Автор Тема: Поддръжка и изравняване на камъни за заточване  (Прочетена 10752 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 197
  • диагностициран

Днес най-накрая успях да стигна до подравняването на тези камъни, които имам от поне месец. Критския (по-късия) се оказа доста по-труден за подравняване - към час и половина (но и състоянието в което пристигна беше по-грубо), турския (по-дългия) за няма и 20мин беше подравнен. Към момента съм ги оставил до зърно 220, ще ги накисна в масло за няколко дена, ще ги пробвал и ако има нужда, ще ги тръкна с по-фин прах.

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • диагностициран
Поддръжка и изравняване на камъни за заточване
« Отговор #76 -: 12 Септември, 2018, 03:09:20 »
Днес си поиграх с комплекта камъни Boride T2, купен скоро от колегата mito_vr. Заточват чудесно, но при препрофилиране на острие от китайска D2 забелязах, че работят малко по-бавно от новите, които си купих заедно с точилото. Реших да ги освежа и поради липса на силициев карбид на прах използвах лист шкурка 600, посипана с прах за почистване на фаянсови плочки. Намокрих праха така, че да се получи тънък слой каша и след около пет минути търкане на всеки камък и последващо изплакване те започнаха да свалят метал със скоростта на новите.
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 175
  • диагностициран
« Отговор #77 -: 25 Януари, 2019, 15:55:15 »
Здравейте колеги,
Подариха ми за коледа Naniwa T-380 (8000 Снежанка версия 2), а имам и Shapton pro 12000, към момента ги освежавам и подравнявам за китайски диамантени пластини 1000, ясно че за цената си са перфектни, но имам усещането, че пластината е тънка и при натиск малко закривява ръбовете и си мисля за нещо по-класическо, колебая се за какво точно, харесал съм Shapton Naoru и Naniwa Flattening Stone (24 и 220#). Звучи глупаво, но основното ми притеснение е дали няма повърхностите да се издълбаят и от там неусетно да прецакам хубавите камъни.

Някой дали има опит с двете системи, коя е по-лесна за употреба, коя дава по-добър резултат и коя е по-лесна за поддръжка/по-дълго време на живот?

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
« Отговор #78 -: 25 Януари, 2019, 21:05:18 »
Със сигурност и при двете системи ще се получи загуба на равна повърхност след време. При Шаптън е просто чугунена плоча, която се поръсва със силициев карбид. Абразивното зърно ще отнема от камъка, който се подравнява, но в същото време и от чугуна. На теория, ако се използва  цялата повърхност на чугуна, би трябвало да се хаби относително равномерно, на практика не е лесно постижимо.
Аз, за подравняване използвам плоча от качествен гранитогрес. С ръба на плочата се драска стъкло, закалена стомана, чугун и т.н., въпреки това за няколко месеца интензивна употреба загубва равна повърхност, нищо драматично, но се дълбае. Решението е, да се сменя редовно основата, използвана за подравняване. Икономически обосновано е, да се използва плоча гранитогрес или стъкло.
« Последна редакция: 25 Януари, 2019, 21:09:09 от nomad »

Неактивен erosennin

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 175
  • диагностициран
« Отговор #79 -: 27 Януари, 2019, 22:56:56 »
Благодаря за разяснението, реално и абразивният прах, гледам 3 лева кутийката, вероятно ще изкара и доста повече от този който идва с Naoru-то. 1200, би трябвало да свърши работа за подравняване и освежаване на 8/12к камъни.

Активен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 541
  • диагностициран
« Отговор #80 -: 27 Януари, 2019, 23:39:15 »
Да, кутийките с абразивно зърно от Ампида изкарват много дълго. Изхабих кутия с грит 60 за около година, но подравних над 100 камъка, като при повечето отнемах поне 1мм. При нормална употреба 1 кутия ще стигне за 4-5 години, а може и повече. Ползвам повече грубите размери, до 360. Когато се работи с твърди камъни, силициевият карбид се разпада на по-малки фракциии ако се работи 10-15 минути и не се прекалява с количеството, постепенно финиша става като от по-висок грит.

Зърно 1200 е около 3 микрона, предостатъчно за финиширане на 12к грит  японски. Аз лично бих започнал с 360 за  подравняване, на камък с минимални неравности и после за да дозагладя следите от 360, бих го минал на 1200.

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 26
  • диагностициран
« Отговор #81 -: 07 Март, 2019, 01:06:29 »
Tози неволен тест за въздействието на мекия King Deluxe 1000 върху зъбите на трион не е точно по темата, но е близо до нея. Причината за отрязването на филийка дебела 30мм от King-a е облог със собственик на голям King,който не вярваше че мога да го направя с трион. Условието беше,че ако успея да отрежа филийка дебела 30мм от камъка без да го повредя,тя става моя,ако ли не-да му купя нов камък. След продължително накисване на камъка и два и половина часа яко търкане и постоянно миене на триона успях да отрежа въпросната филийка и спечеля облога. По интересното е,че мекия камък смля зъбите на триона, като отначало изяде чапраза, след това изтъни зъбите и им скъси височината.След това следваше познатата процедура по изравняване на отрезните повърхнини.

Активен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 468
« Отговор #82 -: 07 Март, 2019, 05:31:08 »
 С две думи, луд умора нема, ама си имаш белгийка. :D

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 26
  • диагностициран
« Отговор #83 -: 07 Март, 2019, 08:07:53 »
Така е,важен е крайният резултат (другото се забравя) и потвърждаването на определението за героизма на Българина-героичен е защото преодолява трудностите ,които сам си създава.

ArmsBG OlightBG Batteryservice