Автор Тема: LED крушки, домашно осветление и други лампи  (Прочетена 10035 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Becko

• Войник на съдбата
  • Напреднал
  • Потребителско име: becko
  • Публикации: 315
  • диагностициран
LED крушки, домашно осветление и други лампи
« Отговор #25 -: 02 Юни, 2016, 18:52:04 »
След това видео мисля че нямаме голямо основание да се оплакваме от живота.

*palec*
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 561
    • Ситалк - исторически реконструкции
« Отговор #26 -: 24 Юни, 2016, 12:02:20 »
По въпроса за диодите, тяхната светлина и здравето.

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/american-medical-association-warns-of-health-and-safety-problems-from-white-led-streetlights/

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 431
  • диагностициран
« Отговор #27 -: 24 Юни, 2016, 12:30:40 »
По тази логика, човек не трябва да излиза на слънчева светлина, особено в облачно време, при 6000К.
До сега всички да сме окьоравели.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен nokian

• Gadgetman
  • Старо куче
  • Публикации: 326
« Отговор #28 -: 17 Август, 2016, 11:15:47 »
Във GB видях едни лед крушки Н4, някой запознат ли е дали вършат работа ?
http://www.gearbest.com/h4-led-_gear/?odr=new&page_size=36&display=g&24h_ship=f

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1212
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 17 Август, 2016, 12:11:44 »
Досега въобще не съм подозирал, че някой прави автомобилни LED крушки. Но не вярвам някой в БГ да кара вече с такива, за да има някакви мнения по въпроса.

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 808
  • диагностициран
« Отговор #30 -: 17 Август, 2016, 14:18:57 »
Поне от година ги оглеждам у ибея,но нямам автомобил иначе бих тествал.
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 17 Август, 2016, 15:08:03 »
Във GB видях едни лед крушки Н4, някой запознат ли е дали вършат работа ?
http://www.gearbest.com/h4-led-_gear/?odr=new&page_size=36&display=g&24h_ship=f
Н4 не са ли комбинирани за къси и дълги светлини? Тук не можах да прочета как става превключването.
Н1,Н3 и Н7 са с по една светлина.
А какви са тези 60W в надписа?
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен nokian

• Gadgetman
  • Старо куче
« Отговор #32 -: 17 Август, 2016, 15:57:39 »
 Значи да взема да поръчам занапред едни за експеримента.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 756
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 17 Август, 2016, 16:08:18 »
Само не очаквай кой-знае каква мощност, особено ако е крушка за стоп/мигач.

Имам 3 такива и ги ползвам за къмпинг соларната ми системата - светят идеално  *palec*
Si non confectus, non reficiat.

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 17 Август, 2016, 16:42:28 »
Имат си охлаждане и драйвър.Ако се купи отделен ЛЕД трябва да се комплектова с кулер и захранване.Колега Заги как са твоите с охлаждането?Питам защото лампите за стопове и мигачи не работят дълго време(ПВ не е 100%).
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 17 Август, 2016, 17:03:09 »
Колега Заги как са твоите с охлаждането?Питам защото лампите за стопове и мигачи не работят дълго време(ПВ не е 100%).
Няколко пъти са карали по цяла нощ без проблеми - загряват се и толкова. Иначе имам и един 20-ватов 12V LED изверг, на който съм забучил радиатор и вентилатор от процесор - иначе ще се изпари :)

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 17 Август, 2016, 17:04:23 »
COB ли е?

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 17 Август, 2016, 17:13:43 »
Големия - да.

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 17 Август, 2016, 17:46:04 »
По-лесни са за охлаждане и умират по-трудно!

Неактивен nokian

• Gadgetman
  • Старо куче
« Отговор #39 -: 17 Август, 2016, 18:56:14 »
COB ли е?

И аз това щях да питам. Значи трябва да си взема от тия COB.

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 17 Август, 2016, 19:49:30 »
COB LED е идеален за ненасочено осветление.100 ватовия ЦОБ ЛЕД се състои от 100 диодчета(ЛЕД) по 1 ват които облъчват общ луминофор.свързани са 10С10П.10 диода последователно образуват 1 колона и 10 такива колони паралелно

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 561
    • Ситалк - исторически реконструкции
« Отговор #41 -: 19 Август, 2016, 13:54:16 »
По тази логика, човек не трябва да излиза на слънчева светлина, особено в облачно време, при 6000К.
До сега всички да сме окьоравели.
Слънцето има едно особено свойство, не свети нощем ;D, също така осветява равномерно в целия спектър и хората са се научили да не зяпат твърде дълго към него ;). За сметка на това диодите са на обратната страна  - светят нощем с много орязан спектър, концетрирана силна светлина на малка площ, синята светлина оказва ефект върху човешкия мозък и засяга съня, да не забравяме и ШИМ който все още е достатъчно масов.

Активен ganzo_fan

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 19 Август, 2016, 16:32:10 »
Белите диоди имат гадна светлина защото се получава от луминофор като енергоспетяващите и луминисцентните лампи.Спектърът не е непрекъснат а се води ивичен.лампата с нажежаема жичка е незаменима като източник на светлина,но вече стана скъпо удоволствие

Неактивен aeon

• Старо куче
  • Публикации: 98
« Отговор #43 -: 02 Август, 2017, 11:59:44 »
Изпитвам трудност да открия ЛЕД крушка с Е27 с по-голямо CRI от 80. При положение, че има доста фенери с CRI над 90, каква е вероятността такива крушки да не се произвеждат? Или по-скоро не са стигнали до нашите магазини?  :???

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 209
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 03 Август, 2017, 09:08:34 »
... лампата с нажежаема жичка е незаменима като източник на светлина,но вече стана скъпо удоволствие

Имаш предвид консумацията или цените на крушките? 100W крушки с нажежаема жичка се намират все още, около левче на дребно, само дето се водят със "специално" предназначение. Честно казано съм си правил сметката и като съпоставя живот/цена/консумация на енергоспестяващите крушки с тези с нажежаема жичка, честно казано сметката лично на мен ми излиза на кантар.
Ако животът постоянно ти го слага - значи му става! Щом му става - значи те харесва!

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 03 Август, 2017, 12:19:13 »
Кантар, кантар но има различни кантари. За да не съм голословен ще дам конкретен пример.
Един приятел има хотел-че. Във фоайето светят денонощно 50 халогенни лунички на 220В. Накарах го да ги смени с 4 ватови диодни на 220В. Мързи ме да смятам пак, но след месец си изби парите за крушките!
Да добавя, че халогенните светеха само няколко седмици, после горят!

Неактивен AFA

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 03 Август, 2017, 15:05:51 »
Така е, не споря за това. Енергоспестяващите крушки са изгодни, ако не се палят/гасят често, а светят постоянно. Иначе имат живот, не повече, да не кажа и с около 1/3 по къс от крушка с нажежаема жичка. Честото палене/гасене им съкращава живота доста бързо. Сравнявал съм ги при равни други условия, с крушки от уж маркови производители OSRAM и Philips. От тези марки имам и от едните и от другите. Като казвам енергоспестяващи имам предвид флуорисцентните, а не LED. С LED почти съм нямал досег.

Не случайно съм писал "лично на мен ми излиза на кантар"! Живея в апартамент, където никъде осветлението не свети постоянно, а често се включва/изключва в стаите. Е, не ми излизат по - евтино енергоспестяващите както и да го смятам. Бъдещето е в LED технологиите, но има още доста да се желае в тази насока. В банята и тоалетната съм с LED лунички с драйвер на 12V, за 5 години ми изгоря само една от 7 и то предполагам, че от некачествена крушка.
Ако животът постоянно ти го слага - значи му става! Щом му става - значи те харесва!

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #47 -: 03 Август, 2017, 15:21:49 »
Като говорим за енергоспестяващите, има голамо зночение за живота им, как е монтирана на фасунгата.
Ако се монтира с тръбите нагоре, изкарва значително по-дълго време.
Имам наблюдение върху 300 енергоспестяващи, които нямам възможност да сменя, защото са на 10м. височина, над депутатстките банки. На тях пише Осрам 10000ч. работа. В повечето дни, когато светят, не се гасят по 8 часа.
За 12 години са изгорели по-малко от половината и са на 14000ч./ Тези, които още светят./
В момента ги сменям с кристални диодни крушки и се надявам аз повече да не свалям тези грамадни полюлеи!

Неактивен AFA

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #48 -: 03 Август, 2017, 16:35:59 »
Това, че живота им зависи от ориентацията при монтажа сефте го чувам ... Някакво логично обяснение имаш ли? Аз точно на 90° вертикално монтирана нагоре нямам, но имам на около 75° и не съм забелязал някаква разлика в продължителността на живота им спрямо тези ориентирани надолу ...
Чувал съм, че изгарят бързо при висока влажност на въздуха. Аз лично монтирана навън или във влажно помещение такава крушка нямам и нищо не мога да кажа по въпроса.

Относно това което пише на крушките, обозначено е, че уж толкова ти гарантира фирмата производител, че ще изкарат със сигурност, а може и много повече. Ако работи постоянно и не се гаси често, почти винаги изкарват повече от посоченото време. Не вярвам обаче някой, колкото и да е откачен да е седнал да мери часовете работа на крушка.  :)

ПП
Относно осветлението в народното събрание не се бях заглеждал, но виждам на снимката по - долу, че всяка крушка е в нещо като стъклен цилиндър. Та какви са тия чудесии? Особености на полилея или нещо специално?

Снимката е от някакъв сайт на "научноизследователска, изпитвателна и калибровъчна лаборатория по осветителна техника" към ТУ. Явно имат някакъв принос към комфорта на родните дупетати.

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1212
  • диагностициран
« Отговор #49 -: 03 Август, 2017, 18:14:30 »
Единственото логично обяснение е, че при монтаж нагоре донякъде се подобрява охлаждането, което има значение за вградената електроника.

ArmsBG OlightBG Batteryservice