Автор Тема: Поддръжка и изравняване на камъни за заточване  (Прочетена 10320 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
Поддръжка и изравняване на камъни за заточване
« Отговор #25 -: 20 Март, 2018, 16:09:15 »
с китайска диамантена пластина (200) се опитах да направя фаските на плочките, но се оказа, че и диамантите не я "ядат" тая керамика т.е. - стържат я много ... бавно  :chukane:
Същото от снощи - довечера ще пробвам с фино масло.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 532
  • диагностициран
« Отговор #26 -: 20 Март, 2018, 16:46:52 »
Тази керамика, с каквото и да я работите, няма да е бързо. На спайдърко е същата работа. Затова запазват равна повърхност.

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1321
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #27 -: 20 Март, 2018, 17:26:02 »
Стане ли бавна керамиката, значи сте приключили по-рано с предходния камък!   ;)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1243
  • диагностициран
« Отговор #28 -: 20 Март, 2018, 17:27:57 »
Колегите мисля, ме имаха предвид че много бавно се подравнява, което си е самата истина, а не че бавно работи като абразив.
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #29 -: 20 Март, 2018, 17:45:16 »
Наистина, бавно се подравнява. Относно скоростта на работа, забелязах, че освен от финиша на самата керамика, много зависи и от натиска при заточване. При бръсначи, заради лекият натиск, дори и с груб финиш, работи изключително бавно. Същото го забелязах и при сканди скосове, особено при по-твърди стомани. Там, широкият скос намалява оказваният натиск, а и има, много повече метал за снемане.
На типични европейски ножове, със скос на РР, широк, от порядъка на 1-2мм, работи агресивно при груб финиш и силен натиск. Особено на масовите кухненски неръждавейки.
Все пак, аз лично, не обичам да натискам много, при режещият ръб, за да накарам керамиката да работи бързо. Силният натиск, на такава твърда повърхност, води до пластична деформация и умора на метала. Ако се намалява ъгъла и се акцентира в участък, над режещият ръб, е допустим по-силен натиск, но при нормално заточване го избягвам. Предпочитам да я използвам, основно за финиширане, с много лек натиск, за микроскос.
« Последна редакция: 20 Март, 2018, 17:50:32 от nomad »

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1025
  • Дърт на орел!
« Отговор #30 -: 25 Март, 2018, 12:04:41 »
Не съм сигурен дали тзи пост трябва да е тук или в темата за инжинерно проектираните камъни, но все-пак става дума за поддръжка...

Ето как работи  камъчето изпратено от Були върху Shapton 2000 Ha-no-kuromaku.

Първо камъка след леко заточване на нож с отделените метални частици.

Тук камъкът е измит и се вижда металът набит в структурата му.

А тук се вижда резултата след 1-2 минути върху Шаптън-а.
Нямах време да го срежа на по-малки парчета, за това използвах целия камък за случая на теста.  :D

Като цяло работи чудесно, според моите разбирания.
Прави суспензия, която не знам да ли е от Шаптъна или от него, но със сигурност почисти добре и няма следа от метал.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #31 -: 27 Март, 2018, 11:42:52 »
Почти бях сигурен, че нашенската "нагура" ли да я нареча или dressing stone  ::)  - варовитият туф от Кърджалийско ще сработи и на  Shapton, защото е вършил същото безотказно на всичките ми водни камъни от най-евтиния до най-високотехнологичния и скъпия. Благодаря на Калин, че потвърди предположението ми и обогати темата, за да не се налага човек да си търси от нета скъпи предложения и да чака доставка с дни, а да се възползва и от това каквото майката Природа е дала на местна почва. ;D
При подравняването на един абразив с друг камък е добре да се знае, че все пак възникват изменения върху плоскостта на обработвания камък, затова има няколко общи правила, които е добре да се спазват когато целим оптимален и максимално прецизен резултат:
- работната повърхност на нагурата трябва да бъде равна и максимално плоска
- същата следва да има също като камъка оформени радиусни фаски, т.е. острите краища трябва да бъдат загладени
- много твърдите камъни не са особено подходящи за целта, повърхността на нагурата трябва да бъде така обработена, че да не оставя никакви драскотини или дълбоки деруги, които да способстват за изтръгване на абразивни частици чрез адхезия от повърхността на почиствания камък
- зърното на нагурата трябва да бъде по-меко от зърното на почиствания камък, като само в този случай може ефективно да "освежава" и почиства повърхността като премахва наслояванията и не заглажда острите краища на абразивните частици на възобновената вече повърхност
- зърното на т.нар. dressing stone или нагурата не трябва да бъде много по-грубо от зърното на почиствания камък, особено когато се касае за обработка на фини камъни, тъй като грубата обработка  на повърхността в случая може да доведе  до загубване на способността за финална заточка и дори до съсипване на създадената до момента геометрия на острието.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 226
  • дялан камък
« Отговор #32 -: 27 Март, 2018, 12:04:41 »
Туфът освен като почистващ камък е и чудесен като нагура при ред естествени или изкуствени абразиви, работещи с вода. Променя значително абразивните  свойства и скоростта на работа, отделно че е и самостоятелен абразив за пред/финиш. Капучиното например дава много по-добър резултат със суспензия от туфа.
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 127
  • диагностициран
« Отговор #33 -: 27 Март, 2018, 15:55:49 »
.......
- работната повърхност на нагурата трябва да бъде равна и максимално плоска
- същата следва да има също като камъка оформени радиусни фаски, т.е. острите краища трябва да бъдат загладени
- много твърдите камъни не са особено подходящи за целта, повърхността на нагурата трябва да бъде така обработена, че да не оставя никакви драскотини или дълбоки деруги, които да способстват за изтръгване на абразивни частици чрез адхезия от повърхността на почиствания камък
- зърното на нагурата трябва да бъде по-меко от зърното на почиствания камък, като само в този случай може ефективно да "освежава" и почиства повърхността като премахва наслояванията и не заглажда острите краища на абразивните частици на възобновената вече повърхност
.......
Извинявам се, че отново ще изразя несъгласие с част от написаното, но за мен съм установил, че нагурата работи най-добре когато повърхността е овална, дори ако е абсолютно равна не върши работата за която е предназначена. Започва едно залепване и буквално задира повърхността. Тук е може би момента да се разделят понятията "заглаждащ (dressing) камък" и нагура. За мен предназначението на едното е да подготви работната повърхност и да я почисти, а другото е предназначено да отдаде или отдели абразивни частици от основния камък, които да влияят на заточването.
Ако искаме да отделим частиците на основния камък ще търсим по-твърда от него нагура, ако искаме обаче да ползваме основния камък като твърда основа и върху него да се търкалят частиците на нагурата, то тогава е вярно, че трябва да е по-мека нагурата. От неясното разбиране на тези процеси много често се получава нежелан ефект при точенето. Това дотук знам, че няма смисъл да го обяснявам на bully, по-скоро исках да споделя, от опит, че нагурите си ги подготвям винаги максимално "овални", за да не драскам камъка с прави повърхности. При това се отделя много по-бързо и лесно при мен суспензия, като не се нарушава повърхността на камъка. В случая на нашия камък (трябва да му даде kendo някакво име за по-лесно) той е по-мек от повечето изкуствени и естествени абразиви, при което отделя основно частици от себе си, т.е. суспензията е наситена с негови абразивни частици. Вече в последствие в зависимост от типа на заточването се оставят (да се търкалят) неговите абразивни зърна или се отмиват за да се остави основния камък да направи заточването. Изобщо темата с нагурите е  много интересна за мен и експериментите са безкрайни. Има много примери (основно при бръсначите) когато с използването на частиците от различни нагури на една основа се заточва бръснача от А до Я.
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #34 -: 27 Март, 2018, 17:24:38 »
Изобщо темата с нагурите е  много интересна за мен и експериментите са безкрайни. Има много примери (основно при бръсначите) когато с използването на частиците от различни нагури на една основа се заточва бръснача от А до Я.

Даже и само с една нагура, става да се заточи бръснач от А до Я. Изключвам само случаи, когато трябва да се правят корекции в геометрията, тогава не се наемам само с фина основа и нагура.
Напоследък експериментирам с един твърд котикул, който дори и с ножове, с прилагане на силен натиск не отделя суспензия, какво остава за бръсначи. Работи, като супер фин грит, за финиширане е перфектен. Играя си с него, като затъпявам бръснач, прокарвайки два пъти режещият ръб по фина Индия. После започвам, буквално от 0, с твърдият котикул. Сам по себе си, подобен камък е прекалено фин за да се справи със задачата. С помощта на нагура(друг котикул или един китайски камък) успявам за не повече от 20 минути да заточа бръснача до състояние да бръсне комфортно. Пробвал съм и с други, фини камъни за основа, като твърд арканзас, guangxi, тюрингец, методът работи безотказно, стига да се използва подходяща нагура.
« Последна редакция: 27 Март, 2018, 17:28:37 от nomad »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #35 -: 27 Март, 2018, 17:26:53 »
...................В случая на нашия камък (трябва да му даде kendo някакво име за по-лесно) той е по-мек от повечето изкуствени и естествени абразиви, при което отделя основно частици от себе си, т.е. суспензията е наситена с негови абразивни частици. .
Нашият туф в случая работи по скоро като dressing stone, а не като нагура, и е по мек. Това е така. Но аз на свой ред ще си позволя да не се съглася, че  при почистването на Naniwa Chosera 3000, Suehiro G-8, Suehiro SKG-38, Маkita 1200, King 1000 и др.водни камъни  /не съм сигурен дали важеше и за Naniwa Chosera 400 и 600 и Tyrolit 1200 /  които  имам суспензията която отделя е  основно от туфа, а не от самия камък. Но за да не водим излишни дебати може би ще трябва да направя няколко снимки на отделни камъни, за да се види цвета и наситеността  на суспензията.  ;)  Останалото, което е извън това за което говоря  е въплътено в японската поговорка: "Един камък хиляди нагури" ;D

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 127
  • диагностициран
« Отговор #36 -: 27 Март, 2018, 19:04:29 »
Не искам изобщо да споря, съгласен съм за всичко писано за нашия камък, там сме на едно мнение. Що се отнася до състава на суспензията, то за всеки отделен камък е различно, в зависимост от твърдостта на свързващото вещество в основния абразив и способността му да отделя абразиви. При Уашита например, според моите наблюдения абразива в суспензията е само от нашия камък.
Идеята ми обаче беше за формата на нагурите, според мен не е добре да са подготвят равни и плоски като основния камък. Ето едно добро клипче по този въпрос от един странник отвъд голямата вода, но с много опит и знания:
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #37 -: 30 Март, 2018, 09:50:56 »
Тези дни, реших да сравня диамантена пластина и SiC на прах, при подравняване на японски водни камъни Cerax. Те, сравнени с Индиите на Нортън или арканзаски камъни, са меки. Установх, че на тези, по-меки камъни, SiC(грит 60 и 320) работи по-бързо за подравняване от диамантената пластина(грит 200). Докато при подравняване на индии, обратно, SiC на прах, е много по-бавен от диамантения брус.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 30 Март, 2018, 10:18:48 »
Това за скоростта при подравняване е точно така. Но има и един друг параметър, по който абразивът на прах според мен  превъзхожда диаманта, не оставя дълбоки следи в подравнявания  камък, а еднородна равна повърхност без съществени разлики в различните краища на камъка. Разбира се ако се работи грамотно и както трябва,  като се следят много фактори: натиска,  равната плоскост на подравнителя, гъстотата на суспензията и дали стъклото не е прекалено тънко което позволява огъване и съответно липса на контакт в определен участък с камъка. Диамантът разбира се блести където е необходимо да се изравняват големи толеранси в равна плоскост и особено на трудно подаващи се за обработка абразиви като керамики от всякакъв вид и тези които си споменал по горе. Българският микрокварцит, наречен "лидийски" е един от камъните, които най-голям зор ми е дал при подравняване, там комбинирах и двата способа, за да ускоря макисмално процеса, но диамантената ми плоча, която и без друго беше пред изтриване тотално приключи земния си път на него. :D

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #39 -: 30 Март, 2018, 10:48:27 »
Така е, всеки от двата метода си има предимства и недостатъци. Друг минус на диаманта е, че макар и да превъзхожда абразива на прах, като скорост при подравняване на твърди камъни, се износва сравнително бързо. Тази пластина, която ползвах да изравня и загладя едната страна на 16 джобни Индии, вече е осезаемо по-бавна и скоро ще мога а я ползвам само за оформяне на фаски. Тъй като е много едър грит, отделните диамантени кристали се виждат с просто око. Виждам, че диамантите не са се изронили, цялата пластина е равномерно покрита с тях. Просто са се загладили, до степен да работят много по-бавно. Дори и на пипане с ръка, пластинете се усеща, значително по-гладка от преди.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 30 Март, 2018, 11:14:45 »
Точно във връзка с бързото износване на диаманта си мисля, че при нашите цени на абразивния прах и електрокорунд, и карборунд подравняването излиза дори по-евтино като ударим чертата май-май.   ::) За една кутия от 250 грама, която спокойно може да се ползва  няколко години  от  F-46 до F-800 доколкото си спомням съм давал не повече от 2-3-4 лева, само F-1200 беше съвсем малко по скъп, ако не ми изневерява паметта.  ::) Та ако не греша дори и с най-евтините диамантени китайски пластини от по 2-4 долара, като сложим в сметката скоростта им на износване излиза по-скъпо. Но човек ако иска да се справя с различни по сложност ситуации неизбежно е да има и от двете. ;D

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #41 -: 30 Март, 2018, 11:35:01 »
Да, абразивният прах излиза много по-евтино в дългосрочен план. Макар че, пластината когато се заглади и започне да работи по-бавно, все още не е за изхвърляне, ще става за оформяне на фаски. А и загладените пластини, не са толкова агресивни и дават по-добри резултати, при точене на ножове.

Имам една плочка eze-lap 600. Използвал съм я, да заглаждам котикули и други естествени камъни с джобни размери. Освен това, поне десетина години, я ползвам и за ножове. Продължава да става за заточване, макар и бавно. Визуално, финиша който дава сега, с масло, е равностоен поне на воден камък 2-3000. Правих си експеримент, заточих бръснач на нея и после финиширах директно, на строп със зелен диалукс. Бръсненето беше без забележки. Ако бях опитал същото с нова плочка, нямаше да се получи.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 192
  • диагностициран
« Отговор #42 -: 06 Април, 2018, 20:49:06 »
Днес търках камъни - подравних плоча уелски шист - стана за няма и 10мин с абразивен прах в прогресия - 80-220-600-1200. повече време ми отне да мия стъклото, отколкото търкането на самия камък. Освежих "грубата" страна на фина индия само с 80 за 1-2мин. Спретнах едно подържащо търкане на тиролит 1200, като оставих едната страна на 220, а другата на 600 - има осезателна разлика на пипане от двете страни, а утре, ако ми дойде вдъхновението, ще пробвам дали има разлика при заточване.  :nabira:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 06 Април, 2018, 20:59:33 »
При освежаване, трайността на ефекта, зависи от абразива, по точно от твърдостта и плътността му. При Индията ефекта от освежаването се усеща по-дълго, при тиролит 1200, след 2-3 заточвания, едва ли ще можеш да различиш, коя страна е била на 200 и коя на 600, на пипане ще са еднакви.  :nabira:
« Последна редакция: 06 Април, 2018, 21:17:58 от nomad »

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #44 -: 06 Април, 2018, 21:53:26 »
Днес търках камъни -.........
Така и така си се наел, да вземеш да подравниш и моята "Индия"?  ;) :D

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #45 -: 07 Април, 2018, 08:48:00 »
че кога успя да я издълбаеш бре? бая желязо трябва да си изтрил  :D

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #46 -: 07 Април, 2018, 09:40:53 »
че кога успя да я издълбаеш бре? бая желязо трябва да си изтрил  :D
Не съм, така си дойде ..... леко посукана! :headbang:

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #47 -: 07 Април, 2018, 20:09:07 »
тирбушьон?  :D
ако е от грубите, може и да се позаиграя с нея (да я ползвам докато се изправи) - бавно ще стане ;)  :D
 :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #48 -: 11 Април, 2018, 10:07:16 »
Днес търках камъни - подравних плоча уелски шист - стана за няма и 10мин с абразивен прах в прогресия - 80-220-600-1200. повече време ми отне да мия стъклото, отколкото търкането на самия камък..............................................
Веднъж поради налегналия ме мързел и желанието всичко да стане по най-лекото съпротивление :D имах неблагоразумието да тръгна да подравнявам лилава уелска шиста на едно доста матирано от работа, макар и що годе равномерно износено закалено стъкло, свалено от готварска печка. Което можеше да се окаже пагубно за  лилавата уелска шиста. Защото неподходящо грубата повърхност за този фин камък  направо отскубна парченце от него, а той не е особено твърд иначе. :??? Обяснявам си го  с процеса на адхезия, което ми отвори тройна работа. До стъкларя за нова стъкло, двойно повече работа за обработка от F-120 до  F-1200, въпреки че този камък се подравнява с лекота и буквално за минути, но така става като се правиш на тарикат :D

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
« Отговор #49 -: 11 Април, 2018, 20:09:28 »
аз си го търках на обикновено, 6мм, малко използвано стъкло и като изключим "залепването" за стъклото, нямаше други ядове :)

ArmsBG OlightBG Batteryservice