Автор Тема: Lion Steel Molletta M5  (Прочетена 34360 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен mastika100cc

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 111
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #200 -: 25 Декември, 2018, 10:17:32 »
От дясно на ляво М-7 Т-5 М-5 М-4 М-3 М-2 М-1 и може би Себенца :-)
(Щракни за да видиш изображението.)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Едно м-6 само липсва .... :nabira:

Божо

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #201 -: 25 Декември, 2018, 10:22:19 »
Значи Т5 нямам и не съм виждал на живо, но М5 е брутално удобен за мен, М7 също - а и дръжката от цяло парче микарта е нещо много, много яко.
Т5 със сигурност е страхотен - който ти пасне по-добре - него вземай, разликата в големината на острието е много малка - около 1 см.
На хартия Слейпнир е по-добър от Ниолокс. М5 има малко кофти калъф ама поне е синтетика, Т5 има кожен с моле  - аз като човек, който не харесва кожа, май точно кожения бих избрал от точно тези двата.

Неактивен Рей Донован

• Старо куче
  • Публикации: 264
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #202 -: 25 Декември, 2018, 10:31:00 »
Едно м-6 само липсва .... :nabira:
Малък е багажника и няма да мога да събирам чувалите със зелето зимъска  :D :nabira:

koceto

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #203 -: 10 Март, 2019, 19:55:17 »

Божо

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #204 -: 08 Април, 2019, 14:02:23 »

Коцето го зaточи нa 20 грaдуca нa cтрaнa и в моментa ножът реже и дялa перфектно, РР е cтaбилен  *palec*
« Последна редакция: 08 Април, 2019, 14:09:31 от Божо »

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3682
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #205 -: 08 Април, 2019, 14:39:02 »

Коцето го зaточи нa 20 грaдуca нa cтрaнa и в моментa ножът реже и дялa перфектно, РР е cтaбилен  *palec*
Браво, но не забравяй че е евтина конфекция и винаги едно наум! :D

Божо

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #206 -: 08 Април, 2019, 19:03:32 »
Мaлко по-лъcкaвa Морa  :D

koceto

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #207 -: 10 Април, 2019, 09:59:46 »

Брат лично за мен по 20 гр на страна за този нож с тази стомана е оптималния вариант, за да се извлече максимума от стоманата за рязане и устойчив РР.

Божо

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #208 -: 10 Април, 2019, 13:20:21 »
Бетон е  :punk:

Божо

• Гост
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #209 -: 25 Април, 2019, 20:46:46 »

Кaкто при М7 - излезнa c меcинговa четкa и ВД40

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 668
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #210 -: 15 Юли, 2019, 18:48:29 »
След като ми попреминаха бесовете, дето ми образува производителя и при положение че той вече ми е ясен /производителя/ реших да се запозная с качествата на ножа /М5/ и стоманата /слипнер/. Така де, този нож колкото и да ме е разочаровал си е вечно мой, редно е да видя и какво може. 
Понеже РР твърде наподобяваше триъгълна пила за метал /не от най-фините/ и дъвчеше хартията, първото ми действие беше леко да го приточа. Сметнах да не влагам много време, усилия и старание и го притърках леко на фината индия, колкото да почне да реже що годе хартия на слайс и пуш кът. При опитите за бръснене срезваше по некой косъм но основно се пързаляше върху тях. На снимките по-долу, си личат следите от заводският гринд.
Без да храня каквито и да е илюзии впрегнах ножа в почистването на двора и къщата в която не съм живял 8 месеца. Основните задачи които изпълняваше ножът бяха: нарязването на огромно количество пластмасови кофи,бутилки, кутии и опаковки, стари дрехи, пердета и тапицерии, както и картонени кутии, кашони и подобни. Имаше и малко работа по дърво. Какво установих.
Въпреки символичната заточка ножът режеше изненадващо добре. Верно с малко повече натиск, но си режеше и режеше и режеше и така два уикенда.. Явно клинът има много удачен дизайн който му позволява да реже дори и без да е добре наточен. Дори в суха акация се впиваше макар и трудничко. За сечене сечеше макар и трудно и бавно. Виж свежа клонка 15-20 мм си искаше 2-3 удара. Добре балансиран нож, с много добър контрол.
Дръжката не е на нивото на клина. Като форма, размер и ергономия си е ОК но... Явно за да избегнат разходите по прецизното напасване,  чирените са заоблени и леко надстърчат над танга, като в същото време са фрезовани, а не гладки. Когато работиш продължително време с гола ръка тези лимбички  горе и долу на чирените прежулват дланта.. Освен това леко се пързалят. Предполагам че ако се ползва ръкавица това няма да е така, но все пак си мисля че микартата е по-функционалното решение за тази дръжка.
След два уикенда такава работа РР лъсна, но няма никакви следи от подгъвания и микрочипинг.
Сега трябва да намеря време да го заточа и да го видя какво може този нож когато  в кондиция. А също така да го сравня с други подобни ножове. В тази връзка ще бъда благодарен ако споделите на какви ъгли точите вашите и какви прогресии използвате.

И още един въпрос . Вашите толкова лесно ли се драскат?
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 500
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #211 -: 16 Юли, 2019, 15:10:28 »
Според мен, ако загладиш чирените ще ти стане доста по-приятен ножа. Дори на ръка не мисля, че би отнело твърде дълго време.

За заточването мисля, че един груб финиш на 18-20 градуса си струва да се опита.

« Последна редакция: 16 Юли, 2019, 15:14:01 от ViktorKitov »

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #212 -: 16 Юли, 2019, 16:03:19 »
По-нагоре е писано 20 градуса... Само че винаги има едно "само че". Проблемът е че при моят нож този ъгъл не е е еднакъв по протежение на целият РР. В основата при чойла,  ъгълът е над 30 градуса и плавно намалява до към 20 при върха. Вижда се добре и на моите снимки и на снимките на ножа на Коцето. Останалите снимки на ножове в тази тема са достойни за форумният календар, но не дават много инфо по този въпрос и не мога да преценя.
 Аз започнах на фиксирана точилка с груба индия на около 18-19 градуса и едната страна стана сравнително лесно. Понеже в същият момент заточвам на ръка нож от S35VN , PPT на Спайдерко и две Оси на Менли от S90 мога да кажа  че Слипнера в началото върви леко по-лесничко от S35VN и доста по-леко от S90.
Само че.... оказа се че ъгълът на  втората страна не е баш като на първата.. и ще трябва да пожуля бая.. А какво ще се получи и дали няма да получа различни скосове не зная.. И понеже знам кое ще е първото, което ще ми кажат всички подлагал съм и дигиталният ъгломер показва разлики между двете страни от 0,0 до 0,2 градуса...
По-скоро въпросът ми беше къде да спра.. Първите ми намерения са за препрофилиране с Грубата Индия, апексиране и минимизиране на косъма с Финната Индия, финиширане с Шаптън про 1500 и ако се наложи строп на кожа или хартия. Искамда видя и колко "здрав" е косъма при тази стомана. На S90 косъма е много як и ако го направиш, трудно се маха. Не че се маже като при някои неръждаеми стомани.. Стои си и отнема време да го изтъркаш.. Тук още не съм направил такъв .. ще вида от кой тип е
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #213 -: 16 Юли, 2019, 16:31:31 »
В случая не съм сигурен дали те разбирам, защото 0,2 градуса е пренебрежима разлика. Иначе с неравните скосове е неприятно и почти винаги лъсват когато се ползва точилка.

По-дебелата страна може да пробваш с по-висок ъгъл и полека да го сваляш, ако не те устройва. Понякога използвайки маркер е по-лесно да докараш нещата визуално (Дори да не са абсолютно еднакви ъглите от двете страни).

---

Аз лично съм против цялата концепция за създаване на голям косъм, така че не мога да коментирам.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #214 -: 16 Юли, 2019, 17:20:04 »
Ще се опитам да направя снимки.. Но от втората страна плочката търка точно по ръба на границата между първичният и вторичният скос и е далече, далече от РР. Според мен една от възможностите е РР да не е точно в оста на клина. Често ми се случват такива неща при точилките поради което не  разчитам много на тях... Ама сега що реших че така ще е по-добре... То по принцип при първите било ръчно било на фиксирана точилка  заточвания на гриндени ножове винаги ми увисват някой зони при чойла или при върха.. Но с всяко следващо заточване става все по-добре.. При Кухненските ножове нямам такива проблеми.
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #215 -: 16 Юли, 2019, 17:26:14 »
Аха, мисля, че схванах проблема и на мен ми се е случвало, но не толкова драматично. Най-верочно си прав и РР не е "центриран".

Аз бих го заточил под различен ъгъл от двете страни в такъв случай. Иначе, ако не бъркам, единият скос ще стане много широк.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #216 -: 16 Юли, 2019, 17:43:33 »
Да, точно хем ще стане по-широк , хем ще подяде от противоположният и разликата ще стане още по- голяма.
И да , аз дори смятам че идеята за косъма е варварска и води до по-бърза амортизация на ножовете, но при първото заточване не мога да я избегна. Колкото и да се старая винаги има разлика между линията и ъгъла който мога аз да следвам и фабричните такива. Това води до неравномерен косъм по протежение на РР. Сиреч по средата и на коремчето вече имам косъм а на върха или при чойла не е чуло..  Но веднъж като го докарам до моята си "линия" след това е лесно и косъма е минимален. Често заточвам и на сектори, но това пък от своя страна води до не съвсем еднакъв и хомогенен РР. Така точа работните ножове, които са за работа и не се показват. Тази система съм я кръстил Джаста Праста..  РР им изглежда недовършен, но пък режат много добре... По-добре от "барнатите" ножчета. То и без това точно този нож ни за колекция ни за манекен става..
Най тъмно е под лампата

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #217 -: 16 Юли, 2019, 18:15:39 »
Понякога е неизбежно създаването на значим косъм (Особено с мека стомана). Пък и както казваш, ако е при първоначалното оформяне според мен не е значим проблем.

Некрасивият РР на практика няма никакво значение, просто ни е хоби и се вглеждаме повече от колкото трябва.

В случая може да помислиш за шлайфане на цялата повърхност, за да се поизравнят страните, но това е голямо приключение.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3682
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #218 -: 19 Юли, 2019, 13:36:50 »
И още един въпрос . Вашите толкова лесно ли се драскат?
Един въпрос и от мен, ако колегата Combo си беше разчистил двора с TRC-то, любопитно ми е как щеше да изглежда ножа му?

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #219 -: 19 Юли, 2019, 18:00:35 »
Колегата Комбо си чисти основно къщата и гаражите, следите са изключително от пластмасата и картона. А посякох и подялках малко само за да видя как е..
Иначе ето ти ги Комбо и TRC в действие.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=HL3p2qyrbJ0
Това ми е основният горски нож и е имало още такива изпълнения, картон и пластмаса също съм рязал с него. 
Най тъмно е под лампата

Неактивен murphy

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 52
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #220 -: 19 Юли, 2019, 23:21:30 »
Колегата Комбо си чисти основно къщата и гаражите, следите са изключително от пластмасата и картона. А посякох и подялках малко само за да видя как е..
Иначе ето ти ги Комбо и TRC в действие.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=HL3p2qyrbJ0
Това ми е основният горски нож и е имало още такива изпълнения, картон и пластмаса също съм рязал с него.

Хм, ок... това просто ще го оставя тук без коментар...

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Lion Steel Molletta M5
« Отговор #221 -: 09 Септември, 2019, 15:57:02 »
Както обещах....
Заточих ножа на фиксирана точилка с ок.18 градуса на страна в прогресия Груба Индия, Фина Индия, Шаптън 1500, шаптън 6000. Строп на кожа с диамантена паста 1.5 микрона. В началото се опъна малко, но след това всичко си се случи нормално. Позагубих агресивната острота, но иначе си режеше брошурките леко,  гладко и мазно и на Слайс и на Пуш Кът. И съответно отиде в гората.
Какви са ми впечатленията? Изцяло положителни, но ножът е лек и сеченето му е пролем. Не би могъл да ми е единствен в планината така както аз ходя, без пътека или по изоставени и обрасли такива. Първата ми работа в гората е да си сторя кривак. Попаднах на един изсъхнал буков израстък прилично прав и дълъг, ок.5см в основата и като се почна едно кълване.. Верно че и аз може много да съм го подострил, верно че беше несгодно /хем ниско до земята, хем основното дърво пречи/ ... Ножът се впива що годе но нищо не може да отчекне, липсва му маса липсва му рамо... Хем е лек, хем е къс.. В това отношение Флагмана на Гого е много по-ефективен - долу горе същият размер но много по-масивен. Като ми омръзна да се гъзурча, извадих Апокалиспа и го приключих тоз израстък с 2 удара. Останалото си го свърши Лайна, но пак казвам че дървото не му е силата на този нож. Отсече върхът пак така ситно ситно с много ммахове, окастри и обели /в беленето беше перфектен/ При разчистване клонки над 1см диаметър с един удар не става, ако са сухи и с 3 не падат. Къпини, Малини и подобни агресори на пътеките ги мелка без колебание и от раз. Но един нож не е само сечене в края на краищата...
Канията е много  лека и удобна, много стегната и ножът не изпада от нея дори и да не я закопчаваш. Това е много удобно защото просто пъхаш ножа вътре и не се кълччиш да търсиш клипса. При седнало положение ножът се усеща, но не пречи...
Освен в сеченето във всичко друго ножът е чудесен -, храна, клонки, опаковки реже си нормално каквото му подадеш, дяла прилично. За мен това е "Джентълменски туристически нож"- лек, резлив добре балансиран, идеален за разходка по алеи, пътеки и поляни. Сигурно ще е добър и за ловен. Ножът е измит веднъж на обяд и след това чак на другият ден - няма никакви намеци за промяна на цвета на острието, камо ли за ръжда. Няма никакви проблясъци или микроотчупвания вследствие употребата. Няма и никакви драскотини... Изглежда пластмасата и картона са по-агресивни и вредни за здравето на ножа от  горският живот..

Най тъмно е под лампата

ArmsBG OlightBG Batteryservice