Автор Тема: Как се слага сап на брадва?  (Прочетена 37385 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 17
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
Как се слага сап на брадва?
« Отговор #75 -: 29 Юли, 2017, 08:39:51 »
Гого, в Практикер-а в Дружба нямат, а местния "отговорник" ми каза че вече не ги доставят. И взе да ми обяснява как да подостря една проста тръбичка и да я набия в сапа...
Нейсе, ще си срежа едно щуцурче.  ;)

Неактивен iivetza

• Шопски катил
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1119
  • Reputation Power: 526
  • iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #76 -: 29 Юли, 2017, 10:42:41 »
Става идеално и само с дървен клин, стига да се направи грамотно! Напоследък и ГФБ не слагат метални клинове  ;) Правил съм и с три клина на кръст, така наистина става бетон, но е малко повече занимавка.

« Последна редакция: 29 Юли, 2017, 10:52:34 от iivetza »

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 17
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #77 -: 29 Юли, 2017, 13:09:07 »
Благодаря за видеото, адаш.  *palec*
Аз ги правя моите брадви с един дървен клин по дължина, и тъкмо се чудех ако сложи три клина в коя посока да е ориентиран големия клин.
(Ма нивгаш не ми е хрумвало и да ги бинтовам  :D)

Активен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 129
  • Reputation Power: 53
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #78 -: 29 Юли, 2017, 17:19:52 »
ако я ползваш брадвата тая смола ще отдели
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен iivetza

• Шопски катил
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.
  • диагностициран
« Отговор #79 -: 28 Януари, 2018, 19:34:39 »

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1047
  • Reputation Power: 1541
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #80 -: 28 Януари, 2018, 21:37:14 »
Много интересно заклинване,
Дивайса за скоса и той е любопитен,
И накрая как сгоди конвекса...

Неактивен evgo

• Старо куче
  • Публикации: 346
  • Reputation Power: 860
  • evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.evgo има силата да се справи.
« Отговор #81 -: 29 Януари, 2018, 18:42:44 »
Това си направо Тормек 2конски сили, ерата отпреди моторните резачки. Бичкията, брадвето и секирето. Ивец, откъде ги копаш тия класики. Това с брадва греда да дялкаш, освен на Капитан Петко Войвода, съм го гледал, как го прави на един авер дядо му. Дядката раздаваше много точни удари, как да е... :nabira:   

Активен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 505
  • Reputation Power: 2692
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #82 -: 29 Януари, 2018, 19:25:37 »
Страхотно клипче! Така са се оправяли едно време. Само с нож и брадва направи дръжка, дето аз и в дърводелска работилница няма да мога :D Гледал съм на живо дялане на греда с брадва преди 3-4 години на Атон до манастира "Иверон". Работникът го правеше с една крива брадва. Самото острие беше под ъгъл спрямо оста на дръжката.И тук съм виждал такива брадви, но с къси дръжки. Доколкото знам ги ползват бъчварите. Не знам какво налагаше този начин на обработка на гредата. Там си имаше напълно оборудвана дърводелска работилница. Предполагам, че са реставрирали нещо и гредата е трябвало да бъде с автентичен вид.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Активен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 163
  • Reputation Power: 92
  • AFA няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #83 -: 29 Януари, 2018, 22:22:56 »
Навремето дялането с брадва на греди и т.н. го е налагала предимно немотията ... Дядо ми, бог да го прости умееше да дяла много точно с брадва. На къщата на село гредите/мертеците на стария покрив, който подмених 2012г. бяха S образни, дялани с брадва и нагаждани по една равнина. Та тия салкъми бяха изкарали 62 години и ако не бяха дървоядите (по нашия край им викат "червоедина") още да си бяха здрави. Навремето тия умения се предаваха от баща на син/внук. Каквото научих - научих, грубо мога да дялам до определено ниво, но така както той оформяше сапове, така и не можах да се науча. Всичко е до практика! Навремето ме интересуваха други работи и гледах отгоре, отгоре да претупам нещата. От него знам, че дърво за сап на брадва се цепи надлъжно "по жилите", цепеше салкъма с клинове и избираше най - доброто парче, което оформяше с брадвата и груба пила за дърво. По напред в тази тема мисля имаше клипче, в което се изработва сап за брадва с брадва, нож и за финната обработка вместо шкурка се ползва просто парче стъкло. Както се казваше в оная стара българска приказка - неволята учи ... Всеки може да се научи, но не на всеки му се захваща.  ;)

ПП
Сега прерових темата и не го намерих, та ето го клипчето:

А съм почти убеден, че съм го виждал в пост на Ивеца.

ПП2
Не мога да намеря клип обаче как се слага сап на нашенска брадва. А ще е интересно, нашенската не се заклинва, а се набива от долу нагоре.

Активен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1366
  • Reputation Power: 2328
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #84 -: 29 Януари, 2018, 23:23:11 »
Дядо ми е бил дърводелец и баща ми е научил много неща от него в чифлика,като ми е предал някой тънкости и на мен.
Аз ги слагам по по- съвременен метод като първо си подбирам подходящ готов сап,било то дръжка за кирка или лопата или мотика,бе по строителните маркети ги има всякакви,важното е да са по дължина на фладера и да не се пресича никъде или ако се пресича да е възможно в края,като този край се маха. Важно е да няма голями чепове и чекури. Важно е да е сух материала,да не се изметне след време (това не го познавам много много хубаво е да не мирише на дърво а на нищо а и сухото е по леко от мокрото,но аз за всеки случай ги оставям под сайвана да отлежат поне година)
Та за нашенските брадви започвам да се мъча да надявам главата отзад напред,като заклини и дялам с мората или с рукана  пак слагам докато заклини,пак дялам и така докато стигне 10 санта горе долу до горният край на сапа,тогава слагам ламарината която пази сапа ,по стара традиция най - хубавата ламаринка е от тенекия от сирене  ^-^ тенекията я набивам отгоре надолу при отхлабена глава и след това започва едно чукане и блъскане да се заклини максимално добре главата ,ламаринка се фиксира към сапа със две къси пирончета или рапидки от двете страни за да не стърчат краищата на ламарината отдолу. Горният край се изрязва излишното от сапа ,но аз оставям около 3см,за да има да заклинва след време ламаринка която стърчи я завивам със острото на чука покрай главата на брадвата.
Обработката на дръжката я правя с ъглошлайфа с ламелен диск завършвам със шкурка на ръка ,сега зависи каква е брадвата и дървото,ако излезне красив фладер се заигравам със доста шкурки и вода и пак шкурки докато стане огледало като тогава запечатвам със стопен пчелен восък в парафин.
« Последна редакция: 29 Януари, 2018, 23:27:28 от Мечков »

Неактивен iivetza

• Шопски катил
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #85 -: 30 Януари, 2018, 20:26:30 »
Още едно интересно видео, което не е баш по темата но показва умело боравене с брадви и други инструменти!

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1124
  • Reputation Power: 2150
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #86 -: 30 Януари, 2018, 22:02:27 »
За 6 минути му извъртя едни маратонки!  *palec* :D

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice