Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 123628 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
Естествени камъни за заточване
« Отговор #375 -: 13 Април, 2017, 12:14:36 »
Днес се сдобих с твърд Арканзас на PIKE, с размери 127 * 50 * 9 мм. На етикета пише, че е предназначен за бижутери, стоматолози, шлосери и машиностроители. Според мен не е омасляван или ако е, то много малко е ползван с масло, защото въпреки, че твърдият Арканзас почти не поема масло, то след фино подравняване и неколкократно омасляване никога епидермиса на палеца не може да усети такова осезаемо сцепление като фина шкурка, каквото е усещането при този камък. Цветът му е светло мишо сив, даже леко синее на дневна светлина.Има леки дефекти, но предвид предполагаемата възраст е в повече от добро състояние, че даже му се виждат ясно и неначупени фабричните радиусни фаски на повърхността. Като го полирам и докарам до нужния вид ще споделя впечатления как работи.

Коя всъщност е компанията PIKE ? Според оскъдната информация от  производителя и специализираните форуми излиза, че е функционирала до 1934 под това име, въпреки че отдавна е била собственост на Norton Emery wheel co,  а от 1934 вече се казва NORTON PIKE с логотип  щука

Ето и по нататъшните трансформации и дъщерни компании от 1956г. нататъка, но информацията по въпроса е доста оскъдна, затова може само да се предполага кога е произведен камъка съобразно външни белези като етикета и дървената кутия, но не е и да сме 100% сигурни по въпроса

Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 194
  • Reputation Power: 271
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
« Отговор #376 -: 16 Април, 2017, 15:00:36 »
Камък от централна Стара планина. Добит от кариера, използвал се при полагане настилка на пътната основа. Много твърд, но не крехък, с характерни зелени петна и преливащи цветове.
Намокрен

Сух

Кора

Камъкът определено е в групата на фините абразиви с грит по сравнение с други негови събратя над 2000. Работи бързо и чисто с вода и масло. Подравнил съм го засега на 150 и 280 SIC. Предполагам, че би могъл още да се изфини, но засега ще го оставя на това ниво. При допир изгладената повърхност е като меко гладко кадифе, но яде метала без значение карбонка или неръждавейка. Резултатът от заточването е заличени напълно следи от фабричния гриндер, като при това изравнява всички неравности по режещия ръб и полира до матово стоманата.  Ще пратя парче за определяне точно какъв е видът му, но определено е много различен от всички познати и коментирани във форума досега български естествени камъни.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #377 -: 19 Април, 2017, 14:37:18 »
Да допълня съвсем малко по въпроса за зеления камък от Централен Балкан. Подравнен на SiC F 400 дава състояние, което повече или по малко може да се опише като предполировка, почват  ясно да се  отразяват предметите във вторичния скос. ;) По финно на  SiC F 600, засега не съм го шлайфал да видя намалява му се производителността на работа.Не съм забелязал да поема масло.  Тъй  като е определено твърд и плътен камък с парче TYROLIT 1200 може да се създава суспензия от синтетика като нагура, която съчетана с минимален натиск на ръката, за да се избягва доколкото е възможно създаване на косъм води до осезаем прираст на острота. Острието на кухненските ножове след тази процедура спокойно срязва космите на главата ;) Междувпрочем се сетих, че съм чел в американски източници,  че подобно на този нашенски камък, който само предполагам, че е шиста и арканзасът се е ползвал за насипите на траверсите по железопътните линии. ;D
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #378 -: 19 Април, 2017, 17:14:56 »
Ето как изглежда обработения от предната страница джобен размер Norton, Bear brand. Полиран е до F 1200 на ново стъкло за максимално фина работа по ножове. Считам за излишна и дори вредна в определен смисъл по фина обработка ако се цели довършване на ножове . Но ако с камъка  се точат преимуществено бръсначи може би ще е наложително и достигане на  по фина повърхност. ;)
Снимките се увеличават

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 13
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #379 -: 26 Май, 2017, 10:19:16 »
Здравейте колеги,

Бихте ли ми казали, кръстеният от вас ''капучино'' камък от човека с камъните Владо, как да му го опиша, под какво име го е продавал той.Разбира се, ако въобще още се предлага.

Благодаря предварително  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #380 -: 26 Май, 2017, 10:26:08 »
 Ако му кажеш доломит или варовик със сигурност няма да разбере какво му искаш, пробвай с  кодова дума "капучино" и му го опиши на цвят, мисля че ще сгрее.  :D Ако не той, майка му която му помага в продажбите със сигурност ще разбере какво искаш. Ако въобще може да се свържеш с него, сложна личност е Владко с мозъчето гладко :D

Неактивен spearpower

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 13
  • spearpower няма влияние.
  • диагнозата...носи удоволствие
« Отговор #381 -: 26 Май, 2017, 11:24:54 »
Хаха, ок

Мерси bully  :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #382 -: 12 Октомври, 2017, 11:24:19 »
Да съживим малко тази дълбоко заспала тема. ;D  Днес след многократно търсене през годините назад  най накрая се сдобих с байкалит. Навремето се е добивал за нуждите на промишлеността с цел да замени повече или по малко успешно трудния за набавяне тогава и по скъп американски арканзас.  Не знам нито кога е произведен, ново или старо производство от СССР, но е равен, до степен да няма никакъв забележим просвет нито с просто око, нито с поставяне на метална линийка. Типичен класически размер за джобен камък с размери, 10х2х1 см. Светлозелен, макар че от снимката не си личи много истинския цвят  и напълно еднороден, което си е характерно за тази геоложка порода. Пробвах  го само за 5 минути първо  с вода и после с малка капчица течен парафин върху две боклучави и меки китайски и пакистански неръждавейки, които  имаха начеващи признаци на затъпяване и след тази процедура срязваха почти без разрошване на краищата хартия от лист А4 и намачкана касова бележка. И то без камъкът да е финно обработен и с подходящото количество и вид смазваща течност. Разбира се, това са само най-бегли първоначални впечатления, които не казват нищо съществено за работата му, но за това се иска доста време първо за привеждане на повърхностите в нужния вид и доста работа с различни стомани, техники и най-вече микроскопски снимки.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 443
  • Reputation Power: 1260
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #383 -: 12 Октомври, 2017, 14:27:56 »
БУли, коя колекция е по богата, тази на остриетата или тази на камъните за заточване?
Най тъмно е под лампата

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #384 -: 12 Октомври, 2017, 15:14:04 »
Аз за разлика от всички ножове които имам, всичките ми камъни до един  ги използвам повече или по малко ;D Постоянно търся определени, но все по трудно намирам това което търся и все по скъпи стават с годините една определена категория такива, особено японските.  :yikes: И все пак без да съм ги броил като че ли ножовете са малко повече , но моята ножарска колекция в сравнение с тази на едни мои приятели и съфорумци общо взето е скромна. ;D А камъните все по трудно им намирам място вече, макар че излишните ми отдавна съм разкарал и търся само и единствено качество, а не количество. Още не съм се разделил с идеята да инвестирам в едно малко жилище, за да си пренеса  специално моите неща там, а и за други цели разбира се. :D

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #385 -: 03 Ноември, 2017, 13:35:14 »
Малко снимки на камъка от централна Стара планина, за който Краси писа по напред в темата. В процес на допълнително проучване и изясняване на смазващата течност с вода или с масло работи по добре и до колко следва да се изглажда повърхността. Както и следва да се изясни чисто геоложки вида му от специалист. Добит от кариера благодарение на Краси, формован и нарязан пак благодарение нему  изцяло поради желанието ни, моето и на Краси да попълваме този раздел с достоверна, пробвана от различни ъгли информация защото за българските естествени точиларски камъни досега се знаеше твърде малко. Сега колкото и нескромно да звучи смея да се надявам, че сме вече една крачка напред. ;D
От най-груба заготовка, през частична обработка. При рязане се отчупват парчета и иска доста сериозна допълнителна обработка, но далеч не е от най-трудните камъни за шлайфане. ;)

До вече придобила на грубо форма работната повърхност без напълно да са заличени следите от диска за рязане. Като усещане е средно твърд и плътен камък, без все още да мога да кажа нещо за твърдост по скалата на Моос, но това предстои скоро да го изясним. ;D

След Sic прах 800 продължава да работи много злобно. Засега е тестван само върху "прости" неръждавейки и карбонки.Мисля, че си струваше усилията и парите за траспортни разходи за добива му.

Засега ще се огранича само с това. По късно ще пиша за работните му свойства, за който се интересува от материята.

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 301
  • Reputation Power: 119
  • Vuli няма влияние.
« Отговор #386 -: 03 Ноември, 2017, 17:47:07 »
И само това парче ли успяхте да открътите? ;)

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #387 -: 03 Ноември, 2017, 18:36:38 »
И само това парче ли успяхте да открътите? ;)
Направихме бартер с Владо, наряза безплатно няколко правилни големи парчета срещу останалия 40-50 кила мат`риал.  :) Абразивът определено е с интересни свойства и "хаплив" - S90V на форумния я яде като мека халва, CTS® XHP също. Едва ли е шиста, защото съдържа кварцови жили и желязо в някои от големите късове скала. Ще разберем какъв му е състава, има отделени парчета за анализ.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #388 -: 12 Ноември, 2017, 17:50:02 »
Макроснимки на повърхността на старопланинския камИк. Авторът е Краси
След 150 SIC

След 280

След 400

След 400 е полиран до матово, но вече отразява под малък ъгъл околната среда перфектно. Нарочно се подготвят два камъка при едни и същи условия, за да се види какво се случва накрая при работа с вода и масло, за да има по голяма сигурност  в обективните резултати.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #389 -: 12 Ноември, 2017, 18:06:01 »
Старопланинецът се оказа много кораво, зъбато и зло куче. Най-после намерих достатъчно време за подготовка на две парчета камък как си требе, че да имам обективни резултати. Бяха подготвени за работа при едни и същи условия, като едното щеше да работи накрая с вода, а другото със масло. Много търкане падна, но си струваше. Накрая и двете парчета се превърнаха в полирани черни огледала, отразяващи в ясни цветове образите под ъгъл около 30 градуса. Сигурен съм, че може да се ползва и 1200 прах, ама нямах подръка. Були ще продължи на другото ниво, ако му се занимава.  ;)
Повърхността на абразива под портативен микроскоп след 150 SIC: Яки зъби има  :D

След SIC 280:

След SIC 400:

След SIC 800:

След приключване на работата по камъните дойде време за сравнение, затова реших днес тестът да е на 2 популярни стомани от високия клас с доказана ТМО - 154СМ на Бенчмейд 551 и S90V на форумната сгъвайка. Досега при ползването му е нямало стомана, която да не изяде, но въпросът беше как ще финишира остриетата при вече подготвена добре повърхност. Ще спестя детайлите, но категорично камъкът работи много по-добре с масло, като при това поема от него. Резултатът като качество и бързина на заточката напомня на критския камък, но е много по-фин определено. Освен това финиша е значително по-добър, а и след него нямаше нужда от друг камък за финално довършване. Май ще си продам останалите камъни, че станаха излишни...  ;D

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #390 -: 12 Ноември, 2017, 18:28:29 »
Абе само аз ли виждам три ярко сини снимки и две ярко черни ..... с Далтон сме братовчеди, ама все пак - коренна разлика, не са нюанси ... :) Моля отговорете  или да ода на доктор :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #391 -: 12 Ноември, 2017, 18:55:33 »
Първите три снимки са обработени за по-голям арт ефект, Велики Маг!  :ras: Накрая се махнах предпазната лента, дето даваше синия нюанс. Те ги Raw.  ;D

Черните в горния пост са на омасленото парче след работа.

Активен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 424
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #392 -: 13 Ноември, 2017, 17:50:03 »
Поука - зарежете магазините и почвайте да обикаляте чукарите в търсене на камъни :D

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 443
  • Reputation Power: 1260
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #393 -: 13 Ноември, 2017, 18:07:22 »
Да бе и после да ти окапят ноктите и изгният ръкавите от търкане. Да не говорим какви пари струват прахчетата, изравнителите и прочие нещица от които ще имаш нужда, за да направиш от павето брусче. При това без каквато и да е гаранция, че полученият камък ще става за нещо..
Най тъмно е под лампата

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #394 -: 13 Ноември, 2017, 20:41:50 »
От всеки камък абразив не става. Но българските естествени камъни, които вече са о/познати като такива, по нищо не отстъпват на купешките, даже някои са и много по-добри.  ;) А на някои им се изтриват ноктите и от търкане на клавиатури...  ;D

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #395 -: 15 Ноември, 2017, 17:19:25 »

По препоръка на приятел  :nabira: и благодарение на ред обстоятелства се сдобих с един отличен стар Charnley Forest - легендарен камък, добиван в Англия в далечни времена.  :) Моментално беше проверен как работи, при това изненади нямаше. Фин, бърз, впечатляващ.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #396 -: 08 Декември, 2017, 15:43:31 »
Един пиринейски камък, подарък ми от бачо Кольо от Правец, останал в наследство то дядо му.  ;D Тука  е още в необработено състояние, сега изглежда  по другояче. Бирата на снимката е боклук, :green: :D,  но камъкът го бива.Точа си с него кухненските и касапските ножове когато за по-затъпени.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #397 -: 08 Декември, 2017, 15:53:09 »
Кво му е пиринейското - тва е паве от Дондуков :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #398 -: 08 Декември, 2017, 15:59:03 »
Ееееейййй, черна станцийьооооу все ще се обадиш. :D Паве ти е главата, ако бяха такива паветата на Дондуков от фирмата Опинел отдавна да ги бяха нарязали за техните си брустчета :D  :green:

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
« Отговор #399 -: 16 Декември, 2017, 18:12:53 »

Чарнли форест показа доста интересни свойства, абсолютно различни от всички камъни за финиширане с висок грит, които съм ползвал досега. Не подбира стоманите, а бадемовото масло на Икаров е на границата да "натежи" като плътност. По-лекото фино минерално масло е за предпочитане, но пък там рискът да извадиш нов косъм вместо окончателен финиш е значително по-голям. Миг невнимание, минимално по-голям натиск от необходимото и... айде отначало.  :) Камъкът се счита подходящ за финиширане както за ножове, така и за бръсначи. Изглежда мазен и мек, но всъщност е много твърд, с характерни червени петна и кадифена повърхност. Не се добива от десетки години и предлаганите за продажба са единични, много стари парчета, в повечето случаи извадени от разпадналите се от времето дървени кутии. Счита се за най-добрия абразив за финиширане на съвременните прахови стомани в последния етап от заточване. Полира режещия ръб и дава невероятна острота, но според мен камъкът още не е разкрил пълните си възможности.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice