Автор Тема: Класически и доказани методи за точене (възвръщане на временна острота за 30сек)  (Прочетена 20813 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • Публикации: 915
  • Reputation Power: 167
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
Здравейте колеги,
Докато сърфирах из нера попаднах ма нещо интерсно и реших да го споделя с вас. Както писах в заглавието, не знам как да го нарека. В клипа момчето говори за острене/точене...
Без значение заточване, строп или що е то? Важното е, че са няколко движения за 30сек., без имструменти, като получавате бръснеща острота, при това БЕЗПЛАТНО!

Това са стари/забравени класически методи за временно възвръщане на режешата острота, в случай, че нямате нищо специализирано под ръка!!!

Истина или мит, сами преценете!
(Приятно гледане)

Ако някой се пробва нека сподели.

ПП. Ако е писано по темата, трийте я!
« Последна редакция: 25 Януари, 2015, 20:19:12 от ICE »
Zero Tolerance ZT0801CF Limited Edition Copperhead
Decepticon-1 by Alexey "Ratatuy" Konygin (Limited Edition of 30+300)
Kershaw 4040 The RUBY Limited Edition (40th year anniversary celebration)

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 725
  • Reputation Power: 16
  • Добри няма влияние.
  • често подпийнал
Става ама резултатите не са кой знае какво. Много по-лесно и ефеткивно е да си мушнеш едно дц4 в джоба, нищо не тежи и не се усеща.

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1572
  • Reputation Power: 74
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
Пълни глупости.Остри се молив,ножа се точи.За строп и дума да не става!Може би подобие на масат?
На стъкло от Москвич 412 става най добре.......Много е писано по темата......
С всяка жена можеш да се разбираш отлично,стига да не я обичаш.Марк Твен

Активен nomad

• Редовен
  • Публикации: 142
  • Reputation Power: 4
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Откровена заблуда е това видео. Това със стъклото може да се използва за леко затъпен нож, да му се върне част от остротата, работи на принципа на гладък масат. Дори в някои американски сайтове продават масати от боро-силикатно стъкло. В случая става въпрос за пластична деформация, а не за отнемане на метал. Това не е заточване. При ножове от по-мека стомана, като масовите неръждаеми, ножа може да се подържа с гладък масат или на стъклото на кола, продължително време, но в един момент ще се наложи ножа да се заточи на камък.

Проблема с пластичната деформация е, че води до умора на метала формиращ режещи ръб, и след всяко възвръщане на остротата на ножа по този начин той се затъпява малко по-бързо. В един момент се налага да се мине на камък и да се отстранят щетите от пластичната деформация.
« Последна редакция: 20 Януари, 2015, 11:28:08 от nomad »

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
Колега nomad,
Това с пластичната деформация звучи логично. Е важното е, че за един-два пъти ще свърши работа, ако нямате подходящите пособия...

Пълни глупости.Остри се молив,ножа се точи.
Може някой да има тактически молив. :D

И зада не съм офтопик ето още един интересен клип:

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 550
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
Не ги слушайте бре! По-добро от стъклото на москвич, ръба на керамична чиния и гладък камИк от рЯката няма!  :headbang:
Дядо ми, лека му пръст, само така си точеше ножовете и все режеха. Това другото с тия стропове, пасти, диамантени точилки и прочие извръщения са си чиста проба маркетингов трик да се ловят шарани на трици. Точете си на стъклото от москвича и си свиркайте, но е много важно след това да се завърши заточването с обирането на косъма на вътрешна гума от УАЗ 452  :rant:

:green:
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен GIBI

• Старо куче
  • Потребителско име: Гиби
  • Публикации: 334
  • Reputation Power: 10
  • GIBI няма влияние.
Не ги слушайте бре! По-добро от стъклото на москвич, ръба на керамична чиния и гладък камИк от рЯката няма!  :headbang:
Дядо ми, лека му пръст, само така си точеше ножовете и все режеха. Това другото с тия стропове, пасти, диамантени точилки и прочие извръщения са си чиста проба маркетингов трик да се ловят шарани на трици. Точете си на стъклото от москвича и си свиркайте, но е много важно след това да се завърши заточването с обирането на косъма на вътрешна гума от УАЗ 452  :rant:

Е сега трябва да си купя Москвич и гума на УАЗ... :D

Неактивен Marcinkov

• Старо куче
  • Публикации: 3213
  • Reputation Power: 197
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
Свършиха, майсторите точилари ги изкупиха.

Неактивен nameless_one

• Напреднал
  • Публикации: 154
  • Reputation Power: 6
  • nameless_one няма влияние.
  • диагностициран
Свършиха, майсторите точилари ги изкупиха.
Москвичите ги изкупиха златотърсачите заради стелките. Това сериозно.
Иначе по темата, това със стъклото върши работа, но закратко. Както и търкането на два ножа острие в острие, просто микротриона става по-макро... ама за кратко, после  :mad:

Неактивен Marcinkov

• Старо куче
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
Когато работата е на зор(бузук по бургаски) и в зъбите ше го търкаш ако трябва. С предимство са тези с метало-керамика.

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 322
  • Reputation Power: 7
  • Black Wolf няма влияние.
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога

Абсолютно!  :green: :green: :green:
На село баба ми и дядо ми наистина така ги точеха. Ножовете им впрочем изглеждаха така (съжалявам, но нямам апарат - иначе ножовете си стоят в едно чекмедже все още):

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1026
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Абе хора, не мога да разбера защо продължавате да пълните този раздел с глупости и откровен спам.  :rant: Колегата Nomad перфектно е обяснил по горе защо това не може да е истинско точене и това е единствено ценното и полезно на тази тема. Подобни клипчета освен, че на някой може да са интересни незнайно поради що са тотална дезинформация и изкривяване на обективната истина по въпроса.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Цвятко

• Редовен
  • Публикации: 16
  • Reputation Power: 1
  • Цвятко няма влияние.
  • диагностициран
Абе хора, не мога да разбера защо продължавате да пълните този раздел с глупости и откровен спам.  :rant: Колегата Nomad перфектно е обяснил по горе защо това не може да е истинско точене и това е единствено ценното и полезно на тази тема. Подобни клипчета освен, че на някой може да са интересни незнайно поради що са тотална дезинформация и изкривяване на обективната истина по въпроса.

*palec* *palec* *palec*
Човек трябва дълго да живее, за да разбере колко е кратък живота... Алберт Айнщайн

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 322
  • Reputation Power: 7
  • Black Wolf няма влияние.
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Були, не всички са маниаци на тема точене...  :P Някои хора си харесват по-драстичните изпълнения. :-[

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 54
  • Reputation Power: 2
  • rusen plovdiv няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: брат Русен
стъклото е абразив със 6.5 твърдост във скалата на МОС , така че там където е отрязано и запилявано и по грапаво , като края на авто джама си отнема и то агресивно колкото финна керамика - Значи най старият трик за точене на финни инструченти и бръсначи е да се томчат на Фростед глас или матирано стъкло , като това дето става , Були , когато си изправяш камъните на него със Силициев карбид .
Капни на него малко вода и виж как взема и отнема и почернява , понеже е станал керамичен абразив с нанесен грит . АЗ имам такова матирано стъкло и си работи ОК , става още по бързо при нанасъне на абразив отгоре , тоест като , нагура на твърд 5 клас Японец Шубудани Асаги със тенжо или мехиро нагура .
Хората са ползвали много по ефтини и пак ефективни методи за точене като на финна керемида , съдържа толкова Силициев и алуминиев оксид , колкото по евтините варианти на твърдите камъни за точене , теракотена плочка без гланц точи като котикул - за няколко движения и почернява отгоре от високовъглеродна стомана . Сърцевина на реотан от печка , керамичем , загладен със вода на цимента . Цимента и всяка керамика са доста добри абразиви .
Камъчетата от реката , изгладени , повечето са някакви шисти или кварцити и стават за точене , общо взето повечето неща събръни по къра и във боклука на строителството , стават за точене и то на твърди стомани а обикновенните мекици като кухненски и руски , и Трамонтини , направо си прави на черна каша .
Не е нужно да е много марково точило за 50 лв минимум , за да точи хубаво - Сега че някой хора се набутват и ги приемат за единствения вариант еми не е л
Дали точи , тоест отнема грапавото стъкло , както е на края - ами да . На москвича е най грубо отрязано и грапаво и отнема най агресивно  , затова го харесват , това за вътвешната гума от УАЗ е бъзик . А освен това стелките от Москвич , наистина работят перфектно за нашите реки при промиване и много по готино и от миньорският мъх даже , лично изпробвано .
Така и двете ми парчета от противоплъзгащ теракот на КАЙ точа много бързо и агресивно и със същите следи по острието при 30 пъти увеличение като от 1200 грит / ултра файн / л
действат ли домашните точила , да перфектно ,, та дори и на твърди стомани , не е нужно да е Фолкнивен ДС4 , може да е парче теракот о местната конзола за строителни отпадъци , маже и малко по дълго от Фолкнивена . 

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
Интересно!!! Евала на колегата за поста и благодарности!!!  *palec*

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1026
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран

Не е нужно да е много марково точило за 50 лв минимум , за да точи хубаво - Сега че някой хора се набутват и ги приемат за единствения вариант еми не е л

То по тая логика точно във финото точене пък на бръсначи много ми е интересно що ли хората се набутват да купуват тюрингски шисти, хиндустани, японски естестествени ако се простигаше  точно същия резултат и на стъклото на москвича.  ;) Балъците дето се набутват, пък то ставало и на цемента  и на плочка от строежа същото, хайде холан :D  Турската керемида едва ли не съдържа 0.5-1 микрон white alumina и точи като Naniwa Super stone 10 000 :D Недейте да дезинформирате по такъв начин хората, щото някой ще вземе да ви повярва и ще станем за резил.  Аз определено съм на мнение, че на стъклото на москвича процесът който се получава не е точене в истинския смисъл. Едно е импровизирано пособие за частично възвръщане на груба острота, друго е постигане на точене  със съвсем различен краен резултат. ;) Това което върши работа  отдавна е дискутирано в тази тема. http://bladeforum.bg/index.php/topic,58.200.html
« Последна редакция: 25 Януари, 2015, 00:20:34 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.riboulovec има силна воля.
Даа,доста глупости се изписаха в тази тема,вероятно поради грешно разбиране на термините. Нож може да се мине и на дъното на порцеланова чиния както всички знаем.Но това изобщо не означава че сме го точили.Стропа пък съвсем отиде на кино...
Заглавието на темата би трябвало да е как да върнем приемлива краткотрайна острота при липса на пособия за точене......

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Ще започна от другаде. Колегата ICE се е регистрирал на 14 ноември 2014 г. и има 118 поста досега - нищо лошо; лошото е че е типичен пример на силово участие във всички възможни теми - имаше си интернетен термин за такова поведение, но не се сещам как е.

Лошото е, че когато само се спами е допустимо донякъде, но когато започва да се спекулира с една сериозна тема, започват дълги и пространни неверни и подвеждажи "тези" - това е недопустимо за ножарски форум. Все пак  темата за заточванетона ножовете е една основополагаща тема и в нея не бива да се допуска самодейност.

Не съм чул някъде по света в заводи за режещи инструменти да се ползва стъкло, керемиди,  речни камъни и пр.

Самото заглавие на темата е доста подигравателно към четящите - нещо като: Ала бала, нищо не разбирате, но аз сега ше ви светна как се прави. Айде холан колега - поведението ти е неприемливо.

П.П. За протокола - колегата се е регнал едновременно и в трите ножарски форума и е еднакво "активен" и в трите.
« Последна редакция: 25 Януари, 2015, 01:09:33 от gogotattoo »
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен ICE

• Ледения
  • Старо куче
  • диагностициран
П.П. За протокола - колегата се е регнал едновременно и в трите ножарски форума и е еднакво "активен" и в трите.
Колега, като си такъв детектив, да беше представил нещата коректно. Нищо аз ще го направя вместо теб:
сухи данни:
Bladeforum -> 118
Knives -> 54 мнения
MetalBlade -> 24 мнения

Благодарение на много хора тук (но ти не си от тези), направих доста добри избори и в заточваща система, и в избор на ножове, и на фенер, а скоро и на Multi-tool. Те ме приеха радушно и търпеливо ми споделяха опита си, мнението си и вижданията си (никой не се е родил научен). Заради тях съм най-активен в този форум и почти вече не пиша в другите форуми. Така че изказвания от рода на "еднакво 'активен' и в трите" форума ... е леко несериозно и много смехотворно (но в никакъв случай обидно).

Освен това написах:
ПП. Ако е писано по темата, трийте я!
На мен ми се стори интересно и го споделих. И така научих нови неща. Мисля, че това е идеята на Форума.

...типичен пример на силово участие във всички възможни теми - имаше си интернетен термин за такова поведение, но не се сещам как е.
Ако случайно не си забелязал, ревюто за Зиро-то и Десептикона съм публикувал единствено и само в този форум.
Относно поведението ми, ако нещо е извън регламента и правилата съм насреща за последствията.
Извън последното, да си призная честно, не съм много заинтригуван на кого допадам и на кого не.

upotrebitel

• Гост
Е сега трябва да си купя Москвич и гума на УАЗ... :D
Ако не друго, поне колата и гумата общо ще ти струват доста по-малко от един японски воден камък :D

По темата: моето мнение е, че това си е точно заточване. Също както и в дъно на порцеланова чиния. Остава ли сива следа по това, в което се точи острието, значи се отнема метал. Между другото, същото става и с повечето масати, ако острието се движи по тях като по точило, т.е. с режещи движения. А ако се движи обратно, със заглаждащи движения, става изправянето на режещия ръб, за което говори Nomad.

Не виждам нищо лошо в темата, заради което тя да бъде трита. Дори напротив - идеята е чудесна в походни условия, където за груба работа се ползват ножове от по-непретенциозни стомани (примерно AUS8, 440C), с които няма да се свалят стружки от свободно висящ косъм, така че не е наложително да си носи човек три вида керамични камъни, две диамантени пасти и каиш за строп :) И още един плюс, като се замисля - по този начин лесно може да се точи острие с рекърв.

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
Къде има керамични камъни?Бих пробвал един...

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 54
  • Reputation Power: 2
  • rusen plovdiv няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: брат Русен

http://www.20thcenturyglass.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=4111

http://theoldfashionedshaveshop.blogspot.com/2014/09/glass-honing-straight-razor.html

http://www.razorandstone.com/showthread.php?1951-HOFFRITZ-razor-stone/page2

https://www.google.bg/search?q=barber+hone&client=firefox-a&hs=WA2&rls=org.mozilla:bg:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=q8zEVP36KsnraMvFgOgH&ved=0CDkQsAQ&biw=1280&bih=854

Аз мисля , че бъркаме понятията , това със стъклото и керамичните точила си е стар метод за заточване ,и както каза колегата , че никъде по света нямало и не се точило на такива неща , линковете  са достатъчни за да разбере , че не е така .
Точилата които обсъждате тук са точила и камъни от старо поколение и си работят , само че са малко по бавни . Иначе има и след тях  по финни като грит .
Не знам защо казвате че никой не е точил на речни камъни , като май Були имаше клип как точи нож на речен камък . Старите хора навремето са отивали на реката и си намирали финн по структура камък и след изправяне са си острили бръсначите на него
Даже са търсили черните камъни , като се е знаело , че са по финни .
Това със керемидата ми го каза един стар бръснар и даже ми показа стара полирана от точене керемида / турска / . Едно време камъните за бръсначи не са били така плоски като сега , а са ползвали вдлъбнати камъни , които не са изправяли и са точели бръсначите на керемиди .
Всеки знае , че на  село хората са си точили ножовете с години на керамични предмети , като реотаните от печка са били предпочитани , заради подобната на масат форма .
Въвказармата на времето са карали войниците отвътре да си чистят калашниците и дулата със цимент и пепел , като се е знаело че и двете са много финни абразиви .
Така известните бръснарски точила , произведени и ползвани във многомилионни бройки са били финна глина със високо съдържание на алуминиев оксид и силикати . Формована във плоска форма и печена , тя е вършела работа на милиони хора да си точат бръсначите . Така и до днес Barbers hones , имат много привърженици , които ги ползват даже и за завършващи камъни.
Тези изпечени керамични плочки са със грит от 6000 до 10000  12000 , и са едни от най агресивно режещите камъни , според видни експерти във точенето на бръсначи .
Матираното стъкло се използвало за лапинг , или шлайфане и изправяне на клапани или челосване на стоманени повърхности със висока точност във машиностроителните заводи във Щатите .
Тезата , че стъклото керамиката и глината не стават за абразиви е смешна и отпада явно . Даже и турингийските шисти са вид камъни които са образувани от утаяване  на фина кал във морето през девонският период и след години натиск са се втвърдили до скала . Всички шисти са седиментни скали , образували се от вкаменяването на финна кал . Даже и прочутият котикул е вулканична пепел .
Не знам как са си точели различните сечива хората навремето , като е нямало японски камъни , диамантени плочки и карбокорундови камъни със 4000 - 8000 грит .
Като се има предвид , че сечива са се ползвали във всяка къща , много повече от сега , във модерната ера , и всеки мъж се е бръснал със бръснач , а не със жилет самобръсначка . Да не би да са ползвали турингийска шиста и котикули във целият свят , във всеки дом . Има много начини да одереш котка , както казват американците , котикулите и турингийците са били и са продвани като " Известните или прославени точила " понеже са били по бързи  , но не са били масовият начин за заточванеи за финно заточване .
Ако се разровите из историческите летописи и данни , ще разберете , че се е ползвала керамика , керемиди и тухли , като модерните , печени , неправени от кал , за заточване . Също и подходящи речни камъни . Хората са точили много повече от сега , и без инженерно проектираните абразиви от новата епоха .
Сега аз мисля , че темата е интересна и не мисля , че трябва да се отричат този вид точила , все пак не всеки може да си позволи камъни от по 100 лева нагоре , да не говорим за прогресия .

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Както има тема за любителите на китайската ножарска индустрия, нямам нищо против да се направи специална тема за - Алтрнативни, нискобюджетни, методи и техники на заточване...или нещо от сорта. Така ще се отдели класическата наука от алтернативната и няма да има място за спорове; а заглавия като " Фрас-прас за три тръквания бръснене .... са подвеждащи и несериозни, но те ще имат място в алтернативните техники.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Marcinkov

• Старо куче
Майсторе не виждам тази тема да пречи на някого, по-скоро е интересна даже и не вкарва никого в заблуждение относно качествата на стандартното заточване спрямо това по-семпло и примитивно такова.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice