Автор Тема: Класически и доказани методи за точене (възвръщане на временна острота за 30сек)  (Прочетена 19953 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nomad

• Редовен
  • Публикации: 141
  • Reputation Power: 4
  • nomad няма влияние.
  • диагностициран
Честно казано, не мисля че има разделение на лагери по въпроса за импровизираните методи за заточване. Никой не отрича, че с импровизирани средства може да се заточва. По правило импровизираните средства не дават толкова добри резултати, като специално проектираните абразиви или пък специално селектирани естествени камъни. Но, всяко правило си има изключения, вероятно и в случая с абразивте е така и сред хилядите материали използвани за импровизирано заточване има няколко които са изключително добри и съпоставими като резултат със специално  проектираните абразиви, но аз все още не съм ги открил.

Друг фактор е и умението на този който заточва. В youtube има доста клипове където се използват супер камъни а резултата е посредствен. Сещам се за wako, който след полвин часово заточване на чосера и шаптън  до грит 5000 едва режеше хартия от принтер. В същото време има един клип на Клиф Стамп, където демонстрира заточване на тухла и отлична острота. Но това не е заради тухлата, а заради опита и умението на Клиф. Самия той в клипа обяснява че заточването на тухла е доста по-проблематично, заради редица фактори.

Личното ми мнение е, че при еднакви други фактори(стомана, ТО и умение на заточващия) специално проектираните абразиви дават по-добър и постоянен резултат. Това не значи, че отричам импровизираните методи, напротив, кефят ме. Но фактите са си факти.

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 322
  • Reputation Power: 8
  • Black Wolf няма влияние.
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Не се отплесвайте от темата.
Заяжданията и обидите ще ги трия.

След като имате мнение го изложете и се аргументирайте.
А глупостите ще триеш ли?

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 54
  • Reputation Power: 2
  • rusen plovdiv няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: брат Русен

Ето човека показва заточване бързо и успешно на фаянсова плочка - направена от каолинит или бяла глина . Главната съставка на каолинита са Алуминиевият и силициевите оксиди - нещо като бялата алумина . Сиреч всяка фаянсова плочка - керамично точило . Звучи като суперлатив от комунизма , но е точно така .
Руснаците показват , че отново са 100 години напред в технологията хаха ха .
И още едно клипче , бързи , смели сръчни - народното точило / от контейнера за строителни отпадъци /

« Последна редакция: 08 Февруари, 2015, 16:27:11 от rusen plovdiv »

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Старо куче
  • Публикации: 544
  • Reputation Power: 32
  • incubus работи за форума.incubus работи за форума.incubus работи за форума.
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
А глупостите ще триеш ли?
Бутонче за сигнал към модераторите имате ли ?
Не мога да чета и да огрявам навсякъде.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен kendo

• Редовен
  • Публикации: 117
  • Reputation Power: 7
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
Цитат

Ето човека показва заточване бързо и успешно на фаянсова плочка - направена от каолинит или бяла глина .

Хубав клип точно по темата - ...доказани методи и т.н.  *palec* А последните думи бяха - "... лично моят извод е, че плочката никога не може да замени камъка... Затова можете да добавяте плочка към камъка, но никога като замяна" - ясно го е казал vininul. Човекът е дстатъчно известен експериментатор, за да се подлагат на силно съмнение думите му. Освен това има 2 интересни момента - заточваният нож беше Енлан с познатата на всички ни китайска 8Cr13, и - голяма част от процеса на точене мина по каиша с паста.  ;)
Ползвал съм няколко пъти керамична плочка за поправяне режещия ръб на Енлан ЕЛ6 - става, премахнах 3-4 мм от извития ръб на Мора класик на цимент - стана. Но не бих нарекъл това в никакъв случай качествено заточване, а само временно възстановяване донякъде на режещите свойства на ножа.(у наше село му викаме - от зор-заман). Така че ако направим разлика в крайния резултат като заточка при използването на строителни материали срещу предвидените за целта пособия мисля, че спор няма да има. Но да се твърди, че са напълно равностойни... въобще не съм съгласен.

Едит:
Цитат
Превърнахме се в копие на това от което се мъчихме да избягаме. .... е оти ручааме жабетата?
От известно време насам и аз си задавам този въпрос все по-настойчиво... :no:
All We Are Just Dust In The Wind...

Жоро

• Гост
Хубав клип точно по темата - ...доказани методи и т.н.  *palec* А последните думи бяха - "... лично моят извод е, че плочката никога не може да замени камъка... Затова можете да добавяте плочка към камъка, но никога като замяна" - ясно го е казал vininul. Човекът е дстатъчно известен експериментатор, за да се подлагат на силно съмнение думите му. Освен това има 2 интересни момента - заточваният нож беше Енлан с познатата на всички ни китайска 8Cr13, и - голяма част от процеса на точене мина по каиша с паста.  ;)
Ползвал съм няколко пъти керамична плочка за поправяне режещия ръб на Енлан ЕЛ6 - става, премахнах 3-4 мм от извития ръб на Мора класик на цимент - стана. Но не бих нарекъл това в никакъв случай качествено заточване, а само временно възстановяване донякъде на режещите свойства на ножа.(у наше село му викаме - от зор-заман). Така че ако направим разлика в крайния резултат като заточка при използването на строителни материали срещу предвидените за целта пособия мисля, че спор няма да има. Но да се твърди, че са напълно равностойни... въобще не съм съгласен.

Едит: От известно време насам и аз си задавам този въпрос все по-настойчиво... :no:
+1  ;D точно мислех да напиша какво говори руснака *palec* това е възтановяване на работна острота за" зор заман" НЕ Е заточване *palec* :nabira:
« Последна редакция: 08 Февруари, 2015, 19:15:59 от Жоро »

Неактивен lubitel

• Редовен
  • Публикации: 72
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран

Ето човека показва заточване бързо и успешно на фаянсова плочка - направена от каолинит или бяла глина .

Еее, този човек не успя да направи нищо на плочката, недей така, виж какво се получи след първото "заточване", там е най-вярно. Не става затoчка на фаянсова плочка, това се вижда от клипа, за мен поне. Това че почернява основата, не означава че се заточва. Това е от личен опит, въпреки че логиката говори, че следите са от метала и би трябвало да се заточва, но ако не може да се спази ъгъла и някои други условия няма как да говорим за заточване.
В клипа след това на пастите е друга работа, има не един пример за изправяне на ръба и някаква нетрайна заточка.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SQIMUS!

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Е добре вие сега си противоречите , хем отнема , хем не било заточване . То ясно че Китайският камък , както каза човека , няма какво да го замести в случая , обаче говорим за финното заточване . Сега то ако не действа руснаците няма да направят клип по темата . Вие това да реше хартия не му ли казвате хубава заточка , какво искате , мъглата ли да реже .
Сега от 9 дерета вода , само да не кажем , че човек може да си остри кухненските ножове и да си точи финно на плочка .
Е не е много професионано , все пак казах като на Бушидо меча , не като на Дарт вейдър , работат е че си работи сега , малко повече иска да се тръкне , ама аз так вече 1 година всеки ден си освежавам кухненските и 2 - ра дъска хвърлям вече че на панделки стават отдолу , пък то нека не си точи . Аз съм го качил сза колегите , които нямат пари за Нанива суперстоун , а искат финна заточка на ножовете си . То руснаците точат и на яспис - абсолютно гладък и твърд , ефекта е като от керамика , или от прозрачен или черен арканзас .
Който иска да заточв така да пробва и да споделят опит хората . Само ще метна 1 жокер , че най готино става на тези старите плочки от комунизма , които съ в повечето бани - бяло и синьо или бяло и резедаво зелено .
Пък то нека не си заточва , професионално .  :chukane: :nabira:
А забравих да ви кажа , сега ефекта може доста да се засили , ако на тая плочка се натърка , като нагура малко каша от нещо си - котикул , друг камък , във ампидата има 1000 грит корундов прах за 3 лв кутийката , изобщо така нареченото slury , или кашаот нещо абразивно . Няма да ви кажа , че одеве се обръснах с 1 бръснач , от фаянсовата плочка свален на 3 различни кашици , какво чудо е да се обръснеш със такъв " тъп " бръснач , дето не е заточен на теракотена плачка , не е истина направо .
« Последна редакция: 08 Февруари, 2015, 20:13:51 от rusen plovdiv »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Reputation Power: 33
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Предполагам, че с нагура от червена керемида в/у жълта плочка е най - добре, ама ще пробвам и тогава ще споделя  *palec*.

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Евала ви на отношението , пичове сте от всякъде със тея изказвания . Браво , да не търсите утре само 4 ти за белот като си останетете 3 - ма със това отношение .
Е тва лошо нещо е да си хейт и да се имаш за най мъдрия на земята . Затова ще ни завземат циганите , щото сме лош народ българите , завистници .
Сега аз повече няма да пиша във " Вашия " форум , щото сте си го обсебили и не давате муха да мине , нито друг да си каже мнението .

Неактивен lubitel

• Редовен
  • Публикации: 72
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
Добре, нека да разгледаме следния вариант. Имаш нещо, което надира метала и оставя следи от него по себе си, но ... не можеш да контролираш повърхността която дере метала, т.е. къде да го дереш. Освен това частите в това нещо да са толкова разнородни по големина, че ту да надират, ту да пропускат, хем малки следи, хем много големи, хем едните сферични, хем да ги няма изобщо. Сега си представяме, как трябва да постъпиш при този вариант, с какъв натиск да действаш и с какъв ъгъл, къде? Абе дереш нещо, то се нащърбва (мисля че точно това се вижда ясно на клипа, след първия опит за заточка на плочката) и може и да стане, а може и да не стане. Според мен такова стъргане не може да е заточване.
И не съм съгласен с теб, има много евтини камъни (от порядъка на 10-15 лева), не е казано че трябва да даваш сумати пари като мен например, но все още не съм виждал или чувал за заточка само на тухла, керемида или нещо подобно без после да няма прахчета, пастички и разни други трикове дадени ни от близкото магазинче! Нали разбираш, че ако бръснача ти не беше минат с кашици, никога нямаше да успееш да се обръснеш на него.
Ако има такава прилична заточка САМО на тухли, керемиди и др. подръчни материали ще се радвам да я сподели някой.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SQIMUS!

Жоро

• Гост
Русен не ги приемай толкова лично нещата *palec* да всеки си има своя мироглед  :yaaa: но не мисля че трябва да се обиждаш на мнение различно от твоето *palec* на всичко отгоре аз мисля че тук говорим за различни неща :-[ заточване и подръжка  :yes: :nabira: живи и здрави ще се радвам да продължим в Пожарната :nabira:

Неактивен Black Wolf

• Редовен
  • Публикации: 322
  • Reputation Power: 8
  • Black Wolf няма влияние.
  • диагностициран
    • Вълчата бърлога
Бутонче за сигнал към модераторите имате ли ?
Не мога да чета и да огрявам навсякъде.
Исках да кажа, че половината от изказаните в темата "лични мнения" са очевидни глупости, но тъй като са "лични мнения" биват търпяни, толерирани и оставяни. Докато други мнения бяха изтрити...

Неактивен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 762
  • Reputation Power: 20
  • тинко някой го чете.тинко някой го чете.
  • диагностициран
    • tinkoknives
Гърба на керамичен нож може да се ползва като масат и то дори по успешно.

Неактивен Deso

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 25
  • Reputation Power: 1
  • Deso няма влияние.
  • диагностициран

Днес събрах малко керамика от плажа . Парчета от тухли ,люшкани и мити от водата в резултат придобиват ,  загладена повърхност .

Из между  всички ,  най-долното от  снимката даде най-добър ефект  . От снимката сигурно не става ясно ,размера на  парчетата . Най-долното е 5 см ,дълго .   И само върху него остават следи от острието .
Rat 2 , затъпен до степен   да не захапва хартия за кратко време взе да бръсне с лекота . Интересното ,дойде после , когато продължавайки търкането за да видя до къде  стига това парче керамика , ефекта взе да става обратен .Без възможност да върна лесно бръснещата острота само с  него  .  По поведение като , че ли  е по-прилича на  масат от колкото на  точило .

Неактивен Vall

• Свободен Човек
  • Старо куче
  • Потребителско име: Vall66
  • Публикации: 276
  • Reputation Power: 83
  • Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.Vall има силата да се справи.
Лек стропинг на различни пасти.  :nabira:
Aut Caesar, aut nihil...

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Старо куче
  • Публикации: 897
  • Reputation Power: 55
  • Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.Djack на прага да бъде приет.
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice