Автор Тема: Подръжка и изравняване на камъни за заточване  (Прочетена 1307 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 514
  • Reputation Power: 21
  • peachlover някой го чете.peachlover някой го чете.
  • диагностициран
Здравейте колеги,
В тази тема искам да ви запозная с това как подравних (lapping) два от камъните си за заточване.
Искам да благодаря на колегата bully който е един от основните източници на точиларско знание що се отнася до употребата на камъни.

Първо да си изясним защо е нужно като цяло това упражнение. При употребата на точиларски камъни същите се деформират/издълбават, основно в средата където остриетата са преминавали най-много пъти, също така камъните се запълват или зацапват до степен при която почистването им с вода и четка или гъбичка става невъзможна. Ако някое от тези неща се е случило с камъка ви, време му е за подравняване.
Лесно може да проверите с линия поставена с ръба към камъка по диагоналите му.

Какво ще ви е необходимо и от къде да си го набавите:

Ще ви трябва стъкло с дебелина поне 6мм (за да не се огъва) и размери поне 40х40 см.
Можете да си купите от всеки джамджия/стъклар. Помолете го да заглади ръбовете за да не се порежете.
Ето моето.

За удобство можете да му залепите някакви крачета. Мойте са от суич но предполагам всичко може да ви свърши работа.

След като сте си набавили стъклото ще ви трябват абразиви. Това което се ползва е силициев карбид на прах (SiC powder). Можете да си го набавите от Абразиви Ампида (ако управата на форума е съгласна ще публикувам контактите на човека). Една кутия е 3 лева и спокойно може да ви изкара 10тина години ако не се изхранвате със заточване на ножове. Има различни едрини на зърното и съответно за да не замърсявате камъниите си с чужди тела е добре да използвате пудра с доста по-голяма едрина от тази на камъка. Например за камък с грид 800 ползвам пудра 220, за грид 1200 ползвам 500.

Преди да започнете е добре да сте накиснали камъка си добре и да му начертаете мрежа по цялата повърхност, така ще разберете кога сте го изравнили за да не продължавате излишно.

След като сте готови с това си посипвате от пудрата върху стъклото.

Капвате малко вода, с пулверизатор предполагам ще е по-лесно и контролирано обаче аз нямам и си капя с ръка (пак става) и започвате без натиск да описвате осморки с камъка.
На няколко осморки обръщайте водещия край на камъка за да не го изкривите.

След известно време, което варира в зависимост от камъка и абразива ще забележите че по-високите части са започнали да се изтриват и снижават.

Продължавайте с това докато цялата мрежа не изчезне.

Когато приключите с това ще забележите че ръбовете на камъка ви са остри. При точене това може да повреди както самия камък така и острието което точите.

За да оправите ръбовете изтъркайте и тях като се опитвате да ги заоблите, променяйте ъгъла на камъка спрямо стъклото. Заоблете и четерите ръба.

Крайният резултат трябва да е нещо такова:

Хубаво е преди да започнете цялата тази процедура да си постелите някакви вестници или найлон защото е доста цаплив процеса и ако не разполагате със собствено място за такъв тип дейности рискувате жена ви да ви набие.

За най-добри резултати, след всеки камък или при промяна на едрината на SiC-a измивайте стъклото.
Още след първия камък ще забележите, че то се матира. С времето и самото стъкло би трябвало да се издълбае и изкриви до степен да е негодно за използване. Старайте се да търкате колкото може по-равномерно върху максимална част от повърхността за да го ползвате максимално дълго.

Ето мойте хубавци след изравняването

Няколко бележки които съм длъжен да направя.
Обработката на камък с различни едрини на пудрата го кара да работи по различен начин. Имайте предвид че любимия ви камък може да се държи и усеща по различен начин след като го изравните и да не показва резулатите които сте постигали преди това, а може и да ви изненадат приятно.

Поздрави!

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1012
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Подръжка и изравняване на камъни за заточване
« Отговор #1 -: 22 Април, 2017, 17:35:47 »
Моите искрени поздравления за колегата Peachlover  *palec* От това което виждам, че е направил ясно личи, че в детайли се е запознал и осмислил и  спазил всички основни и задължителни елементи от процеса на подравняването. Дори много уместно с поставянето на крачета върху стъклото е успял да елиминира един много важен проблем да сме сигурни, че стъклото лежи върху равна плоскост, защото в противен случай в комбинация особенно с доста износен подравнител се получава например равна плоскост, но с клиновиден профил, демек дебелината на камъка е по голяма от едния отколкото от другия край.  А при по големи износвания има и случаи при които погледнат от към дебелината си камъкът има профил на клин надлъжно, а даже и напречно. Не питай старило, питай патило :D :green:
Постът на колегата направо е показно и е доста информативен как се прави това стъпка по стъпка, за което сърдечни благодарности *palec* И че се намери още един човек който да ме отмени в писането по темата  ;D :yes:
П.С. Камъните са комбиниран King KW 65 HT 65 1000/6000 грита и Макита нали ?
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 22 Април, 2017, 17:45:44 »
bully, благодаря за добрите думи! Камъните са 800/6000 Кинг и Макита 1200
Ето кутията на кинга.

Страната му 800 ми е любимото точило за ръждилници.

Моите искрени поздравления за колегата Peachlover  *palec* От това което виждам, че е направил ясно личи, че в детайли се е запознал и осмислил и  спазил всички основни и задължителни елементи от процеса на подравняването. Дори много уместно с поставянето на крачета върху стъклото е успял да елиминира един много важен проблем да сме сигурни, че стъклото лежи върху равна плоскост, защото в противен случай в комбинация особенно с доста износен подравнител се получава например равна плоскост, но с клиновиден профил, демек дебелината на камъка е по голяма от едния отколкото от другия край.  А при по големи износвания има и случаи при които погледнат от към дебелината си камъкът има профил на клин надлъжно, а даже и напречно. Не питай старило, питай патило :D :green:
Постът на колегата направо е показно и е доста информативен как се прави това стъпка по стъпка, за което сърдечни благодарности *palec* И че се намери още един човек който да ме отмени в писането по темата  ;D :yes:
П.С. Камъните са комбиниран King KW 65 HT 65 1000/6000 грита и Макита нали ?

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 28 Април, 2017, 14:17:42 »
Сетих се да допълня нещо, което досега не сме коментирали. И то е, че когато се подравнява на всяка една фракция по едрина абразивен прах може да се постига различен резултат в зависимост от целите, които се гонят. Например  когато се цели максимално фина работа на камък с  F1200 Sic /аз лично нямам по фин /, така че той да не оставя дълбоки следи по стоманата и трябва да се избавим от способността му да дава твърде агресивна острота на последния етап от подравняването консистенцията трябва да е много  малко наситена с абразив, така че повърхността на камъка да се трие повече в повърхността на стъклото, гранита, чугуна или от какъвто и друг материал да е направен подравнителя. Дори понякога след това разни майстори съветват да се мине с лек натиск повърхността му с друг предварително изфинен камък, стъкло или керамика.Така се подготвят камъни за фина и окончателна  заточка на бръсначи преди стропа предимно. А ако се цели не чак толкова фина работа и по голяма производителност на камъка откъм скорост, като за точене на ножове например, то суспензията би следвало да е толкова наситена с прах, че въобще повърхността на камъка да не контактува директно с повърхността на подравнителя. За оптимизация и ускоряване  на този процес спомага по честото измиване на подравнителя и добавянето на нов прах, така че да се образува нова по гъста каша, а по някой път и използването на матирано от употреба стъкло с прах, един два  пъти по груб като зърно от този с който се работи.

Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Още малко резултати от подравняване:

Едно камъче от колегата ivo_iz. Преди:

И след обработка 220 SiC и 500 SiC:

Другите 2 камъчета са от колета lubitel, също минати до SiC 500.
Голямото според неговата обява е драконов език а малкото нямам представа какво е обаче работи страхотно, за това от ivo_iz пак колегата lubitel сподели, че е хубаво и наистина особено жълтата му страна е прекрасна. Благодаря и на двамата колеги!

Ще помоля ако някой ги разпознава да сподели какви са защото аз не им знам имената и типа.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
Както колегата Кендо вече каза в темата за продажба този до драконовия език е врачанска шиста, но от доста по-добрата и твърда разновидност. Не от меката разновидност, която се дълбае бързо, отделя суспензия при точене и е нископродуктивна, този е доста по плътен, твърд и чувствително по бързо работи. Подравнявал съм го до F 400 Sic и може да даде нелош, междинен предполировъчен да го нарека финиш. Значително по рядко иска подравняване, много кухненски ножове и сгъвайки съм минал на него.Имам такъв отдавна и честно казано го  харесвам повече как работи от турската "уашита", чиято повърхност с времето се гланцира и производителността му спада.  Владо от Димитровград ги продаваше някога, както и фирма Ампида. ;)

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Както колегата Кендо вече каза в темата за продажба този до драконовия език е врачанска шиста, но от доста по-добрата и твърда разновидност. Не от меката разновидност, която се дълбае бързо, отделя суспензия при точене и е нископродуктивна, този е доста по плътен, твърд и чувствително по бързо работи. Подравнявал съм го до F 400 Sic и може да даде нелош, междинен предполировъчен да го нарека финиш. Значително по рядко иска подравняване, много кухненски ножове и сгъвайки съм минал на него.Имам такъв отдавна и честно казано го  харесвам повече как работи от турската "уашита", чиято повърхност с времето се гланцира и производителността му спада.  Владо от Димитровград ги продаваше някога, както и фирма Ампида. ;)

Благодаря за отговора bully!

Определено работи бързо това малкото при положение, че не е с голяма едрина, като усещане го определям към 1200.

За това жълтото някой може ли да каже няколко думи, по-фино е от врачанската шиста и отделя суспензия, камъка е доста мек и трябва да се внимава много с натиска върху него защото лесно може да се повреди. От другата му страна има залепено нещо което е още по-фино и много по-твърдо, не отделя нищо, но и не мога да кажа, че отнема.

Неактивен lubitel

• Редовен
  • Публикации: 72
  • Reputation Power: 2
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
Това жълтото е котикул и не те съветвам да го "хабиш" за ножове, можеш да го използваш само за лека поддръжка или финално, тъмната част ми се струва че е само подложка и няма точилни качества ...
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SQIMUS!

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
Това жълтото е котикул и не те съветвам да го "хабиш" за ножове, можеш да го използваш само за лека поддръжка или финално, тъмната част ми се струва че е само подложка и няма точилни качества ...

Много благодаря за отговора. Явно ще си го ползвам само за бръсначи, свадби и абитуриентски балове.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice