Автор Тема: Къде и как съхраняваме ножовете си. Как ги пренасяме.  (Прочетена 2510 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 638
  • диагностициран
Здравейте.
Колега ми зададе въпрос относно впечатленията ми от чантите за ножове /Storage Bag/ които имам. И понеже достатъчно омазхме темата в която ми бе зададен въпросът, а не намерих подходяща тема в която да отговоря си позволявам да създам нова такава. Озаглавих темата с това по-общо заглавие, защото се надявам тук да се разискват не само чанти, но и всякакви други варианти за съхранение и транспортиране на ножове.
 Освен заточването, почистването  смазването, съхраняването на ножовете се явява важна и не по-малко ангажираща страна в поддръжката им.
За две години и половина успях да похарча бая време и пари, търсейки най- удобният вариант, който да ми позволява да съхранявам и транспортирам сгъваемите си ножове.
Най  красиви и удобни,  разбира се са специализираните дървени шкафове, с подходящи стойки и стъклени витрини. Те обаче изискават много  място и пари. Времето необходимо за да намерите някой да ви го изработи и самата изработка след това е доста неопределено. Освен това шкафовете не решават въпроса с транспортирането на голям брой ножове.
 Има и куфари които  съхраняват много добре ножовете, но те са скъпи, побират малко ножове, обемни са..
Тук няма да се занимавам и с  китайските  чанти за съхранение / Role BAG/, чиято цена е по-ниска от цената за доставката им,  а функционалста им е доста спорна. 
Ще споделя лични впечатления само от  "Марковите" STORE BAG които притежавам. Те впрочем  също са произведени в Китай
Понеже бързам да отговоря на колегата, а и нямам претенцията това да е ревю, ще ползвам само няколко свои снимки, останалото  от Гугъл
1.  Zero Tolerance:

Размери около 35 х 20 см, тегло /без ножовете/ около 360 грама. Изработена от сравнително дебел, як и с доста груба структура найлон. Има по 10 джоба на двете страни на чантата и още 8 на един допълнителен файл който се прикрепя към основният посредством велкро
Побира 18 ножа , цена  около 32 долара  или около  1,80на нож.
Моето мнение:
Плюсове:
+ Компактна  и удобна за разнасяне на ножове
+ много здрава материя
+ Материята от която е съшита чантата е гумирана от вътрешната страна, което е добре защото ще пази ножовете
+ Доста дълбоки и широки джобове на основната част, които без проблем събират Recon 1
Минуси
- Притеснява ме ципа, който е пластмасов, не изглежда добре и няма никаква маркировка.
- шевовете са единични, а конците не са особено дебели
- Грубата материя здраво се захапва с по-груби  накатки или гуми / Recon1, Блър/  и си требе по-яко бутане за да ги напъхаш в джоба. Освен това лесно прашасва и се мърля
- няма презрамка
-  Ножът не потъва целият в джоба и клипса е навън, което при определени условия може да доведе до контакт на клипс с клипс и надрасквания. От друга страна не може да не  захванеш ножът  с клипса защото ножовете изпадат от широките джобове /без Блъра и Рекона/
- Джобовете на допълнителният  файл са доста по-тесни  и там може да слагаш само по-тънки и тесни ножове, с гладки дръжки като, Ависпа, Мкаста, виксове и подобни. Реално в чанта може да прибереш 10 пълноразмерни фолдъра и още 8 по-малки,  с тънки и гладки дръжки.
- струва ми се че доста грубата и агресивна материя от която  са изработени джобовете на чантата, не е много подходяща за титаниевите вапцани  дръжки, защото при често поставяне и вадене може да протрие покритието
Скромното ми мнение е че тази чанта е много удобна за разнасяне на ножове по сбирки и пътувания. Аз лично я ползвам за това. Махам централното отделение и вътре се побират 10 фолдъра и 2-3 фикса до към 27-30 см с каниите.
Който иска второ мнение тук:

И един вариант на тази чанта с неясно качество но прекрасна цена :
https://www.bladehq.com/item--Carry-All-Knife-Nylon-Case-Black-22--16341
2. Benchmade Large Brag Bag 

За мен това е най-доброто и  като качество и като функционалност.
Размери 51х41 см. Теглото зависи от комбинацията която си изберете.
Тази чанта има основен модул който побира 10 ножа. Цената на този модул е около 52 долара.  Към него могат да се прикрепят още два модула за сгъваеми ножове всеки с цена окло 28 долара също с 10 джоба, или един модул за сгъваеми ножове и един модул за фиксирани ножове.
Сиреч даваш 52 долара и съхраняваш 10 ножа което по 5,20 на нож. Съответно 80 за 20 което е  4 долара на нож или 102 за 30 - 3,40за нож
Въпросната чанта е разгледана подробно тук :

Няма да ви я разказвам, че ще трябва много да пиша.
Само ще споделя лично мнение за нея.
Също е произведена е в Китай, но материята от която е изработена е много по-качествена,  гладка  и лъскава от тази на ZT. Шевовете не само са двойни, но има и кантове.  Няма външни ципове- всичко е на катарами и велкро.  "Прозорчетата" са от някаква много плътна и еластична материя имам чувството че ще се запазят прозрачни и здрави много дълго време.  Всичко в тази чанта говори за високо качество и функционакност.
Плюсове:
+ Качеството на материалите
+ Качеството на изработка
+ Много добре проектирана и премислена.
+ ножовете са цялостно прибрани в просторните джобове, много плътно затворени от велкрото. Дори големият Рюкус се побра целият,  в джоб от основният модул. Нищо не стърчи и няма как ножовете да контактуват един с друг. Джобовете на допълнителният модул са една идея по-малки, но побират всичко с изключение на Рюкуса
+ Модулност : можеш да ъпгрейдваш  модулите. Аз лично купих основен модул и един допълнителен модул за фолдъри. Следващата година ще купя още един за фолдъри и един за фиксове. В зависимост от броя ножове които искаш да пренасяш можеш да добавяш или махаш модули
+ Има презрамка за носене на рамо.
+ Има много глезотийки като: моле система,  джоб с ципче и  прозорче на гърба на чантата.  Стените на основният и допълнителните модули са двойни. Така се получават едни доста просторни джобове,