Автор Тема: Ревю на Olight M1X Striker 1000lm  (Прочетена 17736 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3484
  • Reputation Power: 52042
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
Ревю на Olight M1X Striker 1000lm
« -: 25 Юли, 2015, 09:57:05 »

Здравейте колеги, фирмата Olight пусна на пазара най-новия си фенер Olight M1X Striker. Той е част от от тактическата им серия за самозащита и се явява пряк наследник на Olight M18 Striker. Първоначално фирмата реши да го пусне под друго име - Olight M18S Maverick, но усетиха че този фенер не е част от Maverick серията, а си е чисто продължение на тактическата Striker серия с агресивната ударна корона.

Фенерът е окомплектован с красива прозрачна пластмасова кутия характерна за фирмата производител. Комплекта включва също клипс, който предварително е поставен на светулката, връзка за ръка, упътване за експлоатация, пластмасов магазин за CR123 и RCR123 батерии и резервни О-рингове. Както при всичките фенери на Olight в комплекта присъства и рекламна брошурка за останалите модели от серията.

ТТ данни:

*Далекобойност: 190m
 * Интензитет: 9,000cd
 * Водоустойчив по IPX8 стандарта (работи под вода до 2 м. дълбочина)
 *Удароустойчивост: падане от 2 метра върху твърда повърхност.
 * LED: Cree XM-L2 CW
 * Поддържани батерии: 2 x CR123A или 2 x RCR123, 1 x 18650
 * Размери: 136mm (Дължина), 26mm (Диаметър)
 *Тегло: 80g (без батериите)

•Фенерът не може да бъде поставен в положение свещ, въпреки че ранния прототип имаше такива данни. Фирмата явно е преценила че така ще се затрудни достъпа до задния тактически бутон и по някакъв начин това би забавило бързата реакция при запуск.

•За радост при този модел стоманения клипс вече може да се обръща в двете посоки, което не беше възможно при модела Оlight S30(S30R). Това беше изтъквано като голям недостатък от доста потребители и мисля че имаше голяма доза истина при упреците. Стоманения клипс е стегнат и застопорява доста добре фенера към всички повърхности за които е закрепен.

•Друга разлика от предходния модел M18 Striker е наличието на страничен бутон за смяна на режимите, което значително улеснява боравенето с фенера. Аз винаги съм бил привърженик на смяна на режимите посредством страничен бутон, не с въртене на главата или управление само със задния бутон. По този начин всичко е някакси по-интуитивно и приятно. За това си решение Olight получават моите поздравления.

•Страничния бутон разполага и със сигнализация за изтощена батерия което си е също голямо удобство при по-натоварено използване на устройството.

•Качеството на изработка е безкомпромисно, диодът е добре центриран и стъклото което го предпазва е специално закалено с двустранно анти-рефлексно покритие с 99% пропускливост на светлината. Тялото е изработено от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие със страхотно качество и здравина.

•Фенерът е с по-голям диаметър от този на M18 Striker, което го прави не толкова компактен колкото предишния модел и по-сходен като диаметър на тялото(не като дължина) на Olight S30(S30R). Като дължина се доближава почти до Fenix PD35 и Thrinite TN12, както и Acebeam EC32.

•Рефлекторът е гладък, а светлината е по-концентрирана и с една идея по-бяла от тази на S30(S30R). Липсва синия луминисцентен кант около рефлектора. Това се дължи най-вероятно на "тактическото" му предназначение и всякакви там командоски изпълнения.

•Естествено за мене най-привлекателната част от модела се явява агресивната ударна корона, която може да послужи както за отбрана така и за нападение. Короната може да се отвие и махне, но аз не ви го препоръчвам. За чупене на автомобилни стъкла не съм пробвал и не мога да твърдя дали ще е лесно или няма да може.

•Поддържаните акумулатори са от типа 18650. Също и CR123 и RCR123 за които е предназначена и пластмасовата тръбичка в комплекта. Поддържат се също акумулатори с плоска и изпъкнала площадка на положителния терминал.

•Управлението на фенера е посредством задния бутон за бързо включване и страничния за смяна на режимите. Задния бутон се напипва перфектно в условия на тъмнина, което не може да се каже за страничния за съжаление. Но с продължителното му използване и се свиква с това леко неудобство.

•Интересна особеност е че има леко разминаване между инструкцията за управление и самата работа на фенера. Разликата е в това че до максималния(Турбо) режим се достига при включен фенер и изреждане на режимите в последователност - Слаб(10лумена) - Среден(60лумена) - Силен(350лумена) - Турбо(1000лумена). Докато в описанието е дадено че чрез изреждане на режимите със страничния бутон се минава само през - Слаб - Среден - Силен режим, а до Турбо режима се достига чрез двойно бързо половин натискане на задния бутон. По този начин също се влиза в максималния режим, но той е за бърз запуск и реакция при не помнене на последния запаметен режим.

•Като недостатък мога да спомена липсата на най-ценното в стария модел, а то беше включването на фенера винаги в максимален режим. Сега при този модел се налага да помниш в кой режим си го оставил, докато за моменталното вклюване в Турбо се налага да натискаш бързо два пъти задния бутон. Това в моменти на стрес не е много практично.

•Тук ще спомена режимите и тяхната продължителност на светене по данни на производителя:

Moonlight(0,5лумена) - 360часа.

Слаб(10лумена) - 60часа.

Среден(60лумена) - 12часа.

Силен(350лумена) - 2 часа.

Турбо(1000лумена) - 55минути, като след пет минути на този режим се наблюдава степдаун на 550+ лумена.
1000-та лумена могат да бъдат достигнати само с две CR123 или две RCR123 батерии. При работа с 18650 акумулатори силата на светене е с около 50-100 лумена надолу.

•Тук ще обясня накратко и работата с режимите и бутоните. За включване и изключване се използва задния бутон. За смяна на режимите страничния като те се изреждат в последователност  Слаб - Среден - Силен - Турбо. За всеки от тези режими фенерът има памет.

•За Moonlight режима при изключен фенер се натиска първо(с задържане) страничния бутон и държейки го натиснат се натиска и задния бутон. Moonlight режима също има памет.

•За пускане на Стробскопичния режим при включен фенер се задържа за повече от секунда бутона за смяна на режимите. Интересна и добра подробност е че този режим също има памет и при изключване и последващо включване от Строб режим фенера пак тръгва с него.

•От изключено положение половин натискане на задния бутон включва фенера, двойно бързо натискане се влиза в Турбо режима, а при тройно бързо половин натискане се влиза в Стробоскопичен режим.

Ако нещо съм пропуснал ще бъде допълвано в последствие както от мен така и от колегите. Някои от снимките са от Интернет. Желая ви приятен уикенд.

Неактивен Stutzi

• РОНИН без меч.
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 573
  • Reputation Power: 3781
  • Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!Stutzi внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 25 Юли, 2015, 10:46:18 »
  Страхотно ревю/представяне на един класен фенер.Дълго го чакахме но има защо.Благодаря на колегата за информацията която е дал за фенера.Постарал се е и мисля че повече не може да се иска.Лек ден на всички. :nabira:
« Последна редакция: 29 Декември, 2015, 17:00:42 от Force »

Активен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1890
  • Reputation Power: 24890
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
« Отговор #2 -: 25 Юли, 2015, 11:24:40 »
Страхотно представяне,фенера е уникален!

sashko1914

• Гост
« Отговор #3 -: 25 Юли, 2015, 12:39:18 »
Браво за ревюто на колегата Marcinkov! Много подробно,със изчерпателен снимков материал!Благодарение на Ванката,имах шанса да видя на живо този страхотен фенер(както и много други класни светулки) и смело мога да твърдя,че това е избор номер 1 за EDC.
С колегата снощи направихме сравнение между M1X и S30R.  Втория разпръсква светлината доста по-широко,но пък далекобойността на М1Х прави силно впечатление! Задния бутон е от голяма полза!
Ванка,отново,благодаря ти,че ми предостави възможността да се докосна до този супер фенер!
Ревюто е професионално!
« Последна редакция: 25 Юли, 2015, 12:46:42 от sashko1914 »

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!Marcinkov внушава благоговение!
« Отговор #4 -: 25 Юли, 2015, 12:58:53 »
Благодаря на колегите за добрите думи. Постарах се доколкото мога.

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1518
  • Reputation Power: 339
  • grisha работи за форума.grisha работи за форума.grisha работи за форума.
« Отговор #5 -: 25 Юли, 2015, 16:21:04 »
Ванка,ревютата ти както винаги са едни от най добрите,честито за светулката :nabira:

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 749
  • Reputation Power: 26912
  • Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!Force внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 25 Юли, 2015, 16:32:01 »
Много хубаво ревю. Честита придобивка.  :nabira:

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #7 -: 25 Юли, 2015, 16:36:59 »
Мерси колеги, жалко че ревютата на ножовете ми не са толкова добри колкото би ми се искало. Последните ревюта на Росен, Георгин и Употребителя са еталони.

Активен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1609
  • Reputation Power: 25118
  • OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #8 -: 25 Юли, 2015, 17:13:31 »
Поздравления за ревюто. Със здраве да го ползваш!  *palec* :punk: :nabira:

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 976
  • Reputation Power: 28316
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 26 Юли, 2015, 14:00:13 »
Ето това имах предвид, когато казах че е мноооого по-добре ти да напишеш ревюто. Евала. Всичко казано от теб мога да го потвърдя. Пускането на Turbo-то (1000lm) с двойното натискане на задния бутон е трудоемко и както ти каза трудно в ситуация под стрес. Същото е за строба. На М18-ката беше с двойно натискане, ако не се лъжа и беше лесно... сега е тройно натискане, което ми идва too much. Относно длаекобойността, не мога да кажа, понеже тук където съм нощният живот кипи с пълна пара, разбирайте неони, свелини, реклами и т.н. Другото също беше вярно, за светлината на S30R & MX1, като тази на S30R-kaта веже ми жълтее...  :D Светлината пък от MX1 ми идва прекалено синееща вече, но това не е проблем, а по скоро естетическа забежка.

И тъй като S30R и МХ1 са най-близки и най-сравнявани, бих искал някой по-разбиращ от мен да сподели повече инфо за диодите на двата модела.

Честито и от мен и със здраве да си ги ползваме тези уникални за мен "светулки". :nabira:
Zero Tolerance ZT0801CF Limited Edition Copperhead
Decepticon-1 by Alexey "Ratatuy" Konygin (Limited Edition of 30+300)
Kershaw 4040 The RUBY Limited Edition (40th year anniversary celebration)

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #10 -: 26 Юли, 2015, 14:33:59 »
Тук също ще препоръчам употребата на 18650 батерии. При умерено използване може да изкарат доста месеци, а защо не и повече. Това с двойката RCR123-ки си е чист светлинен(луменов) фетиш и нищо повече, но пък след като сме си взели такова чудо защо малко да не се поразлигавим. Все пак малко детинщини не вредят.

Активен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1609
  • Reputation Power: 25118
  • OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!OLIGHT внушава благоговение!
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #11 -: 26 Юли, 2015, 16:19:31 »
Добре де хора,
след като фенера има памет, какъв е проблема да си го оставищ на макс и винаги да си го палиш на макс?  :D

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #12 -: 26 Юли, 2015, 18:01:43 »
Почти винаги ми е на всеки друг режим, но не и на максималния. Това беше идеята на предишния да не трябва да се чудиш на кой режим си го оставил.

upotrebitel

• Гост
« Отговор #13 -: 26 Юли, 2015, 18:09:16 »
Според мен (почти) всичко по този фенер е много добре обмислено. Запаметяването на последния режим е нещо много удобно и, както отбеляза колегата, решава проблема с бързото включване на максимална яркост или строб за заслепяване. А за всеки случай има и вариант с бързо двойно и тройно натискане на задния бутон. Особено впечатление ми прави начина на включване в режим половин лумен. Тъй като коронката затруднява пълното закриване на предната част с притискане в плоска повърхност, например в крака или в тялото, ако човек се промъква в тъмно помещение с прозорци, а отвън в никакъв случай не трябва да забележат светлината, може от изключено положение да мине директно в moonlight, задържайки натиснат страничния бутон. Единственият недостатък според мен е липсата на защитна коронка отзад. Не че ще се ползва всеки ден като свещ, но при тази конструкция ако се постави в калъф на колана лесно може да бъде включен неволно, независимо с бутона нагоре или надолу стои.

Благодаря за чудесното ревю и честито за новата придобивка *palec*

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!ICE внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 26 Юли, 2015, 22:46:36 »
Марчинков,
Сега тествах строба на МХ1. Това което ми хареса е, че след като го загасил на строб, пак се пали на същия режим. Това е много полезно в гоУемото село София, където често могат да те сгазят насред пешеходната пътека вечер (разбирай 22ч). Това ми се случи на мен миналата година. Аз ползвах строба на S30R и онзи тала се афектира от силната светулка, че се чудеше да слезне ли от колата, да не слезне ли...   :green: ...в крайна сметка спря. Изгледаме се лошо, преместихме си тестостероните (така да се каже), явно разбра че много съм "мотивиран да слезне" и всеки по пътя си.  :D

Та да не е отклонявам от темата. Готино е в случая строба да ти е на един клик!

Какво открих:
Когато си на строб и запускаш/Щ фенера, той стартира със строб (това вече е ясно), но ако бързо изключиш и пак включиш фенера се стартира нормалното светене (не мога да определя дали е 1000lm или по-слабия режим).  Ако го пускаш няколко пъти с паузи между кликовете 3 сек., винаги се пуска строба. Но при бързи кликове (запускания) се редуват режимите, като започва със запаметеноя първо:  Строб-Турбо-Строб-Турбо-Строб и т.н.
Не знам дали го обясних добре.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #15 -: 27 Юли, 2015, 07:12:18 »
Колега Ice,

Пробвах това за което си писал и потвърждавам че при запаметен строб режим и бързо изгасяне на фенера и последващо веднага включване се минава на Турбо режим. Ако има малка пауза между изключването в строб режим фенера пак се включва с него. Интересна находка, не знам дали е от електрониката или от Олайт нарочно са го направили.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 27 Юли, 2015, 16:25:15 »
Koлега Marcinkov,
Olight е сериозна фирма и според мен са го направили нарочно. Тествах го поне 50 пъти, за да се убедя че не е случайност и/или бъг в електрониката.  :punk:

Хайде честита ни "находка"  :nabira:

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 29 Юли, 2015, 22:04:02 »
Трудно се носи в джоба на дънките тази тактическа  светулка. Някаква идея за носене да имате? Нещо модулен джоб за колан или нещо друго...? Благодаря предварително.

Неактивен servantesss

• Шеф на водопад
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 437
  • Reputation Power: 1607
  • servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!servantesss внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 29 Юли, 2015, 23:19:16 »
Ванка, ревюто е супер! Постни някоя снимка и в светещ режим, апарата ти е добър - ще стане  :nabira:
Не спори с ГЛУПАК! Ще те свали на нивото си и ще те бие с ОПИТ.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #19 -: 29 Юли, 2015, 23:38:41 »
Тяна не обещавам приятелю, че почнах арбайтен и нема много време.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #20 -: 29 Юли, 2015, 23:50:18 »
Маршал спомена нещо в ревюто и аз му вярвам(след 2м и 37сек), а именно че ударната корона не се отвърта и подменя, тя си е перманентно закрепена за фенера. Съжалявам колеги че съм ви подвел в ревюто, та даже и колегата Ice искаше резервна.

« Последна редакция: 29 Юли, 2015, 23:58:31 от Marcinkov »

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 03 Август, 2015, 22:00:36 »
Това е лошо.... че не се подменя, ако не се лъжа на Striker-a се демонтира/сваля/респективно сменя. Греша ли колеги. ДА кажат и Марчинков и Хосето... Вече не знам какво знам.  :D

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #22 -: 03 Август, 2015, 22:46:23 »
На стария Страйкър се отвива без проблем, аз затова се заблудих за новия. Явно са решили че е безмислено и аз ги подкрепям.

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 04 Август, 2015, 01:04:50 »
Добре де, ами ако нараниш короната, какво правиш?

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 1110
  • ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 04 Август, 2015, 08:50:34 »
Добре де, ами ако нараниш короната, какво правиш?

Флекс, шкурка - 600, 1000, 2000 и паста ГОИ с каиш накрая.
Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice