Автор Тема: Заточване на брадва  (Прочетена 2145 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 512
  • Reputation Power: 21
  • peachlover някой го чете.peachlover някой го чете.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« -: 03 Януари, 2016, 21:28:26 »
Здравейте колеги,

От скоро имам GFB Малка горкса и неминуемо ще и дойде време за заточване и оправяне на щръбки. Докато в домашна обстановка това мога да направя с шкурки и пила за метал бих искал да знам кой какво използва за полево заточване. В stayalive видях, че продават на GFB кръгло камъче, но на цена на половин брадва, Lansky - The Puck също го има и то на много по приемлива цена, но кое да избера и изобщо тези камъни стават ли за нещо или ще ме насочите към друг способ за полева подръжка на сечивото.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Активен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 962
  • Reputation Power: 24
  • Косача някой го чете.Косача някой го чете.
  • диагностициран
    • Zenker
Заточване на брадва
« Отговор #1 -: 03 Януари, 2016, 22:20:28 »
  Аз моите ги точа с малката белгия на Комет (т.нар. словенска),или с ДЦ4. Мисля да си взема и Д4 точно за полево точене на брадвета и мачете.
Veritas odium parit.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1642
  • Reputation Power: 33
  • Божо работи за форума.Божо работи за форума.Божо работи за форума.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2016, 13:22:33 »
ДЦ-4 с кръгови движения  *palec* Или някое от малките, сгъваеми ДМТ, ама им забравих името... Екстра корс или корс + файн ще е перфектно.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2016, 14:52:30 »
ДЦ-4 с кръгови движения  *palec* Или някое от малките, сгъваеми ДМТ, ама им забравих името... Екстра корс или корс + файн ще е перфектно.

Ако има DC4 с дръжка ... ще стане май работата

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 78
  • ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2016, 15:10:57 »
За целта ползвам къса (80 мм) летвичка от чам, от двете страни съм залепил два грида шкурка 320/800.
Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #5 -: 04 Януари, 2016, 15:35:56 »
За целта ползвам къса (80 мм) летвичка от чам, от двете страни съм залепил два грида шкурка 320/800.

И като се изхаби? На брадва щръбка не можеш да изкараш и с един метър 320 сигурно.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 78
  • ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #6 -: 04 Януари, 2016, 17:01:09 »
И като се изхаби? На брадва щръбка не можеш да изкараш и с един метър 320 сигурно.

Щръбките си ги оправям в къщи.  :green:

Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Активен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 962
  • Reputation Power: 24
  • Косача някой го чете.Косача някой го чете.
  • диагностициран
    • Zenker
Заточване на брадва
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2016, 20:23:01 »
  Щръбка и изхабяване са доста различни случаи  ;) Как ще се нащърби балтията от дърво?Сигурно си сякъл дърва с пирони,за което си има Саблен Трион  ;D
 320 е едра шкурка и може да наточи и най-тъпата брадва.Така че летвичка с шкурка е добро и евтини решение според мен.
Veritas odium parit.

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2252
  • Reputation Power: 94
  • Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!
  • Горянин
Заточване на брадва
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2016, 20:29:14 »
Еловите чепчета спокойно могат да нащърбят брадва ;)
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Гарван

• Винкелолюбец
  • Старо куче
  • Публикации: 205
  • Reputation Power: 10
  • Гарван няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2016, 20:35:29 »
Здравейте колеги,

От скоро имам GFB Малка горкса и неминуемо ще и дойде време за заточване и оправяне на щръбки. Докато в домашна обстановка това мога да направя с шкурки и пила за метал бих искал да знам кой какво използва за полево заточване. В stayalive видях, че продават на GFB кръгло камъче, но на цена на половин брадва, Lansky - The Puck също го има и то на много по приемлива цена, но кое да избера и изобщо тези камъни стават ли за нещо или ще ме насочите към друг способ за полева подръжка на сечивото.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Ами носи си пилата и шкурката. То дали ще носиш тях или разни камъни или подобни... не е ли същото  :)
there comes a time in our life, when its time to make a knafe

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Заточване на брадва
« Отговор #10 -: 04 Януари, 2016, 20:42:39 »
В домашни условия точиш както точиш конвекс, с шкурки и мека подложка. За брадва може по - мекичка подложка или малко повече натиск, зависи от конвекса, който търсиш. В полеви условия с каквото имаш под ръка. В стейалайв, тоя кръглия камък, ако за него говориш, той е подобен на словенските камъни. С пила също става. По удобно е заради дръжката и повечето заточваща част. С ДЦ-то става също. Изобщо каквото имаш под ръка, не е нужно да купуваш нещо специално. Фалкнивен имат също една пила с диамантено покритие, но не си заслужава да даваш  пари за нея. Брадвата е мека и с всякакво точило ще стане. Във всеки случай, от време на време е хубаво в домашни условия да и подравняваш конвекса !!!

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #11 -: 04 Януари, 2016, 20:47:23 »
Ако има DC4 с дръжка ... ще стане май работата

Няма нужда - хващаш го с палеца и показалеца по дължина и си точиш.

А за едрината на шкурката - с 320 и повече натискане ще махнеш някоя по-малка щръбка. Аз на моя Грансфор щръбка около 3-4 мм дълбока и също толкова широка я оправих за около 30-40 минути на водни шкурки.

Активен iivetza

• Шопски катил
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1041
  • Reputation Power: 50
  • iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #12 -: 04 Януари, 2016, 21:31:01 »
Разни дребни щръбки и подбивания,по никакъв начин не пречат на работата на брадвата,и е напълно излишно човек да се мъчи да я заточва на терен!Да не говорим,че както и да се ползва брадвата,неминуемо се сдобива с подобни наранявания по режещият ръб.Означава ли това,че след всяка щръбка трябва да се заточва брадвата,и съответно да и се скъсява живота!?Лично за мен е напълно излишно,но всеки има право на избор!Аз личните ми брадви ги точа най много един два пъти в годината,и то ако наистина вече са толкова зле че да се влоши осезаемо качеството на работата с тях!Ползвам гриндера за целта ;)

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #13 -: 05 Януари, 2016, 12:07:16 »
Благодаря на всички за отговорите!

Предполагам ще си взема все пак едно кръгло камъче, пък Ивеца е прав .. то за брадва не се иска да е толкова заточена постоянно.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #14 -: 05 Януари, 2016, 14:33:54 »
Особено Грансфорите дори и захабени си секат супер заради геометрията. Това, че ги точим до бръснеща острота и си режем мезетата с тях си е наша изгъзица  :D

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2252
  • Reputation Power: 94
  • Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!Kukriblade има голям потенциал!
  • Горянин
Заточване на брадва
« Отговор #15 -: 05 Януари, 2016, 14:37:53 »
И е така и не е
Не че ще кажа нещо неизвестно на никой,но ако продължава да се работи с острие на което вече има щръбка е много вероятно да се влошат нещата.
Добре е да се тръква леко,нищо лошо няма,това си е потдръжка някаква  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice