Автор Тема: Ревю на Nitecore MH27  (Прочетена 6231 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3639
Ревю на Nitecore MH27
« -: 26 Май, 2016, 21:06:10 »
Привет колеги, след толкова много и готини представяния на хубави ножове е време и за един никак не лош фенер - Nitecore MH27. Фенера освен че е супер готин, има и друго далеч по-ценно качество, а то е че е подарък от Коцето. Бяхме "набедени" че подкрепяме неистово Olight, но днес ще се опитам да опровергая тази теория, представяйки модела Nitecore MH27.

Фенера пристига в стандартната за повечето Nitecore фенери кутия, решена в предимно жълти окраски. Комплекта включва фенерът, калъф за него, връзка за ръка, USB кабел, инструкция за употреба два резервни О-ринга, метален клипс, резервно гумено капаче за задния бутон и резервно капаче за USB-порта.

ТТ данни:

*Далекобойност: 462m
 * Интензитет: 53500cd
 * Мощност: 1000 лумена
 * Водоустойчив по IPX8 стандарта (работи под вода до 2 м. дълбочина)
 *Удароустойчивост: падане от 1,5 метра върху твърда повърхност.
 * LED: Cree XP-L HI V3
 * Поддържани батерии: 2 x CR123A или 2 x RCR123, 1 x 18650
 * Размери: 154mm (Дължина), 40mm (Диаметър)
 *Тегло: 170g (без батериите)

Калъфът е добре изработен и пасва много добре на фенера:

Тялото е изработено от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие със страхотно качество и здравина. Финиша е черен мат, а формата пасва идеално в ръката, много е удобна и с много добро сцепление. Задния и страничния бутон се достигат без никакъв проблем и правят работата с него много приятна. Тактическия ринг е метален и възпрепятства претъркулването на фенера. Металния ринг на главата е от неръждаема стомана и е матиран. Не съм сигурен само, дали не бих предпочел ринга да е в същия цвят като фенера. Тялото се разглобява на три части, като е видна и защитата на Найткор от неправилно поставени акумулатори, която позволява използването само на батерии от типа "button top".

Размерът е значително по-голям от този на по-компактните тактици от рода на Nitecore P12, Fenix PD35 или Olight M1X. Така че разносната му функция е ограничена до пренос във чанти, раници и други ЕДЦ приспособления. Предназначението му е за лов, туризъм, тактически и военни цели.

Фенерът може да се използва и в поза свещ, макар и да не стои супер стабилно.

Този модел се явява малко или много наследник на Nitecore SRT7 и Хамелеон сериите. Когато излязоха на пазара, те успяха да развълнуват потребителите с наличието на три допълнителни цветни диода с червен, син и зелен цвят. При MH27 комбинацията от нов XP-L HI (V3) диод и подобрените и по-ярки(до седем пъти) цветни такива, правят фенера едно доста изкушаващо предложение.

Диодът е центриран перфектно и е предпазен от специално закалено стъкло с двустранно анти-рефлексно покритие. Както повечето знаете този тип диоди са предназначени за осветяване на по-голяма дистанция с по-тесен лъч, като стойностите на интензитета на светене са значително по-високи. Рефлекторът е дълбок и с гладко покритие помагащо също за по-добра далекобойност. Наличието на трите цветни диода не нарушава формата на лъча, което е едно доста добро постижение. Те са интегрирани в рефлектора посредством три 5мм отверстия, които не способстват образуването на добър лъч, но пък позволяват лесното им поставяне в рефлектора в комбинация с основен бял диод. Снимките са от интернет:

Доста качествени и подробни снимки на рефлектора и вградените в него цветни диоди може да видите в страхотното ревю на колегата Fisher - http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?416021-Nitecore-MH27-Rechargeable-18650-flashlight-XP-L-HI-LED-REVIEW

Някои от снимките са от интернет.

Друга екстра е възможността за зареждане на акумулатора вътре във тялото на фенера с помощта на вградения MicroUSB порт и USB кабела в комплекта. Зареждането отнема около 6 часа и е с около 550mA. Което означава че може да се използват и USB устройства с по-малка мощност около 500mA. Затова по-добре си използвайте външните зарядни за акумулаторите, ако искате по-бързо зареждане. Страничния бутон премигва по време на зареждането, а пък самият USB порт е покрит с гумирано капаче с цел водоустойчивост. Така че ако ще го мокрите винаги се уверявайте че е плътно затворено и имайте едно на ум за по-сериозни потапяния и не се предоверявайте изцяло.

Както вече споменах фенера се управлява от заден тактически бутон за включване и двоен страничен за смяна на режимите на светене. Двойния страничен бутон е от гумиран материал, който може да пропуска  синята светлина с която свети и се напипва относително лесно в тъмното. Посредством страничния бутон може да се провери и напрежението на акумулатора, като за целта се задържат едновременно двата странични бутона и се включва фенера. Синята светлина премигва последователно четири пъти плюс още два след кратка пауза индикирайки 4,2V напрежение. След това продължава да премигва. Сигнализиращото премигване може да се спре рестартирайки фенера с задния бутон и последващото му включване с него. Всички ръбове около бутоните са гладки и приятни на допир.

Вградения термоконтрол сваля постепенно силата на светене, като това зависи най-вече от външната температура.

Ето и как стоят нещата с броя на режимите и тяхната продължителност на светене:

В нормалния режим може да разчитате на четири бели режима и три цветни такива.

•Белите режими са: ULTRALOW > MID > HIGH > TURBO
•Както и два директни - моментално Turbo и моментален Строб, като всички те имат памет.
•Трите цветни стартират в последователност: RED > GREEN > BLUE
•Има и един директен цветен, който е червен.
• Има три специални бели Строб режима плюс три цветни Строб режима в последователност: STROBE > BEACON > SOS > RED/BLUE, RED, BLUE STROBE. Последните три имитират доста сполучливо американската полицейска лампа, а синия българската например.

•Нивата на светене са както следва, при включен фенер се натиска бутона + последователно за да преминете през: Син-Зелен-Червен-Ultralow-Medium-High-Turbo. Натискайки бутона "-" се минава в обратния ред.

•Директно турбо от включен фенер се стига натискайки бутона + за повече от една секунда, а при изключен MH27 се задържа бутона + и се натиска задния бутон.

•Директен Червен от пуснат фенер се натиска и задържа бутона "-" , от изключен се задържа "-" и се натиска задния бутон.

•Само режимите SOS и Beacon нямат памет.

« Последна редакция: 26 Май, 2016, 21:35:30 от Marcinkov »

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • Публикации: 1756
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #1 -: 26 Май, 2016, 21:13:20 »
Добър фенер!  *palec*
Там където всички мислят еднакво - никой не мисли много.

Неактивен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1535
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #2 -: 26 Май, 2016, 22:16:20 »
Готин фенер,короната от алумин ли е или е стомана? Всъщност това ме дразни в повечето "тактически" какво им пречи да я направят черна и нея а я оставят лъскава

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #3 -: 26 Май, 2016, 22:18:56 »
Стоманена е короната.

Неактивен angel

• Старо куче
  • Публикации: 456
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #4 -: 26 Май, 2016, 23:01:07 »
Добър фенер, с малки изключения или по-точно лаишки дреболии-страничният бутон е царят на джобният прах ако не го омазниш с пръстчета(обичайно за марката), от механичната защита за неправилно поставени батерии единственото по-глупаво е същата на пружина(тук вече се дразня леко и си мисля как fenix и olight го могат) и разбира се микро usb-то за зареждане дето леко притеснява с водоустойчивостта си.
Хей, някой харесваме лъскави корони, пък и тя не е лъскава, а отново типичната за марката-мат.  :P 8)
А...... и добро ревю колега, за малко да забравя да те похваля за положения труд!
« Последна редакция: 26 Май, 2016, 23:06:39 от angel »

Неактивен zzfz

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 501
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #5 -: 27 Май, 2016, 08:23:29 »
честито;ванка
дали наистина мята на толкова далеч?

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #6 -: 27 Май, 2016, 09:03:59 »
Това е възможно най-голямата дистанция до която достига светлината от фенера, така че на тези метри осветеността ще е едвам забележима.

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #7 -: 27 Май, 2016, 09:56:52 »
Поздравления за ревюто. Отлична работа.
Ще си позволя да кача графика на силата на светене във времето:

Както и коментар на колегата фишер:
As expected,without a boosting circuit and using single Li-Ion power source the MH27 is not able to keep the advertised 1000 lumens for long.
Once the voltage drops,the output starts to decrease.Yet,the MH27 does quite well in the first 15 minutes.Just 100 lumens drop,which is hardly noticeable by eyes,especially if it's gradual.
After about 15 minutes comes the difference in output regulation.The driver is registering high temperature and start to decrease the output,until the temperature comes again to the triggering point.
Then it is raising the output back to its maximum possible level,as this time it is lower due to the lower battery voltage.
On the left side in the graph is the output in lumens measured by me in an amateur integrated sphere.
I can't guarantee full accuracy of the values taken by me.

Според информацията в нета диодите XP-L HI изискват две батерии за по-добра стабилизация при сила на светене 1000 лумена.
Въпроса ми е:
При работа с 2 x RCR123 и максимална сила на светене стабилизацията по-добра ли е в първите 30 - 50 минути в сравнение с 1 x 18650?

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #8 -: 27 Май, 2016, 10:54:10 »
Драйверът ще стабилизира добре при 2 броя RCR123, обаче пак в първите 15 минути, имхо, защото при тези почти 3 ампера към диода главата ще загрява яко, термоконтролът ще се задейства и ще намали тока към диода до 1800 -1900 mA, за да се охлади главата на фенера, а лумените ще варират между 550 и 700.
И рънтаймът ще се изсули много, щото RCR са с мижав капацитет.

Термоконтролът в този фенер бих го нарекъл по-скоро "рязко-плавен степдаун", в смисъл - "Облякъл се Илия, погледнал се - пак в тия".
Ако се сложи на велосипед и се въртят яко педалите, ще се охлажда от насрещния въздух, но като гледам синята линия в графика, ме връхлитат отдавнашни спомени от графиците на Led Lenser, т.е. плавно спадане на яркостта във времето - пряка зависимост от състоянието на акумулаторите.

Извинявам се предварително, ако съм накърнил нечии светли чувства към този бренд.  :chukane:

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #9 -: 27 Май, 2016, 11:30:26 »
С този диод, размер на главата, една батерия 18650 и пасивно охлаждане няма модел който да държи 1000 лумена над 15 - 20 минути.
С XHP-50 e друго. Там 1 час не е проблем, при достатъчно голяма батерия.
Може ли са да сложат един режим от 500 - 600 лумена в който да гарантират минимум 1 час постоянно ниво на осветяване.
Мисля че модела Кобра имаше 500 лумена в режимите.
« Последна редакция: 27 Май, 2016, 12:06:17 от Nemesis »

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #10 -: 27 Май, 2016, 12:13:10 »
Аз имам големи съмнения че ще може да поддържа и пет минути тези 1000 лумена, преди да се намеси термото.

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1229
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #11 -: 27 Май, 2016, 12:15:49 »
И аз щях да питам за материала на короната, ама видях, че колегата мечков ме е изпреварил. Ще питам само удобно ли е управлението с двата странични бутона, имайки предвид, че са натикани между охлаждащите ребра, както и в другия нов модел на Nitecore - MH41?

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #12 -: 27 Май, 2016, 12:22:30 »
И аз щях да питам за материала на короната, ама видях, че колегата мечков ме е изпреварил. Ще питам само удобно ли е управлението с двата странични бутона, имайки предвид, че са натикани между охлаждащите ребра, както и в другия нов модел на Nitecore - MH41?
Определено е удобно управлението, въпреки че не съм свикнал с два бутона. Смятам че си е предимство донякъде, да имаш един бутон за нагоре и един за надолу. Колегата по-горе е абсолютно прав за събирането на прахоляка по гумираното покритие, но пък това се дължи може би на по-порестата повърхност, заради която светлината може да минава през покритието на бутоните.
« Последна редакция: 27 Май, 2016, 12:29:25 от Marcinkov »

koceto

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #13 -: 28 Май, 2016, 23:23:52 »
Отлично представяне,Ванка,управлението  на режимите нагоре и надолу според мен си е плюс!

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #14 -: 29 Май, 2016, 10:34:34 »
Отлично представяне,Ванка,управлението  на режимите нагоре и надолу според мен си е плюс!
От опита ми е модела MT10 A потвърждавам горното. 👍

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1229
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #15 -: 29 Май, 2016, 11:39:20 »
То че е удобно, удобно е с два бутона за усилване и отслабване, ама въпросът беше лесно ли се натискат или пречат ребрата, също както и в МН41, в други модели на Nitecore бутоните са по-открити.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #16 -: 29 Май, 2016, 11:51:22 »
Лесно се натискат, но това си е чисто мое усещане. На друг човек може и да му се стори по-трудно. Решението е добро, но заема малко повече място и съответно заради по-големия размер има и по-голям шанс да се прецака във времето.

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #17 -: 29 Май, 2016, 21:47:33 »

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #18 -: 30 Май, 2016, 21:28:58 »
От днес и аз съм собственик на MH27.

С две думи: не ви го препоръчвам. Не си го купувайте.
Ако питате защо - просто не искам и други да имат като моя фенер  :D.

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #19 -: 30 Май, 2016, 21:32:49 »
Споко, няма да купувам.  :green:

Неактивен angel

• Старо куче
  • Публикации: 456
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #20 -: 30 Май, 2016, 21:47:11 »
То и аз приключих с големите фенери. Само нещо малко и на 18650, с неутрално бяла светлина ми трябва. Въпреки, че имам нещо подобно с марка чието име не трябва да бъде назовавано( s2) :yahoo: :nabira:
« Последна редакция: 30 Май, 2016, 21:51:19 от angel »

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #21 -: 30 Май, 2016, 21:58:34 »
Пред този фенер признавам само Olight M23 Warrior.
Да ме прощават тези с S серията, ама не сме в една категория  :ras:

Неактивен ko54

• Водолей
  • Старо куче
  • диагностициран
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #22 -: 30 Май, 2016, 22:17:51 »
Пред този фенер признавам само Olight M23 Warrior.
Да ме прощават тези с S серията, ама не сме в една категория  :ras:

На мен в ежедневието ми трябва да си светя под носа - 15-20 метра максимум, с широк лъч, а при тези изисквания S-серията(1 и 2) е недостижима заради TIR-а, а тесните ярки лъчове не само, че не ми вършат работа, ами даже са кофти - връщат обратно и заслепяват с отразен лъч.   :noo:

Опитай се да разгледаш с фенера на тъмно, например, проспект от гланцирана хартия на 1 фуй разстояние, пардон, протегната ръка и ще разбереш защо умни хора са измислили TIR-а.  :ras:

Nemesis

• Гост
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #23 -: 30 Май, 2016, 22:58:57 »
Сравняваш круши с ябълки за кеф на тия дето не им се дават толкова кинти за фенер.
Освен ТИРове има и лещи. Познавам един с такъв фенер.
В момента съм на открития фитнес в парка и ти гарантирам че това и M23   са правилните фенери.
С S2 навън може само да си светиш докато пикаш за да не си намокриш крачола.
И стига с тая работа, трябва и забавления  :nabira:
А колко девойки има по това време тук не е истина.
« Последна редакция: 30 Май, 2016, 23:15:12 от Nemesis »

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
Ревю на Nitecore MH27
« Отговор #24 -: 30 Май, 2016, 23:02:51 »
Честито за фенера, на колегите от Batteryservice цената е повече от конкурентна. Не ти ли идва голям за всекидневно мъкнене?

ArmsBG OlightBG Batteryservice