Автор Тема: Питане... да си точа ножовете на ръка  (Прочетена 5110 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1680
  • Reputation Power: 35
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Питане
« Отговор #25 -: 13 Юли, 2017, 21:11:42 »
Дайте насока за някой камък подходящ за по дълги остриета че имам сама като за джобни ножове

"Става и с ДЦ4 бе. Опираш върха на ножа на някаква дъсчица и жулиш с камъчето по острието.
Най-добре става като си прав.
"

Абсолютно съгласен с колегата !!! В моя случай, даже ползвам ДЦ3, защото малкото му размерче ми е по - удобно за разнасяне !!! С него съм си заточвал Жунгласа, който е с 25см. острие !!! Желание да има  и с камъче от рЯката ще си наточи ножа човек, питайте Були !!!

п.п. Иначе, по - прилично камъче, за без пари е по - големия камък на словенските Комет !!!
« Последна редакция: 13 Юли, 2017, 21:52:21 от Punky »

Неактивен isbotev

• Редовен
  • Публикации: 9
  • Reputation Power: 1
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #26 -: 13 Юли, 2017, 21:49:22 »
Е, има ги налични, не че се ползват всички при точене. Например при препрофилиране на скос - диамантени плочки с гритове 200 и 400, след това шкурка 800 (при кото най-често пада "косъма") и евентуално строп с най-едрата паста ако все пак е останало косъмче. При някои стомани косъмът се отделя при шкурка 1500 чак. До тук всичко (без стропа разбира се) е на точилката с фиксирани ъгли, като разликата в дебелината на диамантените плочки и подложките за шкурките е около 1 мм и 3 мм на ширина. Дет' се вика - в границите на допуска.
Всичко друго е според настроението и желанието в момента.
"Камъняците" са рубин/ахат - 3000/6000 грит, ама го ползвам много рядко, просто не се налага, а камъчето с грит 10 000... търсих го из куфара, ама не го намерих. Може и да съм го подарил някому. Нейсе, така или иначе никога не съм го ползвал.
Строповете също почти не виждат дневна светлина - рядко ги ползвам. (което ме подсеща да им сменя пастите).
А преди да ми прещрака "централния компютър" и да си взема точилка с фиксирани ъгли ... 25 години съм си точил ножчетата на едно парче счупен диск от шмиргел със ситни "зъби" (приблизително като едни широки дискове, дето ги продават по железариите за заточване на ножове) и едно камъче, на което дядо ми казваше "билгия", но идея си нямам какъв грит е.
Та така, в общи линии.
Ай наздраве, че стана дълго писание. :nabira:

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 297
  • Reputation Power: 10
  • Vuli няма влияние.
Питане
« Отговор #27 -: 13 Юли, 2017, 23:27:17 »
Аз за това си жуля на цимента!!! :yahoo:

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 536
  • Reputation Power: 30
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #28 -: 14 Юли, 2017, 13:14:21 »
Аз за това си жуля на цимента!!! :yahoo:

На цимента е най-добре!

Неактивен Кирилов13

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 653
  • Reputation Power: 86
  • Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.Кирилов13 има силата да се справи.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #29 -: 14 Юли, 2017, 14:40:17 »
На цимента, щото нямате флексове.  :punk:

Неактивен keridi

• Старо куче
  • Публикации: 475
  • Reputation Power: 66
  • keridi е изгряваща звезда!keridi е изгряваща звезда!keridi е изгряваща звезда!keridi е изгряваща звезда!keridi е изгряваща звезда!keridi е изгряваща звезда!
  • диагностициран
Питане
« Отговор #30 -: 14 Юли, 2017, 16:57:19 »
Аз пък ги търкам на турска керемида/антична,много фина/.
Даже и рикърва го докарва.  *нинджа*
Никога не отричай това,което днес не можеш да разбереш,за да не се окаже утре,че си бил глупак

Неактивен aum7

• Прохождащ
  • **
  • Потребителско име: Георги Маринчев
  • Публикации: 20
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #31 -: 14 Юли, 2017, 19:56:16 »
И аз да добавя нещо по темата...
Ако държиш на ръчното заточване може да пробваш това...http://solingen-tools.com/index.php?main_page=product_info&cPath=158_159&products_id=73 или нещо което също върши много добра работа от моя опит: слагаш изолирбант от двете страни на ножа и върху него залепяш пластмасови бъркалки за кафе( плоски - 1.2 мм, една или две от всяка страна в зависимост от ъгъла, който търсиш и си жулиш..това върши по-добра работа при дълги ножове, защото можеш да фиксираш ъгъла по цялата дължина, като приключиш дърпаш изолирбана и си готов...на колегите, които спорят за системите за фиксиран ъгъл и камъните искам да споделя, че ползвам такава система( на колегата от форума) предимно с естествени камъни за заточване..арканзаси и шотлански шисти...с различна дължина и дебелина без никакъв проблем..поиграх си в началото и фиксирах ъгъла при различна дебелина на отделните камъни, чрез шайби, които поставям отдолу на системата. Давам пример: при ъгъл 10 градуса(на който точа кухненските си ножове) камъните на Теролит ф400 и ф 1200 - 13 шайби (1 мм), Словенския -13 шайби, шотландските шисти с грид 8000 и 12000 - 9 шайби, китайски диаманти за фиксирани системи - 1 шайба, Арканзански -софт и хард на Лански -22 шайби заради дървените подложки и така на татъка. Всички спазват един и същи ъгъл и стоят мирно на системата и вършат много добра работа..и последно и много важно при тези системи за добър резултат движенията трябва да са само по дължината на острието от край до край, а не срещу..така постигаш до голяма степен ефекта от точенето на ръка. Успех!
« Последна редакция: 14 Юли, 2017, 20:19:53 от aum7 »

Неактивен mito_vr

• Напреднал
  • Публикации: 3
  • Reputation Power: 2
  • mito_vr няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #32 -: 15 Юли, 2017, 16:38:03 »
 движенията трябва да са само по дължината на острието от край  до край, а не срещу..така постигаш до голяма степен ефекта от точенето на ръка.                                                                                                                                                                                                                                      Не разбрах точно смисъла на този цитат.

Неактивен aum7

• Прохождащ
  • **
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #33 -: 15 Юли, 2017, 18:02:03 »
Да, не съм  го обяснил много ясно. Ето едно клипче тук , което показва какво имам предвид. Аз лично докато се науча да не оказвам по-голям натиск директно срещу острието (със системата на кариди) използвайки диаманти или камъни с нисък грид съм изяждал стоманата неравномерно на места. Движейки камъка по-дължината на острието от дружката към върха съм получавал много добър ръб и равномерно полиране.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #34 -: 15 Юли, 2017, 18:23:24 »
Гледам как при всяко движение телчето си сменя позицията - от долния ръб на продълговатата дупка до горния ръб на същата. Това значи че има два ъгъла на заточване - при първия трябва да се държи камъкът за долния край и телчето да е в горния, или ако хванеш камъка по средата - телчето да се води по долния ръб ..... При едно по-дълго острие нещата стават съвсем различни - коментирали сме го доста в по-ранни постове.

Знаете че аз също ползвам фиксирана точилка - та намесата ми е по технлогията :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен aum7

• Прохождащ
  • **
  • aum7 няма влияние.
  • диагностициран
Питане
« Отговор #35 -: 15 Юли, 2017, 19:32:22 »
Да. пълен майтап е тази система. Качих клипа да покажа посоката на движение на камъка по острието. На колегата Кериди всичко много точно се фиксира, даже както посочих чрез 1мм-трови шайбички регулирам ъгъла на заточване.

Неактивен kendo

• Редовен
  • Публикации: 127
  • Reputation Power: 7
  • kendo няма влияние.
  • дялан камък
Питане
« Отговор #36 -: 15 Юли, 2017, 20:14:46 »
... Това значи че има два ъгъла на заточване... При едно по-дълго острие нещата стават съвсем различни - коментирали сме го доста в по-ранни постове.

Тъй, тъй, право думаш... :) Ще се радвам да разясниш простичко и как променливата на ъгъла се увеличава от основата към върха на острието. Така ще стане ясно какво се случва реално. ;)  :yes:
Разликата може да се види при доста от фабрично заточените ножове, защо ли? :-)
All We Are Just Dust In The Wind...

Активен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
Питане... да си точа ножовете на ръка
« Отговор #37 -: 15 Август, 2017, 17:58:11 »
Значи днес цял следобед лъскам жуля едно ножове на камък comet 150/320 и макита 1200 също така ползвам държач за ъгъла на kai .
И така какво стана острието се полира но трудно режеше и хартия и гледам и малко на вълни беше станало имам предвид не режещия ръб а отстрани .
Също така разполагам със строп със зелена паста и точило тиролит 1200
Дайте някаква насока как да подходя че да се получават нещата както трябва .
« Последна редакция: 15 Август, 2017, 18:13:06 от blade97 »
Ако си овца , вълци все ще се намерят .

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
« Отговор #38 -: 15 Август, 2017, 18:43:48 »
Значи днес цял следобед лъскам жуля едно ножове на камък comet 150/320 и макита 1200 също така ползвам държач за ъгъла на kai .
И така какво стана острието се полира но трудно режеше и хартия и гледам и малко на вълни беше станало имам предвид не режещия ръб а отстрани .
Също така разполагам със строп със зелена паста и точило тиролит 1200
Дайте някаква насока как да подходя че да се получават нещата както трябва .

Ми отначало на 320ката докато не започне да реже хартия, после на макитата до бръснене. Гледай да пазиш верен ъгъл и прегледай темите във форума. Всичко е обяснявано десетки пъти. Ако нещо не е добре на 320 няма да го оправиш нито с макитата, нито с паста. То е като зидарията, това дето зидаря е насрал бояджията не може да го оправи.

Активен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
« Отговор #39 -: 25 Август, 2017, 14:17:08 »
За сега се справям добре с точенето вече докарвам опинела да бръсне е не идеално но пак бръсне
Сама към върха на острието ми е то трудно на извивката
Та да питам дали е правилно както аз правя да точа срещу гърба на ножа ?

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 965
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #40 -: 25 Август, 2017, 14:51:55 »
 :)

Въпреки че много пъти е писано - движението и в двете посоки е равнозначно - косъмът излиза по един и същи начин ;  но понеже разбирам Уплаха ти, че като караш в една посока и трябва да тръгнеш в другата - няма да успееш да задържиш същия ъгъл /това е Уплахът :) / , карай само в едната посока, която ти е по-сигурна, и един ден ще се престрашиш да караш и в двете - теорията ти го разрешава :) Аз съм със силно дясна ръка и не мога да обърна острието и да правя същото с лявата, така че, важнот ое да се гони един и същи ъгъл - кой както може :)

Имах приятел художник с две десни ръце и като пишеше плакат са комсомола  :D , пишеше с двете ръце от двата края и събираше текста в средата :)
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Активен blade97

• Прохождащ
  • **
  • blade97 няма влияние.
« Отговор #41 -: 25 Август, 2017, 16:14:47 »
Ясно колега !
Да не се притеснявам и да продължавам напред  :yahoo:

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1680
  • Reputation Power: 35
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
« Отговор #42 -: 25 Август, 2017, 17:38:08 »
....... Аз съм със силно дясна ръка и не мога да обърна острието и да правя същото с лявата ......

Аз съм същият и с времето започва да се забелязва отчетливо, как от дясната страна ъгълът е по висок от лявата. Понеже виждам РР, когато стържа от дясно, а от ляво не и с времето ми се получава различен/асиметричен ъгъл, ама пък реже, да го ...  :chukane:

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #43 -: 27 Август, 2017, 15:19:04 »
Аз съм същият и с времето започва да се забелязва отчетливо, как от дясната страна ъгълът е по висок от лявата. Понеже виждам РР, когато стържа от дясно, а от ляво не и с времето ми се получава различен/асиметричен ъгъл, ама пък реже, да го ...  :chukane:

Аз съм така с лявата, може да си ги менкаме през точене да се изравняват

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice