Автор Тема: С какво точим ножовете си  (Прочетена 79096 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен grisha

• Старо куче
  • Публикации: 1486
  • Reputation Power: 33
  • grisha работи за форума.grisha работи за форума.grisha работи за форума.
С какво точим ножовете си
« -: 07 Юли, 2012, 17:02:18 »
« Последна редакция: 18 Ноември, 2012, 19:38:25 от grisha »

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
Re: С какво точим ножовете си
« Отговор #1 -: 08 Юли, 2012, 14:45:35 »
Също ползвам камъчета Тиролит и мисля, че за полево 800 е по - добър избор, защото усещаш как отнема материал. Точилцето 1200, не знам точно какво ще рече 1200 при тях, но е съвсем финно и единствено за обиране на косъма ми върши работа. Имам едно брусче 150/360 (нещо от сорта) словенско за крупната сума от 6,50. Перфектно за по бързо приточване, на по захабени остриета. Нямам ножове от свръх-супер стомани и не знам как ще се справя там. Общо взето шкурки и зелена паста, са най - ползваните от мен точила. Взел съм си и ДЦ3 за джобно точилце (каквото е), но не е ползвано до сега !

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 678
  • Reputation Power: 42
  • seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...
  • диагноза - жив селянин
« Отговор #2 -: 08 Юли, 2012, 15:41:43 »
Не разполагам с модерни точилки, а и нямам намерение да си вземам такива. В къщи ползвам водни шкурки от 800 до 2500 плюс бившия ми офицерски колан, наплескан с ГОИ, но откакто си взех малкото, диамантено точило на Изи-лап с грит 1200, шкурките много рядко влизат в употреба. Диамантената плочка винаги е с мен и до момента няма острие или стомана, с която да не се е справила перфектно, независимо от състоянието на режещия ръб. Вече е доста амортизирана, но още върши работа. За пример ще кажа, че по време на срещата във Варна, в четвъртък вечерта с тамошната група, повторих номера с дялането на пирон с Бенчмейд Рант 515 - Д2 и след това бяха необходими 10-15 движения върху плочката и ножът отново бръснеше с отскок, без каквито и да е следи по острието от съприкосновението с пирона.
Благодарение на Краси/Кендо имам и диамантена паста, която за съжаление рядко ползвам, защото е доста "едричка", а аз обичам ножовете ми да са с фино заточени, с равен и полиран режещ ръб. Виж, тиролитните пръчици, също подарени ми от него, ползвам по-често и особено тези с грит 1200.
Ако ви прави впечатление, предпочитам и предимно използвам заточващи пособия с грит 1200 и нагоре. Ясно е, че с тях не може да се постигне голяма агресивност на ряза, но пък така режещият ръб запазва по-дълго остротата си и е по-дуракоустойчив, което аз предпочитам.
« Последна редакция: 08 Юли, 2012, 16:29:08 от seiko »
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Божо

• Гнявинатор
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1645
  • Божо работи за форума.Божо работи за форума.Божо работи за форума.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 08 Юли, 2012, 23:40:28 »
Ползвам ДМТ плочки - 6 ичнови - корс,файн и екстра файн,след тях каиш с паста Гои. Имам и ДЦ-4 за походно точило.Пробвах и руска диамантена паста,но нещо не можах да и хвана цаката :)
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен VPT

• Напреднал
  • Публикации: 421
  • Reputation Power: 10
  • VPT няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 09 Юли, 2012, 01:28:29 »
Ползвам ДМТ,  и ДЦ-4 на Фолкнивен.

Нямам хубави камъни, и е време да си взема нещо, ама чакам бай Були да даде акъл ;)

Неактивен Maverick

• Горски
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 437
  • Reputation Power: 11
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #5 -: 10 Юли, 2012, 20:50:21 »
Аз използвам:
-езелап диамант 600 грит
-двустранно диамантено на Смит'с - Корс и Файн(750)
-картон с ГОИ
-понякога водни шкурки
-карборунд 120 грит (подарък от були)

Определено може би трябва да си ъпгрейдна
точилките, но не знам кога и с какво точно :)
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Активен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 763
  • Reputation Power: 20
  • тинко някой го чете.тинко някой го чете.
  • диагностициран
    • tinkoknives
« Отговор #6 -: 10 Юли, 2012, 21:21:15 »
Аз на ръка точа само ножовете в кухнятата на някакъв 30г. брус с два размера грид които са неизвестни, но ползвам само финния като ме мързи да отида до работилницата, но там имам  сезалена полир шайба /на Хилцингер имам координатите/ на която търкам с едра шлайф паста. Като търкам карбонова стомана тук-там изскачат и искри, та въпросното пособие го ползвам и за заточване като се има в предвид, че е за профилактика на остротата а не за грубо заточване.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Неактивен vergilski

• boss banenin
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 234
  • Reputation Power: 64
  • vergilski е изгряваща звезда!vergilski е изгряваща звезда!vergilski е изгряваща звезда!vergilski е изгряваща звезда!vergilski е изгряваща звезда!vergilski е изгряваща звезда!
« Отговор #7 -: 10 Юли, 2012, 23:32:40 »
Имам керамично точило на Лански с фиксирани ъгли - точи всичко наред, последно заточвах ZT 0301 - бръсне,
ДЦ4 - с вече доста изхабена диамантена плочка,
стропинг дивайс от Ивеца(жив и здрав да е) - от едната страна с диамантена паста, от другата с ГОИ,
кухненските точа на масат.
За сега тези пособия ми вършат работа.
Тесногръдието е широко разпространено...

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1012
  • Reputation Power: 23
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 29 Юли, 2012, 08:19:00 »
Позволявам си да кача това клипче на японеца , което много добре илюстрира това което аз неведнъж съм писал, демек разликите между модерния синтетичен японски воден камък от най ново поколение Naniwa Chosera 800 и не толкова модерния пак синтетичен по мек като повърхност King 1000. Не е нужно човек да е експерт,  а просто със собствените си очи да види как първият почти не поема вода и не му трябва накисване и колко бързо сваля метала /черната каша /  и как другият  пие водата като сюнгер и и когато точиш по острието остават абразивните частици от камъка. Разликата в технологиите /едната съвременна, другата отпреди 20 години / на Наниуа и Мацунага много ясно се виждат на практика. ;)
« Последна редакция: 29 Юли, 2012, 08:22:58 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Жоро

• Гост
« Отговор #9 -: 29 Юли, 2012, 15:51:07 »
ДМТ де лукс алайнер +едно диамантено точило с 3 плочки за 7лв. от лидл  :green:  и за финал зелена гои на колан   :nabira: обмислям закупуване на стропинг дивайс или да си направя такъв   8) :nabira:

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 290
  • Reputation Power: 9
  • Vuli няма влияние.
« Отговор #10 -: 02 Август, 2012, 17:24:42 »
Пък аз си жуля вънка на цимента!!! :chukane: :yahoo:

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1037
  • Reputation Power: 18
  • heykel_nikolov няма влияние.
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
  • Скайп: heykel_atanas_nikolov
« Отговор #11 -: 03 Август, 2012, 16:38:10 »
И как е ....?Цепиш ли косми....? :ras: :ras:

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 290
  • Reputation Power: 9
  • Vuli няма влияние.
« Отговор #12 -: 03 Август, 2012, 17:01:17 »
Кво цепене, бре брат, бича талпи направо!!! *palec* :yahoo: :chukane: :ohhoho: :yaaa:

Неактивен Maverick

• Горски
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 437
  • Reputation Power: 11
  • Maverick няма влияние.
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #13 -: 03 Август, 2012, 20:55:02 »
Може би тук е мястото да споделя с 2 думи
впечатлението си от карборунда(от Були),
който ползвам за 2-ри път.
Представлява триъгълна пръчица 10-на см,
сещате се за какво говоря.
Мокря го- не знам дали е правилно,
но мисля, че не вреди.
Заточвах вчера много затъпената и нащърбена
"кухненска" мора клипер.
Минах я на карборунда, диамант 275 грит,
диамант 750 и керамика фина някаква.
Сравнително добре се получи като за толкова тъп нож.
Та за карборунда- сваля не толкова агресивно,
колкото диамантите- поне според мен  ::)
Вади косъм, оправя щръбки...
Много полезно нещо според мен. :)  :yahoo:
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 29 Октомври, 2012, 08:36:47 »
Преди време имах този комбиниран камък на Norton, карборунд /Crystolon грубата част и India fine /Аlundum, финната част. Отиде за подарък, но възнамерявам да си взема нов за да ползвам основно финния АО. Ползвал съм такъв малък отдавна, но ще споделя впечатления по въпроса като му дойде времето. ;D
« Последна редакция: 15 Ноември, 2012, 11:11:40 от bully »
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен zzfz

• Старо куче
  • Публикации: 292
  • zzfz някой го чете.zzfz някой го чете.
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 30 Октомври, 2012, 11:50:07 »
това са мойте точилки
+ДЦ4–в колата и голям двустранен камък на работа/от словенските/

Humanoid: Колега, моля не трий квадратните скобки, че излизат едни щуротии по страниците - това е втора публикация, която ти оправям ;)
« Последна редакция: 30 Октомври, 2012, 12:18:11 от Humanoid »

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 935
  • Reputation Power: 2
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 30 Октомври, 2012, 12:48:30 »
И аз имам горния камък, показан от Були, донесоха ми го това лято от Америка. Три месеца вече и е абсолютно, като нов  :punk: :punk: :punk: - още не съм го ползвал  :yahoo:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен OLIGHT

• Старо куче
  • Публикации: 1402
  • Reputation Power: 90
  • OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!OLIGHT има голям потенциал!
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #17 -: 30 Октомври, 2012, 17:20:54 »
Комплектче на Лански - 5 камъка от 120 до 2000 грит
диамантена плочка Муела - 600грит
2-3 камъчета на спайдерко - кафявяо и бяло
точилце викторинокс
стропинг дивайс намазан намазан със зелена гой
Общо взето това е асенала...

Неактивен nicktodorov

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 10
  • Reputation Power: 1
  • nicktodorov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 30 Октомври, 2012, 20:09:19 »
Аз съм се оборудвал с едно брусче от Бриколаж за груби работи 120/300 някъде  беше, медиум и финни керамични пръчици от система на CRKT, система за фиксиран ъгъл с 5 камъка на Лански и 2 стропа.

brinel

• Гост
« Отговор #19 -: 30 Октомври, 2012, 20:51:42 »
с джоб от термодвойка произведен в бившата ГДР

Boris Petrov

• Гост
« Отговор #20 -: 30 Октомври, 2012, 22:27:53 »
Три бруса градешки. Сив Червен и Жълт.
Две пури от градешки камък за по извити остриета и вместо кухненски масат - жълт и червен.
Чешки или словашки камък за градински инструменти. Няколко китаеца брусчета с неясни качество и грид.
Черен български естествен камък от черноморието неоформен.

Най фин ми е черния камък. Над 2000. Сивия градешки е над 1200...
Имам и Тиролит 800 & 1200.

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #21 -: 15 Ноември, 2012, 10:53:58 »
Пробвах снощи  комбинираният камък на Norton IB6, по късият вариант 15 см карборунд /Crystolon грубата част и India fine /Аlundum, финната част. Само India fine камъка от АО, че другият карборунд и без това ми е до болка познат :D Идва си напоен с масло и подравнени както е обичайно за фирмата. Ми да ви кажа fine, ама си е направо като за точене на по затъпени остриета, та за мен не е особенно фин, по скоро мога да го определя като средно едър абразив. По данни на производителя в приблизителната  сравнителна таблица с други абразиви http://www.nortonindustrial.com/uploadedFiles/SGindnortonabrasives/Documents/Catalog_PDFs/NortonCatalog-SharpeningStones.pdf  се класифицира като Р 400 водна шкурка и 35 микрона диамантен абразив. Точи по меките ножове / Санренму 738, Wenger войнишкия алоксов, Kershaw Crown / с характерен хрущяш звук и сиви следи по абаразива.  Просто се вижда как отнема материала макар че точи по бавно от диаманта и карборунда, но не много по бавно ако трябва да съм обективен  ;) Опрасках 3 кухненски Трамонтини и горепосочените фолдъри снощи, но сутринта реших да го пробвам на по мъчна стомана, 30 V на Buck Vantage, който не беше затъпен. Затова му и извади здрав косъм много бързо, но веднага се усеща че по твърдото острие се хлъзга по лесно по абразива и няма такова сцепление. Но го точи безпроблемно. Тука е мястото да кажа и че има известна разлика във следите които оставя ако се ползва с масло, по финни са, но камъкът по бавно отнема метала. Ако се ползва с препарат за чистене на прозорци или чиста вода  отнема по бързо, но съответно и следите са по груби. Вижда се разликата с просто око. Най финно ще точи може би с маслото на Norton, но аз лично никога не бих го ползвал.  Косъмът, който оставя при ползване с вода или препарат изисква внимателно и малко по продължително обиране. Пробвах с Tyrolit 1200 и го намали съществено, както и закри предишните следи. После стропинг с DMT 6 микрона и си става заточка като за месо. :D  За тези които са пробвали оранжевата полуобла точилка на Victorinox бих могъл да кажа, че макар и да е от същия материал ми се струва малко по едрозърнеста. Като първоначални впечатления бива го. Ако човек има на разположение по финни абразиви за намаляване на косъма и довършване този може да се използва за подръжка на остриетата в дома дълги години.

П.С. Гого да не се прави на Лили Иванова :green:  ами да го снима в профил и анфас неговия камИк, че го има същия  :ras: :green: А аз нямам читави снимачки. :'(
« Последна редакция: 15 Ноември, 2012, 11:20:16 от bully »

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 935
  • Reputation Power: 2
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 15 Ноември, 2012, 11:59:18 »
В отговор на молбата на бачо Були, Лили Иванова отвръща на удара - тЕ ви снимки:

Държа да отбележа две неща - първо, че моите камъни ги имам от лятото и "не са мръднали", щото не съм ги ползвал  :D; второ забележете, че Були е писал Norton IB6, а моят е Norton IB8 - ерго, моят е с два инча по-дълъг, а размерът винаги има значение!  :yahoo:
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #23 -: 15 Ноември, 2012, 12:06:54 »
Най благодарим за фотото  *palec* Пък като се видим  :nabira:   :serenade:   :yay: и после  :ohhoho:

Неактивен p_maldjanski

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 6
  • Reputation Power: 1
  • p_maldjanski няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 15 Ноември, 2012, 14:32:21 »
Аз ползвам следните неща:
- ДЦ 4
- Тиролит 1200 и 2000