камък един с друг  и се получи страхотно заточване ,после ги минах на каиша . Чичето на другия ден вечерта ми звъни, тъкмо  излязал от банята и пробвал бръснача  :rambo:  ....не можел да си представи че  така добре режел  Хехехе  :D
WWW.DLETA.NET- Изработване на инструменти за дърворезба ,скулптура , дървоструговане, ножове и др.
..:: КОВАШКИ И ТОЧИЛАРСКИ УСЛУГИ ::..

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1270
  • диагностициран
« Отговор #54 -: 12 Септември, 2012, 10:26:11 »
Както вече по горе написах на бръснач да докараш  осторота на естествен камък е значително по лесно поради обясними причини  отколкото на прилично затъпен нож с по голям ъгъл и то от неръждаема стомана. ;) Не съм експерт по азиатските естествени абразиви, но все пак с такива са световно известни не китайците, а по скоро  японците и това е безспорен факт. ;) Както е факт и че именно те са създателите на най добрите съвременни инженерно проектирани абразиви, работещи с вода.
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 00:06:44 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #55 -: 12 Септември, 2012, 13:05:48 »
Всъщност,този камък не е за заточване на затъпено острие,а за финално рафиниране  на режещия ръб на вече заточено острие,за това се справя добре(не колкото строп с паста),но с уговорката,че е изключително бавен.
Повечето скъпи и фини естествени камъни,било то японски или тюрингски и т.н. са именно за последната стъпка в заточването,или за подържане на вече остър нож или бръснач,а не за заточване на тъпо острие.Режещия ръб на бръснач се прави с камък грит 1к-2к,или с белгия,а не със супер фини камъни като гореизброените,те са само за финално рафиниране на вече оформен режещ ръб.
[img]https://lh4.googleusercontent.com/-X1ttDzmqH3A/UFBdSIEncBI/AAAAAAAAAGg/4VBJtVyRf5c/s300/China12kNSSm.jpg">>

На горната снимка е режещ ръб завършен с шаптън 30 000,от долу режещ ръб завършен на китайския камък.Снимките са от сайта на майстора на ножове и бръсначи Tim Zowada.

п.с. По неизвестна причина снимките не се показват в поста ми,явно в момента има някакъв технически проблем с вкарването на снимки.
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 00:32:09 от nomad »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #56 -: 12 Септември, 2012, 23:58:24 »
Тези неща са ясни и то не от вчера ;) Тука говоря за нещо съвсем друго,  за скорост  и краен резултат при подръжката, която с този бавен камък е съмнителна и то при толкова по добри съвременни.   А и като говорим за Shapton Pro 30 000   или т.нар. SHAPTON Honing Stone purple /заради цвета му  /той въобще не е най удачния пример за финно довършване по моето скромно мнение.  ;)  Има далеч по подходящи за целта съвременни водни камъни, които оставят в пъти по добър финиш  като нaпример по мекия светлорозов  Naniwa 12 000, но не Chosera, а  от Super stone серията  който въпреки че като цифрово изражение би трябвало да значи по едър, на практика е доста по фин абразив. Естествените камъни е хубаво да ги има и пробва човек, но много често масово продаваните на практика нямат чак толкова "чудодейни" свойства колкото им се приписват, а и с това даже някои търговци направо спекулират. ;)
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 10:27:39 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #57 -: 13 Септември, 2012, 00:22:56 »
Номерата на гритовете на shapton, не са по JIS(japanese industrial standard) и затова се получава това разминаване между тях и naniwa,които използват общоприетата японска номерация.Naniwa Super Stone 10 000 и 12 000 наистина са едни от най фините камъни,всъщност 10 000 super stone е по фин от chosera 10 000,макар че едрината на абразива е еднаква,по-мекият от двата камъка дава по-добър финиш.Все пак, няма камък,изкуствен или естествен,който да постига финиша на строп с паста.
Напълно съгласен съм,че бавните камъни от типа на разните  фини шисти,като този китайския не са особено практични за ножове.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #58 -: 13 Септември, 2012, 09:47:01 »
 Напълно съгласен съм с казаното. Беше редно да обясня причината за разминаването, но ме домързя да пиша, за което благодаря ти че си го доуточнил ;D  С риск да досадя вече на околните обаче ще допълня, че съм пробвал и продавания у нас арденски котикул, или автентичната прословута "белгия"  единичните с грит 4000 и комбинираните 6000/8000 / синия и жълтия / и ако трябва да си сложа ръката на сърцето въпреки че все пак точи за мен резултата определено е незадоволителен и то не на прахови или инструментални стомани, а на най обикновени нисък и среден клас неръждаеми стомани като 4116, 4110, 440С, 8 Cr13, 9 Cr13, 12С27,13С26 и т.н. от сорта. Получава се една "полу" острота. Имам предвид  само при подържане на ножа, а не при оправяне на щръбки и други дефекти. Пределно ясно ми е че няма как да се ползват за тази цел, а са само за т.нар. honing фина подръжка на острието. Моето лично мнение е, че черните твърди критски камъни, които са малко по едри /без да мога да посоча грит, но с просто око се виждат следите /, както и по финните светлобежови и кафяви се справят осезаемо по добре и по бързо ;) Казвам го защото в темата се обсъжда от време на време, че котикулите са много подходящи за подържане на бръсначи, но все пак акцентът при нас е върху заточване на ножовете без да изключваме и другите аспекти на материята  разбира се. Така че може да е добро решение за бръсначите, но за ножовете определено не е най оптималния и добър вариант за мен лично. :yes:
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 10:25:30 от bully »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #59 -: 13 Септември, 2012, 18:10:58 »
Много зависи от белгията,не всички стават.Това важи за всички естествени камъни.Едно време белгиите са били категоризирани според предназначението си.Някои са били продавани за ножове,други за длета, трети за бръсначи.В наши дни единствения останал производител не си прави труда да ги категоризира според предназначението.Това е защото 80% от камъните му са с ниско качество.Аз лично съм купил около 30 белгии,от които 5-6 се справяха добре с ножове.Сега имам само три,но са много бързи,не отстъпват на изкуствен камък с грит 1000 по бързина,в същото враме остротата е като от грит 5000.Правил съм си експеримент,да затъпя нож(синия хултафорс) чрез рязане върху порцеланова чиния,до степен да не може да реже хартия.Само за 2-3 минути на белгията ножа бръсне косми от ръката с лекота и реже касова бележка без проблем.Не може да дялка косъм,но има много добра работна острота.Ако трябва да заточа същия нож с изкуствени камъни ще трябва да използвам поне два грита.Но истината е че с повечето белгии не може да се постигне подобен резултат,някои са много фини,но супер бавни,други бързи,но груби,едва 10-20% са хем бързи хем фини.Има и доста камъни с пукнатини и други проблеми.
« Последна редакция: 13 Септември, 2012, 18:18:04 от nomad »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #60 -: 14 Септември, 2012, 10:09:29 »
Сега имам само три,но са много бързи,не отстъпват на изкуствен камък с грит 1000 по бързина,в същото враме остротата е като от грит 5000.Ако трябва да заточа същия нож с изкуствени камъни ще трябва да използвам поне два грита.
Синият Хултафорс понеже и аз го имам още отпреди да почнат въобще да се продават в БГ от състояние да дъвче хартия до бръснене на космите /не финно с отскок разбира се / мога да ти кажа, че се точи за минута, минута и половина, две максимум  на финната част на комбинирания Кристалон на Norton, както и на някои от словенските карборунди без да се ползва нищо друго. Същото мога да кажа и за Naniwa Chosera 2000 без ползването на никакъв допълнителен грит. Пробвал съм го, но не твърдя, че това е довършена заточка в истинския смисъл на думата. Но че ножът почва да бръсне е факт. ;) А и да се правят подобни изводи от точене само на неръждаемата на хултафорсите е малко прибързано според мен.  ;) С подобни стомани някои естествени камъни /черният критски също без проблем / ще се справят, ама ако става въпрос за такива от сорта на N690, D-2, 154 СМ и т.н. например в изпълнението на БМ без въобще да говоря за праховите даже  тези камъчета тотално почват да издишат ;)  Както и ти сам го каза,  в голяма степен и в преобладаващия процент  продаваните белгии са нискокачествени, а и просто в друго време на други стомани живеем. Повтарям се, за което се извинявам, но е факт. :yes: Само сметни колко пари си дал, за да отсееш от 30 камъка 3, които наистина работят и то върху ограничен брой стомани.  :blink: То не опира работата до бакалска сметка колко пари се изхарчил за да стигнеш до този обоснован извод, от друга страна разбрал си по безспорен начин кое всъщност работи и това единствено му е ценното.  ;)  Каквото и да си говорим за мен  лично инженернопроектираните абразиви имат далеч повече предимства отколкото недостатъци когато се абстрахираме от лични симпатии и пристрастия  за естествените им събратя.  А и честно казано много се дразня като видя във форумите обяви за продажбата на чиста проба пясъчници, маскирани привлекателно  под разни "запазени наименования за географски произход"  поставени на кичозни дървени отводнителни съоръжения :green:, които се ракламират като супер точиларски пособия. Много хора се хвърлиха да ги купуват, макар че не струваха евтино за качеството им. А всъщност стават само да си търкаш петите или подпираш кацата със зелето. :green:
« Последна редакция: 21 Ноември, 2012, 17:22:57 от bully »

Boris Petrov

• Гост
« Отговор #61 -: 15 Септември, 2012, 14:35:17 »
Були привет,
молба...
Би ли написал списък с естествени кавъни които мога да ползвам по реда на упогребата им. (едрина на зърното, твърдост и брой зърна на куб см или както там се категоризират)
Предпочитам естествените камъни защото не разполагам с прахови стомани с извънземна твърдост а и имам сантименти към миналото.
Разбрах ти мнението за изкуствените камъни. По ми е интересно ти ако трябваше да избираш само измежду изкуствени камъни за перфектно заточване какъв комплект от какви камъни и в каква последователност би избрал... То всъщност въпросът не е само към теб ами към който има опит и желание да сподели.
Поздрави!
Борката

Неактивен sika

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 46
« Отговор #62 -: 30 Септември, 2012, 17:26:22 »
Номад,към тебе въпросче ,че гледам си на ти с естетсвените камъни . Та кво ще разкажеш за камъните Escher ? Разбирам от нета ,че жилката в Тюринген е свършила съответно и истинските Ешъри вече трудно се намират . Сега се разработват някви околни жилки в мините ала освен местоположението май не са същото качество.
лодкаря на подземното царство

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #63 -: 30 Септември, 2012, 19:32:33 »
Колега, ешер е търговска марка,фирмата е спряла да функционира след втората световна,те са били една от многото фирми изкупуващи и препродаващи тюрингски шисти, използвани за фино заточване на скалпели ,бръсначи и т.н.С времето, са си изградили отлична репутация,тъй като тяхната политика е била да избират най-добрите камъни,името е станало синоним за качество.Днес излизат такива камъни по онлайн аукциони,моето мнение е,че цените им са истинско безумие,надминават дори и редките суперфини естествени  японски камъни.Аз лично не бих си купил ешер на цените на които се продава,вярно е, че е много фин,но и много бавен,което ограничава предназначението му основно за бръсначи.Съвремените тюрингски шисти продавани за заточване не са на нивото на старите,по-ниско качество са.Между другото тази тенденция важи за всички естествени камъни и за арканзаските,и за белгийските котикули и за повечето японски т.н.

Неактивен ovcharq

• Напреднал
  • Публикации: 250
  • диагностициран
« Отговор #64 -: 07 Октомври, 2012, 20:06:12 »
Kолеги,някой може ли да каже,какви са тия камънаци единия е някъква керамика,а белият си е камък,чете се надпис max.m/s manuell? Белия го тествах на няколко обикновени карбонки,бързо ги докарва до степен бръснене,на по висок клас стомани(в ценово отношение) не ми се рискува да го пробвам,преди да разбера какъв е и за какво е предназначен.
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 20:23:24 от ovcharq »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #65 -: 07 Октомври, 2012, 21:16:52 »
Тези камъни приличат на т.н. machinist stones( http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=machinist+stone ),обикновено излизат цели комплекти от подобни камъни на търгове в ибей,има с най-различни гритове от груби до суперфини,изкуствени и естествени, използват се в металообработването, за отнемане на метал и/или полиране.Обикновено по-грубите са изкуствени а по-фините естетвени,но в наши дни често и фините са изкуствени.
Тези на снимката и двата ми изглеждат сравнително груби,не бих казал че са особено ценна находка,поне доколкото мога да съдя по снимката.
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 21:20:33 от nomad »

Неактивен ovcharq

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #66 -: 07 Октомври, 2012, 22:15:53 »
Тези камъни приличат на т.н. machinist stones( http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=machinist+stone ),обикновено излизат цели комплекти от подобни камъни на търгове в ибей,има с най-различни гритове от груби до суперфини,изкуствени и естествени, използват се в металообработването, за отнемане на метал и/или полиране.Обикновено по-грубите са изкуствени а по-фините естетвени,но в наши дни често и фините са изкуствени.
Тези на снимката и двата ми изглеждат сравнително груби,не бих казал че са особено ценна находка,поне доколкото мога да съдя по снимката.
Благодаря за информацията.Че не е ценна е ясно за цената си от 5 лв,за двата :)Въпосът ми беше по-скоро за белия,като произход?Според мен е с грит около 1000 и нещо,при сравнение с други налични точиларски пособия.Снимката е зумната и изглежда доста по груб.Част е от по голяма плочка,не знам с какво са я рязали,но има полепнал разтопен метал по ръбовете.Червения го изяснихме горе-долу,става за препрофилиране или други по-груби дейностости,но не е за точене,наистина отнема много агресивно.
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 22:31:19 от ovcharq »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #67 -: 07 Октомври, 2012, 22:49:44 »
По снимката е доста трудно да преценя и е напълно възможно да греша, но мисля че кафявият е съветски електрокорунд с бакелитова свръзка на частиците и въобще не е естествен камък. ;) Имам вкъщи една подобна, но май българска  пръчка, с която чат пат поправям много повредени кухненски ножове, намалявал съм и бузи с него, издълбава се и се подравнява сравнително лесно,  още докато го точиш се отделят частици от камъка и се виждат с просто око. Като го намокриш мирисът на бакелит още повече се усеща. ;)
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 23:40:50 от bully »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #68 -: 07 Октомври, 2012, 22:53:37 »
За кафевия съм сто процента сигурен,дори и от снимката,че не е естествен.Въпроса е по скоро за белия,дали е естествен.Много трудно ще се открие произхода на белия камък.Едва ли се произвежда от десетилетия,както повечето естествени камъни.Освен това самият камък не изглежда нищо особено,т.е. не е от тези камъни,които макар и спрени от производство все още се търсят от колекционери и ентусиасти и за които има голяма база данни.
Грит 1000 е груб грит за естествен камък,поне повечето естествени,които се добиват и продават все още, са по фини от 1000.Същото важи и за повечето антикварни камъни,800–1000  са може би най-грубите,които съм срещъл.Сигурно има и по груби,но са рядкост.Проблема с естествените камъни е че са доста бавни спрямо грита,или по скоро спрямо финиша който оставят по метала,примерно естествен камък който оставя финиш като изкуствен с грит 1000,в повечето случаи ще е много по-бавен и ще отнема метал със скоростта на изкуствен 2000 или дори по бавно.

Неактивен ovcharq

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #69 -: 07 Октомври, 2012, 23:33:48 »
По снимката е доста трудно да преценя и е напълно възможно да греша, но мисля че кафявият е съветски електрокорунд с бакелитова свръзка на частиците и въобще не е естествен камък. ;) Имам вкъщи една такава пръчка, с която чат пат поправям много повредени кухненски ножове, намалявал съм и бузи с него, издълбава се и се подравнява сравнително лесно,  още докато го точиш се отделят частици от камъка и се виждат с просто око. Като го намокриш мирисът на бакелит още повече се усеща. ;)

Че не е естествен е ясно:) Прав си за произхода,сега като се загледах съветски е,чете се ГОСТ ...... от 82 година.
 :nabira:

Неактивен rossen81

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • диагностициран
« Отговор #70 -: 08 Октомври, 2012, 16:24:34 »
може ли да посочите марки и магазини за покупка на естествени и ако може и изкуствени камъни?

Благодаря

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1989
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #71 -: 08 Октомври, 2012, 17:33:51 »
може ли да посочите марки и магазини за покупка на естествени и ако може и изкуствени камъни?

Благодаря

За български магазини ли питаш или изобщо за магазини, за такива материали ???

Неактивен rossen81

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 3
  • диагностициран
« Отговор #72 -: 08 Октомври, 2012, 17:47:21 »
чужди основно

но най - вече марки.

българските ги знам!

Неактивен petarco

• Старо куче
  • Публикации: 22
  • диагностициран
« Отговор #73 -: 08 Октомври, 2012, 18:11:34 »

За български магазини ли питаш или изобщо за магазини, за такива материали ???
добре е и българските да се посочат

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #74 -: 08 Октомври, 2012, 20:35:41 »
Като цяло в българските магазини камъните за заточване са скъпи,а изборът ограничен.Според мен е за предпочитане да се поръчва от САЩ или Западна Европа в зависимост от камъка.Естествено,някои камъни могат да бъдат намерени и тук на нормална цена,но това са по-скоро излкючения ,които важат  само за някои изкуствени камъни.

ArmsBG OlightBG Batteryservice