Автор Тема: Поддържане и заточване на стомана Elmax (ZT0566, острие 3.25", Drop Point)  (Прочетена 11938 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • Публикации: 927
  • Reputation Power: 234
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
Здравейте,
Наскоро се сдобих с Zero Tolerance ZT0566, Фолдър с 3.25 инча острие (Drop Point) и стомана ELMAX. Няма да го ползвам за лов и разфасоване и рязане на месо и кокали, по-скоро EDC. Също така не смятам да го ползвам толкова, че да се затъпи толкова жестоко. По-скоро ме интересува освежително поддържане на РР на острието вследствие всекидневна употреба. Нямам опит с такава стомана (Elmax). Интересува ме каква система за поддържане на рещия ръб (и за заточване в по-далечен план) ще ми препоръчате? Какво още (всяккво инфо за тази стомана ще е полезна)? Бюджет до 200лв.
Благодаря предварително. 

« Последна редакция: 26 Ноември, 2014, 22:20:53 от ICE »
Zero Tolerance ZT0801CF Limited Edition Copperhead
Decepticon-1 by Alexey "Ratatuy" Konygin (Limited Edition of 30+300)
Kershaw 4040 The RUBY Limited Edition (40th year anniversary celebration)

Неактивен GeorgiNN

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 822
  • Reputation Power: 55
  • GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
За тия пари си вземи едно дмт алайнерче от колонело и ще си свиркаш доста дълго време.  :nabira:

Amon Ra

• Гост
заточваща система за един нож ???? това е безумие. Трябва му само един строп за 10-15 лева. Аз ползвам в кухнята нож от Елмакс вече една година непрекъснато . Минавам го само на строп веднъж на 2-3 седмици. Друго не му е нужно. Аз съм си направил няколко стропчета намазани с различни пасти. За поддържане са предостатъчни. Като си купи колегата и няколко шкурки за 50 ст. бройката е готов. Останалото е четене на форума - от край до край. Всичко е обяснено от майсторите ни .

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1700
  • Reputation Power: 36
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Както и в другия форум ти казах .......... за по преносима и компактна ДМТ-то, а за по - прецизна, но по - тежка и неудобна за полева - на Кериди - http://bladeforum.bg/index.php/topic,1058.0.html   , т'ва е !!!

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
заточваща система за един нож ????

Той сега е един, ама нали ще стават повече. Утре може да си купи още 4 такива ЗТ-та !!!

Неактивен GeorgiNN

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.GeorgiNN на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Прав е Любо.  *palec* Бях забравил за системата на колегата  :nabira:

upotrebitel

• Гост
Мен ако питаш - Spyderco Triangle Sharpmaker е истината :) Предлага се от колегата colonelo на много добра цена, която напълно се вписва в бюджета ти. Пристига с обучаващо DVD, така че се научаваш да точиш перфектно за няма и 10 минути:

Конструкцията е такава, че нямаш нужда от никакъв опит, за да задържаш нужния ъгъл и да не превърнеш неволно вторичното скосяване в конвекс :) Керамиката на Spyderco отнема доста по-малко метал от диамантените камъни, съответно износването при заточване е по-малко и удължава живота на острието. За разлика от останалите системи с фиксиран ъгъл, на които се точи първо едната страна, после другата, Sharpmaker-а позволява едновременно заточване от двете страни, което дава по-бърз и по-симетричен резултат. Специфичната форма на триъгълните камъни позволява точене както на ножове с рекърв, така и на серетирани остриета. От личен опит твърдя, че няма проблеми с каквито и да е стомани - от VG-10 и 154CM, през S30V, до S125V. А с оставащите 65 лева от бюджета можеш да си купиш по-нататък допълнителен комплект ултра-фини пръчки (отговарят на грид 1200), с които да довършваш заточването до степен да снема стружка от косъм.
« Последна редакция: 18 Ноември, 2014, 01:22:46 от upotrebitel »

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
За тия пари си вземи едно дмт алайнерче от колонело и ще си свиркаш доста дълго време.  :nabira:
Мда, ама DMT-то нали е за заточване?! Това е ок, когато се затъпи. А относно поддръжката на остротата, какво би предложил?

Заточваща система за един нож ????
Колекцията тепърва ще расте. Днес получих още един ZT0566, та станаха два (да е жив и здрав колегатa colonelo -> малко реклама) и вървим напред...  ;D

Трябва му само един строп за 10-15 лева. Аз ползвам в кухнята нож от Елмакс вече една година непрекъснато . Минавам го само на строп веднъж на 2-3 седмици. Друго не му е нужно. Аз съм си направил няколко стропчета намазани с различни пасти.
Би ли разказал малко по-подробно, кое откъде и т.н. че е за 10-15лв. Постигаш ли бръснеща острота?

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Мен ако питаш - Spyderco Triangle Sharpmaker е истината :) Предлага се от колегата colonelo на много добра цена...
Точно този вариант обсъждахме с него (colonelo), защото аз се бях насочил към друга система, а той ми отвори очите за плюсовете и минусите на повечето системи...

Конструкцията е такава, че нямаш нужда от никакъв опит, за да задържаш нужния ъгъл и да не превърнеш неволно вторичното скосяване в конвекс :) Керамиката на Spyderco отнема доста по-малко метал от диамантените камъни, съответно износването при заточване е по-малко и удължава живота на острието. За разлика от останалите системи с фиксиран ъгъл, на които се точи първо едната страна, после другата, Sharpmaker-а позволява едновременно заточване от двете страни, което дава по-бърз и по-симетричен резултат. Специфичната форма на триъгълните камъни позволява точене както на ножове с рекърв, така и на серетирани остриета. От личен опит твърдя, че няма проблеми с каквито и да е стомани - от VG-10 и 154CM, през S30V, до S125V. А с оставащите 65 лева от бюджета можеш да си купиш по-нататък допълнителен комплект ултра-фини пръчки (отговарят на грид 1200), с които да довършваш заточването до степен да снема стружка от косъм.
Еми да, при положение че нямам нужда от система, която да препрофилира острието, а предимно само да поддържа остротата и аз се съгласих, че това е един разумен вариант.

Колега,
би ли споделил повече за ъглите на заточване/поддържани от Spiderco-то (понеже го познаваш и ползваш). И дали ще са подходящи за Zero-то? Дори не знам на какъв ъгъл е заточено острието на 566-цата. Как ще се преборя с тази пречка?
Пример: Ако острието на ZT0566 e 25', а точилото на паяците предлага 30 и 40', тогава какво? Всъщност Spiderco какви градуси на заточката предлага? Благодаря
« Последна редакция: 18 Ноември, 2014, 02:11:12 от ICE »

upotrebitel

• Гост
Точно това са ъглите, предлагани от Sharpmaker-а - 30° и 40°. Т.е. от двете страни по 15° или по 20°. Не мисля, че ако вторичният скос на Zero-то е 2 х 12.5° заточването на 2 х 15° ще промени особено геометрията му. По-скоро след 30-40 двойни движения на кафявите камъни (грид 400) режещият ръб ще се препрофилира леко. Аз поне точа на 40° само ножове за по-груба работа - примерно сгъваемото кукри Cold Steel Rajah I. Ако нямаш намерение да сечеш клони и да цепиш дърва с батонинг, 30° според мен е идеалният работен ъгъл. На по-малко, примерно 15-20°, се точат само някои специализирани ножове, да речем японските готварски за суши, при които е важно да режат меките парченца риба без никакво усилие, за да не изтече сока им. Но, от друга страна, при такъв ъгъл не е препоръчително да се режат по-твърди неща :)

Между другото - аз скоро "открих" за себе си ползата от стропинга :) Оказа се, че съвсем лек и нежен стропинг върху кожен колан, закован изпънат върху дъсчица паркет и натъркан равномерно с паста ГОИ води до още по-остро състояние, дори след ултра-фините камъни на Sharpmaker-а. Колегите са писали доста по темата, но на кратко: всичко, което ти трябва, е парче от стар колан от естествена кожа, една дъсчица паркет, 4 винта за дърво или гвоздейчета и един калъп зелена паста ГОИ, която в железарските магазини струва 20-25 лева и ще ти стигне за цял живот.

Носят се слухове, че може да се заточи и повече един нож. Примерно в някои теми на руските форуми се говори за острота, при която ножът бръсне космите на ръката без да докосва кожата :) Но доколкото не съм го виждал заснето, а съм пробвал дори с бръснач от въглеродка и не ми се получава, може и да става въпрос за градски легенди...
« Последна редакция: 18 Ноември, 2014, 03:19:12 от upotrebitel »

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Старо куче
  • Публикации: 1031
  • Reputation Power: 95
  • POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!POCEH KOCEB има голям потенциал!
...Ако острието на ZT0566 e 25'...
Почти 100% съм сигурен, че вторичният скос на ZT0566 е общо 30', което ще рече 15' на страна, на Спайдърко точилката ще ти върши идеална работа ако искаш  да стоиш с оригиналният ъгъл.
По принцип ако искаш да сложиш друг ъгъл и да използваш същите керамики, не е толкова трудно да се направи нова подложка за 12' или 17'
Μολων λαβε !

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1038
  • Reputation Power: 24
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
заточваща система за един нож ???? това е безумие................................
Безумие е въобще пускането на отделна тема за тази  стомана.  >:( Все едно, че няма достатъчно други дето се обсъжда същото.  ;) Че ако се отваря за всяка отделна стомана и отделна тема, отиде та се не видя.  :yes: Sharpmaker-а въобще  е много далеч от истината, като система за точене най вече заради  ограничения си набор от ъгли и заради стандартните керамични абразиви, които освен за поддръжка и то на не много затъпен нож за друго не стават. Дори и с диамантените си абразиви да намалиш съществено ъгъла на нож и то не от най съвременните прахови стомани е далеч не толкова лесно  и не винаги успешно.  За мен лично много по оптимален вариант като ще купуваш система с фиксиран ъгъл е закупуването на някое от най сполучливите китайски копия на Аpex Edge Pro по възможност без боклучавите им китайски абразиви, за да спестиш максимум от сумата. И вместо това можеш да инвестираш в изрязани по размер като за същата точилка японски водни камъни Naniwa Chosera или Shapton Pro.

Разликата в цената може и да не е в пъти, но разликата във възможностите на едно и другото устройство е определено в пъти в полза на последното. Ако не ти се дават много пари взимаш една обикновена керамика DC 4 или един качествен soft arkansas  примерно на Dan или на Case, което за начинаещ в точенето на ръка е по неудачен избор и си подържаш ножа с минимизиране на косъма, независимо че е от Еlmax ;)
П.С.
Другата качествена алтернатива са оригиналните камъни на Аpex Edge Pro от марката Boride. Ползват се при нормална употреба и почистване с години.
« Последна редакция: 18 Ноември, 2014, 10:05:44 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 685
  • Reputation Power: 15
  • Zagy няма влияние.
  • диагностициран
Камъните на китайското Edge Pro не са никак лоши - щом се справят без проблем с препрофилиране на ZDP-189 и CPM D2 на над 62 единици би трябвало да са ОК. Отделно, че всеки нож, който точа с тях цепи и вади стружки от косъм без никакви проблеми. Единствения им проблем е че се поизносват - като я гледам мойта плочка грит 180 колко е изядена предполагам, че в нея има живот за още не повече от 10 препрофилирания (направил съм вече едно 6-7 препрофилирания). Останалите плочки не са мръднали.

Цял комплект нови такива (4 броя - гридове 180, 400, 800 и 1500) струва под 5 долара ако го хванеш на промоция.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1038
  • Reputation Power: 24
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
А, то това с износването въобще не е никакъв проблем, ама хич :D Като за 5 долара колкото пари, толкова и музика. ;D  А  свалянето на стружка от косъм може и да е някакъв признак, по важното според мен е колко дълго се запазва после остротата на ножа, а това зависи от много неща и далеч не значи, че като си постигнал подобна острота то тя ще се запази дълго особено при рязане на материали като манилско въже и петслоен картон ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 685
  • Reputation Power: 15
  • Zagy няма влияние.
  • диагностициран
То това се подразбира от самосебе си :green: просто мисълта ми е, че може да пробва така и ако му хареса точилката да си вземе хубави камъни за нея и да си свирка. Аз поне така ще направя, само трябва да намеря откъде да ги взема...
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Безумие е въобще пускането на отделна тема за тази  стомана.
Ако прецените - трийте я!

Sharpmaker-а въобще  е много далеч от истината, като система за точене най вече заради  ограничения си набор от ъгли и заради стандартните керамични абразиви, които освен за поддръжка и то на не много затъпен нож за друго не стават.
Това ми трябваше, инфо за поддръжане на режещия ръб.

За мен лично много по оптимален вариант като ще купуваш система с фиксиран ъгъл е закупуването на някое от най сполучливите китайски копия на Аpex Edge Pro .... (+) ... качествена алтернатива са оригиналните камъни на Аpex Edge Pro от марката Boride. Ползват се при нормална употреба и почистване с години.
(Щракни за да видиш изображението.)
Остана само решението каква система за заточване да взема. Може би подобрената система тип "Edge Pro" на колегата е разумен избор + както предложи Bully + допълнително да купя камъни ("маркови").  ;D

Активен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
+ както предложи Bully +

Добре е да се заслушаш в думите на тоя човек. Доста е напред в материята, за разлика от други типове с хиляди клипчета, как е заточил милион ножчета  :D !!!

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 213
  • Reputation Power: 71
  • Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
Добре е да се заслушаш в думите на тоя човек. Доста е напред в материята, за разлика от други типове с хиляди клипчета, как е заточил милион ножчета  :D !!!
+1 В началото може да ти се струва, че малко в повече трябват точилки, но ако ще се палиш - съветите му ще ти спестят много пари. Ако искаш, виждам че живееш/идваш до София, обади се и ще ти покажа моите точилки - имам ДМТ алайнър (6 размера абразив) и отделно 6 инчови плочки, няколко стропа с ГОИ и ДМТ паста и една камъчка от горецитирания индивид :) Ще си поиграеш и ще решиш дали камък (по-добрия вариант, но иска малко практика) или система с ъгли.
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Огромни благодаряности на колегата Yasenf!!!!
Невероятен човек. Въпреки че беше доста натоварен, намери време да се видим и да ми покаже и обясни всичко, което ме интересуваше за заточването (доколкото може да се обясни за 1 час де). Обаче така се залисахме в разговори, че не разбрахме как минаха не един, а два часа. Пипнах, препрофилирах и заточвах. Вече знам каква система ще поръчам и за какво става въпрос.
Също така, вече знам как да поддържам режещия ръб.  *нинджа*

БЛАГОДАРЯ ЯСЕНЕ!!!  :nabira:
« Последна редакция: 21 Ноември, 2014, 19:04:58 от ICE »

Неактивен Yasenf

• Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.Yasenf има силна воля.
  • BRKCA MIKE 477
Огромни благодаряности на колегата Yasenf!!!!
Невероятен човек. Въпреки че беше доста натоварен, намери време да се видим и да ми покаже и обясни всичко, което ме интересуваше за заточването (доколкото може да се обясни за 1 час де). Обаче така се залисахме в разговори, че не разбрахме как минаха не един, а два часа. Пипнах, препрофилирах и заточвах. Вече знам каква система ще поръчам и за какво става въпрос.
Също така, вече знам как да поддържам режещия ръб.  *нинджа*

БЛАГОДАРЯ ЯСЕНЕ!!!  :nabira:
Нали ти казах да не бързаш, изчакай малко и тогава пак препрочети горните постове - ДМТ алайнъра не съм го ползвал от доста време :)

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Нали ти казах да не бързаш...
Ииииии.... победителят еееее (БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЯСЕН):

DMT ALIGNER ProKit (Diamond Shaprener Kit)

.....и новият член (  :D ) в семeйство "ALIGNER ProKit" му е с 3 микрона големина (грит 8000!!!)

« Последна редакция: 26 Ноември, 2014, 18:28:26 от ICE »

Неактивен GeorgiNN

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Глупав бил после  ;D честито  :nabira:

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Мерсиии GeorgiNN :ohhoho:
Благодаря на теб и на Ясен, които имахте невероятното желание и търпение да инвестирате време в мен, чрез писането на дъъългииии обяснения и споделяне на личен опитн на ЛС. А Относно Ясен, за него думите са малко. Той дори ми донесе всички системи които са правени в неговия офис, и ми показа нагледно как се случват нещата. От всички системи за заточване, някак си харесах DMT-то. И ето че няколко дни по-късно всичко беше поръчано и закупено.  8)

Нали ти казах да не бързаш, изчакай малко и тогава пак препрочети горните постове - ДМТ алайнъра не съм го ползвал от доста време.
Не бързам бе Яска, явно всеки трябва да тръгне отнякъде... По-натам ще стигнем до "душевната връзка" и някога ...може би... ще стигна като теб до камъните. засега тази система ме радва... Работи и пести ми време.  *liboF*
« Последна редакция: 26 Ноември, 2014, 22:18:15 от ICE »

Неактивен Yasenf

• Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • BRKCA MIKE 477
Със здраве да си търкаш :)

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Със здраве да си търкаш :)
Още един път благодарности. :nabira:

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice