Автор Тема: Нож от ИКЕА  (Прочетена 5281 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен petrof

• Напреднал
  • Публикации: 120
  • Reputation Power: 70
  • petrof няма влияние.
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« -: 04 Август, 2012, 21:56:28 »
Преди няколко дни се похвалих как един приятел ми подари нож от ИКЕА;

Ето го тук сравнен с PIRGE:

На прима виста установих че има много удобна дръжка от някаква гуместа материя, която не се плъзга в ръката.
Преди няколко дни реших да го използвам интензивно. Наложи се да нарежа 2 кила патладжан, 1 кило тиквички, 1 кило лук, 1/2 кг моркиви, 1 кило чушки. Умишлено реших да ползвам само ИКЕА-та за да видя какво ще се случи.
Към края на цялото количество зарзават установих, че ножът реже трудно (с натиск). Да отбележа че рязах в/у бамбукова дъска.
Освен това установих, че "неплъзгащата" дръжка ми създава дискомфорт - към края почти ми беше направила мазол в основата на показалеца. Това че има голямо сцепление пречи на кожата да се движи и търкането направо си беше неприятно!

Честно казано след като го използвах съм леко разочарован: доста бързо се позатъпи, а и дръжката вече не ми харесва.
Определено смятам, че PIRGE го бие като удобство и функционалност.

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 180
  • Reputation Power: 46
  • Cobra3 няма влияние.
  • диагностициран
Re: Нож от ИКЕА
« Отговор #1 -: 05 Август, 2012, 10:14:01 »
Благодаря за представянето, и аз се бях загледал в тези ножове, но ми изглеждаха леко недодялани.  :)
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен Yulo

• Напреднал
  • Публикации: 56
  • Reputation Power: 22
  • Yulo няма влияние.
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #2 -: 12 Ноември, 2012, 01:55:23 »
Относно бамбуковите дъски за рязане- много са красиви и лесни за подръжка....ама имам чуството че ужасно много захабяват ножовете в сравнение с другите.?

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 497
  • Reputation Power: 161
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #3 -: 02 Март, 2018, 12:04:44 »
Букът има твърдост по  Janka около 1300, а бамбукът между 1400 и 1600.

Така че, да, бамбукът е по-твърд, но не много. Маслината примерно е около 2700 или два пъти по-твърда от бука.

Но и дъски от маслина правят.

Така чу, не е фатално ако е бамбукова дъската, според мен. Имам колежка вманиачена по чистота и стил, която си купи стъклена дъска  :yikes:

Неактивен zzfz

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 439
  • Reputation Power: 6053
  • zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!zzfz внушава благоговение!
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #4 -: 02 Март, 2018, 13:42:27 »
От няколко години ползвам бамбукова дъска и нямам впечатление дазатъпява по-бързо ножовете в сравнение с другата която май е от бук.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 639
  • Reputation Power: 3205
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #5 -: 02 Март, 2018, 14:31:52 »
Има тема за кухненските дъски, писал съм и там. Имам от маслина и бук, но съм ползвал от бамбук. Впечатлението ми също е, че бамбуковите дъски захабяват бързо РР. Не знам каква е твърдостта на самата дървесина на бамбука /макар, че е трева/, но повърхността на дъските е твърда. Може да се дължи и на това, че са лепени и се получава някакъв композит от целулоза /дървесина/ и лепило, който е по- твърд в сравнение с материалите, от които е съставен.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 497
  • Reputation Power: 161
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #6 -: 02 Март, 2018, 15:13:55 »
И аз не знам като лепено, колко е твърда бамбуковата дъска.

Но мойта я пенсионирах, точно щото ми се видя твърда. И ползвам една по-голяма букова. Малко се огъва като се мокри. Демек измята се. И е тънка, към два сантиметра. Но върши работа.

На Етъра мернах една дъб ли, орех ли беше към 5-6 сантиметра дебела, 40 на 60 см. или около там. Не ми се даваха пари тогава. Но това е идеална дъска според мен.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 639
  • Reputation Power: 3205
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Нож от ИКЕА
« Отговор #7 -: 02 Март, 2018, 15:23:21 »
Масово се продават букови дъски. Хубавото е, че са евтини и могат да се подменят често. По-дебелите не се измятат, ама понякога се цепят. Дъбова май не съм ползвал, а ореховите са си скъпи. Аз съм доволен от маслиновата. Подарък от приятел, донесе я от чужбина. Мажа я от време на време със зехтин, иначе някак изпръхва. Изкара вече бая години, не се измята. Има някакви леки пукнатинки, но нищо сериозно. Може да не съм я смазвал редовно :D
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 994
  • Reputation Power: 1172
  • Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!
  • Дърт на орел!
Нож от ИКЕА
« Отговор #8 -: 06 Март, 2018, 11:59:28 »
При дървесините има и други фактори, освен твърдостта, които са важни за абразивността на материала.
Например съдържанието на минерали. От опит знам, че някои по-меки дървесини могат да са доста по-абразивни от други по-твърди.
Пример за това е така наречената Корина - меко дърво със високо съдържание на минерали в структурата. Съсипва супер бързо режещите инструменти, дори и тези с карбидни върхове.
Така, че твърдостта на дървесината не е много показателна, за това колко ще износва острието.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice