Автор Тема: Mатерии в туристическата екипировка.  (Прочетена 17398 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

highlander

• Гост
Mатерии в туристическата екипировка.
« Отговор #25 -: 11 Април, 2013, 10:04:30 »
При 8000 за яке или гащи ще запарва много в планината. За града обаче не е проблем. Пак да повторя, градското яке е различно от туристическото и при него се гонят други параметри. Tук не се гледа на теглото, не се търси висока дишаемост, не се гони малък обем, не са необходими усилени зони / както при туристическите, при раменете и гърба защото ще се носи раница/, дори чак толкова водо непропускливо  не трябва да е, защото това е във функция с дишаемостта и цената. За в града има якета за различни спортове и якета за разходки по главната. Ние разглеждаме точно последните.   Тук важна е кройката /да бъде съобразена с това, че ще се носи с градско облекло/, материята/ няма лошо дори памук, лен и коприна да присъстват в нея, цвета/пак съобразен с останалите дрехи, ако не искаме да изглеждаме като папагали, или като изпаднали германци в някакви пара военни одежди/ и все пак някакви модни тенденции, колкото и да сме неформални/ ;) :D

Неактивен Cobra3

• ценител
  • Редовен
  • Публикации: 180
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 11 Април, 2013, 23:23:56 »
При мен възникна следния проблем. Докато се разхождах в планината се набодох малко над коляното на трън на някакъв храст, приличаше на трън на роза и направо остана върху панталона. Естествено Гор текса се перфорира и оня ден докато и аз, като адашката тествах в града, ми потече по коляното :chukane:. Разпорих подплатата леко отвътре и го мокрих отгоре за да видя откъде пуска, но явно сълзи леко и дупката не може да се установи, пъхнах тази част от панталона в ръката, като че държа балон, налях отгоре вода и притискайки създадох налягане и тогава протече, като лейка, е не става и не става :headbang:. А иначе по нета продават лепенки за Гор текс (в България ги няма), може и с текстилно лепило и някакво парче. За сняг и вятър си става, но в дъжд е тегаво. ::)
По-добре да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1262
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 16 Юни, 2013, 20:08:05 »
Макар и с най ниска плътност от Polartec, версията classic micro добре се чувствах с него на студения рилски вятър с една тънка термотениска отдолу. При 13 градуса и току що спрял дъжд с пориви на вятъра. Определено не запарва толково много като обикновения полиестрен полар ;D

« Последна редакция: 17 Юни, 2013, 13:59:30 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 21 Октомври, 2013, 15:03:04 »
Въпросният полар / сниман в горния ми пост / на  North face модел M 100 KHYBER 1/4 ZIP, който уж е  изработен е от високотехнологиичната материя Polartec® Classic Microfleece 100 вчера ми сервира неприятна изненада.  :mad:  След като се прибрах вкъщи и започнах да прибирам дрехите от раницата в гардероба с изумление установих, че катарамата на кръстния колана на Osprey-  то се е отпечатила на полара все едно, че материята  е парната с ютия на това  място. :???  Като разтърках материята това се оправи, но на всичкото отгоре установих, че там където е  контактувала с плата от повърхността му е отделен горния слой с размерите на  глава на карфица.  :yikes: Мога да го снимам с телефона ако някой не вярва. ;) Подчертавам, че става дума за дреха, която е сравнително нова, купувана е от официалния вносител на марката в БГ Стрим и ко, не е прана до момента, нито е подлагана на каквито и да било други въздействия освен че е носена няколко пъти, но без раница отгоре й.  Че е проветрива, проветрива е, че се чувствах с нея напълно комфортно без да се потя много по време на ходенето през уикенда не отричам, но да е толкова слаб този материал, че да се протърка от парче пластмаса със заоблени краища това просто не може да е вярно:no: Основание за това ми дава факта, че обикновените ми  полари от полиестер английски, норвежки, финландски, че и български които имам една чанта не са мръднали  няколко години от каишите на раниците. :yes:  Понеже в една друга тема преди време се подхвана разговор за качеството на дрехите на Zajo  ще се осмеля да ви кажа, че Polartec wind pro-то на Zajo, което е разбира се друг клас на същия материал Polartec не е трепнал в участъците, дето плата се трие в раницата, а е купуван по отдавна  и е повече експлоатиран. ;)  Вярно е,че говорим за по висок или по скоро различен клас материал, но все пак е добре да знаете какво ни продават. Или българският вносител на марката North face ни пробутва досущ еднакво изглеждащи гаражно произведени в Китай ментета или просто качеството на класа дрехи, които не спадат към най високия т.нар. Summit series безвъзвратно си е заминало.  ::)  Друго не ми остава да си мисля. Оставям тема за размисъл.

П.С. Доколкото разбрах днес от разговора ми с бай Васил той също не е във възторг от неговото яке на тази марка, което въобще не диша така както твърди производителя  /купувано също от БГ/,  та не знам да не ни вземат за боядисани врабчета  :D
« Последна редакция: 21 Октомври, 2013, 15:25:39 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

highlander

• Гост
« Отговор #29 -: 21 Октомври, 2013, 16:19:31 »
Ами аз съм го казвал много пъти. Марката е силна в палатки, чували, пухенки и Summit серията. Останалите неща са им едно от пет. Съжалявам за поларчето. Ако искаш читав полар вземи си MILET или PATAGONIA, или TRANGOWORLD. В България това са марките. А пък съм ги и прробвал, така че, евтиното излиза скъпо.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 22 Октомври, 2013, 06:36:15 »
Там е работата, че въобще не беше чак толкова евтин, че това да е причината ;) Иначе на мен ми  е пределно ясно как ще се реши проблема, като пуснат на разпродажба на Arc`teryx моделите ще бодна един, два  и тука ли си Пенке, там стой. ;D

П.С. Имам един  дебел и стар норвежки обикновен полар на световно неизвестната  :D  / поне за туристически дрехи / марка Geographical Norway, който е предназначен за носене като яке трети слой от който съм върло доволен, още повече че струваше около 50 кинта когато го купих.
« Последна редакция: 22 Октомври, 2013, 07:48:42 от bully »

highlander

• Гост
« Отговор #31 -: 22 Октомври, 2013, 08:06:39 »
Ти пак не ме разбра. Не е въпроса дали е скъпо или евтино, просто марката не я бива достатъчно  в този артикул. А на пазара ни има марки не по-лоши от Арктерикс. ;)))

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #32 -: 22 Октомври, 2013, 09:09:38 »
Много добре те разбрах тясната специализация в отделните видове екипировка взависимост от това кой производител в какво е силен.  ;D  Иначе имам две якета на  Arc`teryx зимно и анорак с мембрана и съм ги пробвал вече, та я предпочитам тази марка с всичките и хубави и лоши страни ;) Явно като качеството на  поларите North face са далеч от истината, поне това  дето го разбрах от собствен опит беше файдата. ;)
« Последна редакция: 22 Октомври, 2013, 09:18:06 от bully »

highlander

• Гост
« Отговор #33 -: 22 Октомври, 2013, 09:24:09 »
Много добре те разбрах.  ;D  Имам две якета на  Arc`teryx зимно и анорак с мембрана и съм ги пробвал вече, та я предпочитам тази марка с всичките и хубави и лоши страни ;)

Говорех за The North Face и поларното им производство. Аз Арктерикс нямам и няма как да изказвам мнение за него. За Европа и България, казах кои са фаворитите спрямо моя опит, а и спрямо коментари с туристи и алпинисти. Както съм писал не купувам дрехи, обувки и екипировка по нета, защото държа винаги да видя, пипна и пробвам. Всеки обаче сам решава как и какво си струва да купува.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 26 Ноември, 2013, 11:28:51 »
За разликата между обикновения полиестерен "полар"  и Polartec Power dry  ;)http://www.polartec.com/videos/PowerDryWicking.htm

highlander

• Гост
« Отговор #35 -: 26 Ноември, 2013, 15:55:37 »
Като ще говорим за Полара, ето едно полезно четиво. ;)

Polartec  е приятно затопляща, лека, дишаща и бързосъхнеща материя. Представлява 100% полиестерна материя, която създава въздушни пространства в себе си и по този начин задържа топлината на тялото. За разлика от по-евтините подобни платове Polartec  задържа своята изолационна способност дори и след многократно пране. При някои от разновидностите има слой за отблъскване на сняг и вода и стопиране на  вятъра.
POLARTEC  е представена в няколко разновидности:
POLARTEC Power Dry е най-лекият вариянт,подходящ и за топло време. Power Dry e материята предназначена да ви пази кожата суха,когато се потите.Перфектна  за бегачи, скиори и търсачи на приключения ,всички дрехи от тази серия включват патентована би-компонентна плетена конструкция ,в която е използвана различна прежда от двете страни на плата.Тази характеристика създава две различни повърхности: едната създадена да отделя потта далеч от кожата, а другата за да съхне бързо.
POLARTEC CLASSIC се приема като с имвол за стандарт за лека ,много дишаща и топлеща материя,предлагаща несравнимо качество и издръжливост.
POLARTEC CLASSIC  е най-често избирания топлещ слой дреха,използван от най-опитните ентусиасти вече близо три десетилетия.
Тази материя се предлага с различно тегло,за да предлага винаги най-добра полза при всякакви условия
POLARTEC CLASSIC  100  материята  е най-леката и е перфектна за първи слой дреха,подходяща за колоездене ,джогинг,туризъм и алпинизъм.
POLARTEC CLASSIC  300  е най-тежката  материя,която предоставя много топъл слой дреха,перфектен за зимни приключения.
Между двете е POLARTEC CLASSIC  200  ,който предлага прекрасна топлина и гъвкавост и е най универсалната.
TERMALPRO е най-динамичната и технически развита материя.
POLARTEC Windbloc  - тази материя комбинира топлината и дишаемостта на POLARTEC материята  и е напълно вятъро и водоустойчива, блокира 98% вятъра, създава топлина без тежеста на обикновенните платове, има водоустойчиво покритие и притежава перфектно дишане на плата.
POLARTEC Power Stretch  предлага четири посочна еластична дишаща дрехапо тялото.Тя ви държи сухи когато се потите и ви предоставя топлина без тежест.Дрехите от POLARTEC Power Stretch  предлагат патентована конструкция с две уникални повърхности-издръжлива гладка външна повърхност устойчива на вятър и износване.Мекият вътрешен слой,издърпва потта от кожата ви и ви поддържа топло ,сухо и комфортно.

nikikin

• Гост
« Отговор #36 -: 05 Декември, 2013, 20:45:35 »
Пробвах една ветровка на Норд Феис от типа 2 в 1,но след втората година въпреки поддръжката почна да пуска помалко вода.Имах и яке на Еко, и то по-добре се представи.Сега нося някакво "унгарско" яке на Фрийстеп Маунтин и за парите,които дадох съм доволен. *palec*

ArmsBG OlightBG Batteryservice