Автор Тема: Лозарска ножица  (Прочетена 8777 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 82
  • Reputation Power: 21
  • peterstamov няма влияние.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« -: 29 Юли, 2015, 14:44:11 »
Здравейте Блейдфорум.БГ,
първо да кажа, че не съм запален ножар и тук ме доведе това че строшихме доста лозарски ножици  :)!
От изключителна полза ще бъдат вашите познания за стомани, точене и т.н при избора и поддръжка на лозарската ножица! Търсачката не върна резултат и затова отварям темичка!

На кратко.... какъв ъгъл е подходящ при оформянето на острието, предполагам се остри от едната страна???
Препоръки за марка и модел на лозарски ножици?
И всичко друго, което намерите за добре да споделите!?
"May the Force be with you"

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 842
  • Reputation Power: 3744
  • GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Лозарска ножица
« Отговор #1 -: 29 Юли, 2015, 14:55:10 »
Едва ли ще ти от полза моят отговор, но. Аз ползвам основно на марката гардена,  бях набарал някъде намаление. Вършат си работа по лозето,  рози и т.н. Заточвам ги на фабричния ъгъл дето е зададен. Че се случва някои път в бързината съм рязал и теловете дето са за укрепване.

Неактивен ellecktro

• Старо куче
  • Публикации: 389
  • Reputation Power: 1167
  • ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #2 -: 29 Юли, 2015, 16:40:53 »
Аз ползвам SMARTFIT P68 на FISKARS, произведена е от братския им тайландски народ, но съм доволен! Трябва да се следи само да не се е разхлабило винтчето,понеже се самозаточва а ако е разхлабена не го прави. Имам един колега, който обработва голямо лозе и той ми каза, че е много доволен от тази ножица.
http://bradva.net/image/cache/data/FISKARS/NOJICI/111610/111610_01-900x600.jpg
Не деля ножовете нито на усташки, нито на четнически, нито на сръбски, хърватски или мюсюлмански. Всички те, синко мой, опираха във вратовете ни.А на гърлото не се вижда нито кръст, нито полумесец, нито кокарда, нито буквата „U", нито петолъчка. Всички вратове са еднакви и всички ги боли еднакво....

Активен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 475
  • Reputation Power: 155
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #3 -: 29 Юли, 2015, 19:10:19 »
На село - Гардена - зелена с малко оранжево.Повече от десет години лозе, цветя, никой не я е точил.
Още не бях се вманиачил. Качествена се оказа, но я приватизира някой.

Сега пак им зехме Гардена. А за мен си Бако. Последното реже, но не е ползвано много. Малко овошки и лозето таз зима.

Този Фискарс на външен вид симпатичен. Сигур е хубав.

Неактивен GeorgiNN

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: georginn
  • Публикации: 842
  • Reputation Power: 3744
  • GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!GeorgiNN внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: georgi_naydenov_net
Лозарска ножица
« Отговор #4 -: 29 Юли, 2015, 19:53:32 »
Ето това трябва да са. Аз ползвам първите, че са по-простички. Докато вторите съм ги дал на баща ми.

Неактивен grisha

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1518
  • Reputation Power: 339
  • grisha работи за форума.grisha работи за форума.grisha работи за форума.
Лозарска ножица
« Отговор #5 -: 29 Юли, 2015, 20:25:45 »
Много сериозна и качествена марка е GARDENA; от лични впечатления споделям :nabira:

Неактивен ellecktro

• Старо куче
  • Публикации: 389
  • Reputation Power: 1167
  • ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #6 -: 29 Юли, 2015, 20:54:43 »
Ако Гардена са качествени, значи доста съм се прецакал със цената :) Фискарса, който ползвам аз е около 40 лева. Ще си купя едни на Гардена от любопитство да ги сравня :)
Не деля ножовете нито на усташки, нито на четнически, нито на сръбски, хърватски или мюсюлмански. Всички те, синко мой, опираха във вратовете ни.А на гърлото не се вижда нито кръст, нито полумесец, нито кокарда, нито буквата „U", нито петолъчка. Всички вратове са еднакви и всички ги боли еднакво....

