Автор Тема: Ръчен шмиргел  (Прочетена 1019 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен DIKISANA

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 37
  • Reputation Power: 2
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« -: 26 Декември, 2016, 15:44:52 »
Здравейте ,
Дълго време се заглеждам по една машина за точене , която е копие на тормек : бавнооборотно точило с водна баня .
Цените обаче са доста сериозни , при условие ,че конструкцията не е нищо особено .
Като алтернатива на това реших да пробвам с ръчен шмиргел - тук може да контролираш оборотите и дори да се ползва за някакво по-сериозно сваляне на материал (ако препрофилираш скос например) .Проблемите които виждам са основно няколко :
1. Има нужда от по-широк и фин камък  - нещо като 150х40х20  с грит 150-200 .Такива камъни обаче май няма ?!
2.Трябва да се направи някаква поставка от типа на тези предлагани от ф-ма Веритас , оригинала е към 80$ , но според мен някакво копие може да се направи от някой по-сръчен бг майстор .
3. Оста на самото шмиргелче съкаш има някакви кривини , т.е. няма да е зле да се подмени или подпре от другата страна на някакъв лагер .
Ако има други мераклии за преработка на това старо но според мен добро инструментче нека споделят тук опит и идеи пък може да измислим нещо полезно накрая  !

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 960
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #1 -: 26 Декември, 2016, 16:43:14 »
Колега, не си показал снимка и не знаем за какво говориш.

НО отсега ти казвам, че всичко работещо с ръчна тяга е АБСОЛЮТНО неефективно; едно време по селата имаше рясъчник с диаметър около 30 см на една манивела - ползата от ръчния шмиргел ще е същата.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Активен DIKISANA

• Прохождащ
  • **
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #2 -: 26 Декември, 2016, 16:54:17 »
Снимка нямам , но предполагам всеки е виждал обикновен ръчен шмиргел - дето са по 30лв в ОЛХ-а . Идеята е да се модернизира - т.е. да се сложи оста на две опорни точки , да се направи за по-голям и широк камък - нещо от рода на 200х32х20  и поставка за ножовете - като тази на Веритас  .
Гого - А защо мислиш , че няма да е ефективно - все пак аз съм си засичал ,че може дори към 2500 оборота да се развият (за минута) т.е. като електрическият , а ако пък искаш може доста малко обороти да правиш , което при заточването е супер ? Ако имаш впредвид че не е удобно защото едната ръка ще е заета да върти ...прав си , но просто ще се търси някой да върти  ;D
въпроса е - заслужава ли си труда за направата , като по-евтина алтернатива на скъпите машини тип Тормек ?

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 960
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #3 -: 26 Декември, 2016, 17:59:28 »
В мига в който натиснеш осктието на камъка и камвъкът спира - удобно е само за селскостопански сечива :)

Много по-голям успех ще имаш с ръчно препрофилиране и заточване.
« Последна редакция: 26 Декември, 2016, 18:04:25 от gogotattoo »
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен rusen plovdiv

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 54
  • rusen plovdiv няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: брат Русен
Ръчен шмиргел
« Отговор #4 -: 26 Декември, 2016, 19:59:51 »
Имам такъв чисто нов , даже 2 имам - малък и голям .Става да си остриш сърповете  , мотиките и така нататък , супер даже , е за тая цел .
Обаче , при тази ниска скорост , просто не можеш да контролираш нищо , което става по острието , особено , когато държиш с 1 ръка .
Ако държиш с 2 ръце ще стане , но трябва да въртиш с третата . Иначе , яде метала бързо , и ако искаш да заточиш една шина примерно за да стане нещо от сорта на мачете за сечене на коприва, това е твоя инструмент .
Със вода не съм пробвал , честно , може да става по добре
Според мен този шмиргел е направен да се ползва във пустошта , където няма ток , и се хваща на дърво или пън .
Ползва се от 2 човека обаче - единият върти , а другият точи , със участието на 2 ръце.
 Така вече става нещо добро , като инструмент .
Според мен , си е направено за точене на селскостопански инструменти , и за нуждите на дървосекачите във гората .
Това не пречи да му намерим приложението по български тертип .

Активен DIKISANA

• Прохождащ
  • **
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #5 -: 26 Декември, 2016, 20:43:12 »
Ами това имам впредвид , да се модифицира с по-фин камък или пък шайба с шкурка .
Приставка или т.н  на английски tool rest  също ще спомогне много за по-прецизна работа , а пък ако на оста се постави шайба за ремък може и с двигателче да се захрани .
Даваме идеи засега ...

Активен AFA

• Напреднал
  • Публикации: 120
  • Reputation Power: 7
  • AFA няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #6 -: 26 Декември, 2016, 23:42:15 »
Ако имаш предвид това:

то е отдавна реализирано. Такива, като това по - горе ги изработваше и продаваше един човек с ник krasimirxb от knives.bg форума. Мисля, че още ги прави. Има различни модели, дори твърдеше, че може да ти го направи с педал (като на шевните машини) и така ще ти са свободни двете ръце за по - прецизна работа.

Това са му галериите в снимка.бг: http://krasimirxb.snimka.bg/

Активен DIKISANA

• Прохождащ
  • **
  • DIKISANA няма влияние.
  • диагностициран
Ръчен шмиргел
« Отговор #7 -: 27 Декември, 2016, 08:49:48 »
Да , за подобно нещо говоря -
Конструкцията трябва да е подобна , но представи си ,че освен камъка да може да се сложи диск с ширина 40-50мм и диаметър към 200мм , на който да се слагат шкурки и  плюс зъбния механизъм от шмиргела отстрани , коетоще позволи доста високи обороти -така хем когато ти е кеф ще си го ползваш с водната баня , хем ако искаш по-сериозно сваляне на материал ще можеш да сложиш някоя груба шкурка което би улеснило свалянето на материал .И не на последно място - това нещо може да бъде преносимо и не зависещо от ел.захранване .  Че е добре да има някой да върти мисля всеки му е ясно  :yes:
Знам го този човек , аз във кнайфа съм вече две години член , даже щях да взимам камък от него но не се разбрахме за цената .А и неговите камъни са пясъчник , които не става за по-твърди стомани .

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice