Автор Тема: Питане... да си точа ножовете на ръка  (Прочетена 5263 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 21
  • Reputation Power: 2
  • blade97 няма влияние.
Много искам да се науча да си точа ножовете на ръка  правилно , но все не ми се получава !
Пробвал съм със плосък камък за точене , дмт точила и със такива на victorinox резултат никакъв
Дайте някакво предложение за някакъв камък или нещо от което да започна .
Явно нещо техниката куца   :'(

« Последна редакция: 21 Юли, 2017, 17:17:11 от StillOpossum »
Ако си овца , вълци все ще се намерят .

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 496
  • Reputation Power: 20
  • zlatolin някой го чете.zlatolin някой го чете.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #1 -: 11 Юли, 2017, 12:22:10 »
От ръцете е, от липсата на опит, или просто не ти се удава...
И аз не го умея и затова ползвам точилки с фиксиран ъгъл  :nabira:
Ако опитваш повече може да успееш
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 744
  • Reputation Power: 17
  • Добри няма влияние.
  • често подпийнал
Питане
« Отговор #2 -: 11 Юли, 2017, 12:31:23 »
С куца техника какъвто и камък да купиш резултатът ще е еднакъв. Най-важното нещо е да държиш ъгъла постоянен. Ако търкаш с постоянен ъгъл рано или късно ножа ще стане остър.

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане
« Отговор #3 -: 11 Юли, 2017, 14:06:51 »
За сега се упражнявам на един опинел 10 карбонка със дмт плочки синя , червена и зелена резултата е реже хартия ама ..... тук там захапва
но  бръснещата острота я няма

Неактивен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2456
  • Reputation Power: 109
  • Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.Kukriblade има аура около него.
  • Горянин
Питане
« Отговор #4 -: 11 Юли, 2017, 14:29:38 »
Колкото по-фин е камъка,намаляваш натиска.
Само заглаждаш леко.
Тренировки трябват.
Действай с евтин нож и ще стане.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 30
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #5 -: 11 Юли, 2017, 14:31:41 »
За сега се упражнявам на един опинел 10 карбонка със дмт плочки синя , червена и зелена резултата е реже хартия ама ..... тук там захапва
но  бръснещата острота я няма

Почваш от начало, от най-грубия камък. Гледаш да спазваш ъгъла, после на червения. да изкара деругите от синята плочка. Още на червена плочка ножа трябва да бръсне. Не се ли получи пак отначало.

Ако ориентир ще ти е дали бръсне или не, преди да почнеш да точиш някой нож имай грижата да му затъпиш РР до степен да не реже и хартия. Примерно на керамична чиния го мини на ръбовете дето не са глиджосани.

Неактивен GaiDjin

• Напреднал
  • Публикации: 34
  • Reputation Power: 1
  • GaiDjin няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #6 -: 11 Юли, 2017, 16:43:42 »
Колега ако заточваш правилно острието имам предвид да спазваш точно определен ъгъл на заточване , при мен обикновенно е 15 градуса от едната и другата страна няма как да не се получи заточването . Наблегни на тренировките и ще имаш успех  ;D
Не презирай хилавата рожба - може да се окаже син на тигър

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане
« Отговор #7 -: 11 Юли, 2017, 17:48:13 »
Ще се постарая и ще видим какво ще стане

Неактивен Мечков

• Херцог
  • Старо куче
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1131
  • Reputation Power: 38
  • Мечков работи за форума.Мечков работи за форума.Мечков работи за форума.
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
Питане
« Отговор #8 -: 11 Юли, 2017, 18:03:19 »
Взимаш сергиен евтин китаец.С черен перманентен маркер боядисваш режещият ръб,тръкваш пет пъти и гледаш къде е изтрито ,боядисваш пак и пак тръкваш и така докато се научиш с едно движение да изтриваш равномерно маркера по дължина на ръба.
Аз лично така точа,и да омажеш острието после със спирт пада маркера  :nabira:

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане
« Отговор #9 -: 11 Юли, 2017, 18:50:31 »
Това е добра идея

Активен f(x)dx

• Редовен
  • Публикации: 74
  • Reputation Power: 3
  • f(x)dx няма влияние.
  • любопитен
Питане
« Отговор #10 -: 12 Юли, 2017, 10:07:57 »
Сергийните китайци често са от някаква стомана, подходяща за лъжици и тенджери, не за нож.
Колкото и да търкаш - косъм не излиза. По-добре някоя Мора или Хултафорс. Може и от на Терна кухненските ножове, Трамонтина, Пирге.

За заточването преди години, още в прастария металблейд дето беше в булфорумс имаше един момък zoso, който беше направил чудесни клипчета точно за начинаещи. Аз от него съм се учил и в общи линии, ако могат да се изровят някъде из мрежата - заслужава си да се видят.

Тоз човек zoso изчезна някак си, може и никът да е сменил. Във всеки случай за клиповете му -  :nabira: :nabira: :nabira:

Активен f(x)dx

• Редовен
  • f(x)dx няма влияние.
  • любопитен
Питане
« Отговор #11 -: 12 Юли, 2017, 10:14:44 »
Въпросните клипове на zoso се намират лесно в ютуб.
Казват се "Заточване на ножове за начинаещи" има първи урок и втори урок, който е в две части.

Смятам, че по-нагледно от това няма как да се покаже

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 985
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #12 -: 12 Юли, 2017, 10:33:28 »
https://bladeforum.bg/index.php/topic,2135.250.html

Тука, колега, съм сложил клипчетата на Зосо и съм ги коментирал :)  Ще си откриеш всички грешки  :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен KirilVM

• Редовен
  • Публикации: 181
  • Reputation Power: 4
  • KirilVM няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #13 -: 12 Юли, 2017, 21:06:24 »
Един приятелски съвет - не се занимавай с тези глупости да точиш на ръка. И селд 100 години няма да можеш да получиш хубав и равномерен режещ ръб. Вземи и си купи или направи една острилка с фиксиран ъгъл и си питай каскета. С фиксирания ъгъл няма нужда от никакви време- и енергоемки тренировки, дето я стане, я не, а просто за 10 минути постигаш заточване, все едно си седемнайсто поколение японски лъскач на саби.
ПП - И аз в началото си мислех, че мога да точа на рка, после открих красотите на фиксирания ъгъл.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ.

Неактивен kendo

• Редовен
  • Публикации: 128
  • Reputation Power: 7
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
Питане
« Отговор #14 -: 12 Юли, 2017, 22:49:30 »
Да точиш на ръка не са глупости, стига да те слушат ръцете. :-) Нужни са просто правилно подбрани абразиви и опит, който се постига с известни усилия. Никога не бих се осмелил да сравня резултатите от заточване на фискирана точилка и заточен ръчно нож. Това са различни и несравними нива на острота. Има и други теми в нашия форум, където въпросите са достатъчно коментирани, така че чети, действай смело и нещата ще се получат.  :yes:
All We Are Just Dust In The Wind...

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане
« Отговор #15 -: 13 Юли, 2017, 00:22:50 »
Дайте насока за някой камък подходящ за по дълги остриета че имам сама като за джобни ножове

Неактивен nikec

• Редовен
  • Публикации: 33
  • nikec няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #16 -: 13 Юли, 2017, 09:44:59 »
Да точиш на ръка не са глупости, стига да те слушат ръцете. :-) Нужни са просто правилно подбрани абразиви и опит, който се постига с известни усилия. Никога не бих се осмелил да сравня резултатите от заточване на фискирана точилка и заточен ръчно нож. Това са различни и несравними нива на острота. Има и други теми в нашия форум, където въпросите са достатъчно коментирани, така че чети, действай смело и нещата ще се получат.  :yes:

С това в червеното не става ясно на къде клониш ?
Аз смятам че на ръка се получават по-добри резултати.

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1763
  • Reputation Power: 77
  • Божо има силна воля.Божо има силна воля.Божо има силна воля.Божо има силна воля.Божо има силна воля.Божо има силна воля.Божо има силна воля.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #17 -: 13 Юли, 2017, 10:55:45 »
Значи има майстори на ръчната заточка - аз не съм от тях, но докарвам ножките да бръснат, държа ъгъла и не драскам острието.
Почнеш ли на фиксирана точилка, трудно ще преминеш към ръчно. Според мен най-добре на ръка, защото няма винаги да имаш фиксираните ъгли под ръка, а и е срамота ножар да не може да хване един камък и да си наточи ножа - не говоря за някакви висоти, просто връщане на остротата в къра/гората без окепазяване на острието.
Аз лично преминах през един Викс Солджър и Мора 2000 като се учех, надрах ги зверски разбира се  :D Наско Николов ми ги полира и нямаше никакви следи. След това лека-полека си идват нещата на мястото.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
Питане
« Отговор #18 -: 13 Юли, 2017, 12:09:57 »
Цитат
С това в червеното не става ясно на къде клониш ?
Аз смятам че на ръка се получават по-добри резултати.

Точно така, при заточване на ръка резултатите са неизмеримо по-добри. Да не говорим за различните видове финиширане на голям грит, което при фиксиран ъгъл на заточване няма как да стане, също формиране на микроскос или пък конвексното заточване...

Едит:
Понеже момъкът има конкретно запитване, бих му предложил да започне с един елементарен и евтин вариант в прогресия от по-едър към среден и фин грит.
1. Карборундов комбиниран камък на Комет или Манесман (Манесман струва 2.70 лв. и не е по-лош от чешкия Комет)
2. Макита 1200 или врачанска шиста
3. Строп с паста ГОИ

Успех, колега, и не се притеснявай да питаш, всеки от нас се учи ежедневно.  *palec*
« Последна редакция: 13 Юли, 2017, 12:38:27 от kendo »

Активен f(x)dx

• Редовен
  • f(x)dx няма влияние.
  • любопитен
Питане
« Отговор #19 -: 13 Юли, 2017, 12:34:01 »
Дайте насока за някой камък подходящ за по дълги остриета че имам сама като за джобни ножове

Става и с ДЦ4 бе. Опираш върха на ножа на някаква дъсчица и жулиш с камъчето по острието.
Най-добре става като си прав.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 985
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #20 -: 13 Юли, 2017, 13:14:53 »

Ето едно мое старо видео :) Може и по друг начин да успокоиш камъка да не мърда и да работиш с две ръце, а не да го сложиш на кухненска гъба за обиране на вода и при натиск острието да си променя ъгъла :)

П.П. Да си кажа думата и за фиксираните заточвачки, каквато ползвам и аз. Краси е прав ...... с едно НО, за да няма недоразумение, защото причината не е в самата система на заточване, а защото фиксираната заточвачка трябва да закачва камъни със сходни габарити, чисто технологично, а ние купуваме каменяк от цял свят и еднавост няма въобще. Но ако някой успее да пригоди цяла гама от а до я камъни - резултатът ще е налице :) / но щом аз не съм го направил досега ;)   ..... пиши го бегало /. Докато, като точиш на ръка и добре те слушат ръцете - лесно минаваш на ръка по ВСЯКАКВИ камъни, и това е голямо предимство.  :ohhoho:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане
« Отговор #21 -: 13 Юли, 2017, 13:33:57 »
Ще се упражнявам усилено и ще пиша какво съм постигнал ! :yes:

Неактивен isbotev

• Редовен
  • Публикации: 9
  • Reputation Power: 1
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #22 -: 13 Юли, 2017, 18:21:17 »
Цитат
… Но ако някой успее да пригоди цяла гама от а до я камъни - резултатът ще е налице…
Възможно е. Аз ползвам точилка с фиксирани ъгли и абразиви с гритове от 200 до 2 500. Прогресията е по избор като се почне от диамантени плочки 200; 240; 320; 400; 600 и 1000, следват шкурките - тук варианти всякакви между гритове 180 и 2 500 (аз имам 800, 1500 и 2500). Всичко до тук може да се закачи на точилка с фиксирани ъгли. Следват камъняци за на ръка с гритове 3 000, 6 000 и 10 000 (това последното даже не съм го ползвал още). И за финал - 3 стропа с различна едрина на пастите + един с чиста кожа.
С тоз набор съм точил какви ли не изделия от 52 до 62 HRC (щото такива са ми попадали).

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 744
  • Reputation Power: 17
  • Добри няма влияние.
  • често подпийнал
Питане
« Отговор #23 -: 13 Юли, 2017, 19:11:30 »
DMT Aligner + Кафява плочка(грит 8000) + строп с ГОИ и 3-5микрона от другата страна = огледални РР. Всичко ток и жица докато не отидеш у балканя за няколко дена и обезкостиш няколко кубика дърва и кебабчета и се окаже че РР е по тъп от гърба му. Трябва човек да знае как и на ръка да точи.

Неактивен kendo

• Редовен
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
Питане
« Отговор #24 -: 13 Юли, 2017, 19:56:15 »
Цитат
… Но ако някой успее да пригоди цяла гама от а до я камъни - резултатът ще е налице…

Цитат
Възможно е.

Е за това става дума - няма пълен набор по твой избор абразиви с еднакъв размер(дължина, ширина, дебелина) за фиксирана точилка. Т.е. не можеш да имаш константа при преминаване от едър към среден/фин/супер фин абразивен камък.

Цитат
Следват камъняци за на ръка с гритове 3 000, 6 000 и 10 000 (това последното даже не съм го ползвал още)
И ми е любопитно как правиш това, колега, и какви са тези "камъняци"? Сподели, моля.  :nabira:
Че и 3 вида строп след тях...  ::)
От скромния ми опит съм достигнал до един извод - ако не можеш да си заточиш както трябва ножа с не повече от 3-4 абразива, значи нещата са доста сложни.  :)

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice