Автор Тема: Leatherman Surge - инструментът с повече възможности  (Прочетена 6425 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nikikin

• Гост
Здравейте!
Дойде ред за представянето на един милтитул, който избирах след дългото проучване на различни марки и модели.
Това, което ще представя е мултитула Leatherman Surge.
Първо малко ТТДанни от нета.
Инструменти:
1.Заострени клещи                                                                                     РАЗМЕРИ:                                                                                                                                                          2.Обикновени клещи                                                                                      7,87 см. /дължина на острие/
3.Секач за тел                                                                                                 11,5 см. /затворен/
4.Секач за твърда тел                                                                                     335 гр.
5.Клещи за рязане на тел и кабели
6.Инструмент за пресоване на кабелни обувки
7.Инструмент за оголване на кабели
8.Сгъваем нож от неръждаема стомана марка 420HC
9.Назъбен нож от неръждаема стомана марка 420HC
10.Трион
11.Ножицa
12.Шило с отвор
13.Линийка 22 см
14.Отварачка за бутилки
15.Отварачка за консерви
16.Пила дърво/метал
17.Пила с диамантено покритие
18.Поставка-държач за различни инструменти
19.Голям държач за битове
20.Голяма отвертка
21.Малък държач за битове
Битове: Phillips (кръстата) и права мини отверки, Phillips #1-2 и 5мм отвертка бит

Нов вариант:                                                                                                   Стар вариант:

Както се вижда има малки разлики м/у двата варианта, които обикновено се пропускат в описанието на тула.
Отбелязаното в описанието на инструментите и подчертано в червено са разликите-поз.3 и 4 са секачите, които в новия са от стомана 154СМ и може да се демонтират и подменят, а останалите червени несъществуват като опции( малкия битодържач е подменен с малка права отвертка ).
Това е може би най-големия от туловете( поне от тези, които се продават в България ) и най-тежкия( близо 100гр повече от Charge TTi и 65гр от Super Tool 300 ), въпреки това е удобен за носене на колана.
Хубавото кожено кобурче( има и платнено ) позволява носенето на тула вертикално и хоризонтално( предпочитания от мен начин ).В кобурчето са предвидени места за допълнителни неща и ще може да ги видите по-натам на снимките.

Всички инструменти са със заключване и това дава усещането за сигурност и безопасност при работа.  *palec*
Инструментите от външната страна са с възможност за отваряне с една ръка и имат линеарно заключване.

След многото ровене из нета и не по-малко изгледаните ревюта в тубата реших това да е моя тул, защото освен многото инструменти, мога да разширя възможностите му чрез поставянето и на други триончета или резци на предвиденото за това място.

Другото полезно е големия битодържач,

в който мога да поставя бит холдер и да сменям лесно и удобно накрайници с размер 1/4( 6,5мм ).

В моя случай аз си направих удължителя.  :)
След едномесечно ползване стигнах до следните констатации за тула и работата с него.
Голям, но не и неудобен.Поради по-големите си размери има и по-големи рамена на клещите, което ми помага по-силно и сигурно да захвана с тях.
Рязането на тел е безпроблемно и без следи( още по-малко щети) по резците.Многожилен кабел не съм рязал и нямам поглед за сега.
Сменяемите резци с U-образно захващане се поставят точно, но имат леко "клапчене" - дебелината на оригиналните резци е 2мм, а на тези, които слагам е 1,5мм.За сметка на това при работа това не се усеща.
При работа с голи ръце нямам усещане за неудобство или ръбове.С ръкавици се работи още по-комфортно.
Като недостатъци ще отбележа евтината и мекичка стомана( след дялкане на поликарбонат с назъбеното ножче острието се надра на тънки черти, а гладкото острие се затъпява бързо ).Другият недостатък е липсата на пружина за отваряне на клещите, защото с правите си рамене е малко неудобно да се подлага малкото пръстенце.  ;D
За парите си има какво да дадат хаймериканците още( едното име неправи продукта автоматично по-добър ).

Надявам се да бях изчерпателен и полезен с изложеното от мен.  8)

ПП: Снимките са мои с изключение на тази със стария вариант на тула.

« Последна редакция: 08 Март, 2015, 22:32:08 от NikikiN »

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1810
  • Reputation Power: 6419
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
Leatherman Surge - инструментът с повече възможности
« Отговор #1 -: 08 Март, 2015, 18:18:03 »
Страхотно представяне,честито, и дълги години ползване  :nabira:
"На мъжа може веднъж в живота да му потрябва нож и тогава той трябва да му е подръка“

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2819
  • Reputation Power: 3899
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #2 -: 08 Март, 2015, 18:19:20 »
Честито и недей да режеш многожилно въже за простор ;)
« Последна редакция: 08 Март, 2015, 18:23:14 от kukriblade »
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен scorceni

• Прост боксьор
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 132
  • Reputation Power: 1717
  • scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!scorceni внушава благоговение!
« Отговор #3 -: 08 Март, 2015, 18:53:13 »
Честито и от мен.Имал съм няколко модела на Ледърман.От този съм най-доволен.Другите се оказаха твърде кекави-Супертул-а му се изкриви отверката,на ХЕ6 се изкривиха клещите,а на Уейв-а не си спомням какво точно беше станало....  :(На Сърджа само малката отверка й се счупи плоската част(без изобщо да разбера кога и как) но определено това е модела който наистина харесвам и върши работа
Добре тренираните рефлекси са по-бързи от късмета

nikikin

• Гост
« Отговор #4 -: 08 Март, 2015, 18:54:50 »
Честито и недей да режеш многожилно въже за простор ;)
Ша съ пробам.  ;)

Благодаря за честитките!  :nabira:

Неактивен sambon

• Напреднал
  • Публикации: 34
  • Reputation Power: 106
  • sambon няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 08 Март, 2015, 19:08:40 »
По принцип предпочитам и харесвам повече "швейцарците" , но тук ми допада варианта за смяна на резците и възможноста да се ползват различни тип зеге ножчета. Това дава и повече свобода. Ползвай го със здраве.  ;)

Неактивен petrof

• Напреднал
  • Публикации: 120
  • Reputation Power: 70
  • petrof няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 08 Март, 2015, 23:59:27 »
Честито, много як тул. С всички тия сменяеми триони и бичкии определено е по-надарен от моя Чардж :)

Активен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3394
  • Reputation Power: 15487
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
« Отговор #7 -: 10 Март, 2015, 11:00:37 »
Браво Ники страхотно ревю на страхотен инструмент, много съм мислил да си взема един Chrage, ама нали имам един китаец вкъщи и ми идва доста тежко за разнасяне, пък и само си стои. Ако взема Ледерман пак май само за украса и фетиш ще е.

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Старо куче
  • Публикации: 338
  • Reputation Power: 4519
  • dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!dellman внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 10 Март, 2015, 11:26:45 »
Честито и от мен колега  за чудесния тул. *palec* Искам да направя обаче едно пояснение, което се спомена в представянето, но важно да се знае. Предимството на сменяемите триончета и други подобни е характерно само и едниствено (поне за момента) за новия Surge. В стария модел, коийто и аз притежавам, в слота за триона и пилата стават само тези на Ледерман. Винаги е съществувала опцията и за модификация на стандартните такива и пак да станат в слота, но все пак в новия модел това е решено с универсален слот/държач и такива действия не са необходими. Относно малкия държач за битове, който е сменен с права отверка, за мен това е правилното решение, тъй като с този тежък тул е много неудобно да се работи с така прецизна отверка, например работа по очила.   :punk:

nikikin

• Гост
« Отговор #9 -: 10 Март, 2015, 12:07:16 »
Благодаря още веднъж за честитките!  :nabira:
Колегата Делмен правилно отбелязва, че с тоя туч  :D , ще е доста трудно да се завинти/отвинти малко винтче като за очила.Аз само споменах разликата м/у стар и нов модел.
Колкото до държача за работни остриета, аз мога единствено за новия вариант да пиша, защото имам само него.
Има и още една разлика м/у стар и нов, която съм пропуснал да спомена.Формата на челюстите при стария са по-заоблени като при Leatherman Wave, но по-големи.При новия те са по-квадратни и ръбати.
Като цяло тула е сравняван с Wave, но със стероиди.  ;)

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
« Отговор #10 -: 07 Февруари, 2016, 21:39:18 »

« Последна редакция: 07 Февруари, 2016, 21:44:13 от koceto »
"На мъжа може веднъж в живота да му потрябва нож и тогава той трябва да му е подръка“

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2128
  • Reputation Power: 2064
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 08 Февруари, 2016, 10:17:45 »
Тия са ебаси срутниците  :??? Много корав тул !
Интересно, шилото как се предаде от първия удар, явно е бая твърдо.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 510
  • Reputation Power: 141
  • StillOpossum няма влияние.
    • Ситалк - исторически реконструкции
  • Скайп: StillOpossum
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2016, 11:14:30 »
Пропуснали са един много важен тест - 120кг тъмен балкански субект да натисне с цялата си тежест клещите или отвертките така, че хубаво да се усучат.

Неактивен dobromirtnv

• Напреднал
  • Публикации: 211
  • Reputation Power: 52
  • dobromirtnv няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 08 Февруари, 2016, 11:26:27 »
Surge-a май е най-универсалния тул в момента на пазара, всичко което може да се сменя му е сменяемо (секачи, трион/пила/какво ли още не/битове...).
Като си избирах го сравних с другите Leatherman-и, които предлагаха и ми се стори най-здрав, универсален и прибран в същото време.
Недостатък е теглото.
За 120 кг. балкански субект не знам, но аз и още един  субект с моите килограми - 75 кг., като тръгнахме да напъваме един ръждясал болт, клещите взеха да се огъват заплашително.... Не знам дали е нормално, но се притеснихме и взехме едни клещи от 7-левовите, за да свършим работата...

Може би това си е заложено в конструкцията и не е трябвало да се притесняваме, има ли някой тук да е чупил клещи?

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2128
  • Reputation Power: 2064
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 08 Февруари, 2016, 11:40:08 »
Пропуснали са един много важен тест - 120кг тъмен балкански субект да натисне с цялата си тежест клещите или отвертките така, че хубаво да се усучат.

Аз съм 85, но гарантирано мога да го поцапя  :D
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #15 -: 08 Февруари, 2016, 20:55:29 »
Според мен предназначението на тулчето е да имаш винаги във теб определен набор от инструменти да си свършиш работа ако ти се наложи,а не да правиш основен ремонт на трактор примерно,щото никой няма да помъкне клещи,два три вида отверки ножица шило пила нож и др.инструменти,всекидневно със себе си или по планини.На мен доста често ми се налага да ползвам тула си по планини и всекидневно,и съм доволен много,вече е въпрос на вкус и на тръпка кой какво ще предпочете тул от 140 лв или от 20 лв.Същото е и със нож от 30лв и 300 и двата режат и двата ще свършат работа,ползвал съм и тулове от 20 лв Мамут и когато ми се наложи да го ползвам и то за риба ми се разглоби в ръцете,извода за мен е повече компромис няма да правя.Но и не очаквам свръх неща от тула си,че са здрави здрави са но всичко си има някакви граници!
« Последна редакция: 08 Февруари, 2016, 21:12:14 от koceto »

Активен хриско

• Напреднал
  • Публикации: 23
  • Reputation Power: 17
  • хриско няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 08 Февруари, 2016, 23:33:16 »
Вчера бях в гората с приятели и взех една метална бутилчица с коняк ,която не бях пипал от няколко години.Оказа се,че не мога да я отворя(напъвах с вестник, с парцалче,не става).Извадих Сърджа и с клещите,работата стана на мига.Полезен инструмент.

Активен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1366
  • Reputation Power: 2328
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #17 -: 21 Февруари, 2016, 10:57:31 »

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Публикации: 86
  • Reputation Power: 58
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
Leatherman SURGE - опит за представяне !
« Отговор #18 -: 27 Май, 2017, 12:27:30 »
Накратко най-коравия, най-големия, с най-разширени възможности.
Oфициално преставяне:

http://www.leatherman.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/Full-Size-Classic-Tools/Surge

моят коментар:

Здравейте,
В долните редове изразявам лично мнение, които не е съгласен с него има право да се почеше по ухото или на друго място:)

Много от хората намират този инструмент за тежък за ежедневно носене.
Тъй като аз съм си 150 килограмов необезкосмяван Българин с големи ръце и диплома и призвание за електротехник, размъквъм ежедневно един Сърдж + битове , удължител и задължително фазомер, На калъфа на сърджа съм закачи и един найткоре ец11 900 лумена ако някаде ми е тъмно :)

В безброй авариини ситуации ме е спасявал точно защото е голям и пълноформатен.

Скоро бракувах стария модел поради амортизация и купих 2013 със сменяемите секачки (браво ! за идеята при мен там е най-голямото натоварване).

Инструмента позволява да се ползва целодневно , а при сиитуация която са те извикали за бира, а се е случила авария е неоценим.

Качеството изработката на инструмента са на перфектно ниво, единственото , като загуба на новия е малката фина отверка , която взех от стария и сложих на новия, нямате идея колко често се налага я очила я часовник я да се ползва като пин за ресет на някое устройство.
ножа макар  и от 420хц държи ряз прилично дълго време - боря го с изолация на кабели а понякога и с кабелите.

Ножиците на инструмента без проблем режат тънка ламарина 1-1,5 мм. триона които сменям с два пъти по дълъг от бош идеално реже трупчета 30х30 и по големи.

Новите челюсти са като цяло по груби и надежни , старите прекалено напомняхха на финния Уеив. (имам и подобен които жената приватизира точно заради размера ).
като цяло , перфектен,

За разликата с теглото преди него , носех чардж титан, и да ви кажа след като ги смених около седмица ме дразнеше после се привиква.
« Последна редакция: 27 Май, 2017, 12:38:10 от Tehnica »
за щепсели и контакти 0 88 9 61 83 65 - Димитър

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
« Отговор #19 -: 21 Юни, 2017, 00:08:46 »
Поредното нетипично приложение на "Късото Съединение",
приятел се обади да демонтираме климатика му , отивам аз на място, ни ключове ни отверки ни шестограми ... ами сега
вадя сърджа развивам гаиките на външното тяло (добре че беше вътре в терасата, събрахме фреона - на бит кита има шестограм 5 мм.
тръбите разбираемо не се ползват защото са калени, 6 мм на един ряз скъсана, 10 мм на два ряза, и готово климата бе демонтирана с Ледермана, след това наглед сериозно натоварване, по самите зъбци има тук там бронз от гайките .
Вътрешното тяло по пак кръц на тръбите махнахме го и развихме видите от стоиката за стена.

доволна работа в аварийна ситуация,
битовете са от втори вид.
за незапознатите
1.вид - меки - пазят главата на видата
2. умерено твърди - не пазят главата на видата - заоблят
3. Твърди - при разване особено с винтоверт ако не тръгне видата чупи парченца от там където влиза - работи се само с очила.

определено ме изненадаха мислех , че ще са от меките,

(ще отворя скоба, на прехваления ВИКТОРИНОКС суисс тул, второто нещо което след секачките не ставаша за работа е кръстатата отверка филипс. - инструмент за витрина).

от опита които имам тази новата глава на клещите приляга повече на големия инструмент, ако беше старата версия с по прецизната  и нежна глава може би нямаше да се справи с гайките.

Грипа като стискане за развиването изискваше равномерни и не големи като натоварване усилия.

ту би континуед ...

Активен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1366
  • Reputation Power: 2328
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #20 -: 21 Юни, 2017, 23:56:21 »
Сърджа е сила, не го заменям за друг туул  ^-^

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
« Отговор #21 -: 22 Юни, 2017, 08:40:33 »
Изпратил съм официално предложение до Ледерман да добавим, фазомер и раздвижен ключ 8мм до 42 мм :)

Неактивен traktorist

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 26
  • Reputation Power: 12
  • traktorist няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 28 Декември, 2017, 20:29:06 »
Здравейте!
От днес съм собственик на Leatherman SURGE.Още нямам кой знае какви впечатления, но забелязах малък проблем.Пружинката на ножичката леко се разминава с частта, която трябва да притиска.Мисля, че ако извадя пружинката и леко я изкривя навътре нещата ще се оправят.
Въпросът ми е да се правя ли на майстор или да върна мултитула и да искам да ми го сменят?
« Последна редакция: 28 Декември, 2017, 20:45:36 от traktorist »

Неактивен traktorist

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 26
  • Reputation Power: 12
  • traktorist няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 12 Януари, 2018, 20:27:27 »
Преди около седмица пратих мултитула в магазина.Днес го получих с работеща ножичка.Обясниха ми, че проблемния детайл е подменен.
Благодаря на arms-bg за коректността и бързината.

Неактивен Tehnica

• Жичкаджия
  • Напреднал
  • Tehnica няма влияние.
  • AC / DC
« Отговор #24 -: 16 Април, 2018, 07:43:27 »
поредния спасен със Късото Съединиение.
Събота закриваме риболовния сезон на Мандра в Бургас, стигаме мястото дето сме се запътили - гледаме една кола само - супер ще има място и за нас, ама колата с вдигнат капак и човека се суети около нея.
От дума на дума, вчера бил в сервиз за скоростната кутия, правили таманили ама не и затегнали болта дето я държи към купето - по принцип са два, и няма болт кутията виси, колата само на втора.
Добре , че дето се вика съм стара къща. разрових се из инструмента намерихме болт гайка шайби, ама ключ 13 в кола ... йок .
и така, въжето за дърпане през кутията двама напъват да я дигнат аз стягам и слагам болта,  Клещите отдолу за контра и със  Сърджа отгоре стягаме , получиха се нещата , взе да превключва скорости.
Направихме си риболова, А и на колега помогнахме :)

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice