Автор Тема: Tramontina - добро качество на добра цена!  (Прочетена 41151 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kiak

• E79 Кръстосвач
  • Напреднал
  • Публикации: 130
  • диагностициран
    • My blog
Tramontina - добро качество на добра цена!
« -: 07 Септември, 2012, 14:55:18 »
Кухненските ножове на Tramontina са един много добър избор за кухнята, не само поради достъпната си цена, но и поради качеството което предлагат. Гамата, която я има по магазините е доста голяма и вероятно съм виждал и ползвал само малка част от ножовете.
Общо взето, ценово аз ги разделям на три вида. Предполагам, че и разликата в качеството върви в тази градация.

Евтини - тук включвам малките ножчета, както и някои от големите. Тъй като не знам имена на модли ще показвам със снимки :)

Малкото серетирано ножче го взех за левче, бях взел и такова с гладко острие (едностранно скосено) но някъде изчезна :) Големия серетиран нож го взех съвсем скоро за скромната цена от 2.50. Тъй като често взимам ненарязан хляб, основната му дейност ще бъде за това. Дръжките са от някакво палмово дърво, неимпрегнирани, но до сега не е имало проблем с раздуване или охлабване на нитовете. Малките ножчета се ползват повече от година в кухнята и оценката е положителна.

Следващата серия е т.н. от мен средна серия. Цената е малко по-висока, съответно и качеството.

Цената на този нож, по спомен беше около 6 лева. Скоса е сканди с малък вторичен. Износоустойчивоста му е добра. За повече от година ползване съм го точил два пъти. Не го правя много остър, че да не отиде някой пръст :) Дръжката е много удобна, прилепва в ръката и не изморява при работа.

Premium серията би трябвало да е най-високия клас при кухненските ножове на Tramontina. Въпреки гръмкото име, цената е, бих казал, ниска. Имам два ножа - единия (по-малкия) е 8.70, а по-големия е 9.50

Все още не съм ги ползвал. Отворих блистерите, все пак, за да ги разгледам. Заводската заточка е на много добро ниво. И двата ножа бръснат. Въпреки това, забелязях два проблема. Ако бях огледал малко по-внимателно ножовете в магазина можеше да си подбера перфектни бройки.

За какво точно става дума: малкия нож е леко изкривен на дясно.

Предполагам, че това по никакъв начин няма да се отрази на режещите му свойства или да пречи при работа. Аз като ножоман и човек обичащ да се вглежда в детайли веднага го забелязах, но на майка ми не и направи никакво впечатление, а може да се каже, че тя има много по-голям практически опит с кухненски ножове от мен.

Другия проблем е силно казано такъв. Скоса на върха на по-големия нож е малко недовършен.

При първото точене на ножа ще го оправя.

В заключение мога да напиша, че покупката на кухненските ножове на Tramontina е добра инвестиция и си струва всяка стотинка. За сега все още не мога да ги сравня с по-класни кухненски ножове, но вършат много добре работата за която са предвидени. Тъй като сега е сезона на правене на зимнина, предстои доста рязане, предимно на зеленчуци, и скоро ще мога да допълня впечатленията си.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1029
  • Дърт на орел!
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2012, 14:06:53 »
Mного съм доволен от следния нож:

Tramontina Polywood против 12лв (ако добре си спомням) от Карфур.
Има вариант с 20 см и 16 см остриета (по спомени).
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1251
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2012, 15:41:47 »
Аз ползвам ежедневно три ножа от серията Premium на марката Tramontina и съм напълно доволен от съотношението цена-качество. От най ниския ценови клас ножове, които се продават на нашия пазар или поне от тези, които са ми минавали през ръцете  може би са най-добрите кухненски ножове  за нищожната си цена.  ;) Позволявам си да го кажа, тъй като имам и ползвам Моra и Victorinox,  / Zwilling Henckels от базовата серия ми беше най голямото разочарование / имал съм и български на Терна, производство преди и след 1989 година чешки, немски и испански, най скъпите от които които май, май ползват същата стомана с не бог знае колко по различна обработка, но ножовете струват десетократно повече без да са показали реципрочно и толкова по високо качество. ;) Например кухненския ми Викторинокс с дървена дръжка струваше поне 3 пъти по скъпо и като оставим настрана дървото и наистина добрата полировка е оставен на по голям ъгъл фабрично, съответно дебелината на острието е по голяма с около  милиметър. Нито реже по финно, нито е по износоустойчив в интерес на истината. След две години ползване и нееднократно точене няма как да вярвам в противното. Кухненските на Мора,  /изключая може би старите Фрост / не мога да ги класирам по високо в потребителската ми ранглиста в никакъв случай. Така че в конкретния случай евтин и хубав не е ирония според мен ;)

От друга страна справедливостта изисква да кажа, че имам една от тези с дървените дръжки от пресован бамбук, мисля, че са най евтините модели / на снимката по средата 7-мата отляво на дясно /.Май струваше 3 кинта. Не знам каква и е стоманата точно и дали не е китайско менте всъщност, но е може би най бързо затъпяващият се нож, който май въобще някога съм имал.  Неръждаема мекица и се затъпява на раз, два, толкова бързо се и точи обаче. ;)  Тънко около милиметър острие, много хубаво реже зарзавати всякакви. Страшно удобна за моята ръка дръжка и съотношение дължина на острието спрямо дължина и ширина на дръжката. Доста устойчива на мокрене сега като се замисля.  Даже много пъти съм си мислил да я дам на майстор да ми направи точно копие от читава стомана с криогенка.

Точих преди време на един приятел като горното сатърче за зеленчуци, същата мекица. С карборунда по финния на ръка му правих скосовете, яде я като халва.   Но за по непретенциозния ползател са екстра заради това, че изобщо не корозира тази стомана и се точи на всичко попаднало ти под ръка, дъно на чиния, шкурка, евтин китайски масат за левче, гърба на по твърд нож.   Абе с две думи приказка за средностатистическата домакиня. 

Ще ми се да пробвам и някой модел от сериата Century, но май в БГ не се внасят или поне аз не съм виждал да ги има. ;) Междудругото има доста китайски ментета на тази марка, която най вероятно без да се знае  това често бива хулена незаслужено. ;)
« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 09:44:05 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен colonelo

• Редовен
  • Публикации: 21
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 27 Септември, 2012, 19:35:22 »
Имам 4-5 от марката, не съм ги броил. Точат се на "раз-два". Дръжките се почистват лесно. Ръжди няма. Отвърнати са добре, защото са доста еластчни и едва успях зорлем да счупя върха на един. Много малък ъгъл на заточване- субектвно около 15 градуса.  Плоските с белите дръжки не стават за сирена и кашкавал, но има и други модели. За цената си са невероятни.

highlander

• Гост
« Отговор #4 -: 09 Октомври, 2012, 21:13:48 »
Колеги, къде в София има избор на Трамонтини на добри цени, че един познат ме питаше? ;)

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 573
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #5 -: 09 Октомври, 2012, 21:38:17 »
Колеги, къде в София има избор на Трамонтини на добри цени, че един познат ме питаше? ;)

Да провери в Карфур.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Активен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1215
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #6 -: 31 Октомври, 2012, 12:51:29 »
Тъй като гледам,че темата е обща за марката Трамонтина,да постна едни снимки на един калпав модел!Не знам кой е,а и като гледам не ми и трябва:  O0 С някаква дървена дръжка е;

Неактивен za6o

• Капитан
  • Старо куче
  • Публикации: 141
« Отговор #7 -: 31 Октомври, 2012, 14:18:38 »
Някои май е рязал върху винкела  ;D

brinel

• Гост
« Отговор #8 -: 01 Ноември, 2012, 19:55:16 »
тоа с дървената дръжка го имам и е недъгав.отварях консерва грах и се накъдри режещия ръб що е мек
пак такава кутия отварях с трамонтина премиум и не загуби работна острота

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 14 Декември, 2012, 12:37:40 »
Уважаеми съфорумци, виждал ли е някой да се продават някъде у нас ножове на Трамонтина от линията Century ?  ::)  Че съм мераклия да си купя един за проба.

Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 438
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 14 Декември, 2012, 13:21:38 »
Те много добре изглеждат. Надявам се и добре да режат. Дано ми е грешно чувството, но май няма да са на цени, на които сме свикнали да се продава Трамонтина.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1978
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #11 -: 14 Декември, 2012, 19:31:21 »
Обръщали ли сте внимание, освен ножове, мачете и др.режещи пособия, колко още неща предлагат Трамонтина .......... Контакти, котлони, печки, маси, столове и др. и др.  :blink: .
Ей тая Трамонтина ми харесва !!!

още нещо интересно си намерих ............. Голямо разнообразие имат тия, баси !?!

« Последна редакция: 14 Декември, 2012, 20:03:03 от Punky »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 20 Декември, 2012, 14:16:57 »
Днеска, докато се мотаех от един магазин мимоходом забърсах една Тramontina Premium за обезкостяване за 6.90 кинта :D Ей така да има. Има доста изразен рекърв и малко се затруднява точенето на плосък камък, но като се внимава става в крайна сметка. С тънките пръчки на TYROLIT е по удобно да се борави по извивките отколкото с края на плоския камък.  Наточих я, като махнах веднага фабричната заточка и я хвърлих в бой, тази извивка на кормчето отпред реже салатка екстра, макар че си мислех, че ще е доста тесна и неподходяща за тази цел. ;D Оставам си на мнението, че това са едни от най качествените за парите си ножове. :yes:
« Последна редакция: 20 Декември, 2012, 14:23:40 от bully »

Неактивен Humanoid

• Напреднал
  • Публикации: 362
    • www.hadjiyvanov.com
« Отговор #13 -: 20 Декември, 2012, 16:42:36 »
Мите, какво ти е мнението за тия кухненски точила, които са с контейнерче за вода и с по 2 цилиндрични камъка, дето плъзгаш ножа между тях и те се връткат, докато се точи ножа? Не знам дали добре го описах, ще го снимам ако има интерес. Имам такова на Фискарс и точа всички кухненски ножове с него. С 10-ина движения напред назад, ножовете стават много остри и издържат около месец, почти ежедневно ползване. Сетих се, защото е особено удобен за точно такива кухненски ножове с рикърв. Минус, според мен е, разбира се, фиксирания ъгъл.

Неактивен SWORDFISH

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 15
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 21 Декември, 2012, 09:57:59 »
Уважаеми съфорумци, виждал ли е някой да се продават някъде у нас ножове на Трамонтина от линията Century ?  ::)  Че съм мераклия да си купя един за проба.
(Щракни за да видиш изображението.)

Ето една цена:
http://www.ebay.com/itm/Serrated-Slicing-Knife-Tramontina-Century-Line-28cm-/160446577960?pt=AU_Cutlery&hash=item255b5c7d28

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 21 Декември, 2012, 10:00:21 »
Дамяне, не са моите тези точила просто, аз си обичам криво или право да стържа по камъните още от дете :D Пробвал съм всякакви точилки от сорта без конкретната за която говориш още от социалистическите с  металните дискове, на Victorinox тям подобни, това не точи, това прави "трион" затова ножовете ти режат известно време :green:
Петре, от Австралия точно този нож няма смисъл да си го купя.   ;D Япония ми е по близо и по евтино, но благодаря за информацията *palec*
« Последна редакция: 21 Декември, 2012, 23:36:39 от bully »

Неактивен SWORDFISH

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 15
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 21 Декември, 2012, 10:05:31 »
Така е но просто случайно бях попаднал на него преди време и сега като прочетох че се дискутира тази серия го сложих -иначе ето една друга цена на шеф готвачът на серията:
http://citychef.ca/xcart/customer/product.php?productid=17292&cat=263&page=1

Явно серетацията вдига много цената

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

brinel

• Гост
« Отговор #18 -: 21 Декември, 2012, 19:23:49 »
много скъпи теа сенчъри що така да не са от вг10

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 24 Декември, 2012, 13:05:00 »
Не са толкова скъпи определено. А като се има предвид качеството им и въобще са по евтини от испанските Arcos, чешките Tescoma и разните му там немски марки "ковани" , да не говоря за френските Sabatier или Victorinox пък въобще. Естествено, че откъдето и да го погледнеш нож с интегрален гард и дръжка с чирени и три нита е технологично по скъп за направа от острието от листова стомана с излята полипропиленова дръжка ;) Стоманата е същата неръждаема като на Premium и касапската  Pro Master  серия: Krupp 1.4110 или от малко по висок клас  ( от сорта на АУС-8) HRC 55-58 с криообработкa. Може би твърдостта обаче на Century е по висока .Сред европейските марки едва ли въобще може да имат конкурент в съотношение цена-качество. ;)

Българските вносители като пълни тупани естествено не вкарват най качественото, има си хас. :D  А пък има една камара немски и японски на нашия пазар за по една шапка пари по магазините, че къде е логиката тогава точно този  най високия клас да не се вкарва ? Всеки може да ти направи скъп нож за съответното или под него качество, въпросът е кой може да ти направи сравнително евтин и наистина качествен като за парите си дори в тази категория нож ? ;D
« Последна редакция: 24 Декември, 2012, 13:35:13 от bully »

brinel

• Гост
« Отговор #20 -: 24 Декември, 2012, 13:33:15 »
много добре изглеждат
ще зема си поръчам от ибея един а го сравня с тескомата азза
а иначе европейското не стааа за запиняк на кочина дори
високи цени кофти качество
европа  се разлага отвътре
много педофили педали и други дружинки искат аванта

Активен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1215
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #21 -: 24 Декември, 2012, 18:02:26 »
Има сред Европейските подобни и конкурентни....Тези който ги предлагам аз..... :D :D Особенно за колеги от Форумите,дето винаги правя отстъпки!  ;D

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 573
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
« Отговор #22 -: 02 Януари, 2013, 15:18:58 »
Ето един сайт където могат да се намерят ножовете от премиум серията на Трамонтина.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 01 Февруари, 2013, 11:53:12 »
Mного съм доволен от следния нож:

Tramontina Polywood против 12лв (ако добре си спомням) от Карфур.
Има вариант с 20 см и 16 см остриета (по спомени).
Вчера имах неблагоразумието да си взема подобен нож от тази серия бразилци.
Влязах в Май бест да видя дали са докарали от Премиум серията. Разбира се нямаше, но горния модел ми хвана окото. Добре опакован, с "гаранция" 5 години, приятна дървена дръжка, добре оформен клин/фул флат и клина изтънява напред/, ми изглеждаше обещаващо начало. Викам си на ум, тия няма да хвърлят толкова труд за някаква си алпака, но дай да взема първо 10 сантиметровия, и ако е добро ще се върна да взема и голямия. Добре че направих така. Когато го пробвах в къщи, от него успяха да отделят стружка не само Премиума, но и всички останали ножове без Терна-та. То в интерес на истината, тези два ножа не можаха взаимно да се наранят, което ми говори, че са на едно дередже. Но за 5лв. и 26ст. толкова.
Извода ми е, че Трамонтина си заслужава само от "ПРЕМИУМ" на горе.

brinel

• Гост
« Отговор #24 -: 01 Февруари, 2013, 14:43:18 »
евтините трамонтини са пълна скръб
имам такъв с дървена дръжка и май беше точно поливуд
имам и няколко трамомнтини премиум по точно 3 броя
аз ги тествам с отваряне на кутия грах бондуел
премиума излиза от изпитанието без поражение а поливуда се накъдри надлъжно но ет имат и разлика в геометрията
премиума е фулл флет грайнд а поливуда нещо като сканди

ArmsBG OlightBG Batteryservice