Автор Тема: Естествени камъни за заточване  (Прочетена 109904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Старо куче
  • Публикации: 337
  • Reputation Power: 9
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Естествени камъни за заточване
« Отговор #475 -: 27 Март, 2018, 21:51:16 »
Да, в ибей ги има, но търси правоъгълна полирана плочка, като тази:
https://www.ebay.com/itm/188-6Ct-100-Natural-Agate-Pendant-Polished/112886778557?hash=item1a48938abd:g:5s0AAOSwfQxas8qU

Благодаря, ще ги разгледам!

И аз да покажа още един камънак..Коментиран е тук бегло в дискусията за уелските шисти, но ако някой колега има по-преки наблюдения ще съм благодарен да сподели..

Точно такъв съм нямал, но от това което съм чел за тях, в разни форуми за бръсначи, са фини и сравнително бавни, както при повечето естествени и при тях има известна вариация, но голяма част са достатъчно фини за финиширане на бръснач. Традиционно са ги използвали с масло, но работят добре и с вода и със суспензия(нагура).
От старите уелски камъни силно препоръчвам Llyn Idwal, купих по случайност един и останах очарован, за ножове е супер.  В guns.ru са го определили че е шист, което се оказа пълна глупост, камъка звъни като стъкло. Потърсих повече информация и се оказа че е новакулит(кварцит), подобно на Charnley Forest, те и на външен вид си приличат. Това е моят-

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 48
  • Reputation Power: 1
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #476 -: 27 Март, 2018, 21:57:31 »
Бързото търсене в английския Ебей показа, че има три в продажба..записах се да ги следя..

Неактивен aum7

• Редовен
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 48
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #477 -: 02 Април, 2018, 14:16:17 »
Този път се преборих  :P По препоръка на колегата nomad - Llyn Idwal и то от нашия английски приятел. Само маркирам покупката, като дойде ще го измеря и притегля и ще пиша повече подробности. По обява размерите са: The stone measures 8 1/8" x 1 5/8" x 1/2"

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #478 -: 02 Април, 2018, 14:35:27 »
Честито, изглежда страхотно. От моят съм много доволен, специално за ножове. Дава отличен баланс в остротата, хем е доста фин, хем остротата е агресивна. С масло сваля повече материал, с вода е по-бавен, но става за микроскос и само с вода. Иначе, за по-продължително заточване, бих го ползвал с масло или с вода и суспензия от мека нагура. Като скорост на работа ми се струва, напълно съпоставим с уашита/мек арканзас. И моят го купих от същия продавач  :)
« Последна редакция: 02 Април, 2018, 14:39:30 от nomad »

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #479 -: 03 Април, 2018, 11:31:46 »
На предната страница, представих, естествен камък от Китай- Guangxi. Сетих се, че забравих сложа да видеото на един руснак, който показва под микроскоп, резултата от камъка, на ножове от различни стомани. Това което ме беше поразило в това видео е, колко агресивно работи на стомана 420, от която се правят масовите кухненски ножове.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1135
  • Reputation Power: 27
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #480 -: 05 Април, 2018, 09:41:11 »
Оказа се, че   Pike Washita №1 quality въпреки че първоначално леко ме разочарова със скоростта си в сравнение с другата безименна и немаркирана уашита която имам, доста уверено точи S 90 V на форумната сгъвайка. Съжалявам, че другият ми нож с такава стомана, производство на Dunn не беше затъпен, за да пробвам и на него.
Но съм сигурен, че маслото на Lansky има  същия ефект, както и  на другата ми уашита, но понеже е петролен продукт по-рядко го използвам. Най-често работя със студено пресован зехтин и маслиновото масло на Икаров, което безотказно работи и на двата ми камъка. Ballistol -а   се оказа крайно неподходящ като смазваща течност и за двата ми камъка, за разлика от soft arkansas Case и Smith`s.  Изобщо с годините се убедих, че специално уашитата е много специфичен камък, който твърде много варира като качества, скорост и финиш. Едни прахови стомани даже доста твърди точи много добре, а с други по-ниско легирани и с по-ниска твърдост и по-малко карбиди не се справя. Това за моите е валидно, но колкото повече чета по въпроса е май, май е общо валидно, независимо от това какво пише на етикета и дали въобще са маркирани от прозиводител или са неизвестни.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #481 -: 14 Април, 2018, 19:30:30 »
Днес си получих моя Llyn Idwal. Занимах се да  обработя и двете повърхности до 220 Sic, направих му фаски и от двете страни. Страхотно и много бързо работи.Засега само с вода. На две от кухненските Трамонтини дори намалих ъгъла докато се усетя. Усещането като точиш е меко, няма го агресивното стържене на мекия арканзас или твърдата ми уашита въпреки това не пада по-долу като скорост, оставя една еднородни матови следи върху стомани като 4110, 12С27. Върху други засега не съм го пробвал, но този камък определено ме впечатли.

Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #482 -: 14 Април, 2018, 19:52:10 »
И аз, съм много доволен, от Llyn Idwal. Моят дава много балансирана острота, хем реже добре само с натиск, хем има и достатъчно агресия за рязане на домати, месо с ципа или кромид. Много практична острота за кухнята или за ежедневни сгъвайки. Като грит, моят го определям около 4000, за толкова фин камък работи бързо. Наистина не отстъпва, по скорост на работа, на мек арканзас или уашита, поне на тези, които имам и съм имал.

Llyn Idwal са подценявани, по търговете в ибей, хората масово налитат на арканзаси и уашити, които са чудесни , но Llyn Idwal, по нищо не им отстъпва и често може да се купи на прилична цена. Признавам ,че самият аз ги пренебрегвах, може би, защото, за тях няма, достатъчно информация в нета. Купих един случайно, само защото се продаваше заедно с една уашита, а се оказа прекрасен камък, не отстъпващ по нищо на уашитата.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #483 -: 15 Април, 2018, 12:43:03 »
Решил съм да си купя една Mejiro нагура, за да ескпериментирам с по-фино заточване с вода. Искам да го пробвам на един комплект британски дърводелски длета, които са ми оставили за заточване.

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #484 -: 16 Април, 2018, 15:06:21 »
Снощи, тотално се преобърнаха представите ми за туфа от колегата kendo. Преди, като го тествах, започвах от напълно унищожен апекс, буквално от 0. При това, на нож със широк сканди скос, на който трябва да се отнеме много материал, за да се апексира. Резултатите, като скорост и острота, които получих при този подход, създадоха  в мен усещане, че камъка е с финиш 3000 грит, но със скорост, съответстваща на много по-фин камък. Е, явно съм бил в дълбоко заблуждение.
Снощи бях извадил туфа, да го ползвам като dressing stone, роля в която се справя отлично, но реших да тръкна, на него, за няколко минути едно английско ножче за детайлно дялане, от чиста въглеродна стомана на около 59HRC. Ножчето беше финиширано на фин естествен, около 8к грит. Беше, много остро, с близък до огледален финиш, но не перфектно огледало, както при финиш със Наниуа Суперстоун 10к или строп с паста. Иначе, от към острота, отлично.
За мен, изненадата настъпи, след като го финиширах за няколко минути на туфа, без да се стремя да съм много прецизен. Получих перфектна, огледална полировка, на режещият ръб, напълно съпоставима с полировката на висок клас синтетитчни, като суперстоун 10к. Подобно ниво на полировка е рядкост за естествен камък. Ще го пробвам и за финиширане на бръснач, но вероятно другата седмица, че в близките дни съм зает.
Явно, преди, като съм започвал от напълно унищожен апекс, туфа не е можел да апексира ефикасно, широкият сканди скос, съответно остротата и нивото на финиш не бяха много високи . Но сега, след 8к грит, се справи, да полира огледално. Вероятно, в евентуална прогресия, би трябвало да е последен камък.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 32
  • p.milev няма влияние.
« Отговор #485 -: 16 Април, 2018, 16:10:12 »
...
Вероятно, в евентуална прогресия, би трябвало да е последен камък.
Въпреки суспензията, която отделя ?

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #486 -: 16 Април, 2018, 16:17:58 »
Имам два туфа, при заточване и двата, не отделят почти никаква суспензия. Мога, да се опитам да снимам, докато заточвам на туфа, и да има суспензия е в минимално количество и не се забелязва с просто око. След финия естествен(8к грит) и после туфа, ножчето за дърво, беше перфектно заточено. Дялаше косъм с лекота, режеше вестник на пуш кът, напречно на влакната, което е трудно постижимо. Но, най-вече ме впечатли полировката на РР.
Ако, го използвам като дресинг стоун, на керамика или твърд естествен, да, тогава отделя суспензия, но при заточване, дори и да отделя е в минимално количество и не пречи.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #487 -: 16 Април, 2018, 16:32:27 »
С туфа много пъти съм се опитвал да апексирам повече или по малко затъпени, че дори и отчасти повредени остриета на кухненските ми ножове, които са основно от стомани 4110, 12С27, 420, Aus-8, Т5Мо, шведската въглеродна на Frosts. И  то не с широк сканди скос, а с вторичен такъв, в повечето случаи с ширина не повече от милиметър и половина. Още от първите двайсетина движения, независимо с по фино или по грубо подготвена повърхност ми стана ясно, че туфът категорично не е подходящ за тази цел. За да стигна до този категоричен извод съм пробвал различни парчета от туфа, на различни стомани и по какъв ли не начин. Само с вода, с каша от самия туф изкарана от по твърд камък и др. В сравнение с него твърдата врачанска шиста и пиринейския камък, а да не говорим за мекия арканзас, твърдата ми безименна  уашитата и турската "уашита" са точно на другия полюс като скорост и са далеч по-подходящи за апексиране, особено при много затъпено острие. И тъй като дълго време го ползвах единствено като dressing stone, един ден реших така както е подравен на 120 Sic и доста позагладен от повърхността на другите камъни които почиства да се опитам да го ползвам като абразив за финиш. Експериментирах с голям скок  в размера на ползваните абразиви. След фината Norton India на която оправих острието и го заточих, като обрах в масимална степен косъма преминах директно на туфа и вески един от ножовете с горецитираните стомани повече или по-малко започна да срязва космите по главата с едно движение. :???  Остриетата дори с просто око на дневна светлина си личаха да са обработвани с далеч по фин завършващ абразив. А и това се усещаще  при рязане. Затова напълно споделям написаното от личен опит, но и мен честно казано ме учудва, че след много по фин естествен камък туфът е дал още по фина заточка със съответстващата на това състояние  огледална полировка.  Ако не е тайна след кой камък се получи това ? Това е ценен опит и бих го пробвал с удоволствие. ;D
При заточване наистина не отделя суспензия, това може да стане целенасочено само ако се трие енергично само с много по-твърд камък. Последно го правих с турската уашита върху по светло оцветени парчета от туфа, сравнително еднородни като цвят, които обилно отделят каша.
« Последна редакция: 16 Април, 2018, 16:43:30 от bully »

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #488 -: 16 Април, 2018, 17:43:46 »
Камъка, който ползвах преди туфа,  засега е неидентифициран. Купих го от британският ибей, защото беше с леко неправилна форма, не перфектен правоъгълник, което говори, че е добит и обработен през 19в. Другото, което ме накара да го купя е, че беше изхабен почти напълно, останали са 5мм от камъка, които и да са били предишните собственици, явно високо са го ценили. Бил е залепен в дървена кутия, както си личи от долната страна.

На цвят, прилича на съвремените уелски шисти или на BBW. Но, при заточване е много различен от тези камъни. Усещането е най-сходно с Llyn Idwal, но този, определено е по-фин от  Llyn Idwal-a ми, просто звука от камъка и усещането при точене са подобни. Също, макар и да е по-фин от моя Llyn Idwal, е малко по-бърз от него, което е парадоксално. При заточване на нож с тесен скос, с много силен натиск, отделя белезникава суспензия, но при точене с нормален натиск, не пуска суспензия. Още не съм го тествал с бръснач, защото повърхността не е подготвена както трябва. А и искам да го залепя за някаква основа, преди да го тествам, по-обстойно, може би за  парче дебел гранитогрес, отрязано в същата форма, за да не се счупи, при употреба, макар засега да изглежда стабилен при точене.

След туфа, нямаше особен прираст в остротата в сравнение със старият британски камък, който е доста фин, но в полировката, разликата беше очевидна, стана напълно огледална.
Ако някой е имал, подобен стар камък и може да го определи, ще съм благодарен за помощта.

« Последна редакция: 16 Април, 2018, 17:51:14 от nomad »

Активен nikolai

• Старо куче
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 350
  • Reputation Power: 51
  • nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #489 -: 16 Април, 2018, 18:08:00 »
Не мога да преценя добре на снимките, но на третата ми се вижда специфичен оттенък.  Да не би да е Rouge du Salm / Lorraine?
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #490 -: 16 Април, 2018, 18:23:07 »
Не мога да преценя добре на снимките, но на третата ми се вижда специфичен оттенък.  Да не би да е Rouge du Salm / Lorraine?

Истината е, че нямам идея. За Rouge du Salm / Lorraine, научих едва наскоро, това което четох в западните форуми, е че, става въпрос за специфична жила BBW, която е с по-лилав цвят, от нормалните BBW. Аз BBW съм имал, само в естествена комбинация с котикул, някои са били по-лилави, други по-тъмни, но този е различен от всички, които съм имал.
Този камък, като е сух, леко сивее, нещо средно, между лилаво и сиво, а като се намокри, лилавите тонове изпъкват, за разлика от съвремените уелски шисти отделя белезникава, а не розова/лилава суспензия. Различен е, от всички естествени, които съм имал.

Активен nikolai

• Старо куче
  • nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.nikolai на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #491 -: 16 Април, 2018, 18:30:11 »
Аз имам такъв. Сивее, но се вижда лилавия оттенък. Като се намокри камъкът и лилавото изпъква осезаемо.Залепен е върху изкуствен абразив с грид 600. Мога да пробвам да го снимам, но не знам какво ще се види на снимките. Третата снимка от твоя пост много прилича на моя камък.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #492 -: 16 Април, 2018, 18:35:32 »
Твоят, BBW ли е, от къде го купи? Отделя ли суспензия и ако отделя, какъв цвят?  Ще съм благодарен, ако успееш да го снимаш.
« Последна редакция: 16 Април, 2018, 18:38:48 от nomad »

Активен nikolai

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #493 -: 16 Април, 2018, 18:47:00 »
Купих го от български интернет магазин преди доста време. Мисля, че вече не съществува, ама и името вече ми се губи. Предлагаха кит-ове за сглобяване на ножове, предимно финки, както и много други ножарски стоки. Продаваха и белгийски котикул и този камък им беше единична бройка. Цената му беше доста солена. Мисля, че е Rouge du Salm / Lorraine, но не помня дали го пишеше в прав текст. Май беше обяснено само, че е рядък вид белгийски камък от жила, която е на изчерпване, или нещо такова. Ще пробвам да пусна снимка. Правя ги с телефона и ги преформатирам, за да мога да публикувам във форума, поради което не знам какво ще се види. Не съм го ползвал от доста време. Отделя суспензия, но за цвета ѝ ми е трудно да ти кажа.

Активен nikolai

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #494 -: 16 Април, 2018, 19:17:51 »
Ето малко снимки. Направих ги преди малко, дневната светлина е недостатъчна, пробвах и със светкавица. Дано да създадат представа за камъка.Мисля, че цветът се вижда най-добре на четвъртата снимка.Отстрани камъкът е по-грубо обработен.
« Последна редакция: 16 Април, 2018, 19:29:58 от nikolai »

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #495 -: 16 Април, 2018, 21:38:31 »
Благодаря, за снимките! Твоят камък е BBW(Belgian Blue Whetstone), съдейки по силният лилав отенък, нищо чудно да е точно Rouge du Salm / Lorraine. Компанията, която ги добива ги продава и залепени за изкуствен камък от силициев карбид, тези комбинирани камъни ги лансират под названието cotcarb - https://www.ardennes-coticule.be/en/shop/dubbelzijdige-slijpstenen/cotcarb
За мен, BBW, ако е внимателно подбран, защото и при тях има доста вариация е съвсем приличен камък за финално заточване на ножове. Имал съм много такива, но винаги в естествена комбинация с котикул, даже и сега имам един такъв камък. Но тяхната суспензия е с лилав цвят-

При, камъка, който се мъча да идентифицирам, суспензията е много рядка и с белезникав цвят. Освен това, усещането при заточване на BBW и на този камък са съвсем различни, на BBW усещането при точене е много по-"мазно". Наистина, на снимка много си приличат, но при заточване разликата е значителна.

« Последна редакция: 16 Април, 2018, 21:42:47 от nomad »

Неактивен lubitel

• Редовен
  • Публикации: 106
  • Reputation Power: 2
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #496 -: 16 Април, 2018, 22:18:35 »
Благодаря, за снимките! Твоят камък е BBW(Belgian Blue Whetstone), съдейки по силният лилав отенък, нищо чудно да е точно Rouge du Salm / Lorraine. Компанията, която ги добива ги продава и залепени за изкуствен камък от силициев карбид, тези комбинирани камъни ги лансират под названието cotcarb - https://www.ardennes-coticule.be/en/shop/dubbelzijdige-slijpstenen/cotcarb
За мен, BBW, ако е внимателно подбран, защото и при тях има доста вариация е съвсем приличен камък за финално заточване на ножове. Имал съм много такива, но винаги в естествена комбинация с котикул, даже и сега имам един такъв камък. Но тяхната суспензия е с лилав цвят-

(Щракни за да видиш изображението.)

При, камъка, който се мъча да идентифицирам, суспензията е много рядка и с белезникав цвят. Освен това, усещането при заточване на BBW и на този камък са съвсем различни, на BBW усещането при точене е много по-"мазно". Наистина, на снимка много си приличат, но при заточване разликата е значителна.

Според мен, камъка на колегата nomad е La Lorraine, като тук е коментиран https://straightrazorpalace.com/hones/119303-lorraine-rouge-rouge-du-salm-bbw-goldfisch-wetzstein-3.html
Камъка е страхотен финишен камък за бръсначи, много фин, поне по това което споделяте като усещане.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #497 -: 16 Април, 2018, 22:23:26 »
Абсолютно споделям опита на колегите с Туфа, при мен работеше много бавно за апексиране на острието, обаче по отношение на отделянето на кашица, моите образци отделят сами при заточване. Ако обаче се финишира със съответния натиск няма да се отделя суспензия. Моите камъни са изключително еднородни и мноооого бели, като изсъхне имам чувството че изсъхналата кашица е гипс. Че е фин съм сигурен, затова е и толкова ефективен като почистващ и нагура, но силния натиск не влияе добре. Освен това за да работи по-бързо, ако се заточва на него, трябва да има гъста кашица ...

Неактивен nomad

• Старо куче
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #498 -: 16 Април, 2018, 22:53:28 »
Според мен, камъка на колегата nomad е La Lorraine, като тук е коментиран https://straightrazorpalace.com/hones/119303-lorraine-rouge-rouge-du-salm-bbw-goldfisch-wetzstein-3.html
Камъка е страхотен финишен камък за бръсначи, много фин, поне по това което споделяте като усещане.

Сега гледах няколко клипа в youtube с тези камъни lorraine, но тяхната суспензия е лилава на цвят, а при моят камък е белезникава и много рядка, дори и с диамант не успях да изкарам, гъста суспензия.

Абсолютно споделям опита на колегите с Туфа, при мен работеше много бавно за апексиране на острието, обаче по отношение на отделянето на кашица, моите образци отделят сами при заточване. Ако обаче се финишира със съответния натиск няма да се отделя суспензия. Моите камъни са изключително еднородни и мноооого бели, като изсъхне имам чувството че изсъхналата кашица е гипс. Че е фин съм сигурен, затова е и толкова ефективен като почистващ и нагура, но силния натиск не влияе добре. Освен това за да работи по-бързо, ако се заточва на него, трябва да има гъста кашица ...

Колега lubitel, пробвал ли си да финишираш бръснач на туфа?

Неактивен lubitel

• Редовен
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #499 -: 16 Април, 2018, 23:00:27 »
Не, защото не съм подготвял повърхността за бръснач, има неравности в смисъл вдлъбнатини. Ако бях ги изравнил щях да изхабя много камък, а и по презумция ги подготвях за ножове.
Ще опитам, но при бръсначите качеството се проверява само по един начин - на лицето ... а за там се нуждая от повече подготовка!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice