Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 138621 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1206
  • диагностициран
Естествени камъни за заточване
« Отговор #575 -: 04 Февруари, 2019, 17:23:34 »
Колега ra6ko - не се шашкай :) , тука спецовете спорят за Мазерати 321 или Мазерати 322  ;)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2232
  • диагностициран
« Отговор #576 -: 04 Февруари, 2019, 19:27:41 »
Баш "правилен" или "истински" е  *palec*
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен morfinist

• социопат
  • Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Потребителско име: Morfin
  • Публикации: 80
  • интоксикиран
« Отговор #577 -: 04 Февруари, 2019, 19:45:52 »
 Да, Echter идва от Echt (истински). Просто в изречението е с окончание -er, защото е спрегнато в трето лице, ед.число. И това, което Були предполага, е точно така - буквалния превод е: Истински (в смисъл натурален, естествен) воден-точилен-камък за бръсначи, други ножове и фини инструменти (букв. "работни-средства"). Та камъка едва ли се нарича така.

п.с. Божо, разбирам в какъв смисъл имаш предвид "правилен", но иначе “правилен“ си е richtig

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 127
  • диагностициран
« Отговор #578 -: 04 Февруари, 2019, 21:44:41 »
Ще напиша малко повече за тези камъни, като това не е нова информация за форума, затова се извинявам на колегите, които са го чели вече.
Камъните от областта Тюрингия (днешна Германия) са добивани най-веротно още от 17 век, като пика на добива е средата и края на 19 век, като се смята че до ВСВ добива е окончателно изчерпан. Тези камъни стават популярни в цяла Европа с уникалните си свойства да заточват бръсначи до идеална острота без да ги презаточват или замазват. С тях се работи много лесно и резултата е бил винаги отличен до очаквана степен на острота, поради уникалната еднородност на шистите.
Срещат се в много цветове, но за да има някаква класификация единия от основните дистрибутори прави цветово разграничение и гарантира качеството на камъните, които продава. Цветовете са: Жълто-зелен (Yellow-green), Светло-зелен (Light-green), Синьо-зелен (Blue-green) и Тъмно-син ((Dark) Blue), като има и такива с два слоя (цвята) - едни от най-скъпите. Това е Johann Gottfried Escher. Основава компанията 1789 година. По-късно в бизнеса се включват и неговите синове и компанията става Ешер и синове, известни са съкращенията J.G.Escher; J.G.Escher&Sohn; E. S.; E&S; JGES. В края на 19-ти век фирмите стават 2 - G. Escher & Co и J.G. Escher Sohn. До 1953 година фирмите са управлявани от наследници на Ешер. Камъните продавани от тези фирми са с най-висока цена, често надвишаваща 500$ за камък с етикет, с подравняващ камък и кутия.
През 1866 в Hechingen Германия се ражда Severin Robert Dröscher, който е имал близки контакти с Ешер. Той емигрира в САЩ, където през 1891 год. регистрира фирмата S. R. D. и започва да внася камъни от Тюрингия. Едни от най-ценените негови камъни са Hohenzollern, на името на замъка в близост до градчето където е роден. На неговите камъни има съкращения: Dröscher (ръкописно); S. R. Droescher; S. R. D.;
Камъните в района на Зоненберг са добивани от малки местни фирмички и са разпространявани от различните дистрибутори. Един от сравнително често срещаните камъни е т. нар. Ехтер. Думата има конкретно значение по-скоро като истински (автентичен), но е прието и като нарицателно, за да се различава от Ешер и Дрьошер. Няма сведения, кой със сигурност е разпространявал тези камъни, но съм чел за предположения, че това е фирмата на Дрьошер преди да добие популярност. При всички случаи камъните са стари, добивани в началото на 20 век и са сравними по качество с Ешер. Един страхотен начин да имаш нормален размер тюрингски камък без да плащаш двойно и тройно като за Ешер. Затова написах на колегата, че този камък би трябвало да е финишен камък за бръсначи.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен ra6ko_

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 35
  • диагностициран
« Отговор #579 -: 04 Февруари, 2019, 22:11:33 »
Сега си проверих записките и се оказа,че съм го купувал за тюрингийски шист.
Като цяло е плътен, твърд и не абсорбира вода,ползвам си го с WD40.

Неактивен spearpower

• Редовен
  • Публикации: 42
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #580 -: 20 Февруари, 2019, 20:48:38 »
Здравейте колеги,

Имам някакъв опит около 2г. с различните евтини инжинерно проектирани камъчета, от ЗАИ, на Суати Комет, розово-белия Дронко, и разбира се 400 и 1200 на Тюролит, благодарение най-вече на Були, а и на много от вас :nabira:.За сега никакъв опит нямам с естествените камъчета, макар да ме привличат някак си романтично.Разпознавам повечето чужбински, споменати в темата, пак благодарение на вас  :nabira:, но българските са ми мъгла, макар че има в темата доста споменати.

Покрай моите занимания с ножове и камъни, увлякох и един колега ловец, даже онзи ден му купих 400 Тюролит и 150/320 Суати Комет  :)
Та по същество, колегата каза, че имал от дядо си някакъв камък, на който си точел бръсначите, бил на около 50-60г. , не дядото, камъчето  :D.Почти го задължих да го донесе да го видя  ;D.
Камъкът беше доста издълбан, мирише гадничко на масло :D , а с точно какво го е масажирал дядото, нямам идея.
Вече го подравних с абразивно зърно 46 и 120,
Подравняването трая около 30 мин. със зърно 46.
Не мога да го определя, но по скоро е твърдичък.Цвят черно-мнооого тъмно сиво-зеленикав.
Съжалява, че не го измерих или не сложих нещо за мащаб, но е около 15-18см дълъг, 10-на см.широк и около 4см. висок.

1ви  въпрос, до какво зърно да слизам като едрина, предполагам ще трябва да се пробва 2-3 различни грита, но все пак да си питам?
От Були съм научил, че трудно се определя грит на естествен камък, трябва да се сравнява с вече познат подобен абразив.
2ри въпрос, препоръчвате ли, да се ''изкисне'' , че мирише леко на гренясало и по важно как и с какво?
Или с масло да си действам?
Ето и снимки, макар качеството да не е на ниво.

Поздрави и мерси предварително  :nabira:

« Последна редакция: 20 Февруари, 2019, 21:04:20 от spearpower »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • диагностициран
« Отговор #581 -: 20 Февруари, 2019, 21:31:30 »
Този камък, поне за мен не прилича на никой от популярните в Европа за финиширне и подръжка на бръсначи. Което не значи нищо, може да е страхотен камък.  В България в исторически план, няма някакви местни камъни популярни за фино заточване, в миналото най-разпространен за инструменти у нас(и в цялата Османска Империя) е бил критският, а за бръсначи котикули и в по малка степен тюрингски шисти. Специално за този,  прецизна идентификация и съвети по снимки е невъзможна, според мен. Ако е истина, че дядото си е подържал бръсначите на него, би трябвало да е фин, да дава финиш минимум като японски синтетичен 8000, ако е по-груб от това ще е прекалено некомфортно бръсненето. Друг въпрос е, че в наши дни имаме база са сравнение и високи стандарти относно комфортно бръснене. Отделно, при тоене на бръснач, заради лекият натиск може даден камък да работи като по-висок грит а с ножове да е доста по-груб, типичен пример са някои котикули или китайските гуанси.

Ако ще точиш бръсначи на него и е твърд, може да го загладиш поне до 6-800 грит силициев карбид на прах.

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #582 -: 20 Февруари, 2019, 21:51:33 »
Мерси за насоките и информацията nomad, пак научих доста неща. :nabira:
Нямам идея за произхода, иначе и аз това си мислех, щом бръсначите е точил дядото, трябва да е доста фин.
Далеч съм от мисълта на моля някой за точна идентификация, просто насоки.
С бръсначи, нямам досег и за сега не ме вълнуват особенно, идеята е да се пробва на ножове.
Имаче най-финният ми прах е 600 силициев карбид, та ще го тръкна до там и ще тествам.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #583 -: 20 Февруари, 2019, 21:56:54 »
Ако имаш длето или киридаши, пробвай да го финишираш след 1000 грит синтетичен на естествения, ако е достатъчно фин, трябва да даде близка до огледална или огледална полировка на широкият скос. Това не е кой знае каъв тест, защото има доста изключения от првилото, но донякъде е показателен.

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #584 -: 20 Февруари, 2019, 22:24:37 »
За съжаление за сега разполагам само Ganzo–та, Spyderco tenacious, няколко Kershaw и 10-на китайски реплики.

Мерси за предложението, ценно ще ми е за в бъдеще, пък и повод да се сдобия с киридаши  ;D

А какво ще кажеш, да го ''изкисна"' ли в нещо, меглио, изопропилов алкохол или има опасност да не му повлияят добре?Не че ще се разтопи, ама да не се пукне нещо, знам ли.

« Последна редакция: 20 Февруари, 2019, 22:29:47 от spearpower »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #585 -: 21 Февруари, 2019, 00:13:05 »
Не би трябвало да се пукне или разгради от изкисване в битов обезмаслител. Въпросът е, защо предният собсрвеник го е ползвал с масло. Много вероятно защото работи по-добре с масло, в такъв случай няма смисъл от обезмасляване, например една индия или уашита ако ги обезмаслиш и ползваш с вода или на сухо ще започват да се затлачват, скоростта им ще падне, затова ги омасляват и ползват с масло.
« Последна редакция: 21 Февруари, 2019, 00:47:51 от nomad »

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #586 -: 21 Февруари, 2019, 06:08:19 »
Аха, разбирам.
Просто ми се искаше смръднята да махна и да му видя истинския цвят, но ще ''карам'' с масло *palec*
Иначе по Norton, от форума ме запалихте :), следващият ми камък мисля да е IB8,
а по-нататък и Кристолон.
Не съм заточвал с масло до сега, тъй че, ще дерзая  :nabira:

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 745
  • диагностициран
« Отговор #587 -: 21 Февруари, 2019, 08:26:10 »
Пробвай този камък с WD-40. Мисля, че ще помогне да изчезне неприятната миризма.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #588 -: 21 Февруари, 2019, 10:21:02 »
Пробвай този камък с WD-40. Мисля, че ще помогне да изчезне неприятната миризма.

Мерси, не бях се сетил за ВД, ще опитам  *palec*

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #589 -: 21 Февруари, 2019, 12:36:34 »
На мен силно ми прилича на класическия критски камък, който всички покойни майстори в България имаха - точно в тоя формат, силно омазнени, обикновено залепени с маджун към дъсчица; такива ми минаха няколко, трудно се реже с диамантина; след изкисване видимо става по-светъл и се виждат сивкави пластове; майсторите си точеха ножовете на рендетата и длетата с много масло и въртеливи движения; Едно общо наблюдение, казано и от майсторите - когато камъкът е хубаво загладен и напреднеш с точенето се чува един много характерен свистящ звук ... :)

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #590 -: 21 Февруари, 2019, 14:29:24 »
Този камък аз лично първо щателно  бих го обезмаслил, което в това състояние няма да е лесно, но не и невъзможно, второ бих го подравнил, което също няма да е  бързо и лесно и чак тогава може да отговорим какъв е и що е.  ;) Тоест нуждае се от капитален ремонт, а не просто от освежаване. В това състояние да познаеш на 100% какъв е граничи с паранормалните способности. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #591 -: 21 Февруари, 2019, 14:46:19 »
В това състояние да познаеш на 100% какъв е граничи с паранормалните способности. ;)

е мойте де ;)

www.gogotattoo.net

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #592 -: 21 Февруари, 2019, 15:33:55 »
Хаха, благодаря и на двама ви за включването.
За определяне, въобще не съм се и надявал, но Маг Гого позна, камъка седеше в скована дървена ваничка *palec*.
Подравнено е вече камъчето, по-късно ще пусна снимки.Макар че беше много издълбано за 30 мин. на 46 абразивно зърно се справих.Може би от ентусиазма, не ме умори много, а и излезе нещо забавно на повърхността му накрая  :)
Въпреки че имам още много да уча и да изтръкам бая желязо, аз също обръщам внимание на звука и се ориентирам по него, какви ги връша, като заточвам.

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #593 -: 21 Февруари, 2019, 20:35:26 »
Ето го подравнено камъчето, ама пак забравих една линия да сложа до него :headbang:

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #594 -: 21 Февруари, 2019, 20:50:26 »
Паранормалните ми умения са ме подвели  :D

Това въобще не прилича на критските, които аз визирах, а първият сигнал беше че си го подравнил за 30 минути - критския щеше да го подравняваш два -три дни :( Нека другите кажат.

www.gogotattoo.net

Неактивен mdinkov

• Напреднал
  • Публикации: 53
  • диагностициран
« Отговор #595 -: 21 Февруари, 2019, 21:00:05 »
Аз имам критски камък , сив е на цвят виждат се жили по него и не се подравнява трудно спрямо тъй нареченото капучино от Владо е направо мек .

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #596 -: 21 Февруари, 2019, 21:07:52 »
Уважаеми Гого,

пак да кажа, не е целта да се идентифицира, а по-скоро да получа съвети, как да го върна към живот и да се ползва евентуално за ножове, а и на някой колега ако му попадне подобна незнайна ножарска ценност, как да процедира.
По насоки от тук, ще го подравня до 600 грит абразивно зърно и ще го пробвам с масло.
Ще се опитам след това да докладвам, въпреки малкият ми опит, как се усеща, грит горе-долу, затлачване, финиш, звуци  :) и т.н.

П.П. А имам усещането, че с каквото и да е мазан, това му е променило цвета.
Още една причина, да мисля за обезмасляване.
« Последна редакция: 21 Февруари, 2019, 21:15:23 от spearpower »

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #597 -: 22 Февруари, 2019, 00:10:49 »
Аз те посъветвах да го загладиш до 600-800 SiC изхождайки от написаното, че е камък за бръсначи и е сравнително твърд. Но, ако ще се ползва основно за ножове, може и само до 320-360 SiC да го загладиш. При точенето на ножове, прилаганият натиск е в пъти по-висок и ако го ползваш редовно от самото точене ще се доизглади дори по-фино от търкане с 600 SiC.

Неактивен spearpower

• Редовен
« Отговор #598 -: 22 Февруари, 2019, 08:59:43 »
Аха, нещо като финната Индия, както си описвал.
Не ми пречи да го пробвам заравнен на 320-360 SiC.И да за ножове е замисъла да се ползва.
Надявам се да успея да го изтествам достатъчно.

Мерси nomad  *palec*

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #599 -: 22 Февруари, 2019, 09:57:04 »
Паранормалните ми умения са ме подвели  :D

Това въобще не прилича на критските, които аз визирах, а първият сигнал беше че си го подравнил за 30 минути - критския щеше да го подравняваш два -три дни :( Нека другите кажат.
Затова ти казах да не бързаш със заключенията, защото само по снимка майстор няма, поне сериозните експерти по света никога няма да си позволят да кажат или да предположат по снимка на неясен камък, да не говорим пък с яко заклепана от масло повърхност какъв точно е той.  ;)  Това е смехотворно и несериозно. Да не говорим, че се правят макро снимки на зърното, микроскопски увеличения на суха и мокра повърхност преди въобще някой да си позволи да даде заключение. Особено когато два различни вида доста си приличат, което се  е случвало неведнъж.  Ние тука ги решаваме много лесно нещата раз, прас айде готово :D Само че не са толкова прости.
Ще се съглася с написаното от колегата mdinkov, критският камък далеч не е най-трудния за подравняване дори и с втвърдена от омасляване повърхност.  ;) Всички български фини естествени камъни като почнеш от доломитите /капучиното и раирания/, алевролита, микрокварцита наречен "лидийски" особено са далеч по трудни за обработка
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

ArmsBG OlightBG Batteryservice