Автор Тема: Поддръжка и изравняване на камъни за заточване  (Прочетена 7011 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен p.milev

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 33
  • Reputation Power: 15
  • p.milev няма влияние.
Много се чудих как да подходя с подравняването на уашита-та -  разбрах по трудния начин, че твърдите естествени камъни отнемат много време и абразив. Искаше ми се да натисна, за да ускоря процеса , обаче се притесних, че ще издълбая стъклото.

Започнах със шкурка P100 с текстилна подложка в качеството на абразив в/у стъклото. Натиснах здраво, обаче след около половин час и три загладени листа шкурка бях почти до никъде.
Спаси ме абразивното зърно - насипах F-120 в/у шкурката и продължих със силен натиск - абразива се смилаше сравнително бързо, подновявах го често обаче скоростта беше много прилична.
Общо за около час с почивките успях да махна около 1мм пропадане в средата на уашитата. Сменях трите листа амортизирана шкурка, защото и те пострадаха - започна да се вижда текстилната подложка на места.

На кракто - ако подравнявате трърди естествени камъни, за да запазите стъклото и да натиснете по-спокойно можете да сложите текстилна шкурка в/у него, а в/у шкурката - абразивно зърно.
Шкурките с хартиена подложка не стават - много бързо се прокъсва и деформира от водата.

Чак на края се сетих да снимам - снимките с от последния половин час.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 164
  • Reputation Power: 46
  • Франко няма влияние.
  • диагностициран
Утрепал си се от търкане.  :D Би могло да почнеш от зърно 80 ... че и 60 (ако имаш). ;)
Само като си помисля какво търкане ме чака и мен и не ми се почва  :D

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
За мен, този начин да се запази стъклото от издълбаване е интересна опция. Трябва да се има предвид, че уашитите, арканзасите и останалите естествени кварцити са по-твърди от стъклото, кварцита драска стъкло. В такъв случай е ясно, че ако трябва да изравним 1-2 или повече милиметра, от кварцита(уашитата) стъклото няма как да запази равна повърхност, просто защото е по-меко от камъка и щом се отнема от камъка се отнема още повече от стъклото. Досега се мъчех да противодействам, като вместо стъкло използвах за основа, гладка плоча качествен гранитогрес, той е много по-твърд от стъклото, уашити и арканзаси не го драскат, съответно е по-устойчив, но определено смятам да пробвам да подложа и текстилна шкурка при следващата уашита, която ще подравнявам(имам една, която се нуждае от 1-2мм изравняване от едната страна).

Активен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 77
  • Reputation Power: 266
  • Глокая куздра някой го чете.Глокая куздра някой го чете.
  • диагностициран
Ще започна с традиционния въпрос, отправян от председателя към членовете на международния съюз на гинеколозите при откриване на всеки техен конгрес: "Колеги, къде бъркаме?" :D

Мисля, че в конкретния случай грешката ни е, че се опитваме да работим с материали от 21-в век по методи от 12-ти. Чета тук как се подравняват камъни - карбиди на прах, текстилни шкурки, теракотни плочки, търкане по час и повече със смяна на гридовете... Преди няколко дни си купих от колегата Nomad голяма "фина индия" и се бях подготвил като я нарежа, да подравнявам парчетата с часове... Само че днес се обадих на познат, който работи във фирма с CNC техника. Отидох при него и му занесох камъка. Той го огледа и попита на колко филийки го искам нарязан, защото диамантеният му диск, подходящ за такъв материал, е с дебелина 4 мм. Реших да не рискувам и да го нарежа на 4 камъчета с дебелина по 1 см. Човекът го сложи в машината, чукна няколко цифри на клавиатурата, дискът направи "бръм-бръм-бръм" и след няма и две минути резултатът беше този:

Най-отгоре се вижда оригиналната страна на камъка с надписа. Коя е втората оригинална страна и аз не мога да определя визуално.

Попитах може ли по същия начин да се подравни камък. Отговори ми, че няма никакъв проблем. Само трябва да кажа колко искам да се отнеме от дебелината му с точност до 0.1 мм, защото камъните се ронят и не може да се гарантира по-добра прецизност. Вярно, че цената беше по 10 лв за "бръм", и то като за приятел. И че ако не беше познатият ми, никой нямаше да се занимава с мен, защото хората работят за сериозни възложители с минимум 4-цифрена цена на всяка поръчка. Но все пак - къде са няколко часа шлайфане на ръка, къде е две минути машинно рязане? Мисля, че това е правилният начин за поддръжка на съвременните камъни...
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
Много работа ти е спестил, твоят познат! Досега съм нарязал няколко Индии, но с непрофесионална домашна машина с диамантен диск. Тя и самата машина е за мрамор, теракот и гранитогрес и не реже толкова гладко и прецизно. В резултат, след рязането, всяко камъче го изравнявам и заглаждам по 1-2 часа. Досадно и неприятно занимание, поне за мен :)

Активен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 306
  • Reputation Power: 424
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
И че ако не беше познатият ми, никой нямаше да се занимава с мен, защото хората работят за сериозни възложители с минимум 4-цифрена цена на всяка поръчка.

Затова повечето хора си търкат :D

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 443
  • Reputation Power: 1260
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
 И след като ти нацепиха камъните на CNC-то, си отиваш у дома монтираш ги на фиксираната точилка и пак търкаш на ръка. И защо не си купиш готови камъни, нацепени че и залепени на плочка? По 20-30 долара са.. Има и Индии и Шаптън и Нанива. Боридите дори са по-евтини. 2-3 бръм са едно камъче. Другото е че в в този 21 век на цифрови машини, паркинг асистенти и изкуствен интелект, за мен няма нищо по-сладко от това да видя че мога да направя и нещо с ръцете и главата си.  Имам достъп до 2 уотърджета, гриндери, дори машина която подравнява диамантени и керамични  шайби. Имам поне трима познати с каменарски фирми и никога не ми е дошло на акъла да търся помош. Просто защото ми е кеф да направя нещо сам. 
Най тъмно е под лампата

Активен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 77
  • Reputation Power: 266
  • Глокая куздра някой го чете.Глокая куздра някой го чете.
  • диагностициран
Амиии.... например защото са по $20-$30... :) Т.е. 4 индии с дебелина по 6-7 мм ще ми излязат стотина долара. А така имам 4 камъка по 1 см за малко под 100 лева. Аз още изплащам заем за фиксираната точилка, между другото. Като се видя с някой лев, мисля и пълен комплект бориди да си купя, и пълен комплект Шаптън-и до грид 30 000 включително. Може и някоя Нанива да взема за проба. За да мога да си правя експерименти, да сравнявам и сам да преценя кой камък за коя стомана в какво състояние е най-подходящ. Вече се уговорихме с руснака от ebay, който продава камъни за Edge Pro - склонен е да напише достатъчно малка сума в съпътстващата документация.

По отношение на "правенето" - и аз мисля като теб. Но може би влагаме в това понятие различно съдържание, от там идва разминаването в мненията ни. За мен да правиш означава да създаваш нещо ново. Или да усъвършенстваш съществуващото. При това - по-най-ефикасния възможен начин, с най-високо възможно качество и с помощта на всички налични инструменти. Ръчният труд, когато съществува по-добра автоматична алтернатива, за мен е чиста хамалогия и загуба на време и енергия. Както казва Дон Хуан: "Използвай времето си оптимално, ако не си безсмъртен!" ;) Затова не пера дрехите си на ръка, а ги пъхам в пералня Miele с изкуствен интелект, която сама определя материя, степен на замърсеност, анализира състава на входящата и изходящата вода, сама избира режима на сушене и като натисна едно копче, след 4-5 часа само вадя и обличам. Затова предпочитам да режа и подравнявам камъните си машинно, а не на ръка. Затова не съм почитател на разните "серебрянки", дамаски стомани или тамахагане. Какъв смисъл има да ма'аш с чука няколко дни или седмици едно желязо и накрая да направиш "ръчно ковано" острие? Когато можеш да вложиш усилията си в моделирането му на SolidWorks, да пуснеш CNC рутера да го изработи от прахова стомана за сто пъти по-кратко време и резултатът да превъзхожда ръчната изработка по всички показатели? Единственото "уникално" нещо, което ще имаш в ръчно изработения нож, са дефектите, дължащи се на субективни грешки. И колкото повече ръчни операции има, толкова по-голяма е вероятността крайният продукт да има дефект. Затова за мен идеалният нож би трябвало да бъде "недокоснат от човешки ръце" (ако ми бъде простена алюзията с едноименния разказ на Шекли) :)

Точа на ръка, защото още няма измислена система с ИИ, която да го прави по-добре от човека. Но след като Bayer вече произвеждат селскостопански роботи, които могат да ходят в градината, да разпознават и да плевят бурените, без да вредят на културните растения, въпрос само на време е да се направи робот, който да точи ножове самостоятелно. Ей тогава, ако имам възможност да си позволя такава машина, с огромно удоволствие ще прекарвам времето си пред компютъра, оптимизирайки алгоритми за точене, вместо да си цапам ръцете с мокри и мазни камъни... Както виждам, колегата Nomad споделя мнението ми. Ако запиташ кого да е от другите майстори на заточването във форума, сигурен съм, че всеки ще ти отговори, че удоволствието му идва от процеса на намиране на оптимална заточка за всеки нож и стомана, а не от самото търкане и от поддръжката на инвентара.
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 551
  • Reputation Power: 3183
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
Ами, не е точно така. Донякъде съм съгласен с теб, но... Преди известно време подарих фиксираните си точилки на приятели. Установих, че почти не ги ползвам и предпочитам да си заточвам ножовете на ръка. Няма логично обяснение, просто ми доставя удоволствие. Със сигурност няма как да постигна по-добър резултат от теб, имайки предвид, че твоето устройство е може би най- доброто на пазара за вида си, но... Работя по цял ден на компютър и винаги, когато направя нещо със собствените си ръце, хеле пък ако се получи добре, изпитвам чувство на удовлетворение. Иначе постепенно и аз станах привърженик на модерните стомани. Все още имам ръждавейки, но напоследък не съм купувал, а все ме тегли към хай тек железат. :nabira:
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!Combo внушава благоговение!
  • диагностициран
 1. Всъщност така си направил повече разходи защото можеш да ползваш само 1 от 4-те нарязани, освен ако не тръгнеш да продаваш останалите  нарязани.
 2. Така както го обясняваш, за теб точенето е досада , за мен е удоволствие. За теб е загуба на време, а за мен е релакс.
 3. Търкането и подравняването на ръка пак няма да ти се размине
 4. Ако беше бизнес разбирам, но аз го правя за удоволствие.
 5. По твоята логика , би трябвало  да се освободиш от всички ножове и да минеш на чопъри, комбайни, белачки и машини за рязане в кухнята. Ще ти е по-евтино от това да купуваш ножове, машинки за точене и десетки камъни за машинките. Ще спестиш и време, а всичко ше ти е нарязано фино и еднакво.

Най тъмно е под лампата

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
На първо място няма да се съглася, че подравняването на фините Индии отнема часове.  ;) На тези които купих от колегата Номад заличих дълбоките следи от диамантения диск  от F-46, F-80 до F120 до състояние изцяло годно за работа за час и 20 минути.  ;)
На второ място методът на подравняване върху твърда основа със свободно движещо се зърно датира много преди 12-ти век и забележете още продължава да се използва даже и в промишлеността за фино шлайфане машинно или ръчно, което е факт.И това не е защото хората са толкова глупави и не са се сетили, че може и машинно.  ;) Разбира се грубата работа по нарязването и първата фаза по подравняването особено на твърди абразиви като АО, циркониеви керамики, боркарбидни и т.н. от сорта на прецизни машини спестява много време и усилия, това е е безспорен факт, но тези машини струват стотици хиляди, да не и отгоре и не им е основното предназначение  подравняването на точиларски камъни за по 20 - 200 долара.  ;)
Като има толкова модерни системи за навигация защо въм всички учлища по мореплаване продължава лоцията да се изучава задължително  по най-древните способи , ориентация по звезди, секстант, пеленг на изчислимо обсервовано място, компас и карта и т.н. ?
Роботизираните устройства за каквото и да било все още продължават да  се създават точно от човешки мозък и и ръка, медицински факт ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Както виждам, колегата Nomad споделя мнението ми. Ако запиташ кого да е от другите майстори на заточването във форума, сигурен съм, че всеки ще ти отговори, че удоволствието му идва от процеса на намиране на оптимална заточка за всеки нож и стомана, а не от самото търкане и от поддръжката на инвентара.

За рязането на камъните с прецизна машина, която не изисква след това да прекарваш часове в търкане с абразивен прах или груб диамант, те подкрепям. Признавам, че понякога изпитвам удоволетворение от крайният резултат. Няколко колеги, ми бяха писали, че нарязани джобни индии, които са купили от мен изглеждат все едно са фабрични. Но, ако мога да избегна целият този процес, бих го сторил, все пак в подравняването на един камък творческият процес е минимален, като цяло е монотонна и досадна дейност.

За точенето, при мен нещата са малко по-различни. Самият процес на заточка е творчески, тъй като много фактори имат значение и тези фактори се променят през цялото време на точене, т.е. не е монотонен и скучен процес и определено има много повече творчество. Отделно, точенето на ръка ми действа като анти-стрес терапия. Реално погледнато, точа за кеф и като хоби, заради самото точене, а не защото извличам някаква неимоверна практическа полза от това. Повечето ми приятели и познати рядко или дори никога не си точат ножовете и не съм забелязал, това да влошава качеството им на живот особено. Ако работата на човек е свързана с използването на нож или инструмент(транжори, дърводелци, готвачи и т.н.), точенето му е необходимо, но за средностатистическият, съвременен човек, е дейност с минимално значение.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 194
  • Reputation Power: 271
  • kendo някой го чете.kendo някой го чете.
  • дялан камък
Бих искал да задам един въпрос - защо всъщност е необходимо да се подравнява(не финишира) перфектно цялата повърхност на един камък, без значение естествен или изкуствен? Мисля, че се получава едно излишно престараване и отиване в крайности, от които няма нужда. Едва ли някой може да заточи/финишира прецизно по цялата ширина острие с едно движение. При всички техники на заточване се опира до т. нар. зона(петно) на контакт на РР върху абразива, което е неголямо по площ. Фабричното заточване с гриндер също става на малки сектори, при фиксираните ръчни точилки е същото. Японските майстори на заточването например въобще не си играят да подравняват прецизно техните камъни, защо ли? ;-)
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 985
  • Reputation Power: 1169
  • Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!
  • Дърт на орел!
За мен отговора на този въпрос е ясен - когато издълбаването е малко няма нужда от подравняване, понеже е незначително и не оказва влияние на процеса на заточване и на крайния резултат.
Но ако не се подравни в по-ранен етап на издълбаване, то по късно, когато процеса на издълбаване е напреднал значително и това оказва влияние и на техниката на заточване и на резултата, се налага много повече шлайфане - повече труд, повече време. Периодичното подравняване предполага по-малко усилия. Най-малкото заради това.
Заточването на ръка може и да не е най-прецизния способ, но когато се премахнат, до колкото е възможно, останалите фактори, резултата е много по-близо до търсения.
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
Цитат
Заточването на ръка може и да не е най-прецизния способ...

Напротив.  ;)

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Бих искал да задам един въпрос - защо всъщност е необходимо да се подравнява(не финишира) перфектно цялата повърхност на един камък, без значение естествен или изкуствен? Мисля, че се получава едно излишно престараване и отиване в крайности, от които няма нужда. Едва ли някой може да заточи/финишира прецизно по цялата ширина острие с едно движение. При всички техники на заточване се опира до т. нар. зона(петно) на контакт на РР върху абразива, което е неголямо по площ. Фабричното заточване с гриндер също става на малки сектори, при фиксираните ръчни точилки е същото. Японските майстори на заточването например въобще не си играят да подравняват прецизно техните камъни, защо ли? ;-)

Съгласен съм, относно подравняването на издълбаване в следствие заточване. Но неравностите в следствие рязане с диамантен диск, задължително трябва да се изравнят. Нормално е при експлоатацията на камъка, той да загуби равна повърхност, рано или късно. При японски воден камък, това може да отнеме няколко седмици, при индия или уашита десетки години, но е факт. Факт е и че в миналото, камъните не са се подравнявали за да се премахва издълбаването от употреба. Достатъчно е да се видят старите котикули и тюрингци, повечето са издълбани над милимтър от употреба, има и такива с вдлъбнатина по половин сантиметър. Това не е пречило да се заточват бръсначи на тях.

Камъните са се подравнявали в производственият процес, преди да бъдат пуснати в продажба. За целта са използвали пясък(кварц) и често са търкали два камъка един в друг, като между тях са слагали пясък, по този начин, не са се тревожели, че основата ще се издълбае, а и вместо един камък, са изравнявали два. Предварителното грубо оформяне е ставало с каменоделски длета. Трябва да се отбележи, че и при това производствено изравняване не а се престаравали. Имам една уашита, която е била залепена в кутия, от долната страна никога не е точено и си беше с фабричният финиш, там имаше неравност от порядъка на 0.3мм, това си е фабричното ниво на изравняване. От страната на която е точено, неравността беше над 2мм. Говорим за много твърд камък, който е бил използван десетки години и никога не са си направили труда да го подравнят прецизно.

Факт е и че Мъри Картър в yutube демонстрира как се бръсне с нож заточен на камък кинг 6к, а Мъри който е обучаван в Япония, никога не подравнява камъните, единственото което прави е да се стреми да използва всички участъци от камъка при точене, така се избягва камъка да се издълбае прекалено в средата.

Неактивен kendo

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • дялан камък
Цитат
...Факт е и че Мъри Картър в yutube демонстрира как се бръсне с нож заточен на камък кинг 6к, а Мъри който е обучаван в Япония, никога не подравнява камъните, единственото което прави е да се стреми да използва всички участъци от камъка при точене, така се избягва камъка да се издълбае прекалено в средата.

Благодаря за изчерпателния отговор, същината е в последното изречение. Точно това имах предвид, задавайки въпроса нарочно в нашия форум с цел да предизвикам малка дискусия.  ;D Защото често излишно се подравняват камъни с много потенциал в тях, а така се губи ценен абразивен материал в крайните зони, които биха могли да се използват дълго време.
« Последна редакция: 11 Юли, 2018, 12:27:53 от kendo »

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Отново челен удар  :headbang: При точенето на ръка, операторът  :D следи за постоянния ъгъл на заточване; при точилките с фиксиран ъгъл - точилката се грижи за това - и те тогава ... когато камикът е износен в средата по острието камъкът минава с "променлив" ъгъл  :D . Факт е че при фиксираната точилка никога не минваш по камъка открай докрай - технически не е възможно, особено при завоите - ТАКА ЧЕ подравняването е задължително при фиксирани точилки - с камъни, щото при шкурките  няма нужда :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1199
  • Reputation Power: 3116
  • bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!bully внушава благоговение!
  • диагностициран
Дали в Япония, САЩ, Русия  или другаде по света правилото да се ползва при точене цялата площ на камъка е универсално и се набива в главата на всеки начинаещ в това занимание. Христоматийно правило е, описано е в книги по темата даже. Това обаче не може да замести напълно и изцяло пълноценното подравняване. С което също не бива да се прекалява и да се вманиачава човек, всичко зависи от обективната преценка  за състоянието на абразива. ;) Има ли нужда в момента и доколко , а не непременно след всеки две точения. Това мисля аз и то не само за фиксираните точилки. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Като цяло не отричам подравняването, но опредено смятам че не е абсолютно необходимо условие за постигане на висока острота. Ако човек се стреми да хаби камъка равномерно рядко ще получи неравност по-голяма от 1мм. В най-лошият случай, при огромно издълбаване, каквото се получава когато не се използва пълноценно повърхността на камъка, ще се получи известен конвекс и ефекта ще е по-скоро естетически а не практически. Все пак, разсъждавам от моята камбанария, а тя е изцяло ръчна заточка. Поне при мен, е невъзможно да спазвам абсолютно еднакъв и прецизен ъгъл на ръка, винаги има 2-3 градуса вариация. Подобно отклонение в ъгъла е повече от измененито  в следствие на леко неравен камък. По тази причина рядко подравнявам личните си камъни, но и само веднъж съм правил неравност на камък, по-голяма от 1мм, когато се използва пълноценно камъка е трудно да се получи голяма неравност.

Неактивен Combo

• Шорпек
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
То не е само подравняването. Трябва и освежаване на работната повърхност. Особено при по-твърдите камъни и особено ако се работи с по-голям натиск
Най тъмно е под лампата

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
При ръчно заточване, подравняването на камъка зависи от типа на точенето. Ако се заточват дълги остриета по дължина на режещия ръб (катани, мечове и др.) не е от значение подравняването, защото така или иначе контактната площ е много малка. Когато се заточва с цялата дължина на режещия ръб (или много голяма част от нея) няма как това да стане на неравен камък, просто заточването ще е неравномерно и няма да се получи.
Това че в Япония не подравняват камъните си не е вярно. Подравняват се педантично, когато става въпрос за заточване на кухненски ножове. При точенето на бръсначи също е много особено, в зависимост от формата на бръснача. Но при традиционните японски бръсначи и европейските такива с прав режещ ръб винаги се препоръчва подравняване на камъка. Ако се заточват длета пък е съвсем различно, в някои случаи дори умишлено се търси определена кривина на повърхността за точене.
Аз също не съм особено щастлив да подравнявам камъни с часове, но понякога това е задължително, като разбира се не трябва да се абсолютизира - аз имам едно правило - подравнявам само когато се налага!
Имам доста стари естествени камъни, които използвам неподравнени и нямам и намерение да ги хабя, за да изглеждат добре.
Ако обаче камъка е изкуствен с твърдо зърно и още по-твърда база, но сравнително голяма едрина (разстояние между частиците), както са индийте, при тях ако се работи с вода се налага освежаване на повърхността (същото е и при руските алуминиеви оксиди и др.).
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
За подравняването на камъните в Япония, не мога да се съглася напълно. Има представители на японската школа, които ги подравняват педантично и други, които не ги подравняват изобщо. Типичен пример е Мъри Картър, който е усвоил занаята  в Япония и използва традиционни японски камъни и техника на заточване-

Относно бръсначите, една от причините, днес да се препоръчва, камъка да е перфектно равен е, защото по форумите за бръсначи се промотират един куп продукти и целта им е да продават, вкл. скъпите плочи атома. Повечето администратори там са търговци, доста продават пластини за подравняване или заточват професионално. Моят опит със старите бръснарски котикули и тюрингци е различен, досега не съм попадал, на такъв който е използван и не е издълбан поне 0.5мм, в много случаи и доста повече. Не твърдя, че това е оптимално, а че въобще не е фатално. Мисля, че дори и с технологията на 19в при домашни условия, всеки бръснар е можел да си подравни котикула или тюрингеца, явно повечето не са го смятали за необходимо. Та нали през първата половина на 20в, масово са ползвали и loom strop с паста, там се получава едно седло с дълбочина от поне половин сантиметър.

Относно освежаването, то обикновено се налага при камъни, които не се нуждаят от подравняване. Специално при индиите съм забелязал, че ако се използват само с масло и се почистват добре, се заглаждат максимум до нивото на полировка и скоростта на японски с грит 2000. За много дърводелци, такава загладена Индия е за предпочитане и могат да я използват вместо мек арканзас.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 985
  • Reputation Power: 1169
  • Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!Kalmar води добър живот!
  • Дърт на орел!
Напротив.  ;)

Визирам общия случай на потребител, не напреднали или майстори в занаята.  :nabira:
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен lubitel

• Напреднал
  • Публикации: 114
  • Reputation Power: 26
  • lubitel няма влияние.
  • диагностициран
Ще се радвам някой да сподели източник с японец, който точи кухненски (или друг) нож на неравен камък!  :???
Сега сериозно, много са примерите, в които хората показват как прецизно си подравняват камъните, едва ли е заради рекламата на Атома ...  :blink: това че някой учил там не е в никакъв случай пример за японска традиция ...
TANTUM POSSUMUS, QUANTUM SCIMUS!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice