Автор Тема: Заточване на брадва  (Прочетена 2346 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 536
  • Reputation Power: 30
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« -: 03 Януари, 2016, 21:28:26 »
Здравейте колеги,

От скоро имам GFB Малка горкса и неминуемо ще и дойде време за заточване и оправяне на щръбки. Докато в домашна обстановка това мога да направя с шкурки и пила за метал бих искал да знам кой какво използва за полево заточване. В stayalive видях, че продават на GFB кръгло камъче, но на цена на половин брадва, Lansky - The Puck също го има и то на много по приемлива цена, но кое да избера и изобщо тези камъни стават ли за нещо или ще ме насочите към друг способ за полева подръжка на сечивото.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 980
  • Reputation Power: 24
  • Косача някой го чете.Косача някой го чете.
  • диагностициран
    • Zenker
Заточване на брадва
« Отговор #1 -: 03 Януари, 2016, 22:20:28 »
  Аз моите ги точа с малката белгия на Комет (т.нар. словенска),или с ДЦ4. Мисля да си взема и Д4 точно за полево точене на брадвета и мачете.
Veritas odium parit.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1735
  • Reputation Power: 45
  • Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2016, 13:22:33 »
ДЦ-4 с кръгови движения  *palec* Или някое от малките, сгъваеми ДМТ, ама им забравих името... Екстра корс или корс + файн ще е перфектно.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2016, 14:52:30 »
ДЦ-4 с кръгови движения  *palec* Или някое от малките, сгъваеми ДМТ, ама им забравих името... Екстра корс или корс + файн ще е перфектно.

Ако има DC4 с дръжка ... ще стане май работата

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 78
  • ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2016, 15:10:57 »
За целта ползвам къса (80 мм) летвичка от чам, от двете страни съм залепил два грида шкурка 320/800.
Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #5 -: 04 Януари, 2016, 15:35:56 »
За целта ползвам къса (80 мм) летвичка от чам, от двете страни съм залепил два грида шкурка 320/800.

И като се изхаби? На брадва щръбка не можеш да изкараш и с един метър 320 сигурно.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • Reputation Power: 78
  • ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.ko54 има силна воля.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #6 -: 04 Януари, 2016, 17:01:09 »
И като се изхаби? На брадва щръбка не можеш да изкараш и с един метър 320 сигурно.

Щръбките си ги оправям в къщи.  :green:

Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 980
  • Reputation Power: 24
  • Косача някой го чете.Косача някой го чете.
  • диагностициран
    • Zenker
Заточване на брадва
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2016, 20:23:01 »
  Щръбка и изхабяване са доста различни случаи  ;) Как ще се нащърби балтията от дърво?Сигурно си сякъл дърва с пирони,за което си има Саблен Трион  ;D
 320 е едра шкурка и може да наточи и най-тъпата брадва.Така че летвичка с шкурка е добро и евтини решение според мен.
Veritas odium parit.

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2390
  • Reputation Power: 104
  • Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.
  • Горянин
Заточване на брадва
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2016, 20:29:14 »
Еловите чепчета спокойно могат да нащърбят брадва ;)
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Гарван

• Винкелолюбец
  • Старо куче
  • Публикации: 217
  • Reputation Power: 10
  • Гарван няма влияние.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2016, 20:35:29 »
Здравейте колеги,

От скоро имам GFB Малка горкса и неминуемо ще и дойде време за заточване и оправяне на щръбки. Докато в домашна обстановка това мога да направя с шкурки и пила за метал бих искал да знам кой какво използва за полево заточване. В stayalive видях, че продават на GFB кръгло камъче, но на цена на половин брадва, Lansky - The Puck също го има и то на много по приемлива цена, но кое да избера и изобщо тези камъни стават ли за нещо или ще ме насочите към друг способ за полева подръжка на сечивото.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Ами носи си пилата и шкурката. То дали ще носиш тях или разни камъни или подобни... не е ли същото  :)
there comes a time in our life, when its time to make a knafe

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1680
  • Reputation Power: 35
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Заточване на брадва
« Отговор #10 -: 04 Януари, 2016, 20:42:39 »
В домашни условия точиш както точиш конвекс, с шкурки и мека подложка. За брадва може по - мекичка подложка или малко повече натиск, зависи от конвекса, който търсиш. В полеви условия с каквото имаш под ръка. В стейалайв, тоя кръглия камък, ако за него говориш, той е подобен на словенските камъни. С пила също става. По удобно е заради дръжката и повечето заточваща част. С ДЦ-то става също. Изобщо каквото имаш под ръка, не е нужно да купуваш нещо специално. Фалкнивен имат също една пила с диамантено покритие, но не си заслужава да даваш  пари за нея. Брадвата е мека и с всякакво точило ще стане. Във всеки случай, от време на време е хубаво в домашни условия да и подравняваш конвекса !!!

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...Божо някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #11 -: 04 Януари, 2016, 20:47:23 »
Ако има DC4 с дръжка ... ще стане май работата

Няма нужда - хващаш го с палеца и показалеца по дължина и си точиш.

А за едрината на шкурката - с 320 и повече натискане ще махнеш някоя по-малка щръбка. Аз на моя Грансфор щръбка около 3-4 мм дълбока и също толкова широка я оправих за около 30-40 минути на водни шкурки.

Неактивен iivetza

• Шопски катил
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1051
  • Reputation Power: 51
  • iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.iivetza на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #12 -: 04 Януари, 2016, 21:31:01 »
Разни дребни щръбки и подбивания,по никакъв начин не пречат на работата на брадвата,и е напълно излишно човек да се мъчи да я заточва на терен!Да не говорим,че както и да се ползва брадвата,неминуемо се сдобива с подобни наранявания по режещият ръб.Означава ли това,че след всяка щръбка трябва да се заточва брадвата,и съответно да и се скъсява живота!?Лично за мен е напълно излишно,но всеки има право на избор!Аз личните ми брадви ги точа най много един два пъти в годината,и то ако наистина вече са толкова зле че да се влоши осезаемо качеството на работата с тях!Ползвам гриндера за целта ;)

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #13 -: 05 Януари, 2016, 12:07:16 »
Благодаря на всички за отговорите!

Предполагам ще си взема все пак едно кръгло камъче, пък Ивеца е прав .. то за брадва не се иска да е толкова заточена постоянно.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Заточване на брадва
« Отговор #14 -: 05 Януари, 2016, 14:33:54 »
Особено Грансфорите дори и захабени си секат супер заради геометрията. Това, че ги точим до бръснеща острота и си режем мезетата с тях си е наша изгъзица  :D

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2390
  • Reputation Power: 104
  • Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.
  • Горянин
Заточване на брадва
« Отговор #15 -: 05 Януари, 2016, 14:37:53 »
И е така и не е
Не че ще кажа нещо неизвестно на никой,но ако продължава да се работи с острие на което вече има щръбка е много вероятно да се влошат нещата.
Добре е да се тръква леко,нищо лошо няма,това си е потдръжка някаква  :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice