Автор Тема: LED крушки, домашно осветление и други лампи  (Прочетена 9361 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Teodor

• Гост
Един въпрос.
Ние тука хубаво обсъждаме фенери, ама в реалния живот нуждата от светлина се явява и в други устройства. Визирам ЛЕД работни и аварийни лампи, прожектори с акумулатори и прожектори и лампи на 220V (по новия стандарт е 230V). Не трябва ли да има отделна тема?
Интересно ми е кой, какво и откъде ползва.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 820
  • диагностициран
LED крушки, домашно осветление и други лампи
« Отговор #1 -: 29 Април, 2016, 20:30:49 »
Един въпрос.
Ние тука хубаво обсъждаме фенери, ама в реалния живот нуждата от светлина се явява и в други устройства. Визирам ЛЕД работни и аварийни лампи, прожектори с акумулатори и прожектори и лампи на 220V (по новия стандарт е 230V). Не трябва ли да има отделна тема?
Интересно ми е кой, какво и откъде ползва.
айде по тоя повод - търся си сносна лампа за бюрото в къщи, да ми свети когато разглобявам или човъркам нещо.. става и за монтаж на стената, става и такава с огъващ се врат :)
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 29 Април, 2016, 20:41:23 »
айде по тоя повод - търся си сносна лампа за бюрото в къщи, да ми свети когато разглобявам или човъркам нещо.. става и за монтаж на стената, става и такава с огъващ се врат :)

Ако на старата лампа абажурът е метален - лесна работа, лепваш един Батон за абажура и готово.  :green:
Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 820
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 29 Април, 2016, 20:44:53 »
Става, трябва да купя из продавалника една стара  :D

Sent from my Lenovo S860 using Tapatalk

Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

OLED

• Гост
« Отговор #4 -: 29 Април, 2016, 20:49:01 »
където обитавам и плащам на ЕВН постепенно махам енергоспестяващите лампи
на тяхно място поставям лед лампи с цокъл Е27 основно В-ТАЦ 2700к цветна температура не че съм фен на марката,но са най-достъпни
вече действат 5 броя

Teodor

• Гост
« Отговор #5 -: 29 Април, 2016, 20:58:21 »
Видях в един магазин табло с препоръки за избор на ЛЕД лампи. Там беше написано: топла светлина за вкъщи и неутрална (дневна) за складове, цехове и т.н. Каква е идеята? Топлата да имитира нажежаема жичка, а неутралната слънчев ден?

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 29 Април, 2016, 21:04:38 »
Видях в един магазин табло с препоръки за избор на ЛЕД лампи. Там беше написано: топла светлина за вкъщи и неутрална (дневна) за складове, цехове и т.н. Каква е идеята? Топлата да имитира нажежаема жичка, а неутралната слънчев ден?

Именно, топла уютна вечер в къщи, а дневна светлина на работата, за да не ти се приспива още по обедно време.

Пазарувам Е27 и Е14 LED-евтинджос обикновено оттук

Teodor

• Гост
« Отговор #7 -: 29 Април, 2016, 21:16:10 »
Именно, топла уютна вечер в къщи, а дневна светлина на работата, за да не ти се приспива още по обедно време.

Пазарувам Е27 и Е14 LED-евтинджос обикновено оттук
Имаше един параметър който показва доколо лед светлината не променя цвета на предметите които осветява. Извесните марки като Филипс твърдят че имат много по-висок процент на вярност спрямо куче марките. Това вярно ли е?

Неактивен angel

• Старо куче
  • Публикации: 448
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 29 Април, 2016, 21:32:11 »
Възможно е но, 10вата топла -марка "Светни се- ве так" сравнена с 10вата същите келвини филипс. Филипсът свети доста по-силно. Но цената им е различна.
А има вече и 10ватови по 3 лева бройката, като преди година бяха поне 8-9 лева. Аз лично студена светлина за вкъщи не харесвам. И на фенерите не харесвам, ама тва е друга бира.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 29 Април, 2016, 21:33:37 »
Индекс на цветопредаване (CRI), важен е за фотографите, за да е по-реалистична снимката или ако си художник, примерно, за да не объркаш цветовете на боите.
Това зависи от качеството на луминофора в основни линии.
Логично е куче-марките диоди да са с по-ниско CRI. И друго - колкото цветовата температура на диода е по-ниска, толкова CRI е по-висок.
ЛНЖ имат CRI 100 - т.е. това е образецът, т.е. около 3000-3200 Келвина.
Фотографите най ги чаткат тия работи, питай някой професионален фотограф или професионален осветител.

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1193
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 29 Април, 2016, 21:48:59 »
Напоследък и аз почнах да подменям енергоспестяващите с LED, основно V-TAC заради цената, така или иначе си имат гаранция. Само че уж топлата светлина 2700 К си променя цветовете, че пушек се вдига. Да не говорим пък за външната 4000 К колко гадно свети. Идея си нямам за CRIто им.

Неактивен angel

• Старо куче
  • Публикации: 448
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 29 Април, 2016, 21:57:52 »
А някой знае ли да се продава лед крушка 10 вата и нагоре от тези с дистанционно и избор на цвят. Че имам една 3 ватова, кандило.

OLED

• Гост
« Отговор #12 -: 30 Април, 2016, 01:13:39 »
трябва ми лед лампа за баня с тоалетна
изискванията са високи защото помещението е влажно и наситено с вредни емисии:метан и сяроводород

upotrebitel

• Гост
« Отговор #13 -: 30 Април, 2016, 03:33:26 »
Не знам за вас, но аз си ценя зрението повече от парите, които плащам за ток. След като за икономичните луминесцентни лампи стана известно, че причиняват какво ли не - от увреждане на ретината до меланома, аз предвидливо си купих 30 броя крушки по 200W с нажежаема жичка и си реших проблема с осветлението за следващите 20 години. За диодните уж няма данни да са вредни, но предпочитам да изчакам още десетина години.

Между другото, наскоро попаднах на сайта на някакъв немец, който свободно и съвсем легално продава китайски крушки с нажежаема жичка по 100W, 150W и 200W въпреки забраната в ЕС. Номерът е, че описанието на стоката при него изглежда малко по-различно: "Продавам отоплителни уреди клас А, съвместими с цокъл Е27, с изключително висока ефективност - около 95%. Имат само един дребен недостатък - около 5% от излъчваната енергия се губи под формата на видима светлина." :green:

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1152
« Отговор #14 -: 30 Април, 2016, 04:51:56 »
Аз подмених почти всички крушки в къщи с ЛЕД такива и цената на тока ми намаля с около $40 на месец. За мене най-добри са тези с около 5000 калвин и м-у 800 и 1000 лумена.
Колко увреждат очите не знам, аз лично нямам никакъв проблем с тях, стига да не са с "мека" светлина около 3000 К.
Μολων λαβε !

Teodor

• Гост
« Отговор #15 -: 30 Април, 2016, 06:56:34 »
Аз съм с халогенни крушки защото излъчват целия видим спектър и дават много бяла светлина.
Лед крушките са за неотговорни помещения в нисък престой: коридор, мазе,  тераса и т.н.
Предимството им се усеща най вече при външно осветление за тези които имат къщи в двор.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 30 Април, 2016, 10:00:56 »
трябва ми лед лампа за баня с тоалетна
изискванията са високи защото помещението е влажно и наситено с вредни емисии:метан и сяроводород

Ей такава лампа ти трябва (в ъгъла), обезопасена.  :yaaa:

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1190
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 30 Април, 2016, 10:05:38 »
Току що виях това, ще го пробвам :) ... за който има ФБ ...

Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 756
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 30 Април, 2016, 10:10:10 »
Това няма как да стане - CFL крушките имат стартери, които се нуждаят от висок волтаж, за да запалят. Виж някое диодче може и да успее да примига с тая чудесия.

Иначе и аз вкъщи отдавна смених всичко с CFL (compact fluorescent lighbulb) и LED крушки и съм много доволен. Имайте предвид, че LED диодите по LED крушките светят с пулсации, които ако не са подходящи като честота може да ви навреждат на очите. Най-лесно може да ги проверите ако ги снимате с камерата на телефона - ако екрана мига много силно значи са лоши крушки и трябва да ги махнете. LED крушките са за неотговорни помещения, CFL крушките са за стаите, в които прекарвам много време.
« Последна редакция: 30 Април, 2016, 10:14:31 от Zagy »
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 30 Април, 2016, 10:16:07 »
Ако магнитът е от горещата зона на гръмналия Чернобилски реактор - ще свети и лампата и човека до лампата.  :green:

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3121
  • Горянин
« Отговор #20 -: 30 Април, 2016, 10:49:24 »
100% е истина  :D
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 02 Май, 2016, 13:33:38 »
Zagy, явно не си чел много материали по въпроса, защото ако беше чел, щеше да изхвърлиш всички CFLта и да оставиш само LEDовете. За трептенето не мога да кажа, защото не се знае доколко го има и при едните, и при другите, зависи може би и от производителя, ама ултравиолетовото лъчение, живачните пари, намаляващата сила на светене с течение на времето са патент на CFL, това, че харчат павече ток и не развиват мигновено пълна мощност като LED, са вече подробности.

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 347
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
« Отговор #22 -: 02 Май, 2016, 16:42:25 »
Аз от 1 година съм с Осрам Лед, но моите са лунички, GU10, 9W, отговарят по окомер на 50-60 ватови халогенки. Точно по това време излязоха новите модели на големите производители - същото светене с 5-6 вата. Освен по-горните неща в темата, като сменяте гледайте още 2 неща:
1. Колко броя вклю/изключ. им дават - обикновено само пишат часове непрекъсната работа, а този параметър го изпускат. При моите Осрам са си написали - около милион щраквания, но това им е Про серията.
2. Дали искате да са димиращи - трябва да съобразите и димерите да поддържат ЛЕД.

При мен беше голяма драма - смених от 12 волта на 220, взех ги димиращи, след което ходих да търся димери....те пък поддържат до 6 крушки наведнъж, освен това започват да бръмчат, от време на време затъмняват (като никое от двете не е китайче - Osram и Bticino)...ако можете не вземайте димиращи ЛЕД, не се знае на какви проблеми ще си докарате.
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Nemesis

• Гост
« Отговор #23 -: 01 Юни, 2016, 12:33:09 »
След това видео мисля че нямаме голямо основание да се оплакваме от живота.
Другото което прави впечатление е как на вид простите решения може да се окажат полезни.

« Последна редакция: 01 Юни, 2016, 12:36:36 от Nemesis »

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 01 Юни, 2016, 13:32:58 »
Малко реклама на LEDовете на V-Tac. След 5-6 месеца експлоатация ми изгърмяха вече 2 броя, ама ми ги подменят веднага без гък да кажат.

ArmsBG OlightBG Batteryservice