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #7 -: 29 Юли, 2015, 23:13:07 »
FISKARS - здробихме една от 60 лв. с въртяща дръжка и усилващ механизъм. 300 лози и се скапа. Има доста скъпи марки, но вече не им вярвам. Преди време имаше едни по 6лв. във Практис - оранжеви с въртяща дръжка. Задминаха по - скъпите, но се чупиха горните им дръжки......

Тук е въпроса : Между 1000 и 5000 среза на ден. След затъпяване на острието натиска от ръката се усилва и се чупи я дръжка я ножа. С какво може на терен да се пипа по ножа и след колко среза за да не се прилага повече сила след като се позатъпи?

Имам и едни такива .... samurai-saws 30 лева бяха, но още не съм ги натоварил както трябва и нямам впечатления!
« Последна редакция: 29 Юли, 2015, 23:23:57 от peterstamov »

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1181
  • Reputation Power: 2760
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Лозарска ножица
« Отговор #8 -: 30 Юли, 2015, 01:09:59 »
Ето това трябва да са. Аз ползвам първите, че са по-простички. Докато вторите съм ги дал на баща ми.
(Щракни за да видиш изображението.)(Щракни за да видиш изображението.)
Tази от първата снимка я ползвам 3 години - не е мръднала! До 30мм. реже и пита за още! Само ръчички иска да имаш и да стискаш! ;)  :nabira:

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 170
  • Reputation Power: 1004
  • AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #9 -: 30 Юли, 2015, 23:23:36 »
Здравейте Блейдфорум.БГ,
първо да кажа, че не съм запален ножар и тук ме доведе това че строшихме доста лозарски ножици  :)!
От изключителна полза ще бъдат вашите познания за стомани, точене и т.н при избора и поддръжка на лозарската ножица! Търсачката не върна резултат и затова отварям темичка!

На кратко.... какъв ъгъл е подходящ при оформянето на острието, предполагам се остри от едната страна???
Препоръки за марка и модел на лозарски ножици?
И всичко друго, което намерите за добре да споделите!?

Имам известен опит с лозарски ножици. Ползвам ги за рязане на асми и за по - тънки клонки на овощни дръвчета. Ползвам един модел на Berger (вече е спрян от производство), този му е наследника така да се каже:

http://www.prodilar.com/912-lozarska-nozhica-berger-1760

Модела е Berger 1760. Произведена е в Германия, просто направена и изключително здрава. Дръжките са метални, облечени в пластмаса. Много е удобна и ергономиката е супер. Бях я подарил на дядо ми, той я ползва около 2 години след това ножицата изчезна. Много ме беше яд. След още 2 години случайно при разчистване на мазата я намерих. Оказа се, че я е изтървал при въглищата и е стояла във влагата на циментовия под. Имаше тук - там ръждички,  почистих я с фина водна шкурка, смазах я и я заточих и си реже като змей. Ползвам я до момента и съм изключително доволен.

Междувременно ходих в Румъния и там влязох в някаква верига хипермаркети Pic (или нещо подобно беше). Това е нещо като Карфур, всякакви боклуци от хранителни стоки, техника, че до инструменти. Мащаба беше огромен - прим. като варненското Метро, но на два етежа и с подземно ниво. Та докато се мотах да разглеждам ми привлече вниманието една откровено китайска ножица в блистер. Приличаше на старите български ножици от Габрово, изцяло метална с надянати две шлаухчета на дръжките уж да не се плъзга. Цената беше смешна 9 леи т.е. 4,50лв. Веднага грабнах една с идеята - един сезон да ме изкара все файда. Оказа се кораво говедо, вече 7 години тормоз и не е мръднала. Така, че и за 4,50 може да се вземе здрава ножица, трябва да случи човек.

Относно удобството обаче няма дума за сравнение. Имам 25 дръвчета ябълки, та ги режа всяка година. С китайската ми се схваща ръката още на 5-6 дръвче, докато с Berger-а си режа без проблем двойно повече.

За овощарска, ако те интересува мога да ти препоръчам също модел на Berger.

По принцип "мерцедесът" на лозарските ножици се водят швейцарските Felco имат модели и със сменяеми остриета, но са си по швейцарски по-скъпи и ти си решаваш дали си струва.

http://felco.bg/

Мой приятел хвали лозарските ножици на Bahco, но аз нямам, не съм ползвал такава и нищо конкретно не мога да кажа за тях.

http://www.bahcoshop-bg.com/bg/catalog/23-%D0%9B%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%89%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/96-%D0%9B%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%86%D0%B8/

...

Тук е въпроса : Между 1000 и 5000 среза на ден. След затъпяване на острието натиска от ръката се усилва и се чупи я дръжка я ножа. С какво може на терен да се пипа по ножа и след колко среза за да не се прилага повече сила след като се позатъпи?

...

Аз си точа ножиците предимно с това точилце на Stihl:

http://www.tashev-galving.com/001+STL1199/%D0%91%D1%80%D1%83%D1%81+%D0%B7%D0%B0+%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5

оранжевата страна е груба, а бялата фина. Нямам информация какъв грит са, но за лозарска ножица е идеално. Дълго е 10см. и е много удобно за точене на ножици без да ги разглобяваш. Произвежда се от Berger, но е ребрандирано от Stihl. Съответно цената е по - ниска под марката Stihl ... (голяма реклама им дръпнах на Berger  :D)

Ножиците се заточват едностранно на около 23-25 градуса. Тук има клипче как се точи лозарска ножица на ръка:

Точилцето на клипа е диамантено на Felco (Felco 903) с дължина 10см. Аз го имам и също съм доволен от него. Струва 30-тина лева в зависимост от къде ще го намериш. За заточване на терен както казваш това точило и посоченото от мен по - горе са най- доброто за парите си според мен на нашия пазар.

http://bglozar.com/search_brand_FELCO%20903.html

Относно стоманите на лозарските ножици нямам информация какви се ползват, но според мен е нещо от рода на 420/440. Закалени са на не повече от 54-55 HRC според мен и се точат сравнително лесно. За една лозарска ножица е важно да издържа на странични натоварвания и усуквания при рязане, така, че тук за инструментални стомани закалени на високи стойности няма място. 

За точене на какъв период (след колко среза) не мога да кажа - ти си преценяваш. Обикновено се усеща когато ножицата започне да реже по - грубо и с повече усилие. Ако ножицата е по - силно захабена точилцето на Stihl ще се справи по - бързо понеже има груба и фина страна, а Felco-то е само с фина. Но, ако се поддържа редовно и приточваш когато усетиш затъпяване на острието и с Felco-то става достатъчно бързо. Felco също имат двустранно керамично точилце FELCO 902 е модела:

http://pao.bg/bg/aksesoari-za-lozarski-instrumenti/brus-dvustranen-felco-902/

Не съм го ползвал, но не се съмнявам, че е отлично за целта.

ПП
Имам и модела на Gardena от поста на GeorgiNN. Купих я на майка ми за да си подрязва розите и цветята. Става и за лозарска, но според мен е малко слабичка и съм убеден, че няма да издържи дълго. Ако ще режеш много то тази на втората снимка определено е много по-добър избор.
« Последна редакция: 30 Юли, 2015, 23:39:30 от AFA »

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #10 -: 04 Август, 2015, 13:55:28 »
@AFA много полезно! Благодаря!

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 1110
  • ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #11 -: 04 Август, 2015, 15:50:11 »
Моите сечива за резитба и ашладисване...

Отляво надясно - RICO, Bahco Pradines, FELCO, Bahco, Robert Klaas, Bahco.

Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1148
  • Reputation Power: 2170
  • heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Лозарска ножица
« Отговор #12 -: 10 Август, 2015, 13:22:50 »
До момента от изчетеното се съгласявам с всичко написано!Изброените ножици намиращи се на нашия пазар са споменати-Гардена,Бахко,Фелко,Фискарс,Бергер....Може и човек да се сдобие с качествени ножици старо производство на Кунде-Германия,на Завод "Петко Денев"-Габрово или на "Сърп и Чук"Велико Търново,но подчертавам от старото производство и задължително като знам какво им е състоянието ще се изисква частично рециклиране(Смяна на пружина или осев болт с гайка) и освежаване!Намират се и ментета със съмнително качество,които имитират вида и визията на старите БГ лозарски ножици и тук там търговците лъжат че са пак български и със старото качество,но не е така!На нашия битак съм попадал на въпросните ножици в много нефелен вид,но съм успявал да ги освежа,като сега режат змейски и имат доста още хляб в тях.Масова практика е обаче по-модерните хипермаркети и да се продават и доста лошо качество лозарски ножици за скромни цени между 5 и 10 лева!В повечето случаи не вършат много работа!

Неактивен gergowski

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 11
  • Reputation Power: 14
  • gergowski няма влияние.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #13 -: 04 Януари, 2016, 11:27:22 »
гледам темата е позамряла,малко късно ам и аз  да се изкажа,
след като вложих бая пара за лозарски ножици от всички гореспоменати марки и не останах особено доволен обиколих няколко съседни села  където  познат имах все го натоварих със задачата да ми намери стари лозарски ножици,
та се сдобих със 50тина чифта от които 22 станаха перфектни и работят доста по-добре и са по-здрави от сегашните маркови сечива,но пролеттта пазарувах разни машинки от дикар консулт и ми подариха някакви ножици уж на щил който се оказаха доста добри,миналата проле ррших дс ги тествам,изрязаха 12 декара овошка
само 1 заточване и смазване и са готови за атака на пролет

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!ko54 води добър живот!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #14 -: 04 Януари, 2016, 12:29:05 »
гледам темата е позамряла,малко късно ам и аз  да се изкажа,
след като вложих бая пара за лозарски ножици от всички гореспоменати марки и не останах особено доволен обиколих няколко съседни села  където  познат имах все го натоварих със задачата да ми намери стари лозарски ножици,
та се сдобих със 50тина чифта от които 22 станаха перфектни и работят доста по-добре и са по-здрави от сегашните маркови сечива,но пролеттта пазарувах разни машинки от дикар консулт и ми подариха някакви ножици уж на щил който се оказаха доста добри,миналата проле ррших дс ги тествам,изрязаха 12 декара овошка
само 1 заточване и смазване и са готови за атака на пролет

12 декара! - свалям си каскета в знак на уважение.

Пробвай, по възможност, ергономичните Bahco/Felco с въртяща се дръжка, намаляват усилието с до 30%.
При тия твои 12 декара направо ще се родиш.  :nabira:

Неактивен HonorBlade

• Старо куче
  • Публикации: 69
  • Reputation Power: 869
  • HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.HonorBlade има силата да се справи.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #15 -: 04 Януари, 2016, 18:12:39 »
В завод Ножаров (бившия Петко Денев) все още продават останали, последни бройки от старите ковани ножици. Цената им, ако не се лъжа беше около 30 лв. Производството им със сигурност, никога няма да бъде подновено. Това е информация от място преди около две седмици.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #16 -: 06 Януари, 2016, 22:29:15 »
Днес се разглеждах из китайските сайтове за ножица за присаждане........ и за тях ако имате нещо казвайте?
минус ли е че не е омега а U

тази пък е толкова разпространен модел, че го има от 10- до над 30 долара

За друго пиша гледам и някакви лозарски ножици :
High Carbon Steel

SK-5 steel

Има ли нещо интересно по тези стомани?

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #17 -: 07 Януари, 2016, 22:36:53 »
Felco 11 - за мен си остават най-добрите.  *palec*

Неактивен misho

• Напреднал
  • Публикации: 15
  • Reputation Power: 13
  • misho няма влияние.
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #18 -: 08 Януари, 2016, 10:21:06 »
Ползвам Gardena (първата от поста на колегата GeorgiNN).5 години не е мръднала и е много удобна.Режа и доста дебели клони!

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1071
  • Reputation Power: 4103
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
Лозарска ножица
« Отговор #19 -: 08 Януари, 2016, 14:19:12 »
какво си правите старите ножици

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 670
  • Reputation Power: 691
  • peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!peachlover е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #20 -: 11 Януари, 2016, 00:29:04 »
какво си правите старите ножици

До средата на клипа си мислих че ще направи фолдър. А към края все повече ми приличаше на spyderco - толкова много дръжка и толкова малко острие. Все едно гледам Paramilitary. Пък и дупка си има.

Неактивен peterstamov

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #21 -: 16 Февруари, 2016, 22:18:28 »
6 лв. Кауфланд. Изрязани 91 лози.

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1131
  • Reputation Power: 3002
  • Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!Косача внушава благоговение!
  • диагностициран
Лозарска ножица
« Отговор #22 -: 16 Февруари, 2016, 22:25:28 »
  Точене и още 90  :)
Paradise is where I am.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